Bir transformatörün kötü olduğunu nasıl anlarsınız?

Soruldu: Edelvina Omaña | Son Güncelleme: 14 Haziran 2020
Kategori: kişisel finans tutumlu yaşam
4.9/5 (2.252 Görüntüleme . 44 Oy)
Bir ile yaklaşık 10 ohm arasında bir değere bakın. Herhangi bir sargı 10 ohm'dan yüksekse, muhtemelen kötü bir transformatör bulmuşsunuzdur . Test uçlarınızla bobin uçlarıyla iyi bir bağlantı kurmadıysanız. Bir sonuca varmadan önce daima en az 3 kez kontrol edin .

Daha sonra, bir transformatörün kötü olup olmadığını nasıl anlarsınız?

240 veya 208 volt varsa, transformatöre kadar her şey yolundadır . Metreyi 24 volt AC okuyacak şekilde ayarlayın ve transformatörün üstündeki 3 telin dıştaki iki telinde bunu arayın . Orada voltaj yoksa, transformatörün kendisi arızalıdır ve transformatörü değiştirmeniz gerekir.

Ayrıca bilin, bir transformatörde nasıl sorun giderilir? Elektrik Transformatörlerinde Sorun Giderme

 1. Transformatörü birincil sargıdan ikincil sargıya kısa devre için test edin.
 2. Transformatörü laminasyon şortlarına sarmak için test edin.
 3. DMM problarını her bir sargının terminallerine yerleştirerek birincil sargıyı ve ikincil sargıyı/sargıları süreklilik açısından test edin.
 4. Transformatörün çıkış voltajını kontrol edin.

Ayrıca, bir transformatör bozulabilir mi?

Çoğu transformatör genellikle toprağa kısa devre yapmaz, orada çok fazla yalıtım vardır. Kısa devre veya açık dönüşlerde çok daha başarısız olurlar. Bir transformatörün en yaygın "kendiliğinden" arızası, genellikle aşırı ısıdan kaynaklanan tel üzerindeki emaye yalıtımının bozulmasının sonucudur.

Bir transformatör arızalandığında ne olur?

Bir transformatör ısındıkça, yüksek sıcaklıklar yalıtım sistemini kademeli olarak zayıflatabilir. Transformatör sık sık aşırı yüklenirse sistemin zayıflaması daha hızlı gerçekleşir . Gerekli yağ seviyesi sağlanmazsa, sargılar aşırı ısınmaya başlayacak ve sonunda trafo arızasına yol açacaktır.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Alçak gerilim transformatöründe sorun nasıl giderilir?

Alçak Gerilim Transformatöründe Sorun Giderme
 1. Etiketini kılavuz olarak kullanarak transformatörün terminallerini tanımlayın.
 2. Bir multimetreyi VAC işlevine çevirin.
 3. Transformatörün etiketini terminal kılavuzu olarak kullanarak transformatörün giriş voltajını multimetre ile test edin.
 4. Transformatörün çıkış voltajını multimetre ile test edin.
 5. Trafoya giden elektriği kesin.

Bir transformatörün yanmasına ne sebep olur?

Diğerleri de söylediğim gibi, üzerinde yük çok büyük olduğu için, trafo yanıyor. Bu büyük olasılıkla transformatör için çok fazla akım çekmektedir kontrol devresi içindeki hasar görmüş bir bileşenin, kaynaklanır.

Bir transformatörün sürekliliği olmalı mı?

Normal bir transformatörde primer ve sekonder arasında süreklilik olmamalıdır . Ham direnç, yalnızca bir transformatörün yaşayabilirliği hakkında kaba bir fikir verir, gerçek ölçü endüktanstır, ancak bu, ölçmek için başka araçlar gerektirir.

Bir transformatör söndüğünde ne olur?

Çok fazla elektrikle dolduğunda, ani dalgalanma trafo patlamasına neden olabilir. Transformatörler bir enerji artışı algıladıkça kapanmaya programlanırlar, ancak kapanması 60 milisaniyeye kadar sürebilir. Madeni yağ, sırayla, patlayıcı bir şekilde yanar ve roketler , tırpanları havaya fırlatır.

Bir transformatörün çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edersiniz?

Voltmetre ile Çıkış Trafosu Testi
Kadranı uygun aralıktaki (genellikle 200 VAC) AC voltajını okuyacak şekilde ayarlayın ve giriş terminallerine giden uçlara dokunun. Bir prize transformatör fişleri, sadece çıkış delikleri içine potansiyel yerleştirin. Bir ev devresinde 125 VAC'ye yakın bir okuma almalısınız.

Düşük voltajı nasıl test edersiniz?

