Bir kırlangıç ​​nasıl elde edilir?

Sordu: Houcein Lledo | Son Güncelleme: 23 Mayıs 2020
Kategori: tıbbi sağlık sindirim bozuklukları
4.2/5 (61 Görüntüleme . 44 Oy)
Orofaringeal yutma , ağız boşluğunda bir bolus (yiyecek) hazırlamayı veya manipüle etmeyi (çiğneme), onu farenkse itmeyi (arka oral itme) ve hava yolunu tehlikeye atmadan yutak yoluyla yemek borusuna (yutak yutma ) sıkmayı içerir.

Benzer şekilde, kendinizi yutmak için nasıl eğitirsiniz?

Örnek olarak, sizden şunlar istenebilir:

 1. Nefes alın ve nefesinizi çok sıkı tutun.
 2. Dilinizi mümkün olduğunca geride tutarak gargara yapıyormuş gibi yapın.
 3. Dilinizi mümkün olduğunca geride tutarak esniyormuş gibi yapın.
 4. Tüm yutma kaslarınızı mümkün olduğunca sıkı bir şekilde sıkarak kuru bir yutkunma yapın.

Ayrıca yutkunma refleks midir? Yutma temelde istemsiz bir reflekstir ; tükürük veya yutulacak bir madde olmadıkça yutulamaz . Başlangıçta, yiyecek gönüllü olarak ağız boşluğunun arkasına taşınır, ancak yiyecek ağzın arkasına ulaştığında, yutma refleksi devreye girer ve geri çekilemez.

Benzer şekilde, bir kırlangıç ​​nasıl çalışır?

Yutma karmaşık bir süreçtir. Kas ve birçok sinirlerin bazıları 50 çift, ağzına yiyecek almak hazırlamak ve mideye ağızdan taşımak için çalışıyoruz. Oral faz olarak adlandırılan ilk aşamada dil, yiyeceği veya sıvıyı toplayarak yutmaya hazır hale getirir.

Disfaji ne kadar yaygındır?

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 25 yetişkinden biri yutma sorunu yaşayacaktır (Bhattacharyya, 2014). Disfaji , pek çok hastalık ve yaş grubunu kapsar, yetişkin popülasyonlardaki gerçek prevalansı tam olarak bilinmemekte ve genellikle hafife alınmaktadır.

27 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kaygı yutma sorunlarına neden olabilir mi?

Stres veya kaygı , bazı kişilerin boğazda sıkışma hissetmesine veya boğazda bir şey sıkışmış gibi hissetmesine neden olabilir. Bu duyuma globus hissi denir ve yemekle ilgisi yoktur. Genellikle özofagus Sorunlar sorunlara yutma neden olur.

Yutkunmayı hangi sinirler kontrol eder?

Aşağıdaki kranial sinirler yutma ile ilgilidir:
 • Trigeminal (kraniyal sinir V)
 • Yüz (kraniyal sinir VII)
 • Glossofaringeal (kraniyal sinir IX)
 • Vagus (kranial sinir X)
 • Hipoglossal sinir (kranial sinir XII)

Yutma refleksiniz olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu testler şunları içerebilir:
 1. Malzemenin ciğerlerinize girip girmediğini görsel olarak göstermek için modifiye baryum yutma testi (MBS).
 2. Yutmanın fiberoptik endoskopik değerlendirmesi (ÜCRETLER)
 3. Videofloroskopik yutma çalışması.
 4. Yemek borunuzun içindeki basıncı kontrol etmek için faringeal manometri.
 5. Özofagogastroduodenoskopi (EGD)

Yutma refleksi nedir?

Yutma refleksi dönüşlü veya istem dışı kontrol altında kırlangıç bir aşamasıdır. Çiğnenmiş edilmiş gıda ağızda toplanmış ve faucial kemerler arka dil geçirilen bir bolus halinde oluşturulduktan sonra kırlangıç Bu aşama başlar.

Yutkunduğunuzda dişleriniz birbirine değiyor mu?

- Yutma sırasında dişler sadece kısa süreliğine dokunmalıdır .

Yutamadığın zaman bu ne anlama geliyor?

Yutma güçlüğü (disfaji) , yiyecek veya sıvıyı ağzınızdan midenize taşımanın daha fazla zaman ve çaba gerektirdiği anlamına gelir . Disfaji ayrıca ağrı ile ilişkili olabilir. Çok hızlı yemek ya da yapamaz yeterince iyi gıda çiğnemek oluşabilecek Ara sıra yutma güçlüğü, genellikle endişe edilecek bir neden değildir.

