Şekerli bezelyelerin toplanmaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız?

Sordu: Dorothea Gass | Son Güncelleme: 19 Mayıs 2020
Kategori: seyahat yol gezileri
3.9/5 (112 Görüntüleme . 40 Oy)
Nohutu ortadan ikiye bölün . Kırık yarıların içine bak. Duvarların içinde kalın, yeşil duvarlar ve küçük bezelye görüyorsanız, bezelyeler olgunlaşmış ve toplanmaya hazırdır .

Bunu göz önünde bulundurarak, bezelyelerin toplanmaya hazır olduğunu nasıl anlarım?

Bezelye , çiçekler ortaya çıktıktan 3 hafta sonra hasat için hazır olmalıdır. Kabukları şiştiğinde ve neredeyse silindir şekline geldiğinde kabuklu bezelye hazırdır . Yenilebilir bakla bezelye , tohumlar şişmeye başlamadan önce 2-3 inç uzunluğunda olduğunda hazırdır .

Ayrıca Biliyor musun, asmadan şekerli bezelye nasıl koparırsın? Bezelye hasat için, sadece asma kapalı barbunya fasulye. Genelde kızların şekerli bezelyeleri üstte tutmasını ve ardından asmayı nazikçe çevirmesini sağlarım . Daha sonra temizlenip atıştırmalık veya garnitür olarak hazırlanabilmeleri için bir süzgecin içine atıyoruz.

Bu nedenle, şekerli bezelyelerin kötü olduğunu nasıl anlarsınız?

En iyi yolu taze şeker de koku ve görünüme etmektir ek bezelye: Herhangi taze şeker atmak kokusu veya off görünümü bir sahip ek bezelye; küf oluşursa, taze şekerli bezelyeleri atın.

Şekerli bezelyelerin büyümesi ne kadar sürer?

Şekerli bezelye serin mevsim sebzesidir ve bitkiler küçükken bile hafif donlara dayanabilir. Sonbaharda, bol bir hasadı garantilemek için ilk beklenen dondan önceki son 8 ila 10 hafta içinde şekerli bezelye ekin. Tohumları 1 ila 1½ inç derinliğinde ve 1 inç aralıklarla tek veya çift sıra halinde ekin (Şekil 2).

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bezelye üretmeye devam ediyor mu?

Asmalar sağlıklı olduğu ve sıcaklıklar serin kaldığı sürece bezelye üretecektir . Malçlama toprağı köklerin serin kalmasına yardımcı olur. Sıcaklık 80'lere ulaştığında bezelye mevsimi biter . Ne kadar çok bezelye toplarsan , o kadar çok bezelye toplaman gerekecek.

Bitkiden bezelye nasıl ayıklanır?

Başparmağınızı iki parmağınızın arasında olacak şekilde bölmenin üzerine yerleştirin. Şimdi, bölmeyi asmadan "kıstırmak" için başparmağınızı ve inseks parmağınızı kullanarak baskı uygulayın. Bezelyeler ideal hasat boyutundaysa , onları bazen bölmeye hafifçe çekerek toplayabilirsiniz ve asmadan kaybolacaktır.

Hasattan sonra bezelye bitkileri ile ne yaparsınız?

Bitkinin altından yukarı doğru hasat edin. Bitkiyi hasattan sonra çekmeyin, çünkü kökler nitrojen sabitleyici bakterilerle doludur. Köklerin çürümesine ve sonraki mahsulün kullanması için toprağa azot salmasına izin vererek gövdeleri zemin seviyesinde kesin.

Şekerli bezelyelerin tırmanması gerekiyor mu?

Bezelye , büyümesi kolay ve tatmin edici bir bahçe bitkisidir, ancak şekerli bezelye gerçekten büyümeyi sever ve 8 fit yüksekliğe kadar çıkabilir. Onları hasat etmek için bir şeylere tırmanmaktan hoşlanmıyorsanız, kafeslerinizi ve teepee'lerinizi daha kolay yönetilebilir bir 6 fit ile sınırlayın ve asmaların tepeye ulaştıklarında aşağı düşmesine izin verin.

Tatlı bezelye seçmeli misin?

Tatlı bezelye bağlamaya devam edin ve toplayın , toplayın , toplayın .
Tohum kabukları oluştuktan sonra hayatlarının işinin bittiğini düşünecekler ve çiçeklenmeyi bırakacaklar, bu yüzden ne kadar çok toplarsanız, o kadar çok çiçek açacaklar.

Tatlı bezelye her yıl geri gelir mi?

Tatlı bezelye (Lathyrus odoratus) sadece bir yıl yaşar, tohum verdikten sonra ölür. Ancak tohumdan büyümeleri çok kolay olduğu için bunun sizi ertelemesine izin vermeyin. Lathyrus latifolius gibi çok yıllık türler her yıl geri gelir , ancak çoğunlukla kokudan yoksundur ve aralarından seçim yapabileceğiniz daha az tür vardır.

Şekerli bezelye yıkamak zorunda mısınız?

Çıtçıtlı bezelye, 3 güne kadar plastik bir torbada soğutulabilir. Bunları refrigerate önce bezelye yıkamayın. Şekerli bezelyeleri ne kadar uzun süre saklarsanız, o kadar az gevrek ve tatlı olurlar.

Şekerli bezelyelerim neden sert?

Bitkide çok uzun süre bırakılırsa, bu şekerler nişastalara dönüştürülür: lifli ve sert , daha az aromalı. Bu bitkilerdeki şekerler de hasattan sonra nişastaya dönüşmeye başlar, bu yüzden en tatlı bezelye asmadan yediğiniz bezelyedir ! Kabuklu Bezelye . 1 A).

Çiğ şekerli bezelye yemek uygun mudur?

Şekerli bezelye lezzetli ve hazırlaması kolaydır. Onları çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz ve çeşitli farklı tariflerle harika giderler. Çiğ şekerli bezelye , hareket halindeyken alabileceğiniz uygun bir atıştırmalıktır, pişmiş şekerli bezelye ise diğer yemeklerle iyi giden zengin bir tada sahiptir.

Şekerli bezelye gaz verir mi?

Şişkinliğe Neden Olabilir
Diğer baklagiller gibi, yeşil bezelye rahatsız genellikle gaz ve şişkinlik eşliğinde mide şişmesi, şişkinlik neden olduğu rapor edilmiştir. Bu etkiler birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir, bunlardan biri FODMAP'lerin içeriğidir - fermente edilebilir oligo-, di-, mono-sakkaritler ve polioller.

Şekerli bezelye üzerindeki beyaz lekeler nelerdir?

12. Bezelye Kabuklarında Beyaz