Çoğu bodrum katında radon var mı?

Sordu: Tonie Cantineiro | Son Güncelleme: 29 Mayıs 2020
Kategori: ev ve bahçe iç çevre kalitesi
4.9/5 (875 Görüntüleme . 38 Oy)
Radon tamamen kokusuzdur ve görünmezdir. Genellikle bodrumlarında beklenmedik bulunduğundan, bazı insanlar yanlışlıkla sadece bodrumlarda oluşur inanıyoruz. En yaygın olarak bodrum katları olan evler, daha yüksek radon seviyelerine sahip olduklarından şüphelenilir.

İnsanlar ayrıca bodrumdaki radon ne kadar tehlikeli diye soruyorlar.

Bodrum katlar, beton levhaların üzerindeki odalar ve tarama alanlarının üzerindeki alanlar yüksek radon seviyelerine sahip olabilir. Ne kadar çok nefes alırsanız, konsantrasyonları da risk faktörüne katkıda bulunur. EPA'ya göre, radon yılda 20.000'den fazla insanı öldürüyor! Sigara içmeyenlerde bir numaralı akciğer kanseri katilidir.

Ek olarak, bodrumlarda radon neden olur? Radon , her evin bodrumunun (temel altında) altındaki kaya ve toprakta bulunan çürüyen Uranyumdan gelir. Yerle sürekli temas halinde olan bir evin bodrum katı , Radon gazının ana giriş noktasıdır.

Bunu göz önünde bulundurarak, bodrumumda radon olup olmadığını nasıl anlarım?

Aslında, 'muhtemelen düşük bir düzeyde olsa bile, her gün onu nefes alıyor. Yeniden yüksek bir düzeyde bunu nefes Ancak 'size eğer Anlayamıyorum' olabilir. Radon maruz kalma tehlikesi gerekmiyor, onu görmek tat, ya da kokusunu olabilir. Ve sizi uyarmak için herhangi bir belirti olmaz.

Hangi evlerde radon bulunma olasılığı daha yüksektir?

Radon evinize şu yollarla girebilir:

  • Temel duvarlarında ve zeminlerde çatlaklar.
  • Döşemedeki boşluklar.
  • İçeride yükselen sıcak hava.
  • Temele giren boruların etrafındaki boşluklar.
  • Açık havada esen rüzgar.
  • Şömineler ve fırınlar.
  • Duvarların içinde açık alanlar.
  • Dış hava menfezleri.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Nem alma cihazı radonu azaltır mı?

ASD gibi bir radon iyileştirme yöntemi sadece evdeki radon seviyelerini düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda evin nemini de alacaktır. Öte yandan bir nem alma cihazının radon seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmayacaktır. Aslında, bir nem alma cihazı , ASD'nin nem kapasitesinin yalnızca %8 ila %25'ini elde edebildi!

Radonlu ev satmak zor mu?

Denver, Colorado bölgesinde 16 yıllık deneyime sahip en iyi emlakçı Brian Thomas, diyor ki, potansiyel alıcıları uyarmanız ve sorunu azaltmanız şartıyla radonlu bir ev satmak zor değil. " Radon'un neden olduğu kadar korku ve belirsizlik için kolay bir düzeltme var."

Radon yazın mı yoksa kışın mı daha kötü?

Yığın etkisi.
İç ve dış sıcaklıklar arasındaki fark daha büyük olduğunda basınç farkı daha yüksektir. Bu, kışın en yüksek olduğu anlamına gelir (bir sonraki en yüksek yaz aylarında ), dolayısıyla kışın artan radon seviyelerine katkıda bulunur.

Pencereleri açmak radonu azaltır mı?

Pencereleri açma hava sirkülasyonu ve havalandırma, evden dışarı hareket radon yardım ve kapalı hava ile radon -ücretsiz dışında havayı karıştırma geliştirir. Bodrum pencereleri açma temiz açık hava ile Radon seyrelterek, negatif hava basıncı azaltmaya yardımcı olur.

Radonu nasıl yok edersiniz?

Tüm radon giderme sistemi ihtiyaçlarına uyan tek bir yöntem yoktur. Yaygın teknikler şunları içerir: Emme borularının zeminden veya beton döşemeden evin altındaki beton döşemeye yerleştirildiği alt döşeme basınçsızlaştırma. Bir radon havalandırma fanı daha sonra radon gazını dışarı çeker ve dışarıdaki havaya bırakır.

Radonlu bir ev almalı mıyım?

Radon , yerle temas halinde olan herhangi bir eve sızabilir. Radon testi yapmadığınız sürece tespit edilemez. Akciğer kanserinin ikinci önde gelen nedenidir ve EPA ve CDC'ye göre yılda 20.000'den fazla insanı öldürür. Satın aldığınız evde istediğiniz bir şey değil .

