Soğutma fanım hangi sıcaklıkta açılmalı?

Soruldu: Prudence O aracı | Son Güncelleme: 18 Şubat 2020
Kategori: ev ve bahçe iç çevre kalitesi
4.7/5 (1.406 Görüntüleme . 42 Oy)
Fan üzerinde geldiği sıcaklık kontrol etmek için, A / C kapatmak ve normal çalışma sıcaklığına ulaşıncaya kadar motor çalışmaya devam. Çoğu fan , soğutma sıvısı yaklaşık 200 ila 230 dereceye ulaştığında devreye girmelidir . Fan hadi etmezse, kontrol devresinde bir şey hatalı.

Basitçe, araba fanı hangi sıcaklıkta devreye girmeli?

yaklaşık 200 derece Fahrenhayt

Ayrıca AC açıkken soğutma fanı devreye girmeli mi? Radyatördeki soğutma suyu seviyesi düşükse, radyatör fanları çalışmadan motorun içinde aşırı ısınmaya neden olabilir. Önce kontrol edin, gerekirse yeniden doldurun, soğutma sistemindeki hava ceplerini püskürtün. AC kompresör devreye girdiğinde her iki radyatör fanı da her zaman çalışmalıdır.

Yukarıdakilerin yanında, soğutma fanımın bozuk olup olmadığını nasıl anlarım?

Genellikle kötü veya arızalı bir soğutma fanı motoru, sürücüyü servise alınması gereken olası bir sorun konusunda uyarabilecek birkaç belirti gösterir.

 1. Soğutma fanları açılmıyor. Arızalı bir soğutma fanı motorunun en yaygın belirtisi, çalışmayan soğutma fanlarıdır.
 2. Araç aşırı ısınması.
 3. Yanmış sigorta.

Radyatör fanının açılması ne kadar sürer?

15-20 dakika

26 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Soğutma fanı sensörü nerede?

Soğutma fanı rölesi normalde ya kaput altı sigorta ve röle merkezinde bulunur ya da radyatörün arkasındaki elektrikli fan grubuna monte edilir.

Radyatör fanı AC'yi etkiler mi?

Evet, kırık bir radyatör fanı klimanın çalışmamasına neden olabilir. AC sistemi, ısıyı motor soğutma sıvısına dağıtabilmeye bağlıdır. Fanın çalışmayı durdurmasına neyin neden olduğunu görmek için gerçekten fanı değiştirmeniz veya en azından bir teşhis kontrolü yaptırmanız gerekir.

Hangi soğutma suyu sıcaklığı çok sıcak?

Çok sıcak. Bir motorun çalışması için kabul edilebilir aralık 195 derece ile 220 derece Fahrenheit arasındadır . Bu, bir kişinin 50/50 antifriz ve su karışımı çalıştırdığını varsayar.

Bir radyatör fanı çalışabilir mi?

Evet, arabanızı radyatör fanı olmadan da sürebilirsiniz ama asla yapmamalısınız. Aracınızın soğutma sistemi performansı için çok önemlidir ve motorunuz her aşırı ısındığında hasara neden olursunuz.

Kötü bir sıcaklık sensörünün belirtileri nelerdir?

Kötü motor soğutma sıvısı sensörlerinin genel belirtileri aşırı ısınma, zor çalıştırma koşulları, zayıf rölanti, motor ışığını AÇIK kontrol edin ve elektrikli fanlar düzgün çalışmıyor. En kolay yol, arıza kodu hafızasını okumak ve olası bir değer olduğundan emin olmak için sensördeki değeri kontrol etmektir.

Arabamı çalıştırdığımda radyatör fanım neden devreye giriyor?

Fan devreye girerse , sıcaklık sensörünüz veya göstergeniz bozuk olabilir. (Bazı araçlarda veya sensör) 2. soğutma fanı sıcaklık anahtarı da sürekli üzerinde kontak anahtarını açıp motoru çalıştırın her zaman çalıştırmak için fan neden olabilir, takılıp alabilirsiniz.

Soğutma suyu sıcaklık sensörü fanı kontrol ediyor mu?

Sensör , termostat ve/veya soğutucunun kendisi tarafından verilen sıcaklığı ölçerek çalışır. Sıcaklık daha sonra yerleşik kontrol sistemine gönderilir. Kontrol sistemi sıcaklığı CTS'den aldığından, soğutma fanının kapanmasını veya açılmasını tetikleyebilir.

