Orta olmadan orkide yetiştirebilir misin?

Sordu: Falk Matalobos | Son Güncelleme: 25 Haziran 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.1/5 (1.437 Görüntüleme. 25 Oy)
Binlerce orkide çeşidinin (Orchidaceae) büyük çoğunluğu toprakta büyümek yerine ağaçlara tutunan epifitik bitkilerdir. Ancak onları bir ortam olmadan yetiştirmeyi tercih ederseniz , bitkileri bir mantar kabuğu plakasına monte edin.

Aynı şekilde orkideler sadece suda yaşayabilir mi?

Suda yetişen orkideler , bitkinin epifitik formlarının nelere maruz kalabileceğini deneyimler. Sen kökleri büyümesi için yeterli oda ile herhangi bir kap içinde orkide yerleştirebilirsiniz, ancak bitkinin gelişimini gözlemlemek böylece cam kullanmak eğlenceli.

Aynı şekilde, orkidelerin büyümek için toprağa ihtiyacı var mı? Büyüyen ortam: Paphiopedilums ve bazı cymbidiums gibi karasal orkideler toprakta büyür . Ancak çoğu tropikal orkide epifittir, yani toprakta değil havada büyürler . Etli kökleri, suyu emmek için sünger görevi gören velamen adı verilen bir beyaz hücre tabakası ile kaplıdır.

Orkideler için en iyi saksı ortamı nedir?

Büyüyen ortamlar genellikle köknar kabuğu, hindistancevizi kabuğu, sfagnum yosunu, ağaç eğrelti otu lifleri ve perliti ve sıklıkla bu malzemelerin iki veya üçünün bir karışımını içerir. Tipik bir ağaç kabuğu ortamında saklanan tüm orkidelerin , her bitkinin ihtiyaçlarına bağlı olarak her 18 ila 24 ayda bir saksılarının değiştirilmesi gerekir.

Tohumdan orkide yetiştirmek ne kadar sürer?

Tohumdan orkide yetiştirmek mümkündür, ancak bu zaman ve sabır yatırımıdır. Orkide bahçesi açık havada, orkide tohumu herhangi yaprak büyüme göstermeye (uzun veya) iki yıla kadar sürebilir. Orkide tohumlarının çiçek açabilen bir bitki üretmesi dört ila sekiz yıl sürebilir .

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Orkidemi suda ne kadar bekletmeliyim?

Kökleri su ve gübre absorbe zamanınızın olması için bir kova veya büyük konteyner içinde orkide bekletin. Kaseye veya kaba koyun ve tencerenin en üst seviyesine kadar doldurun. Yaklaşık 15 dakika suda bekletin. Çok uzun süre suda bırakmayın çünkü köklerin de oksijene ihtiyacı vardır.

Orkidelerin yeniden çiçek açmasını nasıl sağlarsınız?

Küçük bir TLC ile orkidenizi tekrar çiçek açmaya teşvik edebilirsiniz. Phalaenopsis orkideleri , sap boyunca üçgen bir düğümden çıkan yeni bir sap ile eski sivri uçlarda yeniden çiçek açar . Yeniden çiçek açmayı tetiklemek için, orkidenizin genellikle ona verdiğinizden biraz daha fazla ilgiye ihtiyacı olacaktır.

Orkideleri suya ne kadar süre batırabilirsiniz?

Orkide Renkleri
Öncelikle beyaz veya beyaz renk geniş alanlar 10-12 saat boyunca su altında edildikten sonra net dönecek olan Orkide.

Orkideye ne kadar su verirsiniz?

Genel olarak, kış aylarında haftada bir ve havalar ısınıp kuruduğunda haftada iki kez su verin . Senin orkide kabın boyutu da ne olursa olsun iklim koşullarının, suya ihtiyaç ne sıklıkta belirlemeye yardımcı olur. Tipik olarak, 6 inçlik bir tencerenin 7 günde bir suya ihtiyacı vardır ve 4 inçlik bir tencerenin her 5 ila 6 günde bir suya ihtiyacı vardır.

Orkidelerin daha büyük saksılara ihtiyacı var mı?

Daha fazla yaprak ve kök içeren daha büyük bitkiler yetiştirmek için daha büyük saksılar gereklidir. Aynı büyüklükteki saksılar yaklaşık iki yıl kullanılabilir ve daha sonra orkideler saksı değiştirildiğinde çapı 1 inç daha büyük olan saksılarla değiştirilmeleri gerekir ki bu her bir ila üç yılda bir yapılmalıdır.

Orkide için ne tür kir kullanıyorsunuz?

Orkide Saksı Karışımı
Çoğunlukla, yine de, bitkileri saksılara tutturmaya yardımcı olur, böylece yukarı doğru büyüyebilirler. En iyi sonuçları elde etmek için, turba yosununu köknar kabuğu veya orkide kabuğu karışımı ile karıştırın (2 kısım kabuktan 1 kısım turba yosununa kullanın) ve ekime hazırsınız.

Orkide şeffaf saksılarda mı olmalı?

