Saguaro kaktüsü Arizona'da korunuyor mu?

Sordu: Yumiko İmkeller | Son Güncelleme: 1 Şubat 2020
Kategori: bilim ortamı
4.1/5 (52 Görüntüleme. 35 Oy)
Saguaro , Arizona'daki Yerli Bitki Koruma Yasası tarafından korunan birçok bitkiden biridir ve milli park arazileri içinde herhangi bir bitkinin çıkarılması yasa dışıdır. Ayrıca, eyaletteki tüm araziler, federal, eyalet, kabile veya özel olsun, birisine aittir.

Aynı şekilde, Arizona'da bir kaktüs kesmek yasa dışı mı?

Saguaro Kaktüsünü Kesmek İçin Yirmi Beş Yıl Ancak Arizona'da büyük bir kısıtlama var. Eğer evinizde bir Saguaro kaktüs varsa, aşağı kesim bir suçtur. Arazi sahiplerinin Arizona Tarım Bakanlığı'na haber vermeleri gerekmektedir.

Ayrıca, bir saguaro kaktüsünü öldürmek yasa dışı mı? PHOENIX - Burada bir kaktüs vurmak yasa dışıdır - ya da pikapınızla bir kaktüs çarpmak , hatta izinsiz bir tanesini kazmak. Arizona'da kaktüslerini ciddiye alırlar. Ve saguaro, uzun boylu, dikenli, Batı'nın çok kollu sembolü, en ciddi hepsinden alınır.

Sonuç olarak, Arizona'da ölü saguaro kaktüsünü almak yasa dışı mı?

Arizona'daki özel, devlet ve kamu arazilerinden alınan Saguaro ve Cholla kaktüslerinin iskelet kalıntıları, kırılgan çöl ortamı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Yine, kaktüs iskeletleri (veya herhangi bir ölü bitki veya bitki parçası), Arizona yerel bitki yasası kapsamında korunmaz.

Saguaro kaktüsü neden korunur?

Yerli Bitki Koruma Yasası kapsamında korunmaktadırlar . Bir kişi bir saguaroyu keserken yakalanırsa, bu aslında 25 yıl hapisle sonuçlanabilecek ağır bir cezai hasar suçlaması olarak kabul edilir. Diğer her türlü vandalizm, hırsızlık ve kaktüs nakli girişimleri de pahalı ücretlere ve hapis cezasına neden olacaktır.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir saguaro kaktüsünün kaç yaşında olduğunu nasıl anlarsınız?

Yaş 95-100 yıl olarak, bir saguaro kaktüs 15-16 feet yüksekliğe ulaşabilir ve ilk kol üretmeye başlayabilir. 200 yaşına geldiğinde, saguaro kaktüsü tam yüksekliğine ulaştı ve 45 fit yüksekliğe ulaştı. Bazı saguarolar düzinelerce kolla görülürken, diğer kaktüsler asla tek bir kol üretmez.

Saguaro kaktüsünde hangi kuşlar yuva yapar?

Saguaro kaktüsleri çok çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapar. Yaldızlı parıltı ve Gila ağaçkakan , saguaro'nun etli etinin içindeki yuva boşluklarını kazar. Bir ağaçkakan bir boşluğu terk ettiğinde, elf baykuşları, cıyaklayan baykuşlar, mor martinler, ispinozlar ve serçeler içeri girebilir.

Saguaro kaktüsü nasıl ürer?

Tozlaşma nektarla beslenen yarasalar, kuşlar ve böcekler tarafından gerçekleştirilir. Çiçek tozlaştıktan sonra, alttaki meyve gelişmeye ve çiçeğin tabanında şişmeye başladığında kapanır ve kurur. 2.000 tohumlarını sergileyen saguaro kaktüs meyvesi, tamamen olgunlaştığında patlayarak açılır.

Arizona'da kaktüsün adı nedir?

Saguaro kaktüsü (Carnegiea gigantea), Sonoran Çölü'nün belirleyici bitkilerinden biridir. Bu bitkiler büyük, ağaç benzeri sütunlu kaktüslerdir ve yaşlandıkça dallar (veya kollar) geliştirirler, ancak bazıları asla kol geliştirmez.

Kaktüs öldürmek yasak mı?

Koruma. Bir saguaroyu vurmak gibi herhangi bir şekilde zarar vermek veya tahrip etmek (bazen " kaktüs tıkama" olarak da bilinir) Arizona eyalet yasalarına göre yasa dışıdır . Evler veya otoyollar inşa edildiğinde, etkilenen herhangi bir saguaroyu taşımak veya yok etmek için özel izinler alınmalıdır. 1982'de bir adam bir saguaroya zarar verdikten sonra öldürüldü .