Alçak Gerilim Işıkları Nasıl Test Edilir
 1. Alçak gerilim aydınlatma sisteminiz için transformatörü bulun.
 2. Bir voltmetrenin test ucunun ucuna transformatör çıkış uçlarından birine dokunun.
 3. Voltmetrenin göstergesinde görüntülenen sayıyı okuyun.
 4. Bir ampermetrenin kelepçesini açın ve transformatör uçlarından birinin çevresini kapatın.
 5. Ampermetrenin ekranındaki sayıyı okuyun.

Elektrik transformatörleri neden arızalanır?

Elektrik Arızası
Elektrik arızaları , yalıtımın bozulmasının bir sonucudur. Bu, transformatörün ömrü boyunca termal bozulmadan, aşırı veya sık arıza akımından kaynaklanan termal bozulmadan veya yüksek voltaj stresi nedeniyle dielektrik bozulmadan kaynaklanabilir.

Bir ohmmetre ile bir transformatörü nasıl test edersiniz?

Transformatörünüzü test etmek için, ohmmetrenizin kırmızı ve siyah pinlerini transformatörün kablolarının karşıt uçlarına dokunmanız yeterlidir. Ekranı okuyun ve ohmmetrenizdeki direnci transformatörün veri sayfasında belirtilen dirençle karşılaştırın.

Işıklar için neden bir transformatöre ihtiyacınız var?

Bir transformatör , evinizden şu anda sağlanan 120v elektriği, çimlerinizdeki her düşük voltajlı peyzaj aydınlatma armatürü için gereken 12v'ye dönüştürebilir! Düşük voltajlı peyzaj aydınlatmasına sahip olmanın faydası iki katlıdır. İlk olarak, "sert kablolu" 120v armatürden çok daha az elektrik tüketirler.

Kapı zili trafomun hangi voltajda olduğunu nasıl bilebilirim?

Kapı Zili Transformatörü Nasıl Test Edilir
 1. Multimetrenizi AC voltları 16 volttan daha yüksek bir ölçekte okuyacak şekilde ayarlayın.
 2. Test uçlarınıza transformatörün çıkış terminallerine dokunun.
 3. 120 volt AC veya daha yüksek değerleri okumak için multimetreyi değiştirin.
 4. Transformatörünüzün giriş bağlantılarına multimetrenin uçlarına dokunun.

Alçak gerilim trafosunu aşırı yüklerseniz ne olur?

Aşırı yüklenmiş trafo çıkış voltajı önemli ölçüde düşecektir. Ev fişinizdeki voltaj da düşük olacaktır . Evinizin bazı cihazı çalıştırmak için bu eklentiyi kullanıyorsanız bu sizin evin dağıtım kutusuna Devre kesici ile korunmaktadır sürece nedeniyle daha akımına cihaza zarar verebilir.

Kısa bir transformatörü nasıl test edersiniz?

Test , transformatörün alçak gerilim (AG) tarafının veya sekonderin kısa devre yaptığı yüksek gerilim (YG) tarafında yapılır. Primere bir wattmetre bağlanır. Birincil sargıya seri olarak bir ampermetre bağlanır.

Patlamış bir transformatörü onarmak ne kadar sürer?

Elektrik transformatörü elektrik kesintisi nedeniyle hasar derecesine bağlı olarak, işçiler sorunu düzeltmek ve trafo yerine bir kaç güne kadar bir kaç saat arasında sürebilir.

3 fazlı bir transformatörün bir fazı arızalanırsa ne olur?

Üç fazlı bir motor, faz besleme geriliminden birini kaybettiğinde, buna Tek Fazlı denir. Tek Aşamalı Üç aşamadan herhangi birinin başarısız olduğu bir durum . Motor çalışacak ancak nominal yükü çalıştıramayacaktır. Düzensiz tork, motorda anormal gürültü ve titreşime neden olur.

Bir transformatörü nasıl korursunuz?

Bir bütün olarak güç trafosu koruması ve aşağıda sunulan koruma cihazlarının kullanımı burada tartışılmamaktadır.
 1. Buchholz (Gaz) Rölesi.
 2. Basınç Rölesi.
 3. Yağ Seviyesi İzleme Cihazı.
 4. Sargı Termometresi.
 5. 13 Yorumlar.

Bir transformatör aşırı ısındığında ne olur?

Bir transformatör aşırı akım nedeniyle aşırı ısındığında , önce bakır sargılar ısınır. Sonunda tel, yalıtımın bozulmaya, mekanik mukavemetini kaybetmeye, duman ve kömürleşmeye, alev almaya, erimeye (bu sırayla değil) başladığı bir sıcaklığa ulaşacaktır.