Yetişkinlerin Metafizi Var mı?

Sordu: Dagny Bhatt | Son Güncelleme: 18 Nisan 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4/5 (257 Görüntüleme. 24 Oy)
yetişkin . Bir çocukta uzun kemik dört bölgeye ayrılır: diyafiz (şaft veya birincil kemikleşme merkezi), metafiz (kemiğin alevlendiği yer), fiz (veya büyüme plakası) ve epifiz (ikincil kemikleşme merkezi). Erişkinlerde ise sadece metafiz ve diyafiz bulunur (Resim 1).

Buna göre metafiz nedir?

Metafiz , uzun bir kemiğin epifiz ve diyafiz arasındaki dar kısmıdır. Kemiğin çocukluk döneminde büyüyen kısmı olan büyüme plakasını içerir ve büyüdükçe diyafiz ve epifizlerin yakınında kemikleşir.

Aynı şekilde, metafiz nelerden oluşur? Yetişkin insanlarda metafiz intertrabeküler ilik alanı dışında işaretleme az ya da çok dik açılarda birbirine çapraz kemik plakalar ve çubuklar oluşur süngerimsi (trabeküler) kemik ağırlıklı oluşmaktadır.

O zaman büyüme plakası metafizde mi?

Epifiz plakası (veya epifiz plakası , fizis veya büyüme plakası ), uzun bir kemiğin her iki ucundaki metafizde bulunan bir hiyalin kıkırdak plakasıdır .

Metafizde enfeksiyon neden yaygındır?

Hematojen osteomiyelit en sık görülen tiptir ve bakteriler vasküler tünellerden geçerek kemik matriksine yapıştığı için öncelikle metafizi etkiler. Hayvan modelleri, travmadan sonra kemik enfeksiyonunun daha olası hale geldiğini göstermektedir.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Yetişkinlerde epifiz var mı?

yetişkin . Erişkinlerde sadece metafiz ve diyafiz bulunur (Resim 1). Şekil 1: Yetişkin ve çocuk kemiği arasındaki anatomik farklılıklar. Bebeklerde epifiz tamamen veya çoğunlukla kıkırdaklıdır.

Metafizin işlevi nedir?

kemik yapısında görev
Bu bölge (metafiz), yükleri taşıyan eklem yüzeylerinden diafize yükleri aktarma işlevi görür.

Metafiz kırığı nedir?

Metafiz kırıkları , tübüler kemiklerin metafizini içeren kırıklardır . Pediatrik veya yetişkin hastalarda ortaya çıkabilirler. Metafiz kırıklarına örnekler: yetişkinler. humerus kırığının cerrahi boynu.

Falankslar uzun kemikler midir?

Uzun kemikler çok appendiküler iskelette bulunan ve alt ekstremitelerde kemiklerin (tibia, fibula, femur, metatarsallann ve parmak kemikleri) ve kemik üst eklemlerinde (humerus, radius, ulna, metakarpal ve parmak kemikleri) içerir.

Diyafiz kemiği nedir?

24013. Anatomik terminoloji. Diyafiz , uzun bir kemiğin ana veya orta bölümüdür (şaft). Kortikal kemikten oluşur ve genellikle kemik iliği ve yağ dokusu (yağ) içerir. Kırmızı veya sarı ilik içeren merkezi bir ilik boşluğunu çevreleyen kompakt kemikten oluşan orta tübüler bir parçadır.

Büyüme plakası nerede bulunur?

Büyüme plakaları kemik (metafiz) şaftının genişletilmiş bölümünde ve kemik (epifiz) sonu arasına yerleştirildiği bir edilir. Vücudun uzun kemikleri merkezden dışa doğru büyümez. Bunun yerine, büyüme plakasının etrafındaki kemiğin her iki ucunda büyüme meydana gelir.

Kompakt kemik nedir?

Kortikal kemik olarak da adlandırılan kompakt kemik , kemik matrisinin organik zemin maddesi ve inorganik tuzlarla sağlam bir şekilde doldurulduğu ve yalnızca osteositleri veya kemik hücrelerini içeren küçük boşluklar (lakuna) bırakan yoğun kemik . Her iki tip de çoğu kemikte bulunur .

