Kafana zona bulaştırabilir misin?

Soruldu: Matrikas Gelder | Son Güncelleme: 21 Şubat 2020
Kategori: sağlıklı yaşam çocuk sağlığı
4.6/5 (74 Görüntüleme . 36 Oy)
Kabarcıklar genellikle vücudun sadece bir tarafındadır. Onlar da Yüzünüzde veya kafa derisi bir tarafında görünebilir. Ağrılı kızarıklık kulağınızın veya gözün alanında olabilir. Kafada veya kafa derisinde zona meydana geldiğinde, yüzün bir tarafının zayıflığına neden olarak yüzün o tarafının sarkık görünmesine neden olabilir.

Ayrıca bilin, kafadaki zona belirtileri nelerdir?

Kafa derisinde veya kafada zona oluştuğunda , semptomlar şunları içerebilir: baş ağrısı. kulak çevresinde döküntü oluşursa yüzün bir tarafının zayıflığı. Zona hastalığının ilk belirtileri ağrılı olabilir ve şunları içerir:

 • yanıyor.
 • keskin acı.
 • karıncalanma
 • ciltte uyuşukluk.
 • şiddetli kaşıntı veya ağrı.
 • tükenmişlik.
 • ateş.

Ayrıca, kafa derisindeki zonaların kaybolmasının ne kadar sürdüğünü de biliyor musunuz? Zona döküntüsü 1 ila 3 hafta içinde iyileşir ve ağrı veya tahriş genellikle 3 ila 5 hafta içinde kaybolur. Başta veya kafa derisinde zona oluştuğunda, semptomlar genellikle sonunda kaybolur, ancak aylar sürebilir.

Ek olarak, kafa derisinde zona olabilir mi?

Zona vücudu üzerinde kabarma, kaşıntı, ağrılı döküntüler hiçbir yerinde oluşabilir, ancak kafa derisi yayılması halinde özellikle dayanılmaz ve zor olabilir. Zona kabarcıklar hassas kafa derisi ile bırakıyoruz ve çok zor tımar yapabilirsiniz.

Zona salgınını ne tetikler?

Zona Nedenleri Varicella zoster virüsü vücudunuza girdiğinde neden olduğu ilk sorun su çiçeğidir . Bunu bir çocukluk hastalığı olarak düşünebilirsiniz, ancak yetişkinler de kapabilir. Suçiçeği seyrini tamamladıktan sonra virüs, omuriliğinizin ve beyninizin yakınındaki sinir dokularına geçer ve burada kalır.

32 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Zona beyne gittiğinde ne olur?

Gözlerin yakınında veya üzerinde bir enfeksiyon meydana geldiğinde , geçici veya kalıcı körlüğe yol açabilecek bir kornea enfeksiyonu meydana gelebilir. Bazı durumlarda, zona virüsü beyne veya omuriliğe girerek ensefalite ( beyin iltihabı), miyelite (omurilik iltihabı) veya felce neden olabilir.

Zona beyne gidebilir mi?

Nadir durumlarda, zona beyne veya omuriliğe yayılabilir ve felç veya menenjit ( beyin ve omurilik dışındaki zarların enfeksiyonu) gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Zona ile ne karıştırılabilir?

Zona bazen kurdeşen, sedef hastalığı veya egzama gibi başka cilt rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir . Zona döküntüsü de birkaç hafta içinde düzelme eğilimindedir. Nedeniyle egzama ve sedef hastalığına döküntüler daha uzun sürebilir. Bir zona döküntüsü de genellikle diğer döküntülerden çok daha acı vericidir.

Zona olan biriyle yatabilir misin?

Evet, zona hastalığı olan insanlar bulaşıcıdır. Zona Eğer suçiçeği beri vücudunuzda atıl sahiptir çiçeği virüsü (kalan sessiz) kaynaklanır. Yani, değil başka birinden, kendi suçiçeği virüsü zona olsun."

Zona hastalığınız olduğunda ne yapmamalısınız?

Eğer zona kızarıklık varsa, havlu veya el bezi paylaşmak yüzme veya oynat temas sporları gitmez. Bu, virüsün suçiçeği geçirmemiş birine bulaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Senin döküntü (sızma sıvı) ağlayan ve karşılanması mümkün değildir durumunda da iş veya okul kaçınmalıdır.

Zona stresten mi kaynaklanır?

