Bankalar çeklerdeki imzaları gerçekten kontrol ediyor mu?

Soruldu: Jakob Oelschlagel | Son Güncelleme: 4 Mayıs 2020
Kategori: kişisel finans kredi kartları
4.5/5 (1.344 Görüntüleme . 40 Oy)
Büyük miktarda para söz konusuysa veya işlem kalıp dışıysa, imza doğrulanabilir. Genel olarak konuşursak, bir veznedar her zaman nakde çevrilen herhangi bir çekin imzasını ve ayrıca yatırılan büyük çekleri kontrol edecektir. Ama hayır, imza her zaman kontrol edilmez. dosyadaki imza .

Bu bağlamda bankalar çeklerdeki imzaları kontrol ediyor mu?

Bankalar , hesabınızı açtığınız banka şubesinde dosyada bir “ imza kartı” bulundurur. Bu, dosyadaki imzanızı , kendilerine sunulan ve orijinallik soruları olabilecek herhangi bir çekle karşılaştırabilmeleri içindir.

Ayrıca bilin, çekin kime yapıldığı önemli mi? Alacaklı, çeki size devrederse, başkasına düzenlenmiş bir çeki kendi banka hesabınıza yatırabilirsiniz. Çekin arkasına “Öde <adınız>” yazıp imzalamaları gerekecek. Ancak bankanın bu tür çekleri kabul etmesine dair yasal bir zorunluluk yoktur.

Benzer şekilde, bir banka bir çeki nasıl doğrular?

Bir çeki doğrulamak için, paranın geldiği bankayla iletişime geçmeniz gerekir.

  1. Çekin önündeki banka adını bulun.
  2. Bankayı çevrimiçi olarak arayın ve müşteri hizmetleri için bir telefon numarası almak için bankanın resmi sitesini ziyaret edin.
  3. Müşteri hizmetleri temsilcisine, aldığınız bir çeki doğrulamak istediğinizi söyleyin.

Bankalar neden çekleri doğrulamak için arıyor?

Banka , hesap sahibiyle iletişime geçerek, çekin meşru olup olmadığını tespit etmek için gerekli özeni gösteriyor. Onlar hesap sahibinin size çek yazmış ve çekin tutarı kadar yazdım doğrular. Bu onlara tam koruma sağlamaz, ancak kesinlikle bankanın riskini azaltır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir çekteki bir hatayı nasıl düzeltirsiniz?

Yanlış tarih yazmak gibi, bir çek yazarken ufak bir hata düzeltmek için öncelikle hata ile küçük bir çizgi olun. Ardından, üzerini çizdiğiniz yerin sağına doğru sayıları veya harfleri yazın. Son olarak, değiştirdiklerinizin yanına baş harflerinizi yazın ve çekin geri kalanını doldurun.

Rahmetli babama yapılmış bir çek yatırabilir miyim?

Bir merhum bireysel kutu 't ödenecek çekler Eğer yararlanıcıyı veya eş bile, kişisel bir hesaba yatacak. Check kuruluşla iletişime ve çek yerine size verilir isteyebilir. Çeki yatırmak istiyorsanız izlemeniz gereken yasal bir süreç var.

İmzasız bir çek yatırırsanız ne olur?

İmza olmadan çek , düzenleyene geri gönderilebilir ve bu da ücretlere ve paranızın alınmasında gecikmelere neden olabilir. Banka mevduatları arkasında bir imza olmadan bir çek ve hesabınıza eklenir para görmek bile, bu çek bir veya iki hafta sonra reddedilen almak olabilir.

Bir çek imza olmadan silinebilir mi?

Onay Yok
Her zaman çek onaylaması gerekmez. Bazı bankalar, çekleri imza , hesap numarası veya arkasında herhangi bir şey olmadan yatırmanıza izin verir. Daha fazla güvenlik için, hala ciro alanında “yalnızca hesaba” yazabilirsiniz.

Bir çeki onaylamazsanız ne olur?

Onaylamazsanız , banka bunu damgalayacak ve hesabınıza alacak kaydedilecektir. Bunu yatırma olmadan doğrudan bozduramazsınız çalışıyorsanız, o zaman vezne sana geri vermek ve bunu onaylaması gerektiğini söyleyecektir.

İmzasız bir çek nasıl yatırılır?

İmzasız çeklerde bir bölümünde, Winstons çek yapımcısı imzasını kontrol alacaklının imzası ters tarafında onaylamadan ve bankaya garanti ederek alıcı tarafından tevdi edilebilir imzasız olduğunu "çek açıklar.

