Muz ağacından muz ağacı nasıl yetiştirilir?

Soruldu: Lakiesha Schmittinger | Son Güncelleme: 13 Mayıs 2020
Kategori: yiyecek ve içecek tatlıları ve fırıncılık
4.3/5 (452 Görüntüleme . 36 Oy)
Dikim materyalinizi seçin.
Başka bir yetiştiricisi veya bitki fidanlık bir muz enayi (muz bitkisinin tabanından küçük ateş) elde veya çevrimiçi bir tane satın alabilirsiniz. Bir muz köksapı veya soğanı, emicilerin büyüdüğü temeldir. Daha yüksek meyve verimi elde etmek için laboratuvarlarda doku kültürleri üretilir.

Ayrıca, muzdan muz ağacı yetiştirebilir misin?

Cavendish muz yavruların veya vantuzlar, ana kopmuş ve dikilebilir minyatür muz bitkilere bir şekilde, ayrı bir bitki haline gelecek şekilde bu kök parçaları tarafından yayılır. Vahşi doğada muzlar tohum yoluyla çoğaltılır. Sen de, tohum yetiştirilen muz büyüyebilir.

Daha sonra soru şu ki, bir muz ağacı için en iyi gübre hangisidir? Bir muz bitkisinin hızlı büyüme oranı, onu ağır bir besleyici yapar. Genç bitkilerin ayda ¼ ila ½ pound gübreye ihtiyacı olabilir. 8-10-8 (NPK) dengeli bir gübre önerilir.

Ayrıca, bir muzun içindeki tohumlar nerede biliyor musunuz?

Yabani muzlar gerçekten de tohum üretir. Ticari muz tohum yok etmek seçilmiştir. Yeraltı köksapından kümenin yanından sürgünler göndererek sadece “vejetatif olarak” çoğalırlar ( tohumlu olsun ya da olmasın tüm muzlar bunu yapar).

Bir muz ağacı ne kadar yaşar?

yaklaşık altı yıl

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Muz ağacımın meyve vermesini nasıl sağlayabilirim?

Toprağınız fakirse, ağacınız iyi büyüyebilir ama meyve veremez. Toprağınız zengin, tuzlu olmayan ve 5.5 ile 7.0 arasında bir pH'a sahip olmalıdır . Muz bitkilerinin meyveye dönüşmesi de sürekli sıcaklık gerektirir. Bir muz bitkisi donmaya kadar hayatta kalabilir, ancak 50 F'nin altında büyümez veya meyve vermez.

Ne tür bir muz ağacım olduğunu nasıl bilebilirim?

Muz Bitkisi ile Muz Bitkisi Arasındaki Farkı Nasıl Anlarım?
  1. Bitkinin yapraklarını gözlemleyin.
  2. Meyvenin bitki üzerindeki görünümünü kontrol edin.
  3. Dokuyu hissetmek için bitkinin meyvesini elinizde tutun.

Erkek ve dişi muz var mı?

Çiçek sapı büyüdükçe aşağı doğru eğilir. Önce dişi çiçekler ortaya çıkar ve bunlar muz üretenlerdir. Dişi çiçeklerin altında steril ve daha sonra erkek çiçekler oluşur, ancak bunlar meyve vermez ve genellikle düşer. Tozlaşmaya ihtiyaçları olmadığı için yalnız bir "Cavendish" bitkisi meyve üretecektir.

Muz ekebilir misin?

Muz kendini değiştiren çok yıllık bir bitkidir . Muz Bir tohumdan ancak ampul ya da kök gelen uzamıyor ve meyve hasat için muz ampul ekim 9 ila 12 ay sürer. Muz çiçeği altıncı veya yedinci ayda ortaya çıkar.

Muz tohumu zehirli midir?

Muz tohumları sağlığımız için tehlikeli midir? Ticari muzların tohumları yoktur . Tohumlar , cinsel üremenin sonucudur (apomiktik tohumlar hariç). Ancak ticari muzlarda dişi çiçekler kısırdır ve polen temelde yoktur.

Muz tohumları yiyebilir misin?

