Arabama daha büyük bir radyatör koyabilir miyim?

Sordu: Henrik Tunneson | Son Güncelleme: 15 Nisan 2020
Kategori: ev ve bahçe iç çevre kalitesi
4.3/5 (1.492 Görüntüleme. 40 Oy)
Bir büyük boy radyatör kesinlikle blok overcool olacaktır. Sorun şu ki, hava ile soğutulan çok daha fazla yüzey alanı ve radyatördeki daha büyük miktarda soğutucu, motora ulaştığı zaman o kadar soğuktur ki, motora asla uygun bir çalışma sıcaklığında kalma şansı vermez. .

Ayrıca daha büyük bir radyatör yardımcı olur mu?

Radyatörler söz konusu olduğunda, cevap durumunuza bağlı olacaktır , ancak çoğunlukla cevap genellikle evettir. Bununla birlikte, daha büyük olanın daha iyi olmayabileceği bazı durumlar vardır. Çoğu kişi radyatör boyutlarını uzunluklarına göre ararken, radyatörün kalınlığı da performansını etkiler.

Aynı şekilde, arabama daha küçük bir radyatör koyabilir miyim? 4 Cevap. Daha küçük bir radyatör takarak yapacağınız şey olan soğutma sıvısı kapasitesini azaltmak aşırı ısınmaya neden olabilir; açıkça. Ayrıca, muhtemelen fanla aynı hizada olmayacağından, teknik özelliklere uygun olmayan bir radyatörün takılması zor olabilir. Herhangi bir zamanda aşırı ısınma hiçbir motor için iyi değildir.

Öyleyse, çok büyük bir radyatörünüz olabilir mi?

Yeterince oda ısınmaz mümkün olmayacaktır güçlü olmayan bir radyatör, ama sadece ama odada aşırı ısınma çalıştırmak için size gereksiz para mal olacak olacak çok büyük bir radyatör. Bir radyatörün boyutu (veya gücü) BTU'larda ölçülür.

Radyatör performansı etkiler mi?

( Radyatör boyunca hava akışının hızı, ısıyı dağıtma yeteneği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.) Radyatöre çok fazla soğutma sıvısı akışına izin vermek, motorun aşırı soğumasına ve optimum sıcaklıktan daha düşük bir sıcaklıkta çalışmasına neden olarak yakıtın azalmasına neden olur. verimlilik ve artan egzoz emisyonları.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Radyatörün boyutu önemli mi?

Radyatörleri seçerken, satın alırken ve monte ederken, boyutları ilk önceliğiniz olmalıdır. Ancak radyatörlerinizin ısıtmasını istediğiniz alanları ölçene ve hangi boyutta radyatöre ihtiyacınız olduğunu hesaplayana kadar bunların hepsi işe yaramaz. Radyatörler ve Isıtma Verimliliği. Radyatör boyutuyla doğru dengeyi kurmak çok önemlidir.

3 sıralı radyatör 2 sıralıdan daha mı iyi?

Daha fazla sıra , kanatla temas halinde daha fazla yüzey alanı ve sonuç olarak daha yüksek ısı reddi anlamına geliyordu. Yani 3 sıra , iki sıradan daha iyiydi vb. Bu durumda, bir 3 - satır alüminyum radyatör ancak boruların tüp-to-kanatçık temas yüzeyi yaklaşık 1" ile iki sıra iç kısımdan daha değildir 1.86" toplam sahip olacaktır.

Radyatörden düz su akıtmak doğru mu?

Arabanızın radyatörde sadece su Koşu aşırı ısınmasını garanti ve silindir kafaları ve motor bloğuna dahil zarar verir. Ve çoğu musluk suyu , radyatörün içinde tortu bırakacak, korozyona neden olacak, ömrünü kısaltacak ve soğutma yeteneğini daha da azaltacak mineraller içerir.

Radyatörler neden bozulur?

Motor topraklamanız kötü olduğunda, soğutma sıvısından bir elektrik akımı akacak ve radyatörün metal parçalarının bozulmasına neden olacaktır. Korozyon, soğutma suyunu yeterince sık değiştirmemekten kaynaklanır. Eski soğutma sıvısı ayrıca lastik contalara zarar vererek kanatlar ve tanklar arasında sızıntıya neden olabilir .

Daha büyük radyatör daha fazla ısı verir mi?

Panel ne kadar uzun olursa, ısı yayan yüzey alanı o kadar büyük olur, bu nedenle daha büyük radyatörler daha fazla ısı yayar, ancak çift panel radyatörün aynı uzunluktaki tek panel radyatörden daha fazla ısı yayacağını da unutmayın. Yeni bir radyatör alırken göz önünde bulundurulması gereken son şey, en üstteki stildir.

Motorunuz çok soğuk çalışabilir mi?

Bir motor çalışır soğuk yüzden, yağlama yağı, yaptığında olan daha nem potansiyeli ve asit yöntemler, yağ içinde oluşturulur. Daha yüksek sıcaklıklarda (hem yağ hem de motor ) zararlı tortular kaynatılır. Bir motor çok soğuk çalıştığında , yakıt ekonomisi düşer, çoğu zaman da düşer.

En çok ısıyı hangi tip radyatör verir?

Merkezi ısıtma radyatörleri
Bu radyatörler , tüm tesisatlı radyatör stilleri arasında en yüksek ısı çıkışına ve en yüksek ısıtma verimliliğine sahiptir ve bu da onları birçok evde popüler bir seçim haline getirir. Isıyı odaya yaymak için oluklu paneller (konvektörler) kullanırlar.

Daha kalın bir radyatör daha iyi soğutur mu?

Yani… kalın bir radyatör kullanarak, bu durumda alt kısmı daha iyi soğutulurken üst kısmı daha az verimli olacaktır. Bu "gradyan" hesaba katıldığında , kalın bir radyatör , düşük fan hızlarında daha kötü bir performansa sahip olacaktır.

Motor soğutmamı nasıl iyileştirebilirim?

Hadi dalalım.
  1. Soğutma sistemindeki akışı artırın. Soğutma sisteminden geçen akış, soğutucunun akış hızını artırmak için tasarlanmış bir su pompası çarkı takılarak artırılabilir.
  2. Radyatörlerin soğutma kapasitesini artırın.
  3. Soğutma sisteminin basıncını artırın.

Motorum neden ısınmıyor?

Araç motor soğutma suyu ısıtıyor olmayabilir neden birkaç potansiyel suçluları vardır: Soğutucu Seviye - İlk check düşünmek olduğunu Soğutucu seviyesi! Bu olduğunda , sistemde bir hava kabarcığı sıkışarak motor soğutma sıvısının doğru şekilde dolaşmasını engeller. Ölçer / Sıcaklık Sensörü - göstergesi aslında çalışıyor mu?

Motorum neden tam olarak ısınmıyor?

Soğutma sistemindeki bir sızıntı nedeniyle radyatörde düşük antifriz/su seviyesi. Motorun düzgün şekilde ısınmasına izin vermeyen kötü bir termostat. Düzgün çalışmayan bir fan.

Radyatör kaç derece soğur?

Genel bir kural olarak, soğutma sistemleri, radyatör girişinde yaklaşık 190 derece F'lik bir soğutma sıvısı sıcaklığı ile çalışacak ve nominal güç ve anma soğutma sıvısı akışında radyatör boyunca yaklaşık 10 derece F'lik bir sıcaklık düşüşüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, 180 derece F'lik bir alt tank sıcaklığı ile sonuçlanacaktır.

Motorum neden soğuk çalışıyor?

Peki motorum neden soğuk çalışıyor ? Senin motor sıcaklığına kalkmak için mücadele edilirse, bu durum başarısız termostat büyük olasılıkla. Bununla birlikte, termostat açık durumdayken, radyatörde hemen soğuk soğutma sıvısını dolaştırmaya başladığından motorunuz ısınmada sorun yaşayacaktır .

Arabam neden havalı çalışıyor?

Termostat soğutulacak radyatör içine sıcak soğutma suyu açma ettirilip yapar. Soğutucu sıcaklığı düşük olduğunda kapanır ve motor tasarlanmış sıcaklığına ısınmaya sağlar. Bunlar en olası üç nedendir. Açık kalan arızalı bir termostat.

Bir araba radyatörü hangi sıcaklıkta olmalıdır?

Bir aracın motoru için normal sıcaklık aralığı 195 ila 200 derece Fahrenheit'tir. Radyatör ve soğutma sistemi, yüzde 50 antifriz ve yüzde 50 sudan oluşan bir sıvı karışımı ile bu sıcaklık aralığını koruyabilir.

Motor termostatı nasıl çalışır?

Araba termostatı , sıvı soğutmalı bir arabanın radyatörü ile motoru arasına oturan küçük bir cihazdır. Başlıca işlevi, motordan radyatöre giden motor soğutma sıvısının akışını düzenlemektir. Açıldığında, motor soğutma sıvısı radyatöre akar ve burada ısıyı dağıtır ve şu anda sıcak olan soğutma sıvısını soğutur.