Bir Ecomap'i nasıl açıklarsınız?

Sordu: Elcira Vasconez | Son Güncelleme: 7 Ocak 2020
Kategori: tıbbi sağlık ruh sağlığı
5/5 (88 Görüntüleme . 30 Oy)
Ecomap , esas olarak, bir aile genogramının merkezde güneş konumuna yerleştirildiği ve yaşam alanlarındaki diğer önemli kişi ve kurumların, merkezin etrafındaki dairelerle tasvir edildiği bir sosyal "güneş sistemi" diyagramıdır. güneş etrafındaki gezegenler gibi.

Ayrıca bilmek, bir Ecomap örneği nedir?

Bir Ecomap , bir bireyin çevresiyle olan sosyal ve kişisel ilişkilerini gösteren sosyal hizmet uzmanları veya hemşireler tarafından sıklıkla kullanılan bir diyagramdır. Ecomaps , 1975 yılında, genogramın yaratılmasıyla da tanınan Dr. Ann Hartman tarafından geliştirildi.

Ayrıca Bilin, Genogramın Ecomap'ten farkı nedir? Genogram , çocuğun soy ağacının görsel bir görüntüsünü oluşturmak için bir araçtır (McGoldrick & Gerson, 1985). Ecomap , çocuğun ekolojisindeki resmi olmayan ve resmi sistemlerin görsel bir gösterimidir. Ailelerle çalışırken, sınırlı bilgi ve ailenin referans çerçevesine çok az aşinalıkla başlarız.

Bu nedenle, bir Ecomap'in amacı nedir?

Ecomap'ın amacı ailelerin ekolojisini anlamaktır. ve onların ortamı. Bu onların ekolojisinin bir değerlendirmesidir. • Eko haritalar , çalışanlara aile dinamikleri, sosyal sistemleriyle bağlantılar dahil olmak üzere birçok şeyin kapsamlı bir resmini verir.

Bir Ecomap neye benziyor?

Ecomap aslında bir aile genogram merkezinde, güneşin konuma yerleştirilir edildiği bir toplumsal "güneş sisteminin", bir diyagram ve onların yaşam uzayda diğer önemli insanlar ve kurumlar merkezi çevresinde çevrelerle tasvir ediliyor, güneş etrafındaki gezegenler gibi .

21 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir Ecomap'e neler dahil edilmelidir?

Ecomap Şablonu
  • Müşterilerinizin çevreleriyle olan ilişkilerini görselleştirin ve anlayın.
  • Müşterinin ilişkisinin kalitesini ve onu nasıl etkileyebileceğini inceleyin.
  • Müşterinin ihtiyaçlarını, kaynaklarını, güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ve açıklarını belirleyin.

Genogram ne için kullanılır?

Genogramlar genellikle aile terapisinde yıkıcı davranış kalıplarını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır . Genogramlar , bir nesilden diğerine aktarılan özellikleri belirlemek için genetik araştırmalarda kullanılabilir .

Genogram ne anlama geliyor?

Genogram , bir ailenin birkaç nesil boyunca davranış kalıplarının (boşanma, kürtaj veya intihar gibi) geçmişini özetleyen bir diyagramdır ve aynı zamanda bir aile üyesinin gelişme riskini değerlendirmek için bir ailenin tıbbi geçmişini detaylandıran bir diyagramdır. hastalık.

Yaşam öyküsü ızgarası nedir?

Bir " yaşam öyküsü ızgarası " ortaya çıkarmak için bir araçtır. grafikte bir müşterinin yaşam öyküsü . İlk görüşme sırasında form. Bu bir. terapötik, görev odaklı bir araçtır.

Bir Ecomap'ta oklu bir çizgi neyi sembolize eder?

çizgi boyunca oklar kaynakların, enerjinin veya ilginin yönünü veya akışını gösterir.

Genogram sosyal hizmet nedir?

Genogram , bir kişinin aile ilişkilerinin ve tarihinin bir resmidir. Kişisel ve aile terapisindeki çoğu sosyal hizmet pratisyeni, kişisel kayıtlar için ve/veya danışanlarına aile dinamiklerini açıklamak için sosyogramların yanı sıra genogramları kullanır.

Sosyal hizmette haritalama nedir?

Kavram haritalama , her düzeyde sosyal hizmet uygulamasında yararlı bir araç olabilir. Haritalama , topluluk sermayeleri veya varlıkları gibi soyut kavramların anlaşılmasını netleştirmeye ve artırmaya yardımcı olabilir. Vakalar, topluluklarla çalışan iki kuruluşun faaliyetlerini detaylandırıyor.

Ecomaps hemşirelikte nasıl kullanılır?

Ecomaps , hemşirelik araştırmaları için yenilikçi, katılımcı bir veri toplama aracıdır. Zaman içinde eko haritalama ağları, aile bakıcılarının devam eden destekleyici bakım ihtiyaçları hakkında fikir verir. Ecomap'ler , taburculuk planlaması ve sağlık yönetimi ile ilgili daha ileri araştırmalarda kullanılabilir .

Hangi teorisyen refahımızı etkileyen etki halkalarına sahip bir ekolojik harita geliştirdi?

Bronfenbrenner ekolojik sistem teorisi çocuğun çevrenin kalitesi ve bağlam üzerinde duruluyor.

Genogram neden basit bir soy ağacından daha iyidir?

Sıradan bir soy ağacına kıyasla bir genogramın avantajlarından biri, her bir aile üyesi arasındaki duygusal ilişkinin tanımlanmasıdır. Bir genogram , duygusal bağlantıları tasvir etmek için semboller ve farklı çizgi tasarımları kullanır. Bir genogram oluşturmak, hastaların tüm aile ilişkisinin gerçekliğini görmelerine yardımcı olur.

Genogram PDF nedir?

Genogram : Hanelerdeki Karar Verme, Çatışma ve Güvenlik Açığı Kalıplarını Belgelemek İçin Yeni Bir Araştırma Aracı.

Hemşirelikte genogram nedir?

Genogram , hemşireler tarafından yaşlı hastanın ve çevresinin kapsamlı, bütünsel bir resmini sağlamak için kullanılabilecek bir araçtır. Bir genogram hem bir değerlendirme aracı hem de bir müdahale stratejisi olarak hizmet edebilir.