Bir çalışana HIV taşıyıp taşımadığını sorabilir misiniz?

Sorulan: Alethia Gotilla | Son Güncelleme: 23 Mayıs 2020
Kategori: tıbbi sağlık cinsel durumlar
4/5 (233 Görüntüleme. 31 Oy)
Bir iş teklifi başlamadan önce, bir HIV veya AIDS dahil olmak üzere herhangi bir sağlık sorununuz varsa sormak yasaktır. O HIV durumunuzu açığa çünkü işverenler de ilaçlarınızı isteyemez. İşverenlerin işi yapmak için size yapamaz hale getirebileceğini fiziksel veya zihinsel duruma sahip olmadığını sormak için Ama yasaldır.

Ayrıca HIV pozitif olup olmadığınızı işvereninize söylemek zorunda mısınız?

İşverenler Çoğu durumda, işvereniniz siz söylemedikçe HIV durumunuzu bilemez . Ama işveren işini yapmaya yeteneğinizi etkileyebilir veya başkaları için ciddi bir risk teşkil herhangi bir sağlık koşulları varsa sormaya hakkım var.

Ayrıca, birine HIV olduğumu nasıl söylerim? HIV ile ilgili birçok konuda olduğu gibi, herkes için doğru yanıtlar yoktur, ancak işte bazı genel açıklama ipuçları:

  1. Seçici ol. Çoğu durumda, kime söyleyeceğinizi seçmek sizin kişisel kararınızdır.
  2. 5 W'ları düşünün.
  3. Kolay yapar.
  4. Özre gerek yok.
  5. Basit tutun.
  6. Kendinizi izole etmekten kaçının.
  7. Bağırsaklarınla ​​git.
  8. Rahatlamak.

Aynı şekilde, insanlar HIV pozitif bir çalışanla nasıl başa çıkıyorsunuz diye soruyorlar.

HIV / AIDS salgınıyla başa çıkmak için işverenlerin çalışanların atabileceği birçok olumlu adım vardır. Bunlar şunları içerir: HIV / AIDS konusunda bir işyeri politikası geliştirmek. tıbbi yardım, sigorta, emeklilik yardımları ve maluliyet sigortası gibi faydaları tüm çalışanların menfaatleri doğrultusunda müzakere etmek.

HIV'li bir kişi yemek servisinde çalışabilir mi?

Servis görevlisi ne olursa olsun HIV enfeksiyonu durumu sınırlandırılması gerekir - Gıda - diğer enfeksiyonlar ya da herhangi bir gıda kendisi için (örneğin ishal veya hepatit A gibi) hastalıklara sahip olmadıkça HIV ile enfekte olduğu bilinen servis çalışanları işten sınırlı gerek yoktur.

4 İlgili Soru Yanıtı Bulundu