Spiral jambonu soğuk servis edebilir misin?

Sordu: Izaga Stamate | Son Güncelleme: 31 Mayıs 2020
Kategori: yiyecek ve içecek barbekü ve ızgara
4.4/5 (624 Görüntüleme. 14 Oy)
Bunlar paketin dışına soğuk hakkı yenebilir. Bu pişirilmiş jambon yeniden ısıtmak istiyorsanız, fırın hayır 325 den daha düşük ° F ve ısı 140 ° F bir iç sıcaklığa ayarlayın. Isıtma dilimlenmiş jambon eti kuruyup eritmek Sır neden olabilir, çünkü tam pişmiş Spiral Kes jambonları, en iyi soğuk servis edilir.

Ayrıca soru şu: Jambon soğuk servis edilmeli mi?

Federal olarak denetlenen tesislerde paketlenmiş tam veya yarım pişmiş, vakumla paketlenmiş jambonlar ve konserve jambonlar, paketinden çıkar çıkmaz soğuk yenebilir. Ancak, bu pişmiş jambonları yeniden ısıtmak istiyorsanız, fırını 325 °F'den düşük olmayacak şekilde ayarlayın ve bir yemek termometresiyle ölçüldüğü gibi 140 °F'lik bir iç sıcaklığa ısıtın.

Ayrıca, bir spiral jambonu buzdolabında ne kadar tutabileceğinizi de bilin. Spiral kesim jambonlar ve tüketici tarafından pişirilen jambonlardan arta kalanlar buzdolabında 3 ila 5 gün arasında veya dondurularak 1 ila 2 ay arasında saklanabilir. Buzdolabınızı 40 °F (4,4 °C) veya altında ve dondurucunuzu 0 °F (-17,8 °C) veya yakınında tutun. Ayrıca bkz. Jambon ve Gıda Güvenliği.

Ayrıca, sırlı jambon sıcak mı soğuk mu servis edilmeli?

Jambonunuzu parlatıp sıcak veya soğuk servis etme seçeneğiniz var. Soğuk servis yaparken jambonunuzu pişirirken sırlamanız gerekmez. Sen Onu yemeden önce, bir veya iki gün perdahlanır buzdolabında saklayın ve soğuk hizmet edebilir.

Spiral dilimlenmiş jambonu dondurabilir miyim?

Dondurma Spiral jambon iyi donar ve lezzet kaybı olmadan 12 haftaya kadar donmuş halde tutulabilir. Çözdürme Donmuş bir sarmal jambonu çözmek için önceden plan yapmak ve jambonun buzdolabında üç gün boyunca çözülmesine izin vermek en iyisidir.

33 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Ballı pişmiş jambonu soğuk mu yersin?

Bal Pişmiş Jambon servis ederken, ister oda sıcaklığında servis edilsin (önerilen) ister sıcak servis edilsin, jambonun nemli ve yumuşak özelliklerini koruması önemlidir.

Spiral jambon soğuk nasıl servis edilir?

Isıtma dilimlenmiş jambon eti kuruyup eritmek Sır neden olabilir, çünkü tam pişmiş Spiral Kes jambonları, en iyi soğuk servis edilir. Yeniden ısıtma isteniyorsa, ısı 140 ° F (tesisin dışında başka bir konumda paketlenmiştir artık sarmal kes jambon ya da ham 165 ° F) arasındadır.

Tamamen pişmiş bir spiral jambonu nasıl ısıtırsınız?

ısıtma jambon
Fırını 275 ° F'ye ısıtın. Tüm ambalaj malzemelerini çıkarın ve jambonu yüzü aşağı bakacak şekilde doğrudan fırın tepsisine veya kızartma tavasına yerleştirin. (Yan yer bütün ham). Kapak sıkıca pound başına yaklaşık 12-15 dakika boyunca 275 ° F 'de torba ve ısı pişirme kapak, folyo ya da yer.

Pişmiş jambonu nasıl ısıtırsınız?

135 ila 140 derecelik bir iç sıcaklığa ulaşana kadar 325 derecelik bir fırında tekrar ısıtın . Jambonu fırın poşetine de koyabilirsiniz. Yeniden ısıtma için pound başına 10 dakikadan fazla olmayan rakam . Tamamen pişmiş (tekrar etiketi kontrol edin) ve spiral dilimlenmemiş jambonlar için önce herhangi bir deriyi kesin.

Bal Fırında Jambonu nasıl servis edersiniz?

oda sıcaklığında (önerilir) veya sıcak servis edilir . En İyi Sonuçlar İçin Oda Sıcaklığında Servis Yapın ! o önce hizmet için 30 dakika durmak. ve jambonun tamamını (veya sadece istenen dilimleri) ağır hizmet tipi alüminyum folyo ile kaplayın.

