Satılan malların maliyetinden üretilen malların maliyetini nasıl buluyorsunuz?

Sordu: Pepa Oeser | Son Güncelleme: 30 Mart 2020
Kategori: iş ve finans satışları
4.7/5 (539 Görüntüleme . 40 Oy)
Bir imalat şirketi için satılan malların maliyetinin hesaplanması:
 1. Mamul Ürün Envanterinin Başlangıcı .
 2. Ekleyin: Üretilen Malların Maliyeti .
 3. Eşittir: Satılık Mamuller kullanılabilir.
 4. Çıkar: Mamul Mal Dönem Sonu Stok.
 5. Eşittir: Satılan Malların Maliyeti .

Bunu göz önünde bulundurarak, bir üretici için satılan malların maliyetine neler dahildir?

Satılan malların maliyeti (SMM) ölçü dahil sadece maliyetleri işgücü maliyeti de dahil olmak doğrudan ürünlerin üretimine bağlı olanlar, yani, elde veya bir şirket bir dönemde satan ürünleri imalat maliyetidir , malzeme ve genel üretim giderleri.

Ayrıca, Satılmaya hazır malların maliyeti ile üretilen malların maliyeti aynı mıdır? Satılan malın maliyeti, üretilen malın maliyeti tablosunda değil, gelir tablosunda görünür. Satılmaya hazır malların maliyetini elde etmek için, mamul mal stokunun başlangıcındaki mamullerin maliyetini ekliyoruz.

Ek olarak, bitmiş ürünlerden satılan malların maliyetini nasıl hesaplarsınız?

Satılan malların maliyetini hesaplamak için, bitmiş malların başlangıç ​​envanterinin maliyetiyle başlayın, üretilen malların maliyetini ekleyin ve ardından bitmiş malların son envanterinin maliyetini çıkarın. Satılan malın maliyetinde 19.500$ var, bu tutar doğrudan gelir tablosuna gidiyor.

Satın alınan malların maliyetini nasıl buluyorsunuz?

Bir perakendecinin satılan malın maliyeti:

 1. Perakendecinin başlangıç ​​envanterinin maliyeti.
 2. Artı net satın alımlarının maliyeti (satın almalar eksi satın alma indirimleri ve satın alma iadeleri ve ödenekleri) ve navlun.
 3. Mevcut malların maliyetine eşittir.
 4. Eksi, biten envanterinin maliyeti.
 5. Satılan malın maliyetine eşittir.

23 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Satılan malın maliyeti nedir Örnek?

Bir dolap şirketiniz varsa, sattığınız dolapları yapmak için kullanılan ahşap, vidalar, menteşeler, cam, boya ve işçilik COGS örnekleridir . Ancak, dolapları pazarlama maliyetleri, makineleri çalıştırmak için gereken elektrik ve nakliye masrafları COGS'ye dahil değildir.

Bilançoda satılan malların maliyeti nerede?

Satın alınan ancak henüz satılmayan malın maliyeti , Envanter veya Mal Envanteri hesabında raporlanır. Envanter, şirketin bilançosunda dönen bir varlık olarak rapor edilir. Envanter, yakından izlenmesi gereken önemli bir varlıktır.

Satılan malın maliyeti neden önemlidir?

Satılan malın maliyeti, bir şirketin satış için kullandığı malzemelerin satın alınması veya üretilmesiyle ilgili maliyetleri ölçer. Ayrıca, yalnızca üretim maliyetlerini doğrudan etkileyen maliyetleri ölçtüğü için bu önemlidir . Reklam veya yönetim giderlerinin üretim üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Satılan malın maliyeti negatif olabilir mi?

Satılan Malların Maliyeti ( COGS ) gelirinizdeki bir azalmadır. O rapora üzerinde olumsuz tutarı olarak gösteriyorsa, o zaman bu gelir bir ek olarak gösterecektir. SMM'nizde negatif tutar olarak gösterilecekleri bazı işlem türleri vardır.

Bitmiş mal envanteri nedir?

Bitmiş mal envanteri . Mamul mallar , üretim süreci ile tamamlanmış veya tamamlanmış bir biçimde satın alınmış ancak henüz müşterilere satılmamış mallardır . Tamamlanmış halde satın alınan mal mal olarak bilinir.

Envanter satılan malların maliyetini nasıl etkiler?