İmzalanmamış bir çek bozdurabilir misin?

Herkes nakit veya çek konusu kişiye yazılı olmasa bile, bir beyaz ciro ile tevdi edebilir. Eğer bir çek tahsili halinde yalnızca boş onayı yapmalıyım ve finans kurumu gelinceye kadar imzalamak yok.

Çekte imza uyuşmazlığı olursa ne olur?

Banka cezası: Yetersiz bakiye veya imza uyuşmazlığı gibi herhangi bir teknik nedenden dolayı çekiniz karşılıksız kalırsa , hem temerrüde düşen hem de alacaklıdan ilgili bankaları tarafından ücret tahsil edilir. Kesin ceza ücretleri bankalara göre değişir ve farklı hesap türleri için farklıdır.

Bir çekin iyi olup olmadığını nasıl doğrularım?

Bir banka tarafından düzenlenen herhangi bir meşru çekin bir çek numarası vardır. Çek numarası, çekin sağ üst köşesinde görünür. Çek çek numarası yoksa, çek sahte. Bu bir çek numarası yaparsa, manyetik mürekkepli karakter tanıma (MICR) doğrultusunda sayısına karşı numarasını kontrol edin.

Bir bankanın bir çeki doğrulaması ne kadar sürer?

Yatırılan bir çekin tahsil edilmesi genellikle yaklaşık iki iş günü sürer, ancak bankanın parayı alması biraz daha uzun (yaklaşık beş iş günü) sürebilir. Ne kadar temizlemek için bir çek alır çekin tutarı, banka ile ilişkiniz ve ödeyenin hesabının ayakta bağlıdır.

Bir çekin karşılıksız çıkması ne kadar sürer?

30 gün: Şüphe, 30 gün bekleyin zaman. Çoğu sorun bu süre içinde ortaya çıkacaktır. Sahte hesaplardan ve boş hesaplardan gelen çekler birkaç hafta içinde geri döner ve size bankanıza olan borçlardan kaçınmanız için zaman tanır. Çek yabancı bir bankadan ise, daha da uzun süre bekleyin.

Bir çeki çevrimiçi olarak doğrulayabilir misiniz?

Çevrimiçi Çek Doğrulama Web Sitesini Kullanın
Bu dijital çağda, herkes dakika içinde çeke fon doğrulayabilir. Tek yapmanız gereken tek şey eChecks.com, Check21.com veya RoutingTool.com gibi çevrimiçi bir hizmeti kullanmak olduğunu. Bu araçlardan bazıları ücretsizdir ve kayıt gerektirmez.

Bankalar çekleri bozdurmadan önce onaylıyor mu?

Çek bozdurma mağazaları, oradaki herhangi bir çekle ilgili nakit ödeme yapmadan önce fonları doğrulayacaktır . Bunun nedeni, işlerini korumak istemeleri ve çekleri bozdurmadan önce izleyecekleri önceden belirlenmiş ve yerleşik bir dizi kural ve prosedüre sahip olmalarıdır.

Bir kontrolü doğrulamak ne anlama geliyor?

A) Hesap geçerli b) bir kişi veya çek verilmesi kuruluş çeklerle yazmak için işaretlendi henüz: Bir onay aracı doğrulamak için 9 Haziran, 2018 yanıtladı. Çekinizi bir kasiyere ibraz ettiğinizde, onu kaydırırlar. Kaydırılan kişi, doğrulamak için çek üzerindeki banka kodunu ve hesap numaralarını okur.

Bir çek karşılıksız kalırsa ne olur?

Bir hesapta yeterli bakiye olmadığında ve bir banka bir çeki karşılıksız bırakmaya karar verdiğinde, hesap sahibinden bir NSF ücreti alır. Banka çeki kabul eder, ancak hesabı olumsuz hale getirirse , banka kredili mevduat (OD) ücreti alır. Hesap negatif kalırsa , banka uzatılmış kredili mevduat ücreti talep edebilir.

Bankalar sigorta çeklerini bekletiyor mu?

Banka çekleri aşağıdaki türden beklemeye koyabilir: Sigorta yerleşim kontrolleri: Sigorta yerleşim kontrolleri iade veya çeklerin diğer türleri daha sık ihtilaflıdır. Bu, miktar oldukça küçük olsa bile, bir bekletme için otomatik bir bayrak olabilir.

Bir çek nasıl okunur?

Bir çekin alt kısmında üç grup sayı göreceksiniz. İlk grup yönlendirme numaranız, ikincisi hesap numaranız ve üçüncü grup ise çek numaranızdır.