Farklı arabaların farklı soğutma sıvısına ihtiyacı var mı?

Soruldu: Graziela Genel | Son Güncelleme: 20 Mart 2020
Kategori: otomotiv yeşil araçları
4.5/5 (1.034 Görüntüleme. 22 Oy)
Farklı Soğutucu Tipleri
Farklı araçlar farklı soğutma sıvıları gerektirir . Dizel motorlardan Amerikan, Asya ve Avrupa araçlarına kadar her tür araç için çeşitler mevcuttur. Her biri, belirlenen motor tipinin aşırı sıcaklıklarda çalışmasını sağlamak için özel olarak formüle edilmiştir.

Basitçe söylemek gerekirse, hangi soğutucuyu kullandığınızın bir önemi var mı?

Peki, kullanım kılavuzunda belirtilen soğutucuyu kullanıyorsun . Eğer sadece kontör gerekiyorsa, öneri, sürece üreticinin bakım planına uyarak, soğutma sıvısı farklı türde bir litre eklerseniz ancak herhangi ciddi sorunlara neden olası değildir, hala aynı.

Aynı şekilde, farklı marka soğutma sıvılarını karıştırabilir misiniz? Farklı soğutma sıvılarını birbiriyle karıştırabilirsiniz cevabınız göründüğünden daha karmaşıktır. Sen soğutucu rengini, ancak soğutucu türünü ve sahip ne motor tipi düşünmüyoruz zorundayız. Soğutma sıvılarını karıştırabileceğinizden nasıl emin olabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için daha fazla kontrol edin.

Buna göre, arabalar için özel bir soğutucu var mı?

Otomobil şirketlerinin kullandığı üç ana soğutma sıvısı türü vardır : İnorganik Katkı Teknolojisi (IAT), Organik Asit Teknolojisi (OAT) ve Hibrit Organik Asit Teknolojisi (HOAT). Tipik olarak, eski arabalar IAT kullanır. Onlar özel markası ve modeli için soğutucuyu satacağım, ve doğru olmak için garantisi yoktur.

Yanlış renk antifriz kullanırsanız ne olur?

Farklı motor soğutma sıvılarının karıştırılması veya yanlış soğutma sıvısının kullanılması özel katkı paketlerinin performansını bozabilir; bu, radyatörde korozyonun artmasına neden olabilir . Yanlış motor soğutma suyunun kullanılması yavaş yavaş korozyona ve su pompasında, radyatörde, radyatör hortumlarında ve silindir contasında hasara neden olabilir .

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Soğutma sıvısı bir arabada ne kadar sürer?

Soğutucu kelimesi kullanıldığında birkaç anlama gelebilir. Soğutucu ev musluk, 50-50 çözeltiden antifriz ve su oluşur, yaklaşık 3 yıl sürecek. Antifriz ve distile (deiyonize) sudan oluşan soğutma sıvısı , 50-50 solüsyon, yaklaşık 5 yıl sürmelidir .

Soğutucu ve antifriz arasındaki fark nedir?

Antifriz yaygın olarak bir soğutucu karışımının bileşenlerinden biri olarak kullanılır - soğutucu genellikle antifriz ve su arasında 50-50 oranında bölünür. Antifriz (özellikle ana bileşeni olan etilen glikol), bir aracın motorunun etrafında dolaşan sıvının donma noktasını düşürmek için kullanılır.

Subaru soğutma sıvısı ne renk?

Eski "uzun Ömürlü" soğutma sıvısı yeşildir ve konsantre olarak gelir. Hala çok mevcut. Subaru 2008 civarında "Süper Soğutma Sıvısı "na geçti - deniz mavisi renginde ve önceden karıştırılmış olarak geliyor. Eski "uzun Ömürlü" soğutma sıvısı yeşildir ve konsantre olarak gelir.

Üniversal soğutma sıvısı gerçekten evrensel midir?

Genel olarak, tüm modellerin evrensel antifrizleri %96 etilen glikol ve sadece %2 ila %5 inhibitördür. Bu nedenle, farklı tipte antifriz soğutma sıvılarını karıştırmak veya yanlış antifriz soğutma sıvısı eklemek, aslında korozyona, su pompasının oyulmasına, radyatörde pas oluşumuna ve toplam soğutma sisteminin bozulmasına NEDEN olabilir.

Kırmızı ve yeşil soğutma sıvısını karıştırmak uygun mudur?

Genellikle beş yıl veya 150.000 mil sürebilir. Bu yüzden kullanmak için daha iyi bir antifriz . Bunları karıştırmak Şimdi, eğer - onlar bir asit ve bir bazın karıştırma gibi değil onları karıştırırsanız --Ama karışık olması gerekiyordu verilmez ve patlamaya veya böyle bir şey ve olacak değildir.

