Gaillardia tohumlarının tabakalaşmaya ihtiyacı var mı?

Soruldu: Annalee Veciana | Son Güncelleme: 2 Mart 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.3/5 (522 Görüntüleme. 36 Oy)
Battaniye çiçeği tohumu , sera üretimi için ön işleme tabi tutulmadan doğrudan kaplara ekilebilir. Tohumlar üç ay boyunca saklanabilir kuru ya da daha dormansiyi üstesinden gelmek için soğuk bir tabakalaşma gerektirmez. Bununla birlikte, kısa bir soğuk, nemli tabakalaşma periyodu, çimlenme homojenliğini iyileştirir.

Bu bağlamda Gaillardia tohumlarını nasıl çimlendiriyorsunuz?

Bölgenizdeki son ortalama don tarihinden altı ila sekiz hafta önce gaillardia tohumlarını ekin.

  1. 1 kısım ince sfagnum turba yosunu ve 1 kısım vermiküliti bir kovada karıştırın.
  2. 3 1/2-inçlik bir tencereyi ortamla doldurun, hafifçe bastırın.
  3. Tencerenin ortasına, onları ortamın üstüne yerleştirerek üç tohum ekin.

Daha sonra soru şu: Kara Gözlü Susan tohumlarının tabakalaşmaya ihtiyacı var mı? Kara gözlü Susanlar genellikle fidanlık nakli olarak başlatılır, ancak onları tohumdan da yetiştirebilirsiniz. Tohumların dormansiyi kırmak ve çimlenmek için tabakalaşma olarak bilinen bir nemli soğuk dönemine ihtiyacı vardır . Bunu başarmak için, sonbaharda açık havada ekebilir veya içeride buzdolabında saklayabilirsiniz.

İkincisi, tüm tohumların tabakalaşmaya ihtiyacı var mı?

Birçok bitki, uyku döngüsünü kırmak ve çimlenmek için soğuk tohum tabakalaşmasına ihtiyaç duyar . Aşağıda, tohumlar için soğuk işlem gerektiren bazı yaygın bitkiler bulunmaktadır (Not: Bu, her şeyi kapsayan bir liste değildir. Belirli bitkilerinizin çimlenme ihtiyaçlarını önceden araştırdığınızdan emin olun): Kelebek çalısı.

Gaillardia'nın çimlenmesi ne kadar sürer?

7-20 gün

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Gaillardia'yı öldürmeli miyim?

Battaniye çiçek açan tutmaya deadheading gerektirmez, ancak bitkiler iyi bakmak ve çiçekler solmaya başladığında geri kaynaklanıyor kesmek yoksa dolgun olacaktır. Ayrıca çıkmaz ile daha sürekli çiçeklenme elde edeceksiniz, bu yüzden utanmayın .

Gaillardia'yı nasıl bölersiniz?

Gerçek formdaki yavrular için bölünerek çoğaltın.
  1. İlkbaharda çok yıllık battaniye çiçeği bölün.
  2. Nakilleriniz için yeni bir yer seçin.
  3. Battaniye çiçeğinizi bölmeden 24 ila 48 saat önce iyice sulayın.
  4. Bir yaprak turba yosununu nemlendirin ve kovaya koyun.
  5. Battaniye çiçeğini dikkatlice kaldırın.

Kışa battaniye çiçekleri nasıl hazırlanır?

Daha sıcak iklimlerde, kışın battaniye çiçeklerinin büyümeye devam etmesine ve sadece yaprakları ile bahçeye ilgi duymasına izin verilir. Daha serin iklimlerde, en iyi bahis, harcanan çiçekleri kesmek ve bitkiye hafif malç vermektir. Işık derken, bir inçlik organik materyali kastediyorum.

Gaillardia ne kadar büyür?

Gaillardia , 36 inç (90 cm) yüksekliğe kadar kompakt bir höyükte büyüyebilir , ancak çoğu çeşit genellikle 12-18 inç (30-45 cm) ulaşır. Gaillardia , tam güneşte, ortalama, orta, iyi drene edilmiş toprakta, kayalık veya kumlu yerlerde gelişir.

Tohum battaniyesi nedir?

Çim Tohumu Battaniyesi , çimlerinizdeki çıplak noktaları onarmayı kolaylaştıran gömülü çim tohumuna sahip, hepsi bir arada biyolojik olarak parçalanabilen malç battaniyesidir . Sadece açın, istediğiniz büyüklükte kesin ve sulayın, bu kadar basit.

Gaillardia tohumu neye benziyor?