Çene germe neden yutmaya yardımcı olur?

Chi - tuck pozisyonu, dilin tabanı ile faringeal duvar arasındaki boşluğu azaltır ve bolusu faringeal bölge boyunca hareket ettirmek için artan faringeal basınç yaratır.

Yutkunurken dilinizi nereye koyarsınız?

Doğru Yutmak İçin Temel Adımlar
Ön üst ön dişlerin arkasına damak veya sakız çıkıntıların karşı dilin ucu yerleştirin. Ağız çatısı, eylem emme ile slayt dil arkasına düz yukarı basın dili.

Yutma güçlüğüne ne sebep olur?

Disfajiye genellikle başka bir sağlık durumu neden olur, örneğin: felç, kafa travması, multipl skleroz veya bunama gibi sinir sistemini etkileyen bir durum. kanser – ağız kanseri veya özofagus kanseri gibi. gastro-özofageal reflü hastalığı (GORD) - mide asidinin geri sızdığı yer

Zayıf yutma kaslarına ne sebep olur?

Disfajinin bazı nörolojik nedenleri şunlardır: inme. nörolojik durumlar Parkinson hastalığı, multipl skleroz, demans ve motor-nöron hastalığı dahil olmak üzere, zaman içinde, beyin ve sinir sistemine zarar verir. myastenia gravis – kaslarınızın zayıflamasına neden olan nadir bir durum.

Dilinizi nasıl çalıştırırsınız?

Dil Egzersizleri
 1. Ağzınızı olabildiğince geniş açın ve dilinizin ucunu üst dişlerinize veya damağınızın önüne değdirin.
 2. Tekrar ağzınızı açın ve dilinizin ucunu ağzınızın çatısının arkasına dokundurun.
 3. Dilinizi mümkün olduğunca dışarı çıkarın ve yaklaşık 10 saniye orada bırakın.

Dakikada ne sıklıkla yutmalısınız?

Nefes almak gibi, yutmak da günlük yaşam için gereklidir. İnsanlar günde 500-700 kez, uykuda saatte üç kez, uyanıkken dakikada bir ve hatta yemek sırasında daha fazla yutarlar .

Süper supraglottik kırlangıç ​​nedir?

Supraglottik yutma— hava yolunu korumak için yutkunmadan önce ve yutma sırasında kişinin gönüllü olarak nefesini tutarak ses tellerini kapatmak için tasarlanmıştır. Süper - supraglottik kırlangıç ​​— yutmadan önce ve yutma sırasında laringeal vestibülün girişini kapatarak aritenoidleri gönüllü olarak öne doğru hareket ettirmek için tasarlanmıştır.

Yutkunduğumda boğazımda bir tıkırtı hissediyorum?

Boğazda yabancı cisim Pinterest ortak nedenine Hisse anksiyete, stres, veya psikolojik bozukluklar olduğunu. Anksiyete belirtisi sık yutkunmadır . Bir doktor, bir kişinin boğazında bir yumru veya başka bir nesnenin bulunduğuna dair hiçbir belirti bulamadıktan sonra globus faringeusu teşhis edebilir.

Disfaji geçer mi?

Tedavi genellikle disfajinin nedenine ve tipine bağlıdır. Sahip olduğunuz disfajinin türü genellikle yutma yeteneğinizi test ettikten ve yemek borunuzu inceledikten sonra teşhis edilebilir . Birçok disfaji vakası tedavi ile iyileştirilebilir, ancak tedavi her zaman mümkün değildir.

Yutma neden önemlidir?

Yutma sadece gıda sindiriminde önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda gıda ve/veya diğer maddelerin alt solunum yollarına girmesini önlemede de önemli bir rol oynar. Refleks arkındaki herhangi bir kusur veya bozukluk, yutma işlevinde potansiyel bir gecikmeye veya bozulmaya neden olabilir.

Normal yutmak nedir?

Çiğnemeden sonra dil, oral geçiş başlamadan önce yiyeceği yarı yapışkan bir bolus veya top haline getirir. Çiğneme sırasında yumuşak damak aşağı düşmez ve yiyeceklerin erkenden farenkse dökülmesi normaldir . Yutma oral hazırlık aşamasında istirahat Yutak ve gırtlak.