Radon en çok nerede bulunur?

Radon , evler, okullar ve işyerleri gibi kapalı ortamlarda bulunabilen , doğal olarak oluşan bir radyoaktif gazdır. Radon , akciğer kanserinin sigaradan sonra en önemli nedenidir.

Evimi radondan nasıl korurum?

Bir tarama alanınız yoksa, evinizin döşeme veya döşeme sisteminin altına dört inç çakıl gibi gaz geçirgen bir agrega tabakası yerleştirin. Radon gazının bu seviyeyi geçip evinize girmesini önlemek için bu katmanı veya emekleme alanınızı plastik örtü ile örtün.

Radondan akciğer kanserine yakalanmak ne kadar sürer?

Bir kişi radon'a maruz kalmışsa, akciğerlerdeki radon soyunun yüzde 75'i 44 yıl sonra "zararsız" kurşun parçacıkları haline gelecektir . Bir alfa partikülü bir hücreyi kanserli hale getirmek için hasar verdiğinde, akciğer kanserinin başlaması en az 5 yıl, ancak çoğu zaman 15 ila 25 yıl ve hatta daha uzun sürer.

Radon için ne sıklıkla test yapmalısınız?

Yaşam tarzı değişiklikleri
Evinizde herhangi bir değişiklik olduğunda, yerel radon testi yapmalısınız . Ayrıca yılda en az iki kez evinizi radon için test etmeniz önerilir. Testlerinizi olağanüstü yüksek gel Eğer sonuçları karşılaştırmak, böylece, o zaman bir ya da iki test daha sipariş edilmelidir.

Radonu test etmenin en iyi yolu nedir?

Radon testi
Profesyonel bir test cihazı kiralayabilir veya bir hırdavatçıdan veya çevrimiçi olarak satın aldığınız bir kit ile kendiniz yapabilirsiniz. Kiti gerekli sayıda gün boyunca evinizde bırakmak için talimatları izleyin. Ardından bir laboratuvara postalayın ve sonuçları bekleyin.

Radon azaltma sistemi olan bir evde yaşamak güvenli midir?

EPA, bir radon temizleme sisteminin ortalama bir ev için yaklaşık 1.200 dolara mal olduğunu tahmin ediyor. Kurulduktan sonra, bir takip radon testi yapılır. Son derece yüksek radon seviyelerine sahip evlerde bile, güvenli kabul edilen seviyelere bir düşüş bekleyebilirsiniz.

Radon iyileştirme maliyeti ne kadardır?

Azaltma sisteminin maliyeti evin tasarımına, boyutuna, temeline, inşaat malzemelerine ve yerel iklime göre değişebilir. Radon azaltma sistemlerinin ulusal ortalama maliyetleri , ev ve piyasa koşullarına bağlı olarak genel olarak 800 ila 1500 ABD Doları arasında değişen 1.200 ABD Dolarıdır.

Ya evimde radon bulunursa?

Radon , topraktan doğal olarak yayılan radyoaktif bir gazdır. Bununla birlikte, radon , bir eve duvarlardaki, bodrum katlarındaki, temellerdeki ve diğer açıklıklardaki derzlerden girdikten sonra içeride hapsolduğunda, tehlikeli seviyelerde yoğunlaşabilir. Ve yüksek düzeyde radon maruziyeti akciğer kanserine neden olabilir.

Radon önemli mi?

Radon Büyük Bir Fırsattır . Radon ciddi ve yeterince takdir edilmeyen bir konudur. Sigaradan sonra akciğer kanserinin ikinci önde gelen nedenidir. Kokusuz ve renksiz bir gaz olduğundan, test etmedikçe evinizde olup olmadığını bilmenin bir yolu yoktur.

Hangi granit en çok radon içerir?

Tüm granit türleri, radon gazı üreten bir element olan çeşitli miktarlarda uranyum içerir. En çok radon yayan granitler en çok uranyum içerenlerdir. Radon kanserojen olabilir ve bu nedenle özellikle yetersiz havalandırılan iç mekanlarda bir sağlık sorunudur.

Bodrumda yaşamak sağlığa zararlı mı?

Kiracılar için sağlık riskleri
Bodrumlarda yaşayan insanlar için, örneğin küf, radon ve yangın nedeniyle yaralanma/ölüm riski gibi bazı sağlık riskleri kaydedilmiştir. Küfün varlığı "solunum semptomları, solunum yolu enfeksiyonları, alerjik rinit ve astıma" yol açabileceği gibi, kişisel eşyaların da küf bulaşmasına neden olabilir.