Bakır sülfat yüzme havuzlarında kullanılabilir mi?

Sordu: Slyvia Andrades | Son Güncelleme: 28 Mart 2020
Kategori: spor yüzme
4.3/5 (105 Görüntüleme . 21 Oy)
Bluestone olarak da bilinen bakır sülfat , bazen yüzme havuzlarında yosun öldürücü olarak kullanılır . Amerikan Halk Sağlığı Dergisi, yüzme havuzlarında bakır sülfatın yalnızca alg büyümesini kontrol etme yöntemi olarak kullanılmasını önermektedir; bu nedenle normal havuz kimyasal arıtmanızın bir parçası olarak kullanılmamalıdır .

Bununla ilgili olarak, bakır sülfat havuz suyuna ne yapar?

Bakır sülfat, yüzme havuzları için yosun öldürücü olarak kullanılan bluestone olarak bilinir. Havuzunuzu her türlü yosundan koruyarak yosun büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur. Havuzunuzda ne kadar su ve yosun olduğuna ve alkaliliğine bağlı olarak doğru miktarda bakır sülfat eklemek en iyisidir.

İkincisi, bir yüzme havuzunda bakır seviyesi ne olmalıdır? Bakır , ClearBlue'nun havuzunuza veya spa'nıza kattığı minerallerden biridir ve test edilmesi en kolay olanıdır. Bakır iyonu seviyesini 0,2 ppm ila 0,4 ppm aralığında tutmanızı öneririz. Bakır seviyenizin 0,4 ppm'nin üzerine çıktığını fark ederseniz, 1,0 ppm'nin altında olduğu sürece sorun yoktur.

Bu bağlamda bakır sülfat havuz suyundan nasıl uzaklaştırılır?

Havuzlardan siyah ve sarı algleri uzaklaştırmak için metalik algaecide kullanılır.

 1. Adım 1: Bakır için Test Edin. Bakır test şeritleri kullanarak havuz suyunu test edin.
 2. Adım 2: pH ve Kalsiyum için test edin. Havuzdaki pH'ı test edin.
 3. Adım 3: Kalsiyum Sertliğini ayarlayın. Filtreleme yapacak şekilde pompayı açın.
 4. Adım 4: pH'ı Düşürmek için.
 5. Adım 5: pH'ı Yükseltmek için.

Metalsiz ekledikten sonra havuzda yüzebilir misiniz?

Metal tutucu , havuz suyundan metali çıkarmaz . O süzülmüş alabilirsiniz dek O çözeltide tutar. Onaylamak için havuz suyunuzu metaller ve diğer tüm okumalar için test ettirin. Soruna cevap için, herhangi bir kimyasal madde ekledikten sonra yüzme önce en az 2 saat bekleyip olacaktır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bakır yosun öldürücünün çalışması ne kadar sürer?

Hangi yosun öldürücü kullandığınıza bağlıdır. Çoğu, en az 12-24 saat önerir. Düzenli yeşil algler tedavi edilir zaman bakır alg öldürücüler tabanlı için size en az 24 saat beklemek gerekir, 12 saat bekleyebilir.

Bakır sülfata dokunursanız ne olur?

Bakır sülfat ciddi göz tahrişine neden olabilir. Çok miktarda bakır sülfat yemek mide bulantısına, kusmaya ve vücut dokularına, kan hücrelerine, karaciğere ve böbreklere zarar verebilir. Aşırı maruz kalma ile, şok ve ölüm meydana gelebilir. İshal ve kusma yeşilden maviye bir renge sahip olabilir.

Bakır havuzlardaki yosunları öldürür mü?

Bakır iyonizasyonu, havuzlarınızı temizlemenin güvenli bir yoludur. Daha sert bir alg türü olan siyah algler de dahil olmak üzere virüsleri ve bakterileri öldürür . Klor aksine, bakır iyonizasyon deri, saç ya da göz problemleri nedeni yok. Bu, işini tamamlayana kadar havuzda kalacağı anlamına gelir.

Havuzuma ilk defa kimyasalları nasıl koyarım?

Kimyasalları İlk Defa Havuza Nasıl Koyabilirim?
 1. Adım 1 - İlk başta Alkalinite ve pH seviyesini ayarlayın.
 2. Adım 2 - Suda Uygun Kalsiyum seviyesinin korunması.
 3. Adım 3 – Siyanür seviyelerinin ayarlanması.
 4. Adım 4 – Klorlu suyun hazırlanması.
 5. Adım 5 – Kimyasal test kitlerini ortaya çıkarma zamanı.

Bakır sülfat insanlara zararlı mı?

Bakır sülfat , akut oral maruziyette sadece orta derecede toksiktir (17). Bakır sülfat cilt ve gözler için aşındırıcı olabilir. Deriden kolayca emilir ve yutmadan kaynaklanan aynı şiddetli zehirlenme belirtileriyle birlikte yanma ağrısına neden olabilir. Cilt teması kaşıntı veya egzamaya neden olabilir (13).

Bakır sülfat satın alabilir misin?

Bakır Sülfat Satışı Yapan Mağazalar
Bu ürün katı bakır sülfat granülleri içerir. Daha az sıklıkla, sen Havuzlara bir algesid olarak satılan bakır sülfat granüller bulabilirsiniz. Bir algisit katı veya toz isteyin ve ürünün bakır sülfat veya bakır sülfat pentahidrat olarak etiketlendiğinden emin olun.

Bakır sülfat balıklara zarar verir mi?

Bakır sülfat , uzun yıllardır yosun öldürücü ve parazit tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bakır kullanımıyla ilgili sorun, etkili tedavi seviyelerini aşırı dozlardan ayıran ve balıkları öldürebilecek ince bir çizginin olmasıdır. Bakır iyonları balıklar için oldukça zehirlidir, bu nedenle dozaja dikkat edilmelidir.

Bakır sülfat kristallerini nasıl karıştırırsınız?

Önerdiğimiz uygulama yöntemi, kristalleri sıcak suda eriterek aktif olarak büyüyen algleri püskürtmektir. 5 lbs granül bakır sülfatı 3 galon sıcak su ile karıştırın. Granül tamamen eriyene kadar çalkalayın.

Bir havuzu aşırı şok edebilir misin?

3 veya 4 galon ekleyerek başlayın ve bir gecede sonuç alamazsanız, ertesi gün 3 veya 4 galon daha ekleyin. Suyun renginin bulanık beyaz, açık yeşil veya berrak olarak değiştiğini fark edene kadar bu işleme devam edin. BİR HAVUZU AŞIRI ŞOK YAPAMAZSINIZ! Ne kadar çok eklerseniz, o kadar hızlı netleşir!

Yeşil bir havuz için ne kadar şoka ihtiyacım var?

Örneğin, havuzunuz 20.000 galon ise, 4 kilo şok ekleyeceksiniz. Yeşil veya Koyu Yeşil Havuz Suyu: Bu, suyunuzda orta miktarda yosun olduğu ve havuzunuzu üç kez şoklamanız gerekeceği anlamına gelir. Üçlü şoklama, her 10.000 galon havuz suyu için 3 pound gerektirir.

Yosunlu bir havuza şok vermek için ne kadar sıvı klora ihtiyacınız var?

30 ppm klor kalıntısının tüm algleri öldüreceği genel kabul görmüş bir düşüncedir. Havuzunuzun temiz olduğunu ve pH'ı ayarladığınızı varsayarak artık granül kloru havuza ekleyebilirsiniz. Havuz şok paketlerinin çoğu, 10.000 galon havuz suyuna 1 libre (1 torba) şok eklemek için talimatları listeler.

Bakır sülfattan nasıl kurtulurum?

Bakır Sülfat Nasıl Bertaraf Edilir
 1. Bakır sülfatı yerel akarsulara, göletlere veya su yollarına dökmeyin.
 2. Bakır sülfattan katı kristalleri veya tozu süpürün; bunlar güvenli bir şekilde çöp kutusuna atılabilir.
 3. Az miktarda çözünmüş bakır sülfatı gidere boşaltın ve bol su kullanın.

Şok ettikten sonra havuzum neden yeşile döndü?

Neden. Su yosun veya diğer sorunlar nedeniyle yeşilse , bir havuzu şok etmek yeşil bir havuzun temizlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, suda artan miktarda çözünmüş bakırın neden olduğu şoklamadan sonra havuz yeşile dönebilir .

Havuzum şok ettikten sonra neden hala yeşil?

Şok geçirdikten sonra bile suyunuzun hala yeşil olmasının ana nedenlerinden biri, kötü dengelenmiş havuz kimyasallarıdır. Yüksek fosfat seviyeleri yosunların çiçek açmasına neden olabilir! Algleri öldürmek için klor atmaya devam ederken fosfat seviyenizi düşürmeye çalışın.

Havuza şok verdikten ne kadar sonra yosun öldürücü ekleyebilirim?

Alkalinite Dengesi, pH yukarı, pH aşağı, Kalsiyum Dengesi, Su Dengeleyici ve arıtıcı, tümü yüzmeye uygun kimyasallardır. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve yüzmekte özgürsünüz. Gece herkes havuzdan çıktıktan sonra yosun öldürücü , Süper Erace ve şok eklemenizi öneririz. Ertesi gün tekrar yüzmek güvenlidir.

Bakır havuz için kötü mü?

Havuzlardaki Yüksek Bakır Seviyeleri Tehlikeli Olabilir. "Birçok insan klor olduğunu düşünüyor, ama değil, yeşil renge neden olan sudaki bakır ." Uzmanlar, bakırın genellikle yosun havuzlarını temizlemek için kullanılan kimyasal maddelerde bulunduğunu, ancak yüksek seviyelerin tehlikeli olabileceğini söylüyorlar.

Havuzumdaki bakır seviyesini nasıl yükseltirim?

Havuzunuza kimyasal eklemek
Alg öldürücüyü ekledikten bir hafta sonra, ancak daha fazla alg öldürücü dozu eklemeden önce bakır seviyenizi test edin. Yosun öldürücünün işini yapması ve havuzdaki yosunları öldürmesi için bir hafta beklemek istiyorsunuz. 0,2 ppm'den yüksek bakır seviyeleriniz varsa, bir bakır ayırıcı madde ekleyin.