Çocukların kemikleri yetişkinlerden nasıl farklıdır?

Sordu: Marek Rogerio | Son Güncelleme: 2 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.7/5 (227 Görüntüleme . 19 Oy)
Çocukların kemikleri yetişkinlerin kemiklerinden daha esnektir.
Bir yetişkinin kemikleri sert, daha gözenekli ve viraj daha kırmaya olasılığı daha yüksektir. Bir çocuğun kemikleri , kimyasal bileşimleri yetişkin kemiklerinden farklı olduğu için daha esnektir. Bu, bir çocuğun kemiğinin kırılmak yerine bükülebileceği veya "eğilebileceği" anlamına gelir.

Ayrıca, yetişkinlere kıyasla çocuklarda kemiklerin ne kadar hızlı iyileştiği de sorulmuştur.

Ne zaman bir çocuk aralarının kemik vücut saptırdığı kemik zaten bir büyüme kompresörlü oranında yapan bir anda yaralanma konumu daha da onarım hücreleri. Bu nedenle, bir yetişkin bir kırık için altı hafta veya daha uzun süre alçıda kalabilirken, bir çocuk genellikle birkaç hafta içinde normale dönebilir.

İkincisi, bir çocukta en sık kırılan kemik hangisidir? DİSTAL RADYAL KIRIK : Çocuklarda en sık görülen kırıktır . Basit bir düşüşü takip eder – en yaygın mekanizma. Çoğunlukla metafiz bölgesinde fiziği tutmaktan çok. Torus kırığı - Toka kırığı en yaygın modeldir.

Bu şekilde, yetişkinlerde olup bebeklerin sahip olmadığı kemikler nelerdir?

Bebeğiniz çocukluğuna doğru büyüdükçe, bu kıkırdakların çoğu gerçek kemik ile değiştirilecektir. Ama başka bir şey olur, bu da doğumda 300 kemiğin neden yetişkinliğe kadar 206 kemiğe dönüştüğünü açıklar. Bebeğinizin kemiklerinin çoğu birbirine kaynaşacak, bu da gerçek kemik sayısının azalacağı anlamına geliyor.

Çocukların kemikleri daha hızlı iyileşir mi?

Bir çocuğun kemikleri bir yetişkinden daha hızlı iyileşir çünkü daha kalın, daha güçlü ve daha aktif yoğun bir fibröz zar (periosteum) kemiklerinin yüzeyini kaplar. Periosteum, kemik hücrelerine oksijen ve besin sağlayan kan damarlarına sahiptir.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir çocuğun kaç kemiği vardır?

Bir bebeğin vücudunda doğumda yaklaşık 300 kemik bulunur. Bunlar nihayetinde yetişkinlerin sahip olduğu 206 kemiği oluşturmak için birleşir (birlikte büyür). Bir bebeğin kemiklerinden bazıları tamamen kıkırdak adı verilen özel bir malzemeden yapılmıştır (örneğin: KAR-tel-ij). Bir bebekteki diğer kemikler kısmen kıkırdaktan yapılmıştır.

Çocukların kemikleri neden yetişkinlerden daha yumuşaktır?

1. Bebeklerin yetişkinlerden daha fazla kemiği vardır . Bunun nedeni bebeklerin vücutlarında daha esnek kıkırdak ( kemikten daha yumuşak sert bir doku) olmasıdır. Çocuk büyüdükçe kıkırdakların bir kısmı sertleşerek kemiğe dönüşür ve bazı kemikler birbirine kaynaşır.

Gençken daha hızlı iyileşiyor musunuz?

Biz yaşlı insanlar genelde gençlere daha yavaş iyileşir bir gerçeği biliyorum. Ne yazık ki, bilim hala bunun tam olarak neden olduğunu açıklamıyor. Çalışma ayrıca, yolu temizlemek için ilaç kullanmanın yaşlı hastalarda daha hızlı iyileşmeye yol açtığını buldu.

Çocukların kemikleri hangi yaşta sertleşir?

20-30 Yaş Arası
Vücudunuz artık eskisi kadar kolay yeni kemik oluşturmuyor olsa da, kemikleriniz bu yıllarda en yüksek gücüne ulaşacaktır.

Çocuklar neden yetişkinlerden daha hızlı iyileşir?