Soğutucu olarak su kullanabilir misiniz?

Bu amaçla radyatöre su eklenebilse de, bir soğutma sıvısı ve su karışımı eklemek tercih edilir, çünkü normal su uygun soğutma sıvısı kaynamadan önce kaynayabilir ve motorunuzun aşırı ısınmasına neden olur [kaynak: pontiac]. Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa bir araba radyatörü çalışamaz.

Arabalar zamanla soğutma sıvısını kaybeder mi?

Soğutma sıvısı zamanla bozulabilir ve sadece görünüşe göre söylemek zor olabileceğinden, hala iyi olup olmadığını görmek için test edilmelidir. Soğutma sıvısı deposu yeterli soğutma sıvısı seviyesi gösterse ve testler soğutma ve antifriz korumasının hala yeterli olduğunu gösterse bile, soğutma sıvısı tahliyesi ve antifriz yıkaması gerekebilir.

Soğutma suyu seviyesinin düşmesine ne sebep olur?

Sızdıran veya şişmiş bir kafa contası, bloğun gitmek üzere tasarlanmadığı alanlara su sızmasına neden olur . Bu, soğutma sıvısı seviyelerinin , soğutma sıvısı deposu, hortumlar veya radyatör altında fark edilir bir sızıntı olmadan düşmesine neden olur . Arızalı bir kafa contasını kontrol etmek için yağ çubuğunu çekin.

Prestone 50/50 antifriz ne renktir?

Bu Prestone 50/50 Kullanıma Hazır Önceden Seyreltilmiş Uzun Ömürlü AMAM Antifriz - Parça # AF2100 sarı renkte gelir ve her renk antifriz / soğutucu ile çalışır .

Soğutma suyu bozulur mu?

Evet, motor soğutma suyu bozulur . Eski sıvı asit birikmesine neden olabilir, pas veya kireçlenme ile kirlenebilir ve kaynama ve donmaya karşı direnci azalmış olabilir. Bozulmuş soğutma suyu / antifriz , motorunuzun normalden daha sıcak çalışmasına veya daha düşük sıcaklıklarda motorun çalışmasına engel olabilir.

AutoZone arabama soğutma suyu koyar mı?

Radyatör Soğutma Suyu Isısını Dış Hava ile Değiştirir
Çoğu üretici %50 antifriz ve %50 su karışımı önerir. Sıvının "Dolu" çizgisine ulaştığından emin olun. Değilse, çizgiye ulaşmak için yeterli miktarda antifriz dökün. Bir AutoZone mağazası çalışanı , aracınız için doğru antifrizi bulmanıza yardımcı olabilir .

Hangi soğutucuyu kullanmalıyım?

Biri kullanmanız gereken .which Kırmızı antifriz, mavi antifriz, pembe antifriz, sarı antifriz, evrensel antifriz? Kısa cevap, kullanım kılavuzunuzu kontrol etmek ve üreticinin önerdiğini kullanmaktır , alternatif olarak, Prestone All-Makes-All Models antifriz / soğutucu gibi evrensel bir antifriz kullanabilirsiniz .

Antifriz ne renk?

ANTİFRİZ HANGİ RENKTİR ? Antifriz renkleri arasında kırmızı, turuncu, sarı, pembe, mavi ve yeşil bulunur. Farklı renkli antifriz kullanılan antifriz varlık türünü tanımlamak için kullanılır. İnorganik Asit Teknolojisi (IAT) antifriz rengi yeşildir.

Mopar antifriz ne renk?

Hibrit Organik Asit Teknolojisi veya HOAT: Bu soğutucu genellikle sarıya boyanır ancak yeşil, pembe, mavi, kırmızı ve turuncu gibi diğer renklerde gelir ve bu da çok fazla kafa karışıklığına neden olur.

Farklı marka soğutma sıvılarını karıştırmak kötü mü?

Bu bir hatadır ve pahalı onarımlara yol açabilir. İyi tepki vermedikleri için iki soğutucu asla birlikte karıştırılmamalıdır. Birlikte karıştırıldıklarında, aşırı ısınmaya neden olabilecek tüm soğutma sıvısı akışını tamamen durdurabilen kalın, jöle benzeri bir madde oluşturabilirler.

Eski soğutma sıvısını yeni soğutma sıvısı ile karıştırabilir miyim?

Yedek soğutma sıvısını rezervuardan doldurmanız yeterlidir. Karıştırma türlerinde sorun olmadığından emin olmak için bayiden aldığınız soğutma sıvısını kullanın.