Aşırı ısınan bir arabanın soğuması ne kadar sürer?

Ne kadar ısınmadan sonra soğumasını arabamı alacak? Aracınız aşırı ısınıyorsa , kenara çekin, motoru kapatın ve motorun soğuması için en az 30 dakika bekleyin . Güvenli tarafta olmak için, motorunuzun tamamen soğuması için bir veya iki saat beklemeniz tercih edilir.

Bir motor soğutma fanını nasıl test edersiniz?

Arabanızın soğutma fanı nasıl kontrol edilir
 1. Araba ısıtıcısını soğuğa ayarlayın.
 2. Motor normal sıcaklığa ulaşana kadar aracı çalıştırın.
 3. Hararet göstergenize dikkat edin – arabanın aşırı ısınmasına izin vermeyin.
 4. Soğutma fanı otomatik olarak devreye girmeli ve sıcaklık göstergesi normale dönmelidir.

Radyatör fanı sürekli çalışıyor mu?

Elektrikli fan her zaman ÇALIŞMAMALIDIR. Mekanik bir fan , motor çalıştığı sürece DÖNECEKTİR , ancak yalnızca gerektiğinde 'kilitlenir'.

Elektrikli radyatör fanımı nasıl test ederim?

Radyatör Fanı Nasıl Kontrol Edilir
 1. Radyatör fanınızın manuel mi yoksa elektrikli mi olduğunu belirleyin.
 2. Elektrikli radyatör fanını kontrol etmek için arabayı çalıştırın ve fanın normal olarak çalıştığı sıcaklığa ulaşmasına izin verin.
 3. Kablolara güç gelip gelmediğini test etmek için voltmetreyi kullanın.
 4. Radyatör fanı için normal voltaj 12 volt civarındadır.

Soğutma fanını değiştirmenin maliyeti nedir?

Fan değiştirme soğutma için ortalama maliyet kullanılan soğutma fanı markasını, modelini ve stiline bağlı olarak 240 $ için $ 610 olduğunu.

Bir soğutma fanı rölesi ne kadar?

Bu nedenle, soğutma fanı rölesi çalışmayı bıraktığında, soğutma sıvısı çok ısınabilir ve araç aşırı ısınabilir. Senin soğutma fanı rölesi yerini almak için, sahip olduğunuz araba türüne ve teknisyen ücretleri bağlı olarak, ortalama olarak, $ 80- $ 160 ödeyecek. İşçilik yaklaşık 70 $ 'a mal olmalı, parçalar ise 10 - 50 $' lık bir maliyete sahip olmalıdır.

Radyatör fanını tamir etmenin maliyeti nedir?

Radyatör fan motorunun değiştirilmesi için ortalama maliyet 634 ile 789 dolar arasındadır. İşçilik maliyetlerinin 102 ile 130 dolar arasında olduğu, parçaların ise 532 ile 659 dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Tahmin vergi ve ücretler dahil değildir.

Arabamın fanı neden çalışmıyor?

Sensör çalışmıyorsa , fanınız çalışmayacaktır çünkü sıcaklığın aktivasyon gerektirecek kadar sıcak olduğunu bilmeyecek, bu da sıklıkla aşırı ısınmaya neden olabilir. Sensör genellikle araba termostat kapağında bulunur. Kontrol etmek için kabloları sensörden ayırın ve birbirine dokunun.

Soğutucu sıcaklık sensörünü nasıl test edersiniz?

Sayacın siyah ucunu soğuk sensörün gövdesine ve kırmızı ucunu terminale bağlayın. Yaklaşık 2000 ohm okumanız gerekir. Motorunuzdaki sıcaklık sensörünü kontrol edin. Ohm metrede çok daha düşük bir okuma görmelisiniz.

Soğutma fanının açık kalmasına neden olan nedir?

Aracın kablo tesisatına bağlı olarak bu durum, araç kapalıyken bile açık kalmalarına ve bu da akünün boşalmasına neden olabilir. Soğutma fanı rölesi esasen motorun soğutma fanları için bir anahtar işlevi görür ve bu nedenle aracın soğutma sisteminin önemli bir elektrik bileşenidir.