Stres teknik olarak zonaya neden olmaz , ancak bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olabilir - ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi sizi zona riskine sokabilir. Viral bir hastalık, zona varisella zoster virüsüne, suçiçeği neden aynı virüs neden olur.

Zona ile ne kadar süre evde kalmalısınız?

Kabarcıklar yüzünde yer alıyorsa bunlar (genellikle 7 ila 10 gün içinde) üzerinde kabuklu kadar, işe geri gitmemeli. Kabarcıklar bir alanda yer almaktadır Eğer bunu yapmak için yeterince iyi hissediyorum gibi kısa sürede işe geri alabilirsiniz bandaj veya giysi ile kapsayabilir.

Zona hastalığının erken evreleri neye benziyor?

Zona erken belirtileri ateş ve genel halsizlik içerebilir. Ayrıca ağrı, yanma veya karıncalanma hissi alanları hissedebilirsiniz. Birkaç gün sonra, döküntünün ilk belirtileri ortaya çıkar. Vücudunuzun bir tarafında pembe veya kırmızı lekeli yamalar fark etmeye başlayabilirsiniz.

Kızarıklık olmadan kafanıza zona bulaştırabilir misiniz?

Döküntü olmayan zona “zoster sinüs herpeti” (ZSH) olarak adlandırılır. Yaygın değil . Her zamanki zona döküntü mevcut olmadığı için teşhis etmek de zordur. Bu virüs varicella zoster virüsü (VZV) olarak bilinir.

Zona ile duş almak doğru mu?

Kabarcıkların günlük temizliği, enfeksiyonun yayılma riskini azaltır. Cildi yatıştırmak için serin bir banyo veya duş alın. Suyun serinliği, zona kabarcıklarından kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir ve kaşıntıyı sakinleştirebilir. Semptomları azaltmak için şifalı bir banyo da yapabilirsiniz.

Zona vücudunuzu ağrıtır mı?

Zona genellikle ağrılı , kaşıntılı, kabaran bir döküntüye neden olur. Döküntü olmayan zona zoster sinüs herpeti (ZSH) olarak adlandırılır ve şu semptomlara neden olabilir: ağrı. kas ağrıları .

Zona testi nasıl yapılır?

Teşhis. Zona teşhisi genellikle vücudunuzun bir tarafındaki ağrı öyküsü ile birlikte döküntü ve kabarcıklar temelinde teşhis edilir. Doktorunuz ayrıca laboratuvarda inceleme için bir doku kazıma veya kabarcık kültürü alabilir.

Zona sizi yorar mı?

Zona sizi yorar mı? Çoğu kişi enfeksiyon sırasında ve hatta sonrasında aşırı derecede yorgun hissettiklerini söyler. Hastalar normalde kendilerini yorgun hissedeceklerdir, ancak onları bu şekilde hissettiren zona değildir.

Zona parlamasına neden olan nedir?

Bu zonaya neden olur . Virüs yeniden aktive olduğunda, enfekte olmuş sinirler ve sinirlerin gittiği cilt iltihaplanır ve yanma veya bıçaklama ağrısına neden olur. Zona hastalığına neden olduktan sonra virüs, sinirlerinizde tekrar “uykuya döner”. Ama yine de alevlenebilir .

Kafa derisi yaralarına ne sebep olur?

Kafa derisinde gelişen ağrılı yaralar, kabarcıklar veya şişlikler şunlardan kaynaklanabilir:
 • Kıl millerinin (folikülit) veya derinin (impetigo gibi) enfeksiyonu.
 • Alerjik bir cilt reaksiyonu (kontakt dermatit).
 • Suçiçeği ve zona gibi viral enfeksiyonlar.
 • Akne gibi bir cilt rahatsızlığı.
 • Epidermal kist gibi bir kist.

Zonadan ölebilir misin?

O bir saldırı sırasında büyük bir sefalet neden olabilir rağmen Zona sağlıklı bireylere genellikle tehlikeli değildir. Çok nadiren zona zatürreye, işitme sorunlarına, körlüğe, beyin iltihabına (ensefalit) veya ölüme neden olabilir. Yaklaşık beş kişiden biri için şiddetli ağrı, kızarıklık geçtikten sonra bile devam edebilir .

Zona neden vücudun sadece bir tarafında bulunur?

Virüs belirli sinirlerde dolaşır, bu nedenle vücudun bir tarafında bir bant halinde zona oluşur. Bu bant, sinirin sinyalleri ilettiği alana tekabül eder ve çoğu zaman bunların haritasını çıkarabiliriz.