Kat planından inşaat alanı nasıl hesaplanır?

Sordu: Ricarda Aylon | Son Güncelleme: 22 Mart 2020
Kategori: iş ve finans konut piyasası
4.4/5 (668 Görüntüleme . 13 Oy)
Yerleşim alanı = halı alanı + duvar alanı .
3. Süper Yapı alanı = Yapı alanı + Ortak Alanlar (koridor, asansör lobisi, asansör vb. içeren ortak alan ) Kat alanı oranı (FAR), bir binanın toplam kat alanının (brüt kat alanı ) oranıdır. ) üzerine inşa edildiği arazinin büyüklüğüne göre .

Bununla ilgili olarak, yapı alanı nasıl hesaplanır?

Mantıksal olarak, yerleşik alan = halı alanı + duvarlarla kaplı alanlar . Genellikle halı alanına göre yüzde 30-35 daha fazladır. , Varsayalım kuru balkon gibi örtülü alanlar, teraslar inşa yüzde 10'a kadar ekleyin - up alanında - kullanım alanı sadece 70 inşa yüzde ise yukarı alana.

Aynı şekilde, FSI inşa alanı nasıl hesaplanır? Yukarı alanı bir binanın tüm katlarında üzerinde duran arsa alanına göre - O toplam inşa kapattığı bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, bir konut veya ticari bina ve yöredeki FSI 1.5 build istediğiniz arazinin 1.000 metrekarelik varsa, o zaman 1.500 metrekare kadar inşa edebileceğini.

Bir de sorulabilir, yerleşim alanı nedir?

Yerleşik alan . Yerleşik - alanı halı saha toplamı ve konutun duvarlarının kalınlığının olan kapsamlı bir alandır. Balkon veya teras tarafından yayılmış alanı da bu sayılır. Mülkiyet yukarı alana - Çoğunlukla, 70 süper inşa yüzde 80 ila yaklaşık oluşturmaktadır.

Yerleşik alana ne denir?

Süpürgelik alanı da inşa olarak adlandırılır - yukarı alan ve tüm alan iç ve dış duvarları da dahil olmak üzere binanın tarafından işgal olduğunu.

28 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Satılabilir alan nedir?

Halı alanı , dairenizin duvarları içinde kalan alandır . Süper yerleşim alanı veya satılabilir alan , dairenizin toplam yerleşim alanı (yukarıda açıklanmıştır) artı sitenizdeki ortak olanaklardan orantılı payınızdır. Buna satılabilir alan da denir.

Halı alana tuvalet dahil mi?

Halı Alanı – Adından da anlaşılacağı gibi Halı Alanı , yatak odası, oturma odası, hol, mutfak, tuvalet ve banyo gibi dairede halı serebileceğiniz alan anlamına gelir. yani Halı alanı iç duvarların kalınlığını içermez . Bir dairenin fiili kullanılan alanıdır . Zemin Alanı Halı Alanı ile aynıdır.

Yerleşik alan ne anlama geliyor?

Yapılı Alan , halı alanı artı dış duvarların ve balkonun kalınlığıdır. Süper Yapılı Alan , yerleşik alan artı lobi, asansör boşluğu, merdiven vb. ortak alanların orantılı alanıdır .

Süper alan nedir?

' Süper Alan ' Tanımı Bu, yerleşik alanı ifade eder ve asansörler ve merdivenler gibi ortak alanları içerir. Genellikle yerleşim alanından yüzde 25 daha fazladır.

İmar alanı arsa alanından fazla olabilir mi?

Alan kurdun Alan, setback Alanı, Halı Alan ve Super kurdun Plot Alanı, nedir? Yapılı Alan , halı alanı artı dış duvarların ve balkonun kalınlığıdır. Süper Yapılı Alan , yerleşik alan artı lobi, asansör boşluğu, merdiven vb. ortak alanların orantılı alanıdır .

GFA ve yerleşik alan arasındaki fark nedir?