Trabekül nasıl oluşur?

Dokuma kemik oluşumu
Spiküller büyümeye devam ettikçe bitişik spiküllerle birleşir ve bu da trabekül oluşumu ile sonuçlanır. Osteoblastlar salgıladıkları matrikste sıkışıp kaldıklarında osteositlere farklılaşırlar. Osteoblastlar, boyutu artıran yüzeyde sıralanmaya devam eder.

Büyüme plakaları hangi yaşta kaynaşır?

Ergenliğin sonlarına doğru, hormonal değişiklikler büyüme plakalarının sertleşmesine veya “kapanmasına” ve kemiklerin uzamasının durmasına neden olur (9 ). Büyüme plakaları 14 yaş ve erkeklerde 19 (10) arasındaki kadınlarda yaş 16 ve bir yerlerde etrafında kapatın.

Büyüme plakalarınızın hala açık olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Scher. Pediatrik ortopedi cerrahları, bir çocuğun “kemik yaşını” belirleyerek büyümenin ne zaman tamamlanacağını tahmin edebilir. Onlar hala açık olan büyüme levhaları görmek için sol el ve bileğin bir x-ray alarak bunu. Kemik yaşı, çocuğun gerçek yaşından farklı olabilir.

Büyüme plakaları yüksekliği tahmin edebilir mi?

Bu röntgen , bir çocuğun kemiklerinin büyüme plakalarını gösterebilir. Bir çocuk yaşlandıkça, büyüme plakaları incelir. Bir çocuk büyüyor tamamlandığında, büyüme plakaları kaybolur. Bir doktor, bir çocuğun büyümesini olabilir ne kadar uzun ve uzun boylu belirlemek için kemik yaşı çalışma kullanabilirsiniz.

Bir büyüme plakasına zarar verirseniz ne olur?

Diz çevresindeki büyüme plakaları yaralanmaya karşı daha hassastır. Diz A büyüme plakası kırık bacak, kısa uzun veya büyüme plakası kalıcı hasara varsa çarpık olmasına neden olabilir. Bilek ve omuz çevresindeki büyüme plakası yaralanmaları genellikle sorunsuz iyileşir.

Büyüme plakaları erken kapanabilir mi?

Büyüme hızı azalır ve hatta epifiz füzyonundan sonra, yani geç ergenlikte büyüme plakasının kapanmasından sonra sıfır olabilir. Erken ergenlik (PP), uzun kemiklerdeki büyüme plakalarının erken kapanması nedeniyle erken ergenlikten sonra boy kısalığının bilinen bir nedenidir.

Tip 2 kırık nedir?

Bir tip II kırık (aşağıdaki resimlere bakın) fizis ve metafizden meydana gelir; epifiz yaralanmaya dahil değildir. Bu kırıklar minimal kısalmaya neden olabilir; bununla birlikte, yaralanmalar nadiren fonksiyonel sınırlamalara neden olur.

Tip 1 kırık nedir?

Tip 1 kırıklar , büyüme plağının tam bir kırılmasıdır. Tip 2 kırıklar , büyüme plakasını kırar ve kemik gövdesinin bir kısmından (kemiğin uzun kısmı) çatlar. Tip 3 kırıklar , büyüme plakasının bir kısmından geçer ve kemik ucunun bir kısmından çatlar.

Büyüme plakası yaralanmalarını nasıl önlersiniz?

Büyüme plakası yaralanmalarını önlemenin 3 yolu
  1. Yıl boyunca bir spor yapmayın. "Çocukların büyüme plakası mikro hasarının iyileşmesini sağlamak için seçtikleri spordan en az üç ay uzak kalmaları gerekiyor" diyor Dr.
  2. Koruyucu ekipman kullanın.
  3. Riskli eğlence aktivitelerinden kaçının.

En son hangi büyüme plakaları kapanır?

Dizlerdeki büyüme plakaları genellikle bilektekilerle aynı anda kapanır . Büyüme plakalarının füzyonunun olağan ilerlemesi, önce dirsek, sonra ayak ve ayak bileği, sonra el ve bilek, sonra diz, sonra kalça ve pelvis ve son olarak omuz ve klavikuladır.