Bir devre kartında kısa devre nasıl bulunur?

Sordu: Hassie Barrow | Son Güncelleme: 12 Şubat 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem bilgisayar çevre birimleri
4.1/5 (224 Görüntüleme . 19 Oy)
"A", elektrik akımı birimi olan amfi anlamına gelir. Multimetrenin kırmızı ve siyah problarına cihazın her iki tarafına dokunarak devre kartındaki tüm cihazları birer birer test edin. Sıfır akım okuması kısa devre olduğunu gösterir.

Burada, bir devre kartının kötü olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bileşen arızası söyle -tale belirtileri için yakından devre kartını inceleyin. Parçalar yanmış ve rengi atmış veya altındaki tahtayı yakmış olabilir. Şişmiş veya çatlamış kapasitörleri arayın. Tahtayı ters çevirin ve izleri çizik ve diğer hasarlar açısından dikkatlice kontrol edin.

Ek olarak, devre kartı devrelerini nasıl test edersiniz? Devresine beslemesini kontrol edin: devresini kontrol ilk adımlar buna verilen güç varlık sahip olmasını sağlamak için vardır. Bu, bir voltaj aralığına ayarlanmış bir multimetre kullanılarak kolayca yapılır. Kaynağın devre kartına girdiği noktalarda bir multimetre kullanarak voltajı ölçün.

Ayrıca, bir devre kartında nasıl sorun giderilir?

Çoğu temel PCB sorun giderme işlemi yalnızca birkaç araçla yapılabilir. En çok yönlü araç bir multimetredir, ancak PCB'nin karmaşıklığına ve soruna bağlı olarak, devrenin operasyonel davranışını derinlemesine incelemek için bir LCR metre, osiloskop, güç kaynağı ve mantık analizörü de gerekebilir.

Devre kartları neden başarısız olur?

Komponent Tasarım yetmezliği: Genellikle, PCB başarısızlıklarının en yaygın nedenleri isnat edilebilir, yanlış gidebilir şeylerden sadece birkaç örnek sebebiyle PCB üzerindeki yer olmaması için parçaları, elektrik kesintisi ve aşırı ısınmaya hatalı yerleştirme vardır tasarım ve üretim aşaması.

15 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Devre kartları tamir edilebilir mi?

Baskılı Devre Kartları ( PCB ), birbirine yapıştırılmış cam elyafı ve bakır katmanlarından yapılmıştır. Kullanılan yapıştırıcılar ısıya çok dayanıklı olsa da, bir PCB'yi aşırı ısıtmak ve ona zarar vermek mümkündür. Yapışkan bakır bant ve lehim kullanarak bazı arızaları onarmak mümkündür.

Bir multimetre ile bir devre kartında nasıl sorun giderilir?

Adım 2
 1. Başlamak için, test etmek istediğiniz devre veya bileşenden akım geçmediğinden emin olun. Kapatın, fişini duvardan çekin ve varsa pilleri çıkarın.
 2. Siyah probu multimetrenizdeki COM bağlantı noktasına takın.
 3. Kırmızı probu VΩmA bağlantı noktasına takın.

Yanmış bir devre kartını nasıl düzeltirsiniz?

Devre kartı epoksisini hasarlı alana pamuklu bir bezle uygulayın, yüzeyi devre kartının üst kısmıyla aynı olacak şekilde oluşturun . Epoksi malzemeyi düzleştirmek ve düz bir yüzey oluşturmak için küçük bir spatula ucunu kullanın. Epoksiyi temizlenmiş devre izleri üzerine yaymayın.

Bir devreyi nasıl test edersiniz?

Test etmek istediğiniz devrenin gücünü kesin.
Daha sonra, (günlük kullanımı, örneğin herhangi bir sayaç gibi) çalışma olduğunu devre üzerinde bir temassız gerilim test cihazı test edin. Ardından, test edeceğiniz devrede gücün kapalı olduğundan emin olmak için temassız voltaj test cihazını kullanın.

Bir multimetre ile kısa devre olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz?

Multimetre ile Kısa Nasıl Bulunur?
 1. Multimetre ayar düğmesini "süreklilik" konumuna çevirin. Süreklilik ayarı, küçük bir mikrofon simgesiyle gösterilir.
 2. Negatif multimetre probunu, siyah olanı, süreklilik için test etmek istediğiniz telin bir ucuna yerleştirin.
 3. Multimetredeki monitöre bakın.

Devre kartındaki bir kapasitörün bozuk olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kondansatörü bir multimetre ile test etmek için, sayacı yüksek ohm aralığında, 10k ve 1m ohm'un üzerinde bir yerde okuyacak şekilde ayarlayın. Sayaç uçlarına, kapasitördeki karşılık gelen uçlara , kırmızıdan artıya ve siyahtan eksiye dokunun. Sayaç sıfırdan başlamalı ve sonra yavaş yavaş sonsuza doğru hareket etmelidir.

Elektrikli bileşenleri nasıl test edersiniz?

Elektrikli Bileşenler Bir Multimetre ile Nasıl Test Edilir
 1. Süreklilik testleri, elektriğin parçadan geçip geçemeyeceğini ölçer. İki probu multimetreye takın ve kadranı 'süreklilik'e ayarlayın.
 2. Direnç, bir bileşen veya devreden elektrik akarken ne kadar akım kaybolduğunu test eder.
 3. Üçüncü yaygın test, voltaj veya elektrik basıncının kuvveti içindir.

Devre kartı nasıl temizlenir?

Bir devre kartını temizlemek için basınçlı hava kullanmayı deneyin. Kutuyu tahtadan yaklaşık 3 ila 4 inç uzakta tutun ve basınçlı havayı kısa aralıklarla püskürtün. Bu, tahtadaki kiri ve diğer birikintileri kaldırmalıdır. Alternatif olarak, devre kartınızı izopropil alkolle temizleyin .

Devre kartındaki bir LED'i nasıl test edersiniz?

Bir Diyot Multimetre ile Nasıl Test Edilir
 1. Siyah ucu multimetre üzerindeki COM terminaline bağlayın.
 2. Özel modeliniz farklı değilse, kırmızı ucu Ω terminaline bağlayın.
 3. Kadranı multimetredeki diyot sembolüne çevirin.
 4. Multimetreyi açın.
 5. Normal bir kırmızı LED seçin.