Çocuk doktorları kan alır mı?

Sordu: Marcello Tamames | Son Güncelleme: 9 Nisan 2020
Kategori: tıbbi sağlık tıbbi testleri
4.7/5 (87 Görüntüleme . 23 Oy)
Çocuk doktorlarının hastalarının bakımını yönetmenin bir yolu olarak giderek daha fazla kan testi istemesiyle, çoğu çocuğun çocukluklarının bir noktasında kan alımına ihtiyacı olacaktır. Çoğu kişinin kan çizdik isterken, ebeveynler ve bakıcılar yardımına yapmak süreç için bir çocuk hazırlamak anlamına birkaç şey vardır.

Bu nedenle, doktorlar küçük çocuklardan nasıl kan alır?

Bir parmak çubuğu, birkaç damla kan toplamak için parmak ucunu delmek için küçük bir iğne kullanır. Kan , mikroskop altında görülebilmesi için küçük bir cam plaka veya slayt üzerine yerleştirilir. Venipunktür, çocuğunuzun iç kolundaki damardan kan çekmek için bir iğne kullanır.

Ayrıca doktorlar kan alırken neleri kontrol ediyor? Spesifik olarak, kan testleri doktorlara yardımcı olabilir : Böbrekler, karaciğer, tiroid ve kalp gibi organların ne kadar iyi çalıştığını değerlendirin. Kanser, HIV/AIDS, diyabet, anemi (uh-NEE-me-eh) ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıkları ve durumları teşhis edin.

Buna uygun olarak, bir çocuktan nereden kan alırlar?

Numune alınması için olağan yer, damarların yüzeye nispeten yakın olduğu dirseğin veya bileğin içidir. Çocuklardan kan örnekleri genellikle elin arkasından alınır. Numune alınmadan önce derileri özel bir sprey veya kremle uyuşturulabilir.

Kanınız kaç yaşında alınır?

Biz eski ya 9 ya da 12 aylıkken ilk kan testi yap. Çocuklar kurşun zehirlenmesi açısından yüksek risk altındadır, bu tam kan sayımı ve bir kurşun testi içerir. Kan sayımı öncelikle yaşamın ilk yılı boyunca gelişebilir anemi için bakmak, etmektir.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bebeğimi kan testi için nasıl hazırlarım?

Çocuğunuzu laboratuvar testine hazırlamanın altı basit yolu
 1. Kendine güç ver. Çocuğunuzun randevusundan önce, endişelerinizi ve sorularınızı doktoruyla tartışın.
 2. Gerçekçi beklentiler belirleyin.
 3. Akıllıca planlayın.
 4. Önceden iletişim kurun.
 5. Dikkat dağıtma teklif edin.
 6. Akışına bırak.

Bebeğin kan sayımı ne olmalıdır?

Normal bir trombosit sayısı 150.000 ila 450.000 arasındadır. Trombosit sayısı düşük olduğunda, çocuğunuzun kolaylıkla kanayabilir. Kan Sayımlarını Anlamak .
Hemoglobin (Hgb)
Kan Hücresinin İşi Enerji sağlamak için oksijen taşımak
trombositler
Kan Hücresinin İşi Kanamayı önlemek için pıhtı yapın
Normal Sayı 150.000 - 450.000

Çocuğumu kan alımına nasıl hazırlarım?

Çocuğunuzun kanı alındığında sakin ve pozitif kalması için kullanabileceğiniz beş ipucu.
 1. Çocuk Dostu Laboratuar kullanın. Çocuklara uygun bir laboratuvar kullanmak, ağrısız ve stressiz bir kan örneği almanın önemli bir parçasıdır.
 2. Sakin ol.
 3. Bir arkadaşını getir.
 4. Çocuğunuzun Dikkatini Dağıtın.
 5. Üzerinde Konuşun.
 6. Çocuğunuzu Sulu Tutun.

Bir bebekten kan alınırken süreç nedir?

Pediatrik kan alma prosedürünü öğrenin
Topuğuna iğne batırdılar ve sonra delikten çıkan kanı topladılar. Çocuğunuz ayağa kalkmaya başladığında, daha kalın bir cilt ve nasır geliştirir, böylece topuk artık bir seçenek olmaktan çıkar. Bebeklerin ve çocukların damarları yetişkinlere göre daha küçüktür.

Bir CBC çalıştırmak ne kadar sürer?

Tam kan sayımı ( CBC ).
CBC sonuçları genellikle 24 saat içinde doktorunuzun kullanımına sunulur.

Yeni yürümeye başlayan çocukların kan çalışması için oruç tutması gerekir mi?

Tipik olarak, kan örneği alınmadan önce 9-12 saat kalmak gerekir; sadece suya izin verilir. Bununla birlikte, bazı laboratuvarlar aç kalmayan lipid profilleri sunmaktadır. Özellikle çocuklar ve gençler oruç tutmadan test yaptırabilirler .

