MS'i bir hastaya nasıl açıklarsınız?

Soruldu: Manases Bussenschutt | Son Güncelleme: 5 Şubat 2020
Kategori: aile ve ilişkiler hamilelik
4.8/5 (182 Görüntüleme . 10 Oy)
MS'in , bağışıklık sisteminin merkezi sinir sistemine (CNS) saldırdığı ve iç skar dokusuna ve sinir hasarına neden olduğu bir hastalık olduğunu açıklayın . Ayrıca sinirler hasar gördüğünde, vücudun CNS'nin bir bölümünden diğerine sinyal gönderme yeteneğini bozarak MS semptomlarına neden olduğunu açıklayabilirsiniz .

Bununla ilgili olarak, basit terimlerle MS nedir?

Multipl skleroz ( MS ), zamanla kötüleşen ciddi bir sağlık durumudur. Bu hastalıkta vücudun hastalıklara karşı doğal koruyucusu (bağışıklık sistemi), merkezi sinir sistemindeki sinir hücrelerinin (nöronlar) etrafındaki miyelin kılıfı adı verilen yağlı kaplamalara zarar verir.

Ayrıca, MS hastası olan birine nasıl yardım edebilirim? Sevdiğiniz birine MS teşhisi konduysa, yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey şunlardır:

 1. MS ile ilgili çok fazla belirsizlik olduğunu anlayın.
 2. Onlara her zaman sahip olduğunuz gibi davranın.
 3. Esnek ve anlayışlı olun.
 4. Hastalık hakkında daha fazla bilgi edinin.
 5. Günlük işlerde yardım etmeyi teklif edin.
 6. MS hayır kurumlarını destekleyin.

Bu şekilde MS ağrısını nasıl açıklarsınız?

Eklem Ağrısı : MS'li birçok kişi, dengesizlik ve yürüyüşteki değişiklik nedeniyle kalça ve diz eklemlerinde ağrı hisseder. Sertlik: MS'li bir kişi, hareketsizlik nedeniyle bacaklarda, kollarda ve kalçalarda sertlik yaşayabilir. Spazmlardan kaynaklanan ağrı : Fleksör spazmlar, bir uzvun vücuda doğru kasılmasına veya bükülmesine neden olur.

MS'den mi ölüyorsun?

Multipl skleroz , çok nadir durumlar dışında ölümcül değildir. Hastalığın ilerlemesinin ileri evrelerinde, MS ile ilgili komplikasyonlardan (enfeksiyonlar veya zatürree gibi) ölmek mümkündür. Aslında, MS topluluğunda önde gelen ölüm nedenleri genel nüfusla aynıdır.

32 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

İçme suyu MS'e yardımcı olur mu?

MS'li insanlar için özellikle önemlidir. Hidratlı kalmak, mesane ve bağırsak semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olur ve enjeksiyon bölgesi reaksiyonlarını ve ilaç yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Dehidrasyon, yorgunluğa ve bilişsel bozulmaya katkıda bulunabilir. Açıkçası, iyi hidrasyon önemlidir.

İnsanlar neden MS alır?

Multipl sklerozun nedeni bilinmemektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı bir otoimmün hastalık olarak kabul edilir. MS durumunda, bu bağışıklık sistemi arızası, beyin ve omurilikteki (miyelin) sinir liflerini kaplayan ve koruyan yağlı maddeyi yok eder.

MS saldırısı nedir?

MS saldırısı nedir? MS'in alevlenmesi yeni semptomlara veya eski semptomların kötüleşmesine neden olur. Çok hafif veya bir kişinin evde ve işte çalışma becerisine müdahale edecek kadar şiddetli olabilir. Hiçbir alevlenme birbirine benzemez ve semptomlar kişiden kişiye ve bir alevlenmeden diğerine değişir.

MS hangi organları etkiler?

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin beyni , omuriliği ve optik sinirleri etkileyebilen tedavi edilemez bir hastalığıdır. Yaygın semptomlar arasında yorgunluk, mesane ve bağırsak sorunları, cinsel sorunlar, ağrı, depresyon, kas ve görsel değişiklikler gibi bilişsel ve duygudurum değişiklikleri yer alır.

MS genellikle kaç yaşında başlar?

Multipl sklerozun erken belirtileri ve erken belirtileri genellikle 20 ila 40 yaşları arasında başlar . Ancak, MS veya yaş üzerindeki 40 yıllık (18 bebeklik içerir adlandırılan pediatrik MS) çocukluk çağında başlar sahip olmak mümkündür, ancak bu yaş gruplarında daha az sıklıkta görülür.

3 tip MS nedir?

MS Türleri
 • Klinik İzole Sendrom (CIS)
 • Tekrarlayan-düzelten MS (RRMS)
 • İkincil ilerici MS (SPMS)
 • Birincil ilerleyici MS (PPMS)

MS testi nasıl yapılır?

