Daylilies çiçek açarken nakli yapabilir miyim?

Soruldu: Ciara Frontera | Son Güncelleme: 30 Nisan 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.2/5 (429 Görüntüleme . 24 Oy)
En iyi sonuçlar için çiçek açtıktan hemen sonra daylilies tabanını kazın . Onlar ilkbaharda nakli de, bölünmüş daylilies o yıl çiçek olmayabilir. Tipik çiçeklenme sonra nakledilen olanlar şu yıl çiçek.

Sonuç olarak, daylilies'imi ne zaman taşıyabilirim?

Daylilies nakli için en iyi zaman, yılın herhangi bir zamanında nakli tolere edecek olsalar da , erken ilkbahar veya erken sonbahardır. Ilımlı toprak sıcaklığı, daha hızlı yerleşmelerine yardımcı olur. Erken ilkbaharda nakli ise yine o yıl çiçek açacak.

Ayrıca, daylilies ne sıklıkla bölünmelidir? Başkaları yerine hiç rahatsız olmaz ise çoğu daylilies, her üç ila beş yıl bölünmüş olmasından fayda sağlar. Ne zaman olduğunu bilmenin anahtarı, kümeye göz kulak olmak ve bir zamanlar olduğu kadar iyi performans gösterip göstermediğini belirlemektir.

Ayrıca, gündüz lilyum kümelerini nasıl bölersiniz?

Budama makası ile yaprakların üst kısımlarını kesin. Güngüzeli bir yığın altında kök topu kazıp. Büyük düşünün: kök topları önemli boyutta olabilir, bu nedenle hepsini aldığınızdan emin olmak için bitkinin etrafında birkaç inç kazın. Kök topunu ters çevirin ve 6-8 inçlik kümelere bölmek için bir kürek kullanın.

Daylilies yayılacak mı?

Daylilies hızla daha büyük kümelere yayılır ve sonunda o kadar kalabalık hale gelirler ki çiçek açmazlar . Özellikle daha az çiçek açarsanız, günlük zambaklarınızı birkaç yılda bir bölmek isteyebilirsiniz. Bölünmüş parçaları, kompostla değiştirilmiş toprağa ekin , tıpkı saksıda bir günlük zambak eker gibi .

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Daylilies çiçek açarken nakledilebilir mi?

En iyi sonuçlar için çiçek açtıktan hemen sonra daylilies tabanını kazın . Onlar ilkbaharda nakli de, bölünmüş daylilies o yıl çiçek olmayabilir. Tipik çiçeklenme sonra nakledilen olanlar şu yıl çiçek.

Daylilies nakli için çok mu geç?

Erken ilkbahar, daylilies nakli için en iyi zamandır, ancak çiçeklenmenin bittiğini bildiğiniz zaman, geç sonbaharda da yapabilirsiniz. Her iki durumda da, onları naklettiğiniz yıl çiçek açmayabileceklerini bilin.

Bütün yaz çiçek açan daylilies var mı?

Her gün zambak (Hemerocallis spp.) çiçeği sadece bir gün sürse de, doğru türü ekerseniz tüm yaz boyunca çiçek açabilirsiniz. Bitkiler sonbaharda başlangıcına ilk yazdan çiçek kalmak böylece Reblooming veya everblooming çeşitleri, çiçek basması arasında geçen çok az veya hiç boşluk tekrar büzgülü kısa pantolon.

Yaz aylarında zambak nakli yapabilir misiniz?

Bu çiçek yeniden dikmek süre zarar verebilir. Bu çiçek sonraki üç ila dört hafta kadar beklemek en iyisidir. Zambaklar sonbahar yerine yaz sonunda ekilebilir mi? Evet, ama ideal Eğer sonbaharda kadar beklemek gerekir.

Daylilies ne kadar uzağa dikersiniz?

Bununla birlikte, daylilies o kadar sert bitkilerdir ki, kuzeyde çoğu ilkbahardan sonbahara kadar herhangi bir zamanda ekilebilir. Ekimden önce toprağı kompostla değiştirin. Uzay bitkileri 12 ila 18 inç aralıklarla dikilir ve böylece taç toprak yüzeyinin yaklaşık 1 inç altında olur.

Stella d'Oro daylilies nasıl nakledilir?

Erken ilkbaharda ya da çiçek açan tamamladığınızda sonbaharda da Stella d'Oro güngüzeli nakli. Mevcut Stella d'Oro daylilies'inizi kazın . Bitkinin çevresini kazmak için bir mala, bahçe çatalı veya kürek kullanın. Tüm kökleri almak için yaklaşık 6 inç kazın.

İlkbaharda zambakları bölebilir miyim?

Ampul Bölümü Zamanları
Zambak soğanları kuru, bulutlu bir günde bölünmelidir. Erken ilkbahar bölünmesi, soğanların güçlü bir kök sistemi oluşturmasını sağlar ve sıkışık soğanlara büyüme ve güçlü sürgünler gönderme şansı verir. Ancak, ampuller bir sonraki yıla kadar çiçek açmayabilir.

Daylilies ne kadar hızlı büyür?

Daylilies dikkat çekmeden uzun yıllar büyüyecek , ancak bitkiler yaklaşık her 5 yılda bir bölünürse daha fazla çiçek üretecektir. Bu, bitkiler çiçeklenmeyi bitirdikten sonra yaz sonu için bir iştir.

Hostalar ne zaman bölünmelidir?

Hostaları bölmek en iyi ilkbahar veya erken sonbaharda yapılır. İdeal olarak, hostaları ilkbahar veya sonbahar yağmurları gelmeden önce bölmeyi planlayın. Hostalar en çok köklerini kaybettiklerinde acı çekerler, bu yüzden mümkün olduğunca çok kök topunu kazın. Sadece birkaç bölüme ihtiyacınız varsa, daha büyük ana kümenin yanında oluşan küçük kümeleri kazın.

Günlük fan nedir?

Hayran nedir? Daylily'nin ayrı bir birimine yelpaze denir. Sadece kökleri, tacı ve yaprakları içerir (çiçek veya tomurcuk içermez). Daylilies genellikle yelpaze tarafından satılır - bu, satın aldığınız çiçeğin içindeki tek tek bitki sayısı anlamına gelir.

Daylilies'in yeniden çiçek açmasını nasıl sağlarsınız?

Yeni tomurcukları ve yeniden çiçeklenmeyi teşvik etmek için solmaya başlar başlamaz daylilies'deki eski çiçekleri budamak . Yaprakları kışın doğal olarak öldükten sonra toprağa kesin ve istediğiniz zaman ölü veya ağır hasarlı yaprakları çıkarın.

Daylilies neden çiçek açmıyor?

Çiçeklenme başarısızlığının daha yaygın nedenleri: Daylilies iyi performans gösterebilmek için çok fazla güneşe ihtiyaç duyar. Yeterince güneş almayan daylilies , sadece birkaç küçük çiçek açmış olabilir veya hiç çiçek açmayabilir . Sonbaharda çok geç bölünme , zemin donmadan önce daylily köklerinin kurulamamasına neden olabilir.

Aşırı büyümüş daylilies'ten nasıl kurtulursunuz?

Ayrıca onları öldürmek için istilacı gündüz zambaklarına glifosat gibi seçici olmayan bir herbisit püskürtebilirsiniz. Bitkinin üst kısımları kahverengiye döndüğünde kökleri kazın. Herbisitin çalışması en az iki hafta sürecektir ve tam kontrol elde etmek için yeniden başvurmanız gerekebilir.

Daylilies saksıda büyüyebilir mi?

Geniş bir renk yelpazesinde trompet şeklinde çiçeklere sahip olan daylilies (Hemerocallis spp.), alt drenaj delikleri olan büyük saksılarda iyi yetişir . Cüce daylilies , kaplarda standart boyutlu çeşitlerden daha iyi performans gösterir. Saksı başına herhangi bir türünde bir sarı zambak bitki büyütün.

Stella d'Oro daylilies neden çiçek açmıyor?

Stella de Oro'nuzun da çiçek açmamasının diğer nedenleri, yeterince güneş almıyor olabilir. Tam güneşte en özgürce çiçek açarlar . Bu nedenlerden birinin daha az çiçek açmasının nedeni olduğuna inanıyorsanız, o zaman tesisi yeni bir yere taşımanın (belki de kaldırmanın ve bölmenin) zamanı gelmiştir.

Zambakları ne zaman bölebilirim?

Zambaklar Ne Zaman Taşınmalı
Zambaklar soğanlardan üretilir ve en iyi sonuçların alınması için sonbaharda bölünüp nakledilmeleri gerekir. Uzmanlar, zambakların ne zaman taşınacağını Eylül sonu veya Ekim başı olduğunu söylüyor. Zambak soğanlarını kaldırdıktan hemen sonra nakletmeye başlayın. Zambakları nakletmek için en iyi zaman bölgenize bağlı olacaktır.

Daylily tohumları neye benziyor?

Daylily tohum kabukları, üst kısım boyunca üç parçalı bir dikiş ile futbol şeklindedir . Bölme yeşilken, dikiş sıkıca kapalı kalır. Kapsül olgunlaştıkça, dikiş sonunda açılana kadar gevşer. Hiçbirini kaybetmemek için tohumları çıkarmadan önce bitkiden kesin.