Drenaj gerektirmeyen bitkiler var mı?

Soruldu: Maybelle Rackover | Son Güncelleme: 23 Haziran 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.3/5 (115 Görüntüleme . 36 Oy)
No-drenaj kaplarda içeride başarılı olabileceği Diğer küçük bitkiler bebek gözyaşları Sedum (benim favori tesislerinden biri) Bacopa monieri (su her zaman tamamen kapak toprak, olmalı) inci dize (değil overwater için dikkatli olmak gerekir) ve dizgi kalp bitkisi (kabın kenarından aşağıya doğru iner, fazla su vermeyin

Ayrıca bilmek, tüm bitkilerin drenaja ihtiyacı var mı?

Tüm bitkiler hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar . Drenaj delikleri suyun çürüme, mantar ve bakteriler hassas kökleri korumaya yardımcı bir tencerede dibinde havuz gelmez sağlanması, fazla su sulama sonrasında kaplardan çıkışına izin verin.

Ayrıca, drenaj delikleri olmayan bir saksıyı nasıl kullanırsınız? Bazı uzmanlar, drenaj delikleri olmayan saksılarda bir tür drenaj tabakası olarak bir çakıl tabakası kullanılmasını önermektedir. Bu teknik, fazla suyun çakıllarla birlikte topraktan ve dolayısıyla bitkinizin köklerinden uzaklaşarak boşluğa akmasını sağlar.

Ayrıca, tüm saksı bitkileri drenaj deliklerine ihtiyaç duyar mı?

Konteynerin altındaki bir delik çok önemlidir. Çeşitli bitki türlerinin farklı drenaj ihtiyaçları olsa da , çok azı durgun suda oturmayı tolere edebilir. Sağlıklı kökler daha sağlıklı bitkiler demektir . Bu yüzden drenaj için delikler olduğundan emin olun. Kıyı bitkileri ıslak toprağı sever, bu nedenle saksı suyunu çekmezse bunları kullanmayı düşünün.

Drenaj delikleri olmadan sulu meyveler yetiştirebilir misin?

Onlar diğer bitkiler daha az suya ihtiyaç ve sadece zaman zaman suya gereksinim çünkü drenaj delikleri olmadan saksılara sulu meyveler büyümeye mümkündür. Özel gövdeleri ve yaprakları uzun süre su depolar.

27 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir ekicinin dibine taş koymalı mısınız?

Kayaların hepsi kötü değil. Büyük saksıların dibine eklenen kayalar , bir kabı doldurmak için gereken saksı toprağının hacmini azaltacaktır. Bu nedenle, drenajı artırmasalar da toprakta birkaç dolar tasarruf etmeye yardımcı olacaklar.

Drenaj için bir ekicinin dibine ne koyarsınız?

Sfagnum turba yosununu veya tülbentini ekicinizin drenaj deliklerine gevşek bir şekilde sokmak onları tıkamaz , ancak toprak parçacıklarının yıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Hindistan cevizi lifi, polyester veya hidroponik kaya ile doldurulmuş plastikten ticari olarak üretilmiş diskler, drenaj deliklerinin üzerine yerleştirmek için de mevcuttur.

Bir ev bitkisini geldiği kapta bırakabilir misin?

Bitkiler bir yıl veya daha uzun süre saksıda kalmış olabilir. Biyobozunur olduğunu iddia eden kaplarda bile, University of Tennessee Cooperative Extension, ekimden önce bitkinin çıkarılmasını tavsiye ediyor. Kök kümelerini nazikçe inceleyin ve kökler birbirine dolanmışsa veya tencerede kalabalık görünüyorsa onları budayın.

Veranda saksılarımın lekelenmesini nasıl önleyebilirim?

Güverte yüzeyinin düzgün bir şekilde kuruması için bitkilerinizi saksı yükselticilerle yükseltin. Geleneksel tencere tabakları suyu altlarında tutar ve bitkinin kuruması için havanın altına girmesine izin vermez. Amazon'dan alabileceğiniz bu gibi bazı basit tencere yükselticileri, hava sirkülasyonu için güverte ile tencerenizin tabanı arasında yer bırakır.

Kendi kendine sulanan yetiştiriciler kök çürümesine neden olur mu?

Kendinden sulanan saksılar tüm bitkiler için uygun değildir: Kendinden sulanan saksılar sulu meyveler, orkideler ve saksı toprağının sulamalar arasında kuruması gereken diğer bitkiler için uygun değildir. Sabit nem bu tür bitkilerde kök çürümesine neden olur .

Bir drenaj deliği yeterli mi?

Herhangi bir tencere veya diğer kaplar, altta fazla suyun akmasına izin verecek kadar yeterli deliklere ihtiyaç duyar. Mağazalarda satılan tüm kaplar, özellikle altta sadece bir küçük delik varsa, yeterli drenaj sağlamayacaktır. Genel olarak konuşursak, bir tencerede ne kadar fazla drenaj olursa o kadar iyidir.