Battaniye çiçeği ( Gaillardia grandiflora), papatyalara benzeyen turuncu ve sarı çiçeklere sahiptir. Eğer battaniye çiçek yatak genişletmek için mevcut bitkilerden tohum kaydedebilirsiniz. Tohumlar , ister içeride ister doğrudan bahçeye ekiyor olun , ilkbaharda kolayca filizlenir.

Gaillardia'yı nasıl nakledin?

Nakil şokunu azaltmak için bulutlu bir günde veya öğleden sonra ekin. Her bitki için kök topunu fazlasıyla alacak kadar büyük bir delik kazın. İyi kök büyümesini teşvik etmek için bitkiyi çıkarın ve kök topunu ellerinizle hafifçe gevşetin. Kök topun üstünü, çevredeki toprağın seviyesiyle bile yerleştirin.

Tohum tabakalaşması nasıl çalışır?

Tabakalaşma, tohumun tohum kabuğunu parçalamak ve çimlenme sürecini başlatmak için nemin tohuma girmesine izin vermek için geçtiği süreçtir. Bir bitki ilkbaharda tohum bırakırsa, tohum yaz, sonbahar ve kışı geçirir ve bir sonraki baharda yeni bir bitki yapma zamanı geldiğinde uyanır.

Tabakalaşmaya neden ihtiyaç duyulur?

Tez , mükemmelliği, üretkenliği ve verimliliği teşvik etmek için sosyal tabakalaşmanın gerekli olduğunu ve böylece insanlara çaba gösterecek bir şey verdiğini belirtir. Davis ve Moore, sistemin bir bütün olarak topluma hizmet ettiğine inanıyordu çünkü herkesin belirli bir ölçüde fayda sağlamasına izin veriyordu.

Tohumları ekmeden önce kurutmanız gerekiyor mu?

Ekimden Önce Tohum Kurutmanın Amacı
Tohumlar kurutulmuş değilse, bir tohum koruyucu olarak hareket eder kendi kat deri, kolayca temizlenebilir. Eğer öyleyse tohumların çürüme ve ekilmeye uygun olmama ihtimali daha yüksek olacaktır. Tohumlar nemli bir alanda veya kapta olduğunda, tohumlar için iyi olmayan küf geliştirirler.

Tohumların tabakalaşması ne anlama geliyor?

Bahçecilikte tabakalaşma , tohumların çimlenmeden önce yaşaması gereken doğal koşulları simüle etmek için tohumların işlenmesi sürecidir. Birçok tohum türü, embriyonik bir uyku hali aşamasına sahiptir ve genellikle bu uyku hali bozulana kadar filizlenmez.

Tabakalaşmayı nasıl ısıtırsınız?

Tohumları katmanlara ayırmak için, nemli turba, kum veya kağıt havluların içine kapalı bir kap veya kapalı plastik torba koyarak başlayın. Soğuk katlama için kabı buzdolabına koyun. Sıcak tabakalaşma için , sıcaklığın 68 ila 85 derece Fahrenheit arasında kaldığı bir yerde saklayın.

Ekimden önce tohumları nasıl tedavi edersiniz?

Tohumları ekimden 1-2 gün önce yüksek sıcaklıklara (40−42°C) maruz bırakın. Tohum hazırlama - Tohumları 4−8 saat bekletin ve ekimden önce yeniden kurutun. Tohumlar , astarlamadan sonra 1-2 gün içinde ekilmelidir. Ön çimlenme - Tohumları 12−24 saat veya tohumun sonunda küçük sürgünler görünene kadar suya batırın.

Ekimden önce tohumları soğutmalı mısınız?

Çimlenmeyi iyileştirmek için ekimden önce tohumları soğutun. Tohumları toprağa yapıştırmak her zaman o kadar basit değildir. Yoksa Yetiştirme karışımı ile yine kapalı bir plastik torba veya kapalı bir kapta kış aylarında dışarıda tohum saklama anlamına gelebilir.

Tohumları soğutmalı mıyım?

Kapları kuru ve serin bir yere koyun.
Nem ve sıcaklık bir tohumun raf ömrünü kısaltır, bu nedenle buzdolabı genellikle tohumları saklamak için en iyi yerdir, ancak onları dondurucudan uzak tutun.

Kara Gözlü Susan tohumlarını sonbaharda ekebilir miyim?

Kara Gözlü Susan Tohumları Ne Zaman Ekilir . Kara gözlü susanlar (Rudbeckia hirta) bienaller veya kısa ömürlü çok yıllıklar olarak büyürler . İlk yıl dormansiyi kırarlar ve bir sonraki yıl çiçek açarlar. Tohumları sonbaharda veya ilkbaharda ekebilirsin , ancak yine de ilkbahar ekimi için biraz sonbahar hazırlığı gerektirirler.