Şeffaf plastik saksının orkideler ve orkide yetiştiricileri için bazı faydaları vardır. Dekoratif saksıların dışında bırakıldığında, şeffaf plastik saksılar , orkide köklerinin, doğada bir ağacın kenarında yetiştiği gibi güneş ışığını emmesini sağlar. Bu, köklerin de fotosentez yapabileceği ve bitkiye enerji katabileceği anlamına gelir.

Orkideler köke bağlanır mı?

Orkideler köke bağlı olmaktan hoşlansalar da, saksı karışımı bozulduğunda, genellikle iki yılda bir yeniden saksılanmaları gerekir. Orkide çiçeklenmeyi bitirdikten sonra bir zaman seçin; saksı değiştirme stresi nedeniyle çiçekler düşebilir. Tencere sadece kök kütlesini barındırmalıdır.

Orkide için ağaç kabuğu mu yoksa yosun mu daha iyidir?

Sphagnum yosunu ince bir substrattır ve suyu kabuktan daha iyi tutabilir. Su tutma özelliği onu genç orkideler için mükemmel bir saksı malzemesi yapar. Kabuk ise kökler için iyi bir havalandırma sağlar ve daha büyük boşluklar oluşturmaya yardımcı olur, ancak su tutma kabiliyeti zayıftır.

Orkide için normal saksı toprağı kullanabilir miyim?

Saksı malzemeleri çakıl, kurutulmuş bitki lifleri, ağaç kabuğu, ve daha oluşabilir. Orkide karışımlarında saksı toprağı bulamazsınız, çünkü çoğu orkide , toprağın sağlayabileceğinden daha fazla hava alanına ihtiyaç duyan köklere sahiptir. Orkideler ayrıca hızla boşalan ve aynı zamanda nemi tutan saksı malzemelerine ihtiyaç duyarlar.

Orkide hindistan cevizi kabuğu nasıl hazırlanır?

Hindistan cevizi kabuğu cipslerini 2 kısım hindistan cevizi kabuğu cipsleri, 1 kısım kömür ve 1 kısım perlit oranında karıştırın. Diğer öğeleri bir orkide saksı karışımı dahil, fakat bu karışım bir genel amaçlı karışımı olarak en evsel orkideler için çalışıyor olabilir. Suyu emmek için karışımı gece boyunca ıslatın.

Orkideleri yılın hangi zamanında saklarsınız?

Ne zaman orkide repot için en iyi zaman nedir? Orkideler , aktif büyüme dönemindeyken en iyi şekilde saksılanır . Onlar yeni sürgünler ve / veya yaprakları göndermek ve yeni kökler oluşturmak üzere başladığında Orkide kısa bir süre çiçeklenme sonra genellikle aktif büyüme içindedir. İdeal olarak, yeni kökler birkaç inçten daha kısayken , saksı değiştirme en iyi şekilde yapılır.

Orkidelerin güneş ışığına ihtiyacı var mı?

Bu bitkiler güçlü ışıkta gelişir, ancak doğrudan güneş ışığı orkideleri yakabilir. Doğu veya güney penceresinden gelen parlak, dolaylı ışık idealdir. Yaprak rengi, bir orkidenin aldığı ışık miktarının iyi bir göstergesidir: Parlak yeşil yapraklar, mutlu ve sağlıklı bir bitkiyi gösterir.

Bir orkide ne kadar yaşar?

Orkideler onlarca yıl yaşayabilir, ancak tipik olarak yaklaşık 15 - 20 yıl sonra çiçek miktarı azalır ve bitkinin canlılığı yavaş yavaş azalmaya başlar. Doğal olarak oluşan mantarlar ve bakteriler sonunda bitkinin sağlığına zarar verir.

Orkidemdeki yapraklar neden sararıyor?

Aşırı Sulama Yaprakların Sararmasına Neden Olabilir
Senin orkide overwatering, sırayla, onun Yapraklar sararmaya neden olabilir kök çürüklüğü, yol açabilir. Bitkinizin hala sağlıklı yeşil kökleri olduğunu görürseniz, saksı değiştirmeden önce çürümüş kökleri kesin.

Çiçekler düştüğünde bir orkide ile ne yapabilirim?

Çiçekler orkideden düştükten sonra üç seçeneğiniz var: çiçek ucunu (veya sapını) olduğu gibi bırakın, bir düğüme geri kesin veya tamamen çıkarın. Bitkinin dibinde kapalı kırpma tamamen çiçek başak çıkarın. Mevcut gövde kahverengiye veya sarıya dönmeye başlarsa kesinlikle izlenecek yol budur.

Orkideler nasıl yeni saplar çıkarır?

Bununla birlikte, tüm orkide türlerinden yalnızca Phalaenopsis, gövde bir baş sallama veya göz üzerinde kesildiğinde aynı gövdeden sürgünler yetiştirecektir.
  1. Ölmekte olan ve çiçekler solan bir orkide sapı seçin.
  2. Sapı doğrudan sağlıklı düğümün veya gözün üzerinden kesin.