Mohanad Alwadiya
Yerleşik Alan (BUA), geliştirilmekte veya inşa edilmekte olan toplam alandır . Brüt Kat Alanı artı Otopark artı söz konusu bina veya proje ile ilişkili herhangi bir Hizmet Alanıdır . Bir tür destekleyici Hizmet Tesisi olarak kullanılan herhangi bir Bina KÇA'nın dışında tutulmalıdır.

Yerleşim alanı otoparkı içeriyor mu?

Onun yerleşik bir alanı . Bu alan sizin halı alanında bina duvarları kapsamaktadır. Şimdi halı alanınızla ilgilenmeniz gereken şey budur . Bu aynı zamanda park (tahsis edilmiş veya ortak), asansör, ortak bahçe, oyun alanı vb.

3000 metrekare kaç daire yapabilir?

3000 m2 arsaya kaç daire yapılabilir ? 1BHK dairenin 6 kısmı, her biri 1 cent'ten biraz fazla olan 500sqft'lik bir kat ile inşa edilebilir.

Düz yüzey alanını nasıl buluyorsunuz?

Dikdörtgenin alanını bulmak için yüksekliği ile genişliğini çarparız. Bir kare için yalnızca (her tarafı aynı uzunlukta olduğu gibi) kenarlarından birinin uzunluğu bulmak için ve sonra çarpın bu tek başına alan bulmalıyız. Bu, uzunluk 2 veya uzunluğun karesi demekle aynıdır.

FSI nedir?

FSI , Kat Alanı Oranı (FAR) olarak da bilinen Kat Alanı İndeksi anlamına gelir. FSI , kapalı bir zeminin (Yerleşim Alanı) alanının, bir binanın üzerinde bulunduğu arsanın (arazinin) alanına oranı anlamına gelir. Bu sayısal değer, bir arsa üzerine inşa edebileceğiniz toplam alan miktarını (tüm katlarda) gösterir.

kaide alanı nedir?

Bir Binanın Baza Alanı ve Halı Alanının Ölçülmesi. Süpürgelik alan herhangi bir kattaki zemin seviyesinde veya bodrum kat seviyesinde ölçülen örtülü meskûn alandır. Süpürgelik alanı da meskûn alan olarak adlandırılan ve tüm alan iç ve dış duvarları da dahil olmak üzere binanın tarafından işgal mesafesindedir.

Kat ölçüsü nedir?

Vikipedi, özgür ansiklopedi. Mimari, inşaat ve gayrimenkulde, taban alanı, taban alanı veya taban alanı, bir bina veya onun bir parçası tarafından kaplanan alandır (feet kare veya metrekare olarak ölçülür).

Halı alanı nedir?

Kullanılabilir alan aslında bir halı veya iç duvarların kalınlığı hariç dairenin alanı tarafından örtülebilir alandır. Halı alanına lobi, asansör, merdiven, oyun alanı vb. ortak alanların kapladığı alan dahil değildir.

Yerleşik alan yolu nedir?

Viyana Yol İşaretleri ve İşaretleri Sözleşmesi'ne [1] göre, “ yerleşik alan ”, giriş ve çıkışların özel olarak işaretlendiği veya iç mevzuatta başka bir şekilde tanımlanmış olduğu bir alan anlamına gelir.

2.5 FSI nedir?

FSI , Zemin Alanı Endeksi, Arsa oranı ve o arsadaki Binanın Yapılı alanı anlamına gelir. 1987'de FSI , Haydarabad'da 1.5 idi, ama şimdi 2.5'ten fazla. Hindistan Ceza Kanunu Kitabı gibi Ulusal Yapı Kanunu, genel Kurallar ve düzenlemeler verir.

2400 metrekare kaç daire yapılabilir?

İnşaatçı, toplam alanın 2400 metrekare olduğunu söylüyor. ft . 6 daire yapılacak . Yol genişliği boyutu 10 ila 12 fit civarındadır.

İzin verilen FSI nedir?

FSI , taban alanı indeksi veya taban alanı oranı anlamına gelir. Toplam kapalı inşaat alanının arsa büyüklüğüne, yani arsa alanına oranıdır. Örneğin, arazi alanının 10.000 Sq olduğunu varsayalım. ft. ve FSI izin verilen 2.00, 20.000 metrekareden fazla inşa edemezsiniz.