Bir saksının dibine strafor koyabilir misin?

Senin ekici alt ekranını yerleştirin ve strafor parçaları ile örtün. Ekicinin alt kısmında daha eşit bir kaplama elde etmek için daha büyük strafor parçalarını ayırın . Yaklaşık Strafor dolu -Üçüncü biridir kadar saksı doldurun.

Neden bazı tencerelerde delik yok?

Hava ile oksijen ve karbondioksiti değiş tokuş etmeleri gerekir ve fazla su topraktaki hava ceplerini kapatır. Drenaj delikleri olmayan saksılardaki bitkiler aşırı sulanmaya eğilimlidir. Bitki kökleri suyu alırken tuzların bir kısmını geride bırakır ve tuzlar zamanla toprakta yoğunlaşır.

Saksılarımda delik açmalı mıyım?

Saksı bitkileri , bitki büyümesini destekleyen drenaja izin vermek için kaplarında deliklere ihtiyaç duyar. Çoğu bitki saksısında alt drenaj delikleri bulunur . Ancak alt deliği olmayan bir kap bulursanız veya başka tür bir saksıyı bitki saksısına çevirmek isterseniz, üzerine drenaj delikleri ekleyebilirsiniz. Bir matkap işi kolaylaştırır.

Saksılarımda iyi drenaj nasıl sağlanır?

Saksı Bitkilerinde Drenaj Nasıl İyileştirilir
  1. Toprağı kullanıyorsanız bol miktarda kompost ekleyin. Aşırı drenaj yaşıyorsanız, sık sulamaya ihtiyacınız var demektir.
  2. Toprağın dokusunu iyileştirin.
  3. Doğru kabı veya ekiciyi seçin.
  4. Toprak yerine saksı karışımı kullanın.
  5. Konteynerinize Drenaj Delikleri Açın.

Bir bitkiyi öldürmeden nasıl saklarsınız?

Repot için 10 Basit Adım:
  1. Tüm saksı malzemelerinizi toplayın.
  2. İçine sakladığınız saksıya bir kat taze, önceden nemlendirilmiş karışım dökün ve paketleyin.
  3. Şimdi bitkinizi alın, yan çevirin, saplarından nazikçe tutun ve bitki dışarı kayana kadar mevcut kabının altına dokunun.

Bitkileri plastik kaplarda bırakabilir misiniz?

Biraz aşırı sulama potansiyel bitki çürüme, suyun drene olmayacak olabilir çünkü. Standart boyutlu plastik Yetiştirme tencerede Bitkini tutulması genellikle en iyi seçimdir. Eğer 'gerçekleştirmeniz gerekiyor Bütün büyük dekoratif kabın içine saksı ve bitki yerdir.

Saksılarda drenaj için ne kullanabilirim?

Saksı bitkileri ile kullanılması amaçlanan saksı toprağı, perlit adı verilen küçük beyaz volkanik kaya parçaları içerir. Perlit bitleri toprakta hava cepleri oluşturarak toprağın gevşek kalmasını ve etkili bir şekilde süzülmesini sağlar . Perlit , tercih ettiğiniz ekim karışımına ek olarak tek başına satın alınabilir.

Seramik kaplarda drenaj delikleri açabilir misiniz?

Drenaj deliklerini düzgün şekilde delmenin anahtarı doğru matkap ucunu kullanmaktır. Doğal halde çömlek arayla en kolay olsa - Hem delinebilir. Sırsız pişmiş toprak çanak çömlek ve seramikler için – Duvar Matkap Uçları kullanılır. Daha sert, sırlı yüzeyler için - Cam ve Fayans Matkap Uçları kullanılır.

Sukulentler susuz ne kadar dayanabilir?

Genellikle, evde yetiştirilen küçük sulu meyveler haftada bir veya iki kez (3 günde bir) sulanabilir. Onlar stres görünürde herhangi işareti olmadan 2 hafta kadar kuru bir hale dayanabilir. 2-4 hafta arasında sulama yapılmadığında , bitki fazla dal yaprakları veya dikenler gibi gereksiz aşırı büyümeleri dökmeye başlayabilir.

Sukulentler ne kadar yaşar?

Etli bitkilerin temel temel ihtiyaçlarını anlayarak, onları uzun yıllar yanınızda bulundurmayı bekleyebilirsiniz. Ömrü, sahip olduğunuz etli türüne bağlı olacaktır. Bazı sera sukulentleri onlarca yıl yaşayabilirken , diğerleri uygun bakım ile 6 veya 8 yıllık bir ömre sahip olabilir.

Sukulentler ne sıklıkla sulanmalıdır?

Ne kadar sıklıkla su ve fertilize için: büyürken, kaktüsler ve sulu meyveler haftada bir kez en az sulanmalıdır. Bazı insanlar bundan daha sık sular . Her sulama sırasında toprağı iyice ıslatın, böylece su , saksıların 'drenaj deliklerinden' dışarı aksın.