Envanter maliyetindeki genel bir düşüş, satılan malların maliyetinin düşmesine neden olur. Satılan malın maliyeti azaldıkça brüt kar artar. Diğer tüm hesaplar eşit olduğunda, daha büyük bir brüt kar, daha yüksek karlara dönüşebilir.

Satışların maliyetini hesaplamanın formülü nedir?

Satış Maliyetinin Hesaplanması / Eldeki Envanter Kaydı. Periyodik/Satın Almalar yöntemi, tüm envanter/ürün alımlarınızın toplamını alarak ve bunu Kar ve Zarar raporunuza (Satın Almalar olarak) yansıtarak satış maliyetinizi hesaplar. Envanterin kapatılmasının veya açılmasının herhangi bir etkisi yok sayılır.

Envanteri bitirmeden satılan malların maliyetini nasıl buluyorsunuz?

Bitiş envanteri nasıl tahmin edilir
 1. Satılmaya hazır malların maliyetine ulaşmak için dönem boyunca envantere başlama maliyetini ve satın alma maliyetini bir araya getirin.
 2. Satılan malların tahmini maliyetine ulaşmak için dönem boyunca satışlarla (1 - beklenen brüt kar yüzdesi) çarpın.

KOGM nedir?

Ayrıca COGM olarak bilinen, Üretilen Malların Maliyeti bir programa veya deyimi bu gösterileri toplam üretim maliyeti anlamına gelir yönetim muhasebesi kullanılan bir terimdir. Adından da anlaşılacağı gibi, COGM , ürünleri üretmek ve bunları perakende satış için bitmiş ürün envanterine aktarmak için katlanılan toplam maliyettir.

Satılmaya hazır malların maliyeti ne anlama geliyor?

Satılmaya hazır malın maliyeti bir hesap dönemi içinde bitmiş mal veya mal envanteri başlayan toplam kaydedildi maliyeti, artı herhangi bitmiş malın maliyeti üretilen veya mal döneminde ekledi.

Satış fiyatını ne etkiler?

Satılan Malın Maliyetini Etkileyen Faktörler
Satılan malların maliyetindeki değişime farklı faktörler katkıda bulunur. Bu, hammadde fiyatlarını, bakım maliyetlerini , nakliye maliyetlerini ve satışların veya ticari operasyonların düzenliliğini içerir.

Satılmaya hazır malın maliyeti bir gider hesabı mıdır?

COGS İşletme Gelirini Nasıl Etkiler? Satılan malların maliyeti bir iş yapma maliyeti olduğundan, bir işletme gideridir . COGS arttıkça, şirketin net gelirini veya karını azaltır.

Satın alınan hammaddeleri nerede bulabilirim?

Genel envantere başlamak için hammaddelerin , devam eden çalışmaların ve bitmiş ürünlerin başlangıç ​​değerini bir araya getirin. Dönem boyunca hammadde alımlarını ekleyin ve biten stok bakiyesini çıkarın. Bu size satılan malların maliyetini verir ve bu da dönem için gelirinizi belirlemenize yardımcı olur.

Envanter alımlarımı nasıl bulurum?

Hesapla envanter alımlarında için, başlangıç envanter adresinin kapanış envanteri çıkarmak ve sonra satılan malların maliyetinizden parçası olan sen muhasebe döneminde yapılan envanter alımlarında ekleyin.

Satın alınan malın maliyetinden net alımları nasıl buluyorsunuz?

Net satın almalar , satın almalar hesabındaki borç bakiyesinden satın alma iadeleri ve ödenekler ve satın alma iskontoları hesaplarındaki kredi bakiyelerinin çıkarılmasıyla bulunur. Satın alınan malların maliyeti, net satın almalar artı navlun hesabının borç bakiyesine eşittir.

Finansal tablolarda satın almalar nerede?

Gelir tablosundaki satın almalar kalemi, şirketin tedarikçilerinin envanter için faturaladığı toplam fatura maliyetidir ve net satın almalar , şirketin iade ve indirimler hariç ödediği tutardır.

Satın alma olmadan başlangıç ​​envanterini nasıl buluyorsunuz?

Aynı belgelerden, senin sonu stok ve malın maliyeti, muhasebe döneminde satın almış ne olduğunu bulmak. Bitiş envanterinizi satılan malların maliyetine ekleyin ve ardından hesap döneminde yaptığınız satın alma tutarını çıkarın. Elde ettiğiniz son rakam başlangıç ​​envanterinizdir .