MS'yi teşhis etmek için kullanılan test ve prosedür örnekleri şunları içerir: Tam kan sayımı (CBC), kan kimyası, idrar tahlili ve sıklıkla omurilik sıvısı değerlendirmesi (lomber ponksiyon veya "spinal tap"), diğer koşulları ekarte etmek için kullanılan rutin laboratuvar testleridir ve multipl skleroz tanısını doğrulamaya yardımcı olur.

Multipl sklerozu nasıl önleyebilirsiniz?

Diyet ve Yiyecek Seçenekleri MS Riskini Etkileyebilir
Belirli bir diyet veya yiyeceğin MS'i önlediği gösterilmemiş olsa da, araştırmacılar beslenmenin hastalık riskini nasıl etkileyebileceğini araştırmaya devam ediyor. Dr. Chitnis'e göre, D vitamini MS'in olası önlenmesinde diyetle ilgili en büyük faktördür.

MS kan çalışmasında ortaya çıkıyor mu?

Hiçbir kan testi MS'yi tek tek teşhis edemez. Bununla birlikte, doktor benzer semptomlara sahip diğer durumları ekarte etmek için kan testi isteyebilir. Kan testi aşağıdaki sağlık sorunlarını ekarte edebilir: Lyme hastalığı.

MS yaşla birlikte kötüleşir mi?

Birincil ilerleyici MS (PPMS), RRMS'den daha az yaygındır. Nörolojik Bozukluklar ve İnme devletin Ulusal Enstitüsü MS'in bu tip 40 yaşından sonra en sık ortaya çıkmaz. PPMS'li kişilerde zamanla giderek kötüleşen semptomlar vardır.

MS ile normal bir hayat yaşayabilir misiniz?

Ulusal Multipl Skleroz Derneği'ne (NMSS) göre, MS'li kişilerin çoğunluğu nispeten normal bir yaşam süresi yaşayacaktır. MS'li kişiler, kanser ve kalp hastalığı gibi aynı koşulların çoğundan, durumu olmayan kişilerle ölme eğilimindedir.

MS bacaklarda nasıl hissediyor?

Spastisite hem sertliği hem de istemsiz kas kasılmalarını içerebilir. MS'in bir belirtisi olarak, en çok bacaklarda görülür ve kaslarda hafif bir sıkışma hissi veya daha şiddetli ağrı olarak kendini gösterebilir. Semptom genellikle uzuvların veya vücudun diğer bölümlerinin zayıflığı ile el ele gider.

MS kilo aldırır mı?

MS hastalarının semptomları nedeniyle kilo alması da yaygındır. MS yorgunluğa neden olur ve fiziksel aktivite için çok yorgun hissetmenize neden olur . Bu , duygusal yemeye yol açarak kilo alımına ve kaybına neden olabilir . Kilo dalgalanmaları da MS tedavisine bağlı olabilir.

Bir kadında MS belirtileri nelerdir?

Kadınlarda MS belirtileri
 • Görüş problemleri. Birçok insan için görme sorunu, MS'in ilk göze çarpan belirtisidir.
 • Uyuşma. Yüzde, vücutta, kollarda veya bacaklarda uyuşma, MS'in diğer bir yaygın semptomudur ve genellikle durumun en erken semptomlarından biridir.
 • Tükenmişlik.
 • Mesane sorunları.
 • Bağırsak sorunları.
 • Ağrı.
 • Bilişsel değişiklikler.
 • Depresyon.

MRG'm normal olsa bile MS hastası olabilir miyim?

Normal bir MRG ve omurilik sıvısı testi ile bile MS mevcut olabilir, ancak tamamen normal bir MRG'ye sahip olmak nadirdir. Ayrıca, tipik olarak, MS ile bağlantılı semptomlar, beyin ya da kandaki diğer sorunlar ortaya çıkabilir. Sizin MR normal ise diğer tanılar dikkate alınması gerekebilir.

Tedavi edilmeyen MS ile ne olur?

Relapsing-remitting MS , hastalığın daha agresif bir formuna dönüşebilir. , Tedavi edilmediği takdirde, durumun tekrarlayan-düzelen formu olanların yarısı ilk tanı on yıl içinde sekonder progresif MS geliştirmek NMSS raporlar.

MS kaşıntısı nasıl bir duygu?

Kaşıntı bir minör arasında olabilir MS batma kaşıntı veya iğnelenme olan bir duygu için rahatsız. Normal bir kaşıntıdan farklı olarak , kaşınma hissi kaybolmaz. MS kaşıntı olduğu bölgeyi yerine cildi kendisi kontrol sinirleri etkiler olmasıdır. Duygu genellikle kısadır.