Mandevillamı toprağa ekebilir miyim?

Sordu: Domnica Ucelay | Son Güncelleme: 17 Mart 2020
Kategori: spor engelli sporları
4.1/5 (88 Görüntüleme. 32 Oy)
Mandevilla asmanızı satın aldığınızda , çiçeklerle dolu yemyeşil bir bitki olma ihtimali yüksektir. Yere veya daha büyük veya daha dekoratif bir kaba nakletmek isteyebilirsiniz. Mandevilla çiçeklerinin bol miktarda organik madde karıştırılmış kumlu, iyi drene olan toprağa ihtiyacı vardır. Mandevilla sarmaşıklarının biraz gölgeye ihtiyacı vardır.

Ayrıca soru şu ki, bir Mandevilla nasıl ekilir?

Bu asmayı bir çit, duvar veya kafes boyunca dikmek, herhangi bir bahçenin görünümünü iyileştirir.

  1. İyi drene olan toprakla dolu güneşte bulunan bir alandaki yabani otları ve döküntüleri çıkarın.
  2. Mandevilayı dikmeyi düşündüğünüz yerin arkasındaki toprağa önceden yapılmış bir kafes itin.
  3. Kök topu kadar derin ve iki kat daha geniş bir delik kazın.

Bir de sorabilir, tüm mandevilla bitkileri tırmanır mı? Not: Eski mandevilla çeşitlerinin tümü tırmanma asmalarıydı, ancak bazı yeni çeşitler çekici tepeleme alışkanlıkları sunar ve tırmanmak için desteğe ihtiyaç duymaz. Ayrıca bazen dipladenia olarak adlandırılan bu tropikal bitkiyi de görebilirsiniz.

Buna uygun olarak, Mandevilla kışın hayatta kalabilir mi?

USDA bitki sertlik bölgeleri 9 ve üzeri sıcaklık aralıklarına düşen tropik bir iklimde yaşıyorsanız, kışın Mandevilla bitkileri mevsimi iyi bir şekilde atlatır. Bu tropik bitki, 45 ila 50 derece F (7-10 C) altındaki sıcaklıklara tolerans göstermez ve kapalı mekanlarda kışı geçirilmelidir.

Mandevilla yapraklarım neden sararıyor ve düşüyor?

Çiçek açan mandevillar , durgun suyu önlemek için yeterince iyi akan nemli toprağa ihtiyaç duyar. Çok fazla su kökleri boğabilir ve bu nedenle bitkiyi yeterince beslemezler. Bu yapraklar sararmaya neden olabilir. Tersine, çok az su kahverengi açmak ve bitki düşüyorlar sarı yapraklar ile başlayan ölümcül olabilir.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Mandevilla tam güneş alıyor mu?

Mandevilla asmaları biraz gölgeye ihtiyaç duyar. Bunlar parlak, dolaylı ışık veya filtrelenmiş güneş ışığı zevk, ancak doğrudan, tam güneş ışığı yandı alabilirsiniz. Yaz boyunca en iyi mandevilla çiçeklerini elde etmek için mandevilla bitkinize iki haftada bir yüksek fosforlu, suda çözünür bir gübre verin.

Mandevilla köpekler için zehirli midir?

ASPCA, mandevilla bitkilerini zehirli olarak değerlendirmese de, aynı ailedeki diğer bitkiler, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar için zehirlidir . Mandevilla hayvanlar üzerinde aynı etkiyi göstermez, ancak özellikle hassas mideleri olan evcil hayvanlarda hafif hazımsızlığa neden olabilir.

Mandevilla bitkisi ne kadar büyür?

Bitkiler ilk donla birlikte ölür. Daha sıcak iklimlerde asma 20 fit uzunluğa ulaşabilir, ancak daha soğuk iklimimizde 5 fit boyunda büyür. Yaz sonunda çiçek açtığında büyük, trompet şeklindeki tropik çiçekler, parlak pembe, kırmızı ve sarı renkleriyle göze çarpar.

Bir Mandevilla ne kadar hızlı büyür?

Türe veya çeşide bağlı olarak, 10 ila 20 fit yüksekliğe kadar tırmanan mandevillaların hızlı büyümesi, bir alanı hızla tarar . Agresif yetiştiriciler olabilirler, bu nedenle kaplar için, birden fazla dalı teşvik etmek ve bitkileri boyutlandırmak için büyüyen sürgünleri sıkıştırın.

Mandevilla'yı öldürüyor musun?

Mandevilla üretmek çiçeklere devam etmek için Deadheading gerekli değildir, ancak bitkinin görünümünü iyileştirir. Sapların düzenli olarak sıkıştırılması veya budaması da gür, tam büyümeyi ve sürekli, bol çiçeklenmeyi teşvik eder.

Mandevilla'yı ne sıklıkla sulamalıyım?

Mandevilla , aktif olarak büyürken sürekli nemli toprağı tercih eder. Ilık iklimlerde ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında haftada üç kez su gerektirebilir. Kapta yetiştirilen sarmaşıklar çabuk kurur, bu nedenle nemi yakından izleyin. Bitki dinlenme dönemine girdiğinde, kış aylarında sulamayı haftada bir kez azaltın.

Mandevilla Çelikleri suda köklenir mi?

Baharda çömlek toprağında bu koyarsanız onlar yaşayacak düşünüyorum. Mandevillamı kışa getirmek için kestiğimde , çelikleri suya koyarım . Onların nemli toprak / kum karışımı cezası yapacağını düşünmek gerekir. Yerleşene ve bazı besleyici kökleri çıkarana kadar onları fazla sulamayın.

Bir Mandevilla'yı tırmanması için nasıl eğitirsiniz?

Mandevilla , kafes, zincir bağlantı çit veya asmanın büyüdükçe içeri ve dışarı sicim yapmasına izin veren başka bir yapı gibi bir destek üzerinde kısmi gölgede en iyi tırmanır . Genç asmayı ekim zamanında eğitmeye başlayın. Dikimden önce, büküm bağları ile birlikte kazığı kaptan çıkarın.

Mandevilla bitkisini kış boyunca nasıl tutarsınız?

Mandevilla asmanızın uykuda kalmasına izin verirseniz , onu 8 ila 12 inç arasında budayın ve 50 ila 60 derece Fahrenheit olan karanlık bir alana yerleştirin. Toprağı kuru tarafta tutun , ayda bir kez sulayın. İçeride güneşli bir alana getirin ve ilkbaharda toprağı nemli tutun .

Mandevilla kıştan sonra geri gelecek mi?

Bölge 8'in kış donlarının meydana gelebileceği kısımlarında, açık havada ekilen mandevillar genellikle toprağa geri döner , ancak bir sonraki baharda hayatta kalan köklerden yeniden büyür . Daha soğuk bölgelerde, mandevillas soğuk hava geldiğinde içeride getirilir kaplarda yıllıkları veya bakımı yıl boyunca olduğu gibi açık havada dikilebilir.

Mandevilla'mın çiçek açmasını nasıl sağlayabilirim?

Mandevilla Bitkim Neden Çiçek Açmıyor?
  1. Aydınlatma. Bitkinin çiçek açmasına yardımcı olmak için tam güneş ışığı ve sıcaklık gereklidir.
  2. Gübre. Büyüme mevsimi boyunca mandevillanız, çiçeklenmeyi teşvik etmek için iki haftada bir yüksek fosforlu (10-20-10) gübreye ihtiyaç duyacaktır.
  3. Sulama. Mandevilla iyi drene olan bir toprağa dikilmelidir.
  4. Toprak.
  5. Sıcaklık.

Mandevilla kafes nedir?

Parlak yaprakları ve çarpıcı trompet biçimli çiçekleri vardır. Genellikle bir asma olarak yetiştirilir, ancak çalı benzeri bir dik şekli korumak için budanabilir. Mandevilla ( Mandevilla x amabilis), 8 ila 10 fit yüksekliğe ulaşan büyük bir asma olarak büyüyen bir melezdir. Genellikle kafes üzerinde yetiştirilirler.

Mandevilla'yı bölebilir misin?

Kişisel Mandevilla (Dipladenia) gövde çelikleri ile veya kök bölünme yoluyla yayılan olabilir. Kök bölme iyonize-saksı ve bölümlere kök kütlesi kesilebilir bitki gerektirmektedir. Bu tek bir kaynaktan bitkilerin çok almak için iyi bir yol, ama işlem sırasında 'senin güzel bitki feda gerekecek.

Mandevilla çiçekleri ne kadar sürer?

Evet, genellikle ilk mandevilla çiçeklerini yaz başında görürsünüz ve mandevilla çiçeklenme dönemi sonbaharda ilk dona kadar sürer. Bu güzel asma göründüğünden daha serttir, ancak USDA bitki sertlik bölgeleri 8 ve 9'da don tarafından öldürülür.

Dipladenia ve Mandevilla arasındaki fark nedir?

Dipladenia ve mandevilla arasındaki en büyük fark yeşilliktir. Dipladenia yaprakları ince ve sivri, derin yeşil ve hafif parlaktır. Mandevilla asma, daha geniş bir şekle sahip daha büyük yapraklara sahiptir. Çiçekler trompet şeklindedir ve pembe, beyaz, sarı ve kırmızı tonlarındadır.

Bir Mandevilla'nın kaç saat güneşe ihtiyacı vardır?

Dipladenia ve Mandevilla en iyi tam güneşte - günde altı ila sekiz saat - çiçek açar, ancak kısmi gölgeyi tolere eder. Onları kaplara dikmenin avantajlarından biri, bitkilerinizi gerektiği gibi hareket ettirme yeteneğidir.