Saguaro kaktüsünü taşımak yasal mı?

Bir kişi bir saguaro kaktüsünü izin almadan, etiketlemeden ve mühürlemeden ancak kişi önceki yasal hareketin belgelerini elinde bulunduruyorsa veya departman kişi tarafından kaktüsün önceki yasal hareketinin kaydına sahipse taşıyabilir .

Saguaro kaktüsü neden önemlidir?

Saguaro kaktüsleri hem hayvanlar hem de insanlar için oldukça önemlidir . Küçük kuşlar, saguaro'nun etli etinin içindeki yuva boşluklarını kazar ve büyük kuşlar, saguaro'nun kolları arasında çubuk yuvalar inşa eder. Saguaro çiçekleri, meyveleri ve eti, kuşlar, yarasalar, memeliler, sürüngenler ve böcekler için çeşitli şekillerde nektar, nem ve yiyecek sağlar.

Varil kaktüs korumalı mı?

Ferocactus bitkileri nadirdir ve çoğu türe dikenlerinden koruma sağlanır. Lütfen çiçeklerinin güzelliğinin tadını çıkarın, otçullara ve altında yaşadıkları sıcak güneşe karşı korunmak için alınan uzun mesafelere hayran kalın ve onları vahşi doğadan uzaklaştırmayın.

Saguaro kaktüsü ne kadar yaşar?

Yetişkin bir saguaro genellikle yaklaşık 125 yaşında olarak kabul edilir. 6 ton veya daha fazla ağırlığa ve 50 fit uzunluğa sahip olabilir. Bir saguaronun ortalama ömrü muhtemelen 150 - 175 yıldır. Ancak biyologlar, bazı bitkilerin 200 yıldan fazla yaşayabileceğine inanıyor.

Saguaro kaktüsünün nesli tehlikede mi?

En Az Endişe (Nüfus azalıyor)

Saguaro kaktüsü neden kilit taşı bir türdür?

Saguaro , birçok çöl hayvanı için yiyecek ve barınak sağlayan bir kilit taşı türüdür . Meyveler yaz başında kuraklığın zirvesinde olgunlaşır ve yılın bu döneminde pek çok kuş, memeli ve böcek için tek nemli besin kaynağıdır. Saguaros , birçok kuş için mükemmel yuvalama yerleridir.

Saguaro ateşten kurtulabilir mi?

Sonoran Çölü'ndeki binlerce dönümlük dev saguaro (Carnegiea gigantea) habitatı, son yıllarda yangınlarla kavruldu. Düşük yangın şiddeti ile karşılaştırıldığında yüksek yanmış alanlar saguaro ölümlerini neredeyse ikiye katladı ve hayatta kalan saguaroların büyümesini %30 oranında engelledi.

Saguaro kaktüsünü ne öldürüyor?

Kaktüs genellikle yenilmez olarak tasvir edilir. 1983'te, 24 metrelik bir saguaroyu pompalı tüfekle patlatan bir şakacı , çöl devi üzerine düştüğünde ezilerek öldü. Müthiş boyutuna rağmen bitki, folklorundan daha kırılgandır.

Kaktüs nedir?

Kaktüs , sıcak ve kuru iklimlere uyum sağlayan bir bitki türüdür. Bu tür bir yaşam tarzı yaşayan bitkilere kserofit denir. Çoğu, su depolayan sulu meyvelerdir. Kaktüsler, Caryophyllales sırasına göre Cactaceae bitki ailesinin üyeleridir. 1750'den fazla bilinen tür ile yaklaşık 127 cins vardır.

Saguaro kaktüsü neden kollarını büyütür?

Saguarolar çok yavaş büyüdüğü için ilk kollarını büyütmeleri 50 ila 75 yıl sürebilir. Kollar onlar için önemlidir çünkü fazladan su depolarlar. 100 yıl sonra genellikle birkaç kolu olur . 200 yıl sonra çok kolları var .

Arizona'da deve sahibi olmak yasal mı?

Bu yıl yaz planlarınızın dışında deve avını mutlaka bırakın. Arizona eyaletinde hala yasa dışı . Şehir yönetmeliğine göre, Tucson'daki kadınların pantolon giymesine izin verilmiyor . Nogales kasabasında jartiyer de yasaktır.