Tamamen süs amaçlı muz çeşitleri genellikle tohum (ve neredeyse yenmez meyveler) üretirken, canlı tohumlar üreten gerçekten yenilebilir bir muz çok değerli bir nadirdir. Yeterince uzun düşünmeye önlerseniz en yenilebilir muz, tohum üretmek değil.

Muz ağacı ağaç mıdır?

Muz bitkisine popüler kullanımda ' muz ağacı ' denir, ancak teknik olarak bir ağaç değil otsu bir bitki (veya 'bitki') olarak kabul edilir, çünkü gövde gerçek odunsu doku içermez.

Bir muz ağacının ne kadar suya ihtiyacı vardır?

Ne Kadar Su Kullanılır. Muz , mevsime bağlı olarak her ay ortalama 4 ila 6 inç veya haftada yaklaşık 1 ila 1 1/2 inç su gerektirir . Bununla birlikte, aşırı sulama kök çürümesine neden olabilir. Emin Toprak iyi tahliye ederek ayakta su yok olun.

İçeride bir muz ağacına nasıl bakıyorsunuz?

Dış mekan muz bitkileri gibi, iç mekan muz bitkisi de bol güneş ışığının yanı sıra zengin, humus benzeri ve iyi drene olan toprağa ihtiyaç duyar. Aslında, iç mekan muz ağaçları , çoğu çeşit için yaklaşık 12 saat kadar parlak ışık gerektirir. Ancak, muz bitkisini kavurmayı önlemek için aşırı ısınmadan korumanız gerekir.

Muz en iyi nerede yetişir?

Muz sıcak ve nemli iklimlerde en iyi şekilde yetişir ve dünyanın en popüler gıdalarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri en büyük muz tüketicilerinden biridir, ancak Hawaii'de yalnızca küçük bir sayı büyür . Yediğimiz muzların çoğunu Panama, Kosta Rika, Guatemala ve Ekvador dahil olmak üzere Orta Amerika'dan ithal ediyoruz.

Muz ağaçları ne kadar uzar?

Yetiştirilen muz bitkilerinin boyları , çeşide ve yetiştirme koşullarına göre değişiklik gösterir. Çoğu yaklaşık 5 m (16 ft) boyundadır ve 'Cüce Cavendish' bitkileri yaklaşık 3 m (10 ft) ile 7 m (23 ft) veya daha fazla olan 'Gros Michel' arasında bir aralıktadır. Yapraklar spiral olarak düzenlenmiştir ve 2,7 metre (8,9 ft) uzunluğunda ve 60 cm (2,0 ft) genişliğinde büyüyebilir .

Muz ağaçları sadece bir kez mi meyve verir?

Muz Ağaçlarını kışın sıcak tutun. Muz hasadından sonra , ağacınızı yaklaşık 30 inç olacak şekilde kesin ve çıkarmadan önce iki hafta boyunca gövdenin kurumasını bekleyin. Muz sapları yalnızca bir kez meyve verir , bu nedenle yeni meyvelerin büyümesi için onları kesmek önemlidir.

Muz bir bitki midir?

Muz bitkisine popüler kullanımda ' muz ağacı' denir, ancak teknik olarak bir ağaç değil otsu bir bitki (veya ' bitki ') olarak kabul edilir, çünkü gövde gerçek odunsu doku içermez.

İngilizce'de muz ağacının adı nedir?

Musa. Muz , bir meyve türünün ortak adı ve aynı zamanda onu yetiştiren otsu bitkilerin adıdır . Bu bitkiler Musa cinsine aittir. Güneydoğu Asya'nın tropikal bölgesine özgüdürler.

Muz ağacı nasıl çoğalır?

Ticari muz bitkileri, muz yavruları kullanılarak çoğaltılır . Olgun muz bitkisi , yavrular olarak bilinen ve başka bir yere ekilebilen küçük bitkilere dönüşen rizomlar oluşturur. Bitki , şu anda öncelikle yetiştirildiği tropik bölgelere geri dönmeden önce 1836'da resmi bir çeşit haline geldi.

Muz ağacımdaki çiçekleri ne zaman kesmeliyim?

Çiçeğin Meyve Verme Zamanında Kesilmesi
Çiçek sapının geri kalanını kesmeden önce, çiçek sapının tam boyda ama yine de yeşil olan dolgun bir meyveye sahip olmasını bekleyin.