Bir tabakta jambon nasıl servis edilir?

Bir parti tabağının dış kenarına ince bir marul tabakası yerleştirin. Spiral jambon paketi, kaldırma ham açın ve fazla sıvı ham süzülmesine imkan verirler. Jambon dilimlerini gevşetmek için düzenli servis önerilerimizi takip edin. Tamamen hazırlanmış jambonu marul kaplı tabağa koyun .

Sırlı jambonu buzdolabında nasıl saklarsınız?

Jambon 4°C'nin altında saklanmalıdır . Vakumlu poşette gerekli olana kadar bırakın. Sır veya servis yaptıktan sonra, kalay folyo veya temiz nemli bir çay havlu ile gevşek bir şekilde örtün veya bir jambon torbası kullanın. Bir çay havlusu veya jambon torbası kullanacaksanız, bunları günlük olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Bir jambonu ne zaman cilalamalısınız?

Fırında jambon koyduktan sonra sır hazırlayın.
Sonunda, sen '' s bitmiş pişirmeden önce 15 ila 20 dakika kadar jambon perdelenir edeceğiz. Zamanında sır hazır için, jambon yapılmasını öngördük önce etrafına üzerinde 45 ila 60 dakika çalışmaya başlamak.

Jambonu buzdolabında nasıl taze tutarsınız?

Kişisel Ham saklanması
Jambonunuzu taze tutmak için, kabuğunu açıkta kalan yüzeyin üzerine katlayın, bir Jambon Torbasına, yastık kılıfına koyun veya bir çay havluya sarın ve buzdolabında saklayın . 4 bardak su ve 2 yemek kaşığı sirke içinde bir Jambon Torbası, yastık kılıfı veya çay havlusu ıslatın.

Noel jambonları zaten pişmiş mi?

Aslında, tüketicilere satılan jambonların çoğu zaten kürlenmiş, tütsülenmiş veya fırınlanmıştır . Şarküteri eti olarak, buzdolabından hemen yenilebilir, ancak diğer jambonlar , daha iyi lezzet ve doku için tipik olarak yeniden ısıtılır. Ayrıca taze jambon da satın alabilirsiniz ve yemekten önce pişirilmesi gerekir.

Pişirmeden önce jambonun kabuğunu çıkarır mısınız?

Ham Kırpma
Kabuğu ve yağı, jambonu pişirmeden önce kesilebilir veya pişirme sonunda, sırlamadan hemen önce kesilebilir. Pişirme süresi boyunca yağın ve kabuğun açık bırakılması daha nemli bir jambon sağlayacaktır ve kabuk ve yağın budanması , pişirmeden önce kesilmesine göre daha kolay olacaktır.

Bir gece önce jambon pişirebilir misin?

Hala önceden pişirme bir gün yapabileceği rağmen Taze jambonları tamamen satın almadan sonraki pişmiş olması gerekir. Bir pişirme yöntemi, jambonu 3 saat suda kaynatmayı ve ardından 2 ila 3 saat daha 300 derecelik bir fırında bitirmeyi içerir.

Sırlı jambonu tekrar ısıtabilir misin?

Bir kez daha sıcak jambon isterseniz önceden pişirilmiş jambon güvenle, 5 gün içinde buzdolabından soğuk yenebilir iken, you 'll ihtiyaç kurutmadan olmadan yeniden ısıtılması gerekmektedir. Senin bal, mikrodalgada jambon pişmiş fırın veya lezzetli bir yemek veya aperatif için bir kızartma tavasında ısıtın.

Spiral jambonun kurumasını nasıl önlersiniz?

Nemli bir spiral jambonun ikinci anahtarı, nemi içeride tutmaya yardımcı olmak için jambonu folyo ile sarmaktır. Bir glaze uygulamayı planlıyorsanız, bunu pişirmenin son 15-20 dakikasında folyo çıkarılmış olarak yapın. Ben ağır alüminyum folyo ile sıkıca jambon sarın. Sen jambon alt kaydırmak için gerek yoktur.

Pişirmeden önce spiral jambonu yıkıyor musunuz?

Basitçe dilimleyin ve servis yapın. İsterseniz, düşük ısı (275 derece) üzerinde alüminyum folyo ile tekrar ısıtma kadar hafifçe ısıtın. Pişmemiş Jambonlar , bu jambonlar kuru olarak kürlendiğinden , pişirmeden önce ıslatma gerektirir. Suda beklettikten sonra jambonu ılık suda iyice yıkayın .