Beyin kistleri tehlikeli midir?

Sordu: Neta Haiz | Son Güncelleme: 28 Mart 2020
Kategori: tıbbi sağlık hormonal bozukluklar
4.3/5 (613 Görüntüleme . 25 Oy)
Bir beyin kist veya kistik beyin lezyonu beyinde sıvı dolu bir kesedir. İyi huylu (kanser değil) veya kötü huylu (kanser) olabilirler. Bir beyin kisti kanser olmasa bile yine de sorunlara neden olabilir. Kist beyin dokusuna baskı yapabilir ve baş ağrısı, görme sorunları veya mide bulantısı gibi semptomlara neden olabilir.

Bu bağlamda, beyindeki kistler yaygın mıdır?

Araknoid kistler en yaygın beyin kisti türüdür. Genellikle doğuştandırlar veya doğumda bulunurlar (birincil araknoid kistler ). Kistler , tümör değil, sıvı dolu keselerdir. Muhtemel neden, beyni ve omuriliği çevreleyen ve koruyan üç doku katmanından biri olan araknoid zarın bölünmesidir.

İkincisi, beyindeki bir kistin tedavisi nedir? Kolloid kistler için tedaviler şunları içerir: Semptomlara neden olmayan küçük kistler için aktif gözetim. Kisti çıkarmak veya boşaltmak için ameliyat . BOS'u boşaltmak ve beyindeki basıncı azaltmak için bir tüp (şant) yerleştirmek için cerrahi de kullanılabilir.

Peki beyin kisti hayatı tehdit ediyor mu?

Çoğu beyin kisti doğuştandır, yani çocuklar onlarla birlikte doğar. Ancak bazen yetişkinlerde kafa travmaları, menenjit, tümörler veya beyin cerrahisi sonrası gelişebilir. Bazı beyin kistleri tedavi edilmezlerse hayati tehlike oluşturabilir . Serebral kist tedavisi kistin büyüklüğü ve konumuna bağlıdır.

Bir kist tedavi edilmezse ne olabilir?

Tedavi edilmezse , iyi huylu kistler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara neden olabilir: Enfeksiyon – kist bakteri ve irinle dolar ve apse olur. Vücudun içinde abse patlaması durumunda kan zehirlenmesi (septisemi) bir riski vardır.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Beyninizden bir kisti nasıl çıkarırlar?

Kolloid kistler genellikle derin beyin içindeki bulunması nedeniyle kaldırmak için zor olabilir. Bunları çıkarmak için sağlık uzmanınız, ince bir tüpten beyne gönderilen küçük endoskopik aletlerle özel cerrahi yöntemler kullanabilir. Epifiz kistleri genellikle sorun yaratmaz.

Beynindeki kist seni öldürebilir mi?

Araknoid kistler aslında iyi huyludur: Bunlar sadece beyin ve kafatası arasındaki, sıvıyla dolu, genellikle doğumdan itibaren mevcut olan kesedir. Genel olarak, dedi Matheus, beyin semptomlar ortaya çıkana kadar yeni basınç kaymasına uyum sağlar, ancak bu hastayı öldürmez .

İnsanlar neden kist alır?

Kistler genellikle kanserli değildir ve sıvı, irin veya gaz içerebilen kese benzeri bir yapıya sahiptir. Kistler yaygındır ve vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Kistlere genellikle enfeksiyon, yağ bezlerinin tıkanması veya küpelerin çevresinde neden olur.

Beyindeki kist hafıza kaybına neden olabilir mi?

Bazı insanlarda, kistler baş ağrısı, bulantı ve kusma, çift görme ya da nöbetler yol açan beyin omurilik sıvısı (BOS) ve nedeni hidrosefali ( "beyin üzerinde su") dolaşımını engelleyebilir. Diğerlerinde, bir kolloid kist hafıza bozukluklarına ve davranışsal sorunlara neden olabilir.

Beyin kisti patlayabilir mi?

Yırtıldıkları eğer kistler genellikle hiçbir zarar neden (açık kırmak) ya da kanama olsa da, acil tedaviyi gerektiren ciddi sorunlara neden olabilir. Rüptüre /kanayan kistleri olan çocukların çoğunda baş ağrısı ve kafatası içinde artan basınca (kafa içi basınç) bağlı diğer semptomlar vardı.

Beyindeki kistler kalıtsal mıdır?

Tanı konan araknoid kist vakalarının çoğu, ailesinde araknoid kist öyküsü olmayan kişilerde sporadiktir. Bununla birlikte, tıbbi literatürde ailesel araknoid kist vakaları bildirilmiştir, bu da bazı insanlarda genetik bir yatkınlığın rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Beyin kisti felce neden olabilir mi?

Soyut. İntrakraniyal tümörler nadiren felce neden olabilir . Pediatrik bir hastada inmeye neden olan bir epidermoid kisti rapor ediyoruz.

Beyninizdeki kist depresyona neden olabilir mi?

Depresyon ve Nöropsikiyatrik Belirtilere Neden Olan Araknoid Kist : Bir Olgu Sunumu. Araknoid kistler , beyin omurilik sıvısı içeren, yer kaplayan iyi huylu beyin lezyonlarıdır. Vakaların çoğu erken cenin gelişiminde araknoid membranın başarısız füzyon neden olduğu konjenital orijinlidir bulunmaktadır.

Bir kisti tümörden nasıl ayırt edebilirsiniz?

Kist , hava veya sıvı gibi başka bir maddeyle dolu bir doku kesesidir. Tümörler katı doku kitleleridir. Kistler , kemikler ve yumuşak dokular da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Bazı istisnalar olmasına rağmen çoğu kist kanserli değildir.

Kafada kistlere ne sebep olur?

Pilar kistleri , cilt yüzeyinin altında gelişen kanserli olmayan, ten renginde, yuvarlak şişliklerdir. Bu kist tipine saç folikülünde protein birikmesi neden olur . Genellikle kafa derisinde bulunurlar. Ayrıca ağrısız, sağlam, pürüzsüz ve yavaş büyüyorlar.

Bir kisti nasıl tespit edersiniz?

Bazen doktorlar fizik muayene sırasında kistleri tanır, ancak genellikle tanısal görüntülemeye güvenirler. Teşhis görüntüleri, doktorunuzun yumru içinde ne olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu görüntüleme türleri arasında ultrasonlar, BT taramaları, MRI taramaları ve mamogramlar bulunur.

Beyin kisti ile uçabilir misiniz?

Genel olarak, uçakla uçuş beyin tümörlü hastalar için güvenli bulundu. Beyin tümörü boyutu veya ameliyat öncesi semptomlarla korelasyon yoktu. Hastaların uçuşlarından önce semptomları yoksa, hiçbir hastada uçuş sırasında veya sonrasında yeni semptomlar gelişmedi.

İyi huylu bir beyin tümörü ile ne kadar yaşayabilirsiniz?

Nadiren tedavi edilemeyen iyi huylu tümörlerdir . Çocuklarda tüm beyin tümörleri için sağkalım yaklaşık %70'dir; uzun süreli yan etkiler (örneğin görme sorunları, konuşma sorunları, güç azalması) yaygındır. Yetişkinler için beş yıllık sağkalım yaş grubuyla ilişkilidir ve daha genç yaşlarda (20-44) yaklaşık %50 oranında hayatta kalır.

Kist tümör olabilir mi?

Kemikler, organlar ve yumuşak dokular dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde bir kist oluşabilir . Çoğu kist kanserli değildir (iyi huylu), ancak bazen kanser kiste neden olabilir. Tümör Bir tümör , herhangi bir anormal doku kütlesi veya şişliktir.

Bir kist geri gelebilir mi?

Birçok kist herhangi bir belirtiye neden olmaz ve kendi kendine geçer. Kistler geri gelebilir . Kistlerin boşaltılması veya cerrahi olarak çıkarılması genellikle herhangi bir komplikasyon veya yan etkiye sahip değildir. Bir kistin kanserli bir dokunun yanında veya içinde olduğu nadir durumlarda, prognoz kanserin türüne ve yayılıp yayılmadığına bağlıdır.

Beyin ameliyatı sonrası yan etkiler nelerdir?

Bazı insanlar ameliyatlarından tamamen iyileşirler. Diğerlerinin bazı uzun vadeli sorunları olabilir. Anında yan etkiler
  • zayıflık.
  • baş döndürücü büyüler.
  • zayıf denge veya koordinasyon eksikliği.
  • kişilik veya davranış değişiklikleri.
  • bilinç bulanıklığı, konfüzyon.
  • konuşmanızla ilgili sorunlar.
  • uyuyor (nöbetler)

Kistler yıllarca sürebilir mi?

Kistler yıllarca küçük kalabilir veya büyümeye devam edebilirler . Diğer durumlarda, yağ kisti kendi kendine kaybolabilir.