Çocuklardan ve bebeklerden kan almanın iki yöntemi nelerdir?

Çocuk kan testi yaparken laboratuvar teknisyenlerimizin kullandığı üç teknik vardır: damar delinmesi, parmak ucu ve topuk çubuğu. Flebotomist, testler için ihtiyaç duyduğu kan miktarına ve çocuğunuzun yaşına bağlı olarak çocuğunuzun kan alımı için en iyi yöntemi seçecektir.

Çocukların kan çalışmasına ihtiyacı var mı?

Kan Basıncı: Çocuklar, üç yaşından itibaren her sağlıklı çocuk ziyaretinde kan basınçlarını rutin olarak kontrol ettirmelidir. Hematokrit: Genellikle demir eksikliğinden kaynaklanan anemi için çocukları test etmek için genellikle 12 ayda bir hemoglobin veya hematokrit kan testi yapılır.

Kan almak için 3 ana damar nedir?

Bu alan, flebotomist tarafından venöz kan örnekleri almak için başlıca kullanılan üç damarı içerir: medyan kubital , sefalik ve bazilik damarlar. Damar seçiminde öncelikle antekübital bölgedeki damarlar düşünülmekle birlikte, damar delinmesi için alternatif alanlar mevcuttur.

Kan testi ne kadar sürer?

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü'ne (NHLBI) göre, gerçek kan alımı genellikle 3 dakikadan az sürer ve sonuçların geri gelmesi birkaç dakikadan birkaç haftaya kadar sürebilir . Kan örneğini test eden laboratuvar genellikle sonuçları doktorun ofisine geri gönderir.

Neden damarlarımdan kan çekemiyorlar?

Bir flebotomist, çok büyük bir vakum tüpü kullanarak çökmüş bir damara neden olabilir, diye belirtiyor. Tam boy bir tüp ise geriatrik ve hatta onkoloji hastalarında damarı daraltmak için yeterli olabilir.” Daralmış damar geçici bir durum olmasına rağmen, varsa çok az kan tüpe akacaktır.

Kan testi için nasıl hazırlanırım?

Kan testi için nasıl hazırlanacağına dair öneriler:
Testten 8-12 saat önce herhangi bir şey içmekten veya yemekten kaçının. Sadece su içebilirsiniz. Klinik kan testinden 3 saat önce yemek yememelisiniz. Testten 1-2 gün önce daha az yağlı ve kızarmış yiyecekler yiyin ve alkolden kaçının.

Kan testini nasıl daha az acı verici hale getirebilirim?

İşte bu tepkileri en aza indirmenin ve sakin kalmanın bazı yolları:
 1. Kan almadan önce derin, tam nefes almaya odaklanın.
 2. Çekilişten önce ve çekiliş sırasında kulaklığınızı alın ve müzik dinleyin.
 3. Kanınızı alan kişinin, kolunuza bir iğne yaklaştırmadan önce, başka yöne bakmanızı söylemesini sağlayın.

Tam kan testi ne gösterir?

Tam kan sayımı (FBC) testi , kanınızdaki olağandışı yüksek veya düşük sayıda kan hücresi gibi anormallikleri arar. Bu yaygın kan testi, çok çeşitli hastalıkları, enfeksiyonları ve hastalıkları teşhis etmeye yardımcı olabilir . Doktorunuz anormalliğin nedenini belirlemeye yardımcı olmak için başka testler ayarlayabilir.

Kan almak acı verir mi?

Kan aldırmak herkes için farklıdır. Bazı insanlar bundan hiç rahatsız olmaz, bazıları ise iğne görünce bayılacaklarından endişe eder. Yetenekli bir flebotomist veya hemşirenin elinde kan almak acı verici olmamalıdır, ancak kısa süreli bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Hangi test için hangi kan tüpü renkleri vardır?

Sodyum veya lityum heparinli yeşil üst tüp: plazma veya tam kan tayinleri için kullanılır. EDTA tüpleri: Lavanta üst, Pembe üst (kan bankası testi için kullanılır), Tan üst (kurşun testi için kullanılır) ve EDTA'lı Kraliyet Mavi üst (iz metal tam kan veya plazma tayinleri için kullanılır) içerir.

En sık yapılan kan testleri nelerdir?

Ortak Laboratuvar Testleri
 • Tam kan sayımı. CBC olarak da bilinen bu test, yapılan en yaygın kan testidir.
 • Protrombin Zamanı. PT ve Pro Time olarak da bilinen bu test, kanın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçer.
 • Temel Metabolik Panel.
 • Kapsamlı Metabolik Panel.
 • Lipid paneli.
 • Karaciğer Paneli.
 • Tiroid uyarıcı hormon.
 • Hemoglobin A1C.