Diüretikler aritmiye neden olabilir mi?

Soruldu: Amancio Zwolenksy | Son Güncelleme: 30 Haziran 2020
Kategori: tıbbi sağlık kalp ve kardiyovasküler hastalıklar
4.4/5 (181 Görüntüleme. 15 Oy)
DİÜRETİKLER, hipokalemi ve ARİTMİ. Milyonlarca Amerikalı hipertansiyon için tiyazid diüretikleri kullanıyor, ancak bazı veriler bu ilaçların ani ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bu bulgular, şiddetli hipokalemi ve ilişkili aritmilerin diüretik alan bazı hastalarda gelişebileceğini düşündürmektedir.

Bunu göz önünde bulundurarak diüretikler kalp atış hızını etkiler mi?

Yaygın olarak "su hapları" olarak adlandırılan diüretikler , yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan en eski ve en ucuz ilaç sınıfıdır. Bu işlem kan hacmini azaltır, bu nedenle kalbin her atışta daha az pompalaması olur, bu da kan basıncını düşürür.

Ayrıca diüretiklerin yan etkileri nelerdir? Diüretiklerin daha yaygın yan etkileri şunlardır:

 • kanda çok az potasyum.
 • kanda çok fazla potasyum (potasyum tutucu diüretikler için)
 • düşük sodyum seviyeleri.
 • baş ağrısı.
 • baş dönmesi.
 • susuzluk.
 • artan kan şekeri.
 • kas krampları.

Lasix aritmiye neden olabilir mi diye de sorulabilir.

Düzensiz kalp atışları veya yüksek tansiyon teşhisi konduysa bu ilacı alabilirsiniz. Aritmileriniz kalbinizde veya akciğerlerinizde sıvı birikmesinden kaynaklanıyorsa bunu alacaksınız. Bu ilaç bazı örnekleri furosemid (Lasix ®) ve Hidroklorotiyazid içerebilir.

Kim diüretik kullanmamalıdır?

Nadiren, diüretikler olabilecek diğer sağlık sorunları engelleyebilir, veya ilaçlar ile alıyorsun. Örneğin, üriner sorunlarınız, gut, şiddetli böbrek veya karaciğer hastalığınız veya Addison hastalığınız (adrenal bezleri etkileyen nadir bir durum) varsa , size bir tiyazid diüretik verilmemelidir.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kalp hastaları neden diüretik kullanır?

Daha iyi olarak bilinen Diüretikler, "su hapları," yardım böbrekler gereksiz su ve tuz kurtulmak. Bu, kalbinizin pompalamasını kolaylaştırır. Bu ilaçlar, yüksek tansiyonu tedavi etmek ve kalp yetmezliği de dahil olmak üzere birçok tıbbi sorunun neden olduğu şişlik ve su birikimini hafifletmek için kullanılabilir.

Diüretik alırken çok su içmeli miyim?

Birçok hasta, sağlıklı kalmanın anahtarının bol su içmek olduğu söylendiği için aslında çok fazla su içebileceklerini öğrenince şaşırırlar. Birçok hasta sıvı tutulumunu azaltmak için diüretik kullanır, ancak yine de doktor tarafından önerilen sıvı kısıtlamasına uymak önemlidir.

Diüretikleri ne kadar süre kullanmalısınız?

Genellikle uzun sabahları her gün bir kere ağızdan diüretikler hareket eden nazik alır. Bendroflumethiazide'in (bendrofluazide) etkileri, alındıktan 1-2 saat sonra başlar ve aldığınızda ilk 14 gün boyunca daha fazla idrar yapmanıza neden olabilir.

Diüretik almayı bıraktığınızda ne olur?

Diüretikler kesildiğinde hasta, sodyum ve su rebound reboundu ve ödem geliştirir, bu da doktoru diüretiklerin gerekli olduğuna ikna eder ve daha sonra hasta, diüretiklere ömür boyu maruz kalmaya kararlıdır. Kalp yetmezliği olan bazı hastaların diüretik tedavisine devam etmesi gerekir.

Hidroklorotiyazid alırken çok su içmeli misiniz?

Hidroklorotiyazid alırken sıcak havalarda aşırı ısınmamaya veya susuz kalmamaya dikkat edin. Eğer içme nasıl olması gerektiği kadar sıvı konusunda doktorunuzla konuşun; bazı durumlarda çok fazla sıvı içmek, yeterince sıvı içmemek kadar zararlıdır.

Diüretikler böbrekleriniz için zor mu?

diüretikler Yüksek tansiyon ve ödem için kullanılan hidroklorotiyazid ve furosemid gibi su hapları dehidrasyona neden olabilir ve ayrıca böbreklerin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olabilir. Aşağıdaki ipuçları böbrek hasarı riskini önlemeye yardımcı olabilir.

İyi bir idrar söktürücü nedir?