Çocuklar birçok durumda gerçekten daha hızlı iyileşir . Son olarak, birçok çocuk yetişkinlerden daha iyi fiziksel formdadır . Bu fiziksel uygunluk ile daha verimli kardiyovasküler sistemler gelir. Kan, vücudun zarar görmüş bölgelerine kolayca hareket ettiğinden, iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Çocuğumda kırık olduğunu nasıl anlarım?

Yine de, izlenmesi gereken oldukça güvenilir işaretler var:
  1. Şişme ve morarma.
  2. Özellikle bir noktada şiddetli ağrı.
  3. Dokunma hassasiyeti.
  4. Uzvuzu hareket ettirememe veya isteksizlik (Önemli not: Bir çocuk, bölgeyi hareket ettirebilse bile yine de kırığı olabilir.)

Çocuklar neden Greenstick kırığı alır?

Yeşil çubuk kırığı , bir kemik tamamen ayrı parçalara ayrılmak yerine büküldüğünde ve çatladığında meydana gelir. Kemikleri yetişkinlerin kemikleri daha yumuşak ve daha esnek olduğu için kırık kemiğin Bu tip en sık çocuklarda görülür.

Vücudunda kaç kemik var?

İnsan iskeleti, insan vücudunun iç çerçevesidir. Doğumda yaklaşık 270 kemikten oluşur - bazı kemikler birbirine kaynaştıktan sonra bu toplam yetişkinlikte yaklaşık 206 kemiğe düşer. İskeletteki kemik kütlesi 21 yaş civarında maksimum yoğunluğa ulaşır.

Büyüdükçe hangi kemikler birleşir?

Zamanla, bu kıkırdakların çoğu kemikleşme adı verilen bir süreçte kemiğe dönüşür. Bebek büyüdükçe bazı kemikleri birleşerek daha büyük kemikler oluşturur . Yetişkinlikte, iskeletinizde sadece 206 kemik bulunur . Uyluk kemiğiniz (uyluk kemiği) gibi uzun bir kemik, büyüme plakaları adı verilen bölgelerde her iki uçta da uzar .

Kemikleriniz nasıl büyür?

Siz büyüdükçe kemiklerinizdeki kıkırdak da büyür . Zamanla, kalsiyum yardımıyla yavaş yavaş kemiğe dönüşür. Bu işleme kemikleşme denir. Kemikleşme sırasında, kıkırdak hücrelerinde katman katman kalsiyum ve fosfat tuzları birikmeye başlar.

Kemik nelerden oluşur?

Çoğunlukla kolajenden oluşan kemik, canlı, büyüyen bir dokudur. Kollajen, yumuşak bir çerçeve sağlayan bir proteindir ve kalsiyum fosfat, çerçeveyi güçlendiren ve sertleştiren bir mineraldir. Bu kolajen ve kalsiyum kombinasyonu, kemiği strese dayanacak kadar güçlü ve esnek hale getirir.

Vücuttaki en küçük kemik nedir?

Stapes , orta kulaktaki üç kemiğin üçüncü kemiğidir . Stapes , üzengi şeklinde bir kemiktir ve insan vücudundaki en küçüğüdür. Halka şeklindeki bir bağla bağlandığı oval pencereye dayanır.

Kemikler neden canlıdır?

Vücudumuzdaki kemikler canlı dokulardır. Kendi kan damarlarına sahiptirler ve büyümelerine ve kendilerini onarmalarına yardımcı olan canlı hücrelerden yapılmıştır. Ayrıca proteinler, mineraller ve vitaminler kemiği oluşturur.

Vücuttaki en büyük kemik nedir ve nerede bulunur?

Uyluk kemiğiniz veya uyluk kemiğiniz vücudunuzdaki en büyük kemiktir. Uyluk kemiğinizin başı kalça yuvanıza oturur ve alt ucu dizinize bağlanır. Dizinizin altındaki kaval kemiğinizi oluşturan iki kemik, kaval kemiğiniz ve fibulanızdır. Üst ve alt bacağınız bir menteşe eklemi ile birbirine bağlanır.

Kırılması en acı olan kemik hangisidir?

Femurun aşağısında meydana gelen bir kırık, kalçadan ziyade kırık bir bacak olarak sınıflandırılır ve yaşanması en acı veren kırıklardan biridir.