Acı bakla çok yıllık mı?

Sordu: M'Hand | Son Güncelleme: 25 Haziran 2020
Kategori: seyahat Avustralya ve Okyanusya seyahat
4.6/5 (1.216 Görüntüleme . 36 Oy)
Acı baklalar çok yıllık olmalarına rağmen kısa ömürlü çok yıllıklar sınıfındadır. Bütün enerjilerini o muhteşem çiçek saplarına harcarlar ve bu çabada kendilerini yorarlar. Acı bakla iki ila beş yıl arasında yaşar. Bahçenizde acı baklaların çiçek açmasını istiyorsanız iki seçeneğiniz var.

Ayrıca biliyorum, çiçek açtıktan sonra acı baklaları kesiyor musunuz?

Çiçekler , çiçek başının tabanından yukarı doğru ölecektir. Çiçeğin üçte ikisi öldüğünde ölü kafa Lupins zamanıdır. Yakında çiçeklenme mevsimini uzatan yeni, daha küçük çiçekler ortaya çıkacak. Kış başladığında yapraklar kahverengiye döner ve ölür ve hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Aynı şekilde, acı bakla hangi koşulları sever? Dikim lupins Acıbaklalar tam güneş veya benekli gölge zevk. İdeal toprak nemlidir ancak iyi drene edilmiştir ve asitli, kireçli veya nötr olabilir. Uzun çiçekleri olan diğer birçok uzun ömürlü gibi , korunaklı bir konumdan faydalanacaklar.

Ayrıca acı bakla çiçekleri yayılır mı?

Bireysel acı bakla bitkiler yaymak yoktur. Yaşlandıkça kök büyür ve daha fazla çiçek sapı gönderir. Acı bakla, do, ancak, bölmeler Temmuz sonu veya Ağustos başında açık pop zaman dağıtılır bitki başına pealike tohumu, üretmek onlarca.

Acı bakla bütün yaz çiçek açar mı?

Acı bakla diktiğiniz aşama, büyük ölçüde ne zaman çiçek açacağını belirleyecektir. Bir fidanlık naklinden ekilirse , acı baklalar muhtemelen ilkbahar veya yaz aylarında çiçek açar . İlkbaharda tohumdan ekilen acı baklalar yaz sonuna veya sonbahara kadar çiçek açmaz . Bazı durumlarda, bu acı baklalar bir sonraki bahara kadar çiçek açmayabilir .

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Acı bakla kendilerini yeniden tohumlar mı?

Acı bakla yayılımı
Süs acı baklaları bahçede kendi kendine tohumlanır, ancak bitkiler melezin özelliklerini korumaz. Bunun yerine, mavi çiçeklere ve ana tür Lupinus polyphyllus'un gevşek formuna dönerler. Çelikler birkaç hafta içinde kök salır ve sonraki yıl çiçeklenir.

Acı baklaları öldürmeli miyim?

Acı baklalar , çeşitliliğe bağlı olarak genellikle ilkbaharın sonundan yaz başlarına kadar çiçek açar. Bir başaktaki çiçeklerin çoğu solduğunda ve kurumadan ve tohum koymadan önce, sivri bir bıçak veya bahçe makası ile keserek çıkmaz .

Tohum kabuklarından acı bakla yetiştirebilir misin?

Tohumlardan yetiştirilen acı bakla ilk yıl çiçek üretebilir. Sallandığında tohum kabukları Ağustos'a kadar Haziran'dan yerde, pod içine sarı ve çıngırak açtığınızda bitkilerden acı bakla tohumlarını seçin. Onlar patlayabilir kalmamak için dikkatlice bölmeleri seçin. Acı bakla tohumları soğuk muameleden sonra daha iyi filizleniyor gibi görünüyor.

Lupin yetiştirmek kolay mı?

Büyümesi kolay , acı bakla serin ve nemli yerlerde büyür. Tam güneşi hafif gölgeye ve ortalama topraklara tercih eder, ancak kumlu, kuru toprağı tolere eder. Bitkiler uzun taprootlar geliştirir, bu nedenle bir rototiller veya bahçe çatalı kullanarak toprağı 12-20 inç derinliğe kadar gevşetin. Kilde büyümeyecekler .

Acı baklalar açtıktan sonra onlara nasıl bakıyorsunuz?

Çiçek açtıktan hemen sonra tükenmiş çiçekler ve yazın daha sonra tekrar çiçek açacak yan sürgünler oluşabilir. Yapraklar sarıya başladıktan sonra sonbaharda toprağa tüm bitkiyi geri kesin. Kendi kendine ekimi teşvik etmek için , çiçeklerin bir kısmını tohum vermeye bırakın. Acı baklalar iyi bölünmez ve çoğunlukla tohumla yayılır.

Acı bakla ne kadar süre çiçek açar?

Acı bakla , çeşitliliğe ve büyüme bölgesine bağlı olarak Mayıs'tan Temmuz'a kadar değişebilen iki aylık bir süre boyunca çiçek açar .

Acı baklalarımı ne zaman kesebilirim?

Yeni büyüme için yer açmak için erken ilkbaharda kış sıcaklıklarından yıpranmış veya hasar görmüş görünen acı bakla yapraklarını kesin .

Acı bakla istilacı bir tür müdür?

Minnesota benzer bir türü, Lupin (Lupinus polyphyllus) yapraklı-büyük, özellikle Lake Superior kuzey kıyısında boyunca istilacı olmuştur bahçıvanlar tarafından ortaya konan bir doğal olmayan bir. Genel olarak daha uzun sivri ve 9 ila 17 yaprakçıklı daha büyük bir bitkidir.

Acı bakla ne kadar büyür?

Bazı türler 10 metreye kadar büyür ve onların parlak çiçek ani için dikkate değer olmasına rağmen bu otsu uzun ömürlü, 12 inç ve 5 ayak boyunda arasında olabilir. İsteksizce filizlenirler ve acı baklaları yılın doğru zamanında dikmeyi önemli hale getirirler .

Kurt bir acı bakla mı?

acı bakla . Bir şey size bir kurdu hatırlattığında onu acı bakla olarak tanımlayabilirsiniz. Alman çobanları, puglardan çok daha fazla acı bakladır. Acı bakla sıfatı, Latince kökleri olan aynı adı taşıyan Fransızca sözcükten gelir: lupinus, " kurtun ", lupus'tan, " kurt ".

Saksıda acı bakla yetiştirebilir miyim?

Senin acı bakla fide 3" / 9cm büyümeye içine en azından 4 sağlam yaprak, pot sahip olduğunda. Köklü zaman, evet, saksıda Lupins büyüyebilir (bu çiçeğin etmektir sıkıca lupin bitki tencereye olsun ) ya da saksılarda ise yem veya VITAX iyi çiçek rengi verecektir domates ait. yüksek bir potas yemlerde bir bahçe ve su şifreyi bul.

Acı bakla renk değiştirir mi?

Hayır, acı bakla çiçekleri tozlaştıklarında renk değiştirirler .

Peygamberçiçeklerini öldürüyor musunuz?

Çiçeklerin Başı
Ölü kafalı peygamber çiçeği bitkileri, ılıman iklimlerde kış sonundan ilkbahara kadar çiçeklenme mevsimi boyunca. Çiçeği çıkarın ve doğrudan altındaki yaprak kümesine geri dönün. Bu, daha fazla çiçeği teşvik eder ve kendi kendine tohumlamayı önler.

Acı baklalarım neden çiçek açmıyor?

Acı baklaların çiçek açması için biraz güneşe ihtiyacı vardır ama çok fazla değil . Acı baklaları derin gölgeye dikerseniz çiçek açmazlar . Çözüm, komşu çalıları ve ağaçları budamaktır. Çiçek başarısızlık Başka bir olası nedeni özellikle erken yaz aylarında çok fazla güneş veya yüksek sıcaklıklar olduğunu.

Lupinleri ne zaman satın almalıyım?

LUPINE FİŞ TESİSİ ALIMI
Fişli bitkileri Mart sonu / Nisan başında satın alın ve birkaç hafta sonra onları 8 cm / 3 inçlik saksılara koyun. Tencerenin altındaki kökleri gördüğünüzde, yukarıda açıklandığı gibi bitkileri sertleştirin.

Lupin nakli nasıl yapılır?

Onları istifleyin ve bir kovaya veya el arabasına yükleyin. Kökleri ıslak ve güneşten uzak tutun. Onları saksıya alıyorsanız, hemen saksılara almak en iyisidir. Bitkiler başka bahçeye taşınacak yapacaksanız biraz su ile plastik torbaya koydu ve kısa sürede nakli.

Yabani acı bakla nakli yapabilir misin?

Kolayca hasar son derece uzun ve narin musluk kökü çünkü Fide acı bakla zor olabilir. Acı bakla taşınacak MUTLAKA Ancak, ben bitkileri (ve musluk kökleri) hala çok küçük iken başarıyla erken ilkbaharda taşıyabilirsiniz bulduk.