Yemek veya İçmek İçin En İyi 8 Doğal Diüretik
 1. Kahve. Pinterest'te paylaşın.
 2. Karahindiba Özü. Taraxacum officinale veya "aslan dişi" olarak da bilinen karahindiba özü, idrar söktürücü etkileri nedeniyle sıklıkla alınan popüler bir bitkisel takviyedir (4 , 5).
 3. At kuyruğu.
 4. Maydanoz.
 5. Ebegümeci.
 6. Kimyon.
 7. Yeşil ve Siyah Çay.
 8. Çörek otu.

Diüretikler kalp yetmezliğine neden olabilir mi?

Bu bloklar aldosteron eylemi, kötü kalp yetmezliğini yapabilir bir hormon. Halihazırda kalp yetmezliği için başka ilaçlar alıyorsanız, spironolakton bir seçenek olabilir. Diüretikler nasıl çalışır? Diüretikler böbreklerin vücudunuzdan daha fazla su ve tuz (sodyum) atmasına neden olur .

Furosemidin kontrendikasyonları nelerdir?

Furosemid'i kimler almamalıdır?
 • şeker hastalığı.
 • Gut adı verilen kandaki aşırı ürik asitten kaynaklanan bir tür eklem bozukluğu.
 • kanda düşük miktarda magnezyum.
 • kanda düşük miktarda kalsiyum.
 • kandaki düşük sodyum miktarı.
 • kanda düşük miktarda potasyum.
 • kandaki düşük klorür miktarı.
 • işitme kaybı.

Lasix böbreklere zarar verir mi?

Furosemid, sıvı tutulmasını (ödem) ve konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya diğer tıbbi durumların neden olduğu şişmeyi tedavi etmeye yardımcı olmak için verilir. Bu, beyin, kalp ve böbreklerin kan damarlarına zarar vererek felç, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Lasix kreatinin seviyelerini etkiler mi?

Diğer diüretiklerde olduğu gibi, furosemid tedavisi kan kreatinin ve üre düzeylerinde geçici artışa neden olabilir. Serum ürik asit seviyeleri artabilir ve gut atakları meydana gelebilir. Furosemidin diüretik etkisi, özellikle yaşlı hastalarda hipovolemiye ve dehidratasyona yol açabilir veya buna katkıda bulunabilir.

Lasix'i ne zaman vermemelisiniz?

Lasix'i kimler almamalıdır?
 • şeker hastalığı.
 • Gut adı verilen kandaki aşırı ürik asitten kaynaklanan bir tür eklem bozukluğu.
 • kanda düşük miktarda magnezyum.
 • kanda düşük miktarda kalsiyum.
 • kandaki düşük sodyum miktarı.
 • kanda düşük miktarda potasyum.
 • kandaki düşük klorür miktarı.
 • işitme kaybı.

Böbrekler için hangi diüretikler güvenlidir?

Müdahalenin açıklaması
 • Yaygın olarak kullanılan tiyazid diüretikleri arasında klortalidon, hidroklorotiyazid, indapamid ve metolazon bulunur.
 • Bumetanid, furosemid ve torsemid sıklıkla kullanılan loop diüretikleridir.
 • Sık uygulanan potasyum tutucu diüretikler triamteren, amilorid, spironolakton ve eplerenondur.

Lasix'in ödemi azaltması ne kadar sürer?

Oral uygulamadan sonra etki başlangıcı bir saat içindedir ve diürez yaklaşık 6-8 saat sürer. Enjeksiyondan sonra etki başlangıcı beş dakikadır ve diürez süresi iki saattir. Furosemidin idrar söktürücü etkisi sodyum, klorür, vücut suyu ve diğer minerallerin tükenmesine neden olabilir.

Konjestif kalp yetmezliğinin 4 aşaması nelerdir?

Kalp yetmezliğinin 4 aşaması vardır ( Evre A, B, C ve D). Aşamalar , "yüksek kalp yetmezliği geliştirme riski" ile "ileri kalp yetmezliği " arasında değişir ve tedavi planları sağlar. Sağlık uzmanınıza hangi kalp yetmezliği evresinde olduğunuzu sorun.

Furosemid uygularken nelere dikkat etmelisiniz?

Tedaviden önce ve tedavi boyunca periyodik olarak elektrolitleri, böbrek ve karaciğer fonksiyonunu, serum glukozunu ve ürik asit seviyelerini izleyin . Genellikle ↓ serum potasyumu. ↓ serum sodyum, kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonlarına neden olabilir. ↑ BUN, serum glukozu, kreatinin ve ürik asit seviyelerine de neden olabilir.

Furosemid kalp atış hızını etkiler mi?

Bir testte 40 mg furosemid ( Lasix ) egzersiz başlamadan 90 dakika önce oral yoldan uygulandı. BV azalmalarının egzersiz sırasında KH'yi artırdığı bilindiğinden, bulgularımız KH'de kan hacminin neden olduğu değişikliklere ek olarak, furosemidin kalp hızı ayarlaması üzerinde doğrudan veya dolaylı etkiler uyguladığını göstermektedir.