Çene kıkırdağı iyileşir mi?

Sordu: Yuxuan Bellisco | Son Güncelleme: 25 Ocak 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
5/5 (75 Görüntüleme . 45 Oy)
Vücuttaki çoğu dokudan farklı olarak, kıkırdak kendini iyileştirme konusunda esrarengiz bir yetersizliğe sahiptir. Ama doku vücutta bulunabilir. Kıkırdak hafifleten kafatasına çene bağlayan temporomandibular eklem, aynı zamanda, bir acı temporomandibular eklem bozukluğu (TMD) oluşturmak sorunlar neden olur.

Aynı şekilde çenenizde kıkırdak var mı diye sorulabilir.

TME sizin çene kemiğine ve (kafatası parçasıdır) temporal kemik arasındaki eklemdir. TME'nin içinde diz eklemlerinin içindeki kıkırdaklara benzer küçük bir kıkırdak bulunur . Eğer yakın çeneni, ileri ve geri kıkırdak slaytlar açıp her zaman.

Çene eklemi iyileşebilir mi diye de sorulabilir. Temporomandibular eklem ( TMJ ), üst ve alt çenelerin birleştiği yerde bulunan bilyeli ve yuvalı bir eklemdir . TME ve ilgili kaslar yaralandığında iyileşmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. Kişisel bakım çok önemlidir. Sen TME ve hız iyileşmesi üzerindeki baskıyı azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

Bu bakımdan TME kalıcı hasara neden olabilir mi?

Dr. Granquist, "Kronik TME çıkığı ile ilgili endişe, sonunda tendonlar, kaslar, kıkırdak ve AE'nin hasar görmesi ve artrite, sinir hasarına ve muhtemelen kalıcı çıkığa yol açmasıdır" diyor. "Bu çok acı verici ve utanç verici bir durum ve zamanla TME'de kalıcı hasara neden olabilir ."

Kıkırdak nasıl iyileşir?

Kıkırdak hasarı için tedaviler

 1. dizlik gibi bir destek kullanarak etkilenen bölgeyi daha fazla yaralanmadan koruyun.
 2. etkilenen eklemi dinlendirin.
 3. etkilenen uzuvları kaldırın ve eklemlere düzenli olarak bir buz paketi uygulayın.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

TME ameliyatı yüzünüzü değiştirir mi?

Diğerleri atrofiye sırasında kaslar bazı overworking ile düzensiz hale geldikçe, TME yüzüne değişikliklere de katkıda bulunabilir. Dişlerin kayması, kemik kaybının olması, ısırma ve çenenin dengesiz olması yüzün doğal estetiğini değiştirebilir.

TME tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmediğinde , TME problemleriniz daha şiddetli hale gelebilir ve aynı zamanda tedavisi daha zor olabilir. TME bozukluğu kronik, zayıflatıcı baş ağrılarına neden olabilir. Tedavi edilmeyen TME bozukluğu ile ilişkili diğer bir yaygın sorun da dişlerin bozulmasıdır. TME işlev bozukluğunun bir nedeni, düzensiz bir ısırık yüzeyidir.

Çene neden gerilir?

Pinterest Stres veya anksiyete Paylaş çene kasları sıkın neden olabilir. Stres ve kaygı , kas gerginliğinin yaygın nedenleridir. Bir kişi kendi çene clench veya stresli olduğunda, farkında olmadan dişlerini eziyet ve zaman içinde bu kaslar sıkılaştırmak neden olabilir olabilir.

Çenenizi nasıl yeniden hizalarsınız?

Bazı olası tedavi seçenekleri şunları içerir:
 1. Dişlerinizi diş telleri ile yeniden hizalamak için ortodontik tedavi.
 2. Isırmayı doğru seviyelerde yeniden oluşturabilmeniz için kasları ve eklemi gevşetmeye çalışmak için oklüzal veya ısırma aletleri giymek.
 3. Çeneleri kesmek ve tekrar yerine oturtmak için özel ameliyat.

Çenenizde artrit olması mümkün mü?

"Osteoartrit, TME'yi etkileyen en yaygın artrit türüdür." Bazı insanlar çenede artrit için diğerlerinden daha fazla risk altında olabilir. "Makro veya mikrotravma, gıcırdatma veya kenetleme yoluyla, eklemde azalmış yağlama ile birlikte artrit gelişme riskini artırabilir" diyor Dr.

Çene neden tıklıyor?

Çene patlaması, temporomandibular eklemlerin (TME) işlev bozukluğundan kaynaklanan ağrılı bir his olabilir. Bu eklemler çene kemiğini her iki tarafta birer eklem olacak şekilde kafatasına bağlar. Eklem düzgün çalışmadığında patlama meydana gelebilir. TME terimi hem eklemi hem de bozukluğu belirtmek için kullanılır.

Bir chiropractor TMJ'ye yardımcı olabilir mi?

Kiropraktörler , omurgadaki gerilimi ve disfonksiyonu hafifleterek TME'ye yardımcı olabilir. Kiropraktörler bu işlev bozukluğunu hafifletirken, çeşitli sinirler üzerindeki baskıyı azaltır ve bu da TME ile ilişkili ağrıyı hafifletir. TME'si olan birçok insan, ağrıyı ve diğer yan etkileri uzak tutmak için sürekli bakıma ihtiyaç duyar.

Hangi doktor çene problemlerini tedavi eder?

Doktorunuz sizi daha ileri tedavi için bir ağız ve çene-yüz uzmanına, bir kulak burun boğaz uzmanına (kulak, burun ve boğaz doktoru veya KBB uzmanı olarak da adlandırılır) veya çene bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimine (protez diş hekimi , aynı zamanda protez diş hekimi olarak da adlandırılır) sevk edebilir.

TME beyninizi etkileyebilir mi?

TME ağrısı olan kişilerde sadece çene ağrısı olmaz; kronik ağrı içinde yaşıyorlar. Kronik ağrı , düşünme, hafıza ve hatta depresyon veya kaygı ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu “beyin sis,” zihinsel karışıklık ve zorluk odaklama durumunu neden olabilir.

TME ömür boyu süren bir durum mu?

TME bozuklukları ile yaşamak, birçok hasta için ömür boyu sürecek bir zorluktur. Başta kadınlar olmak üzere birçok kişi için, bu bozukluğun semptomlarının neden olduğu sürekli bozulma, yaşam kalitesini derinden etkiler.

TME tüm vücudu nasıl etkiler?

Temporomandibular ekleminizdeki bir dengesizlik baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, diş gıcırdatma, sınırlı çene hareketi, kas ağrısına neden olabilir ve çenenizin hizasını değiştirebilir. Çene hizanız kapalı olduğunda, etkiler tüm vücudunuzda dalgalanır.

Bir TME alevlenmesini nasıl durdurursunuz?

TME Flare Up Nasıl Tedavi Edilir?
 1. TME'nizi fazla çalıştıran sert, çiğnenebilir yiyecekleri ortadan kaldırın.
 2. Nemli kalın.
 3. Çenenizi gevşeten veya geren, stresi azaltan ve/veya duruşunuzu iyileştiren basit egzersizler yapın.
 4. Çenenize baskı uygulamamak için sırt üstü uyuyun.

TME kulak çınlaması neye benziyor?

Tinnitus ve TME . Tinnitus'tan muzdarip olanlar, gürültünün tıslama, kükreme, vızıltı veya tıklama gibi sesler çıkardığını da bilinmektedir. Çene açılarak ağrı kötüleşebilir veya hafifleyebilir. Sesler yumuşak veya inanılmaz derecede yüksek olabilir ve durum hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

TME yaşla birlikte kötüleşir mi?

TME bozukluğunuz olduğunda, çene ekleminizde ve çene hareketini kontrol eden kaslarınızda ağrı olabilir. Erkeklerden daha fazla kadın TME sorunlarına sahiptir. Her yaşta görülebilmesine rağmen, en sık 20 ila 40 yaşları arasında görülür.

TME hiç gidecek mi?

Çoğu insan için TME rahatsızlığının sonunda kendi kendine geçeceğini unutmayın . Sen konservatif TME tedavisi için diş hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Isırık veya çenede kalıcı değişikliklere neden olan tedavilerden kaçının.

TME için en iyi tedaviler nelerdir?

Tıp - Bu şunları içerebilir:
 • Aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin) gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), kas ağrısını ve şişmeyi gidermeye yardımcı olur.
 • Kas gevşeticiler sıkı çene kaslarını gevşetmeye yardımcı olur.
 • Antianksiyete ilaçları, bazen TMD'yi şiddetlendirdiği düşünülen stresi hafifletmeye yardımcı olur.

TME tıbbi veya dişle ilgili bir durum mu?

Bir TME bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız, bir TME bozukluğunu taklit edebilecek bazı koşulları ekarte etmek için bir tıp doktoruna görünmek isteyebilirsiniz. TMD hastalarının bakımı ve tedavisi konusunda eğitimli kalifiye uzmanların tıbbi veya diş hekimliği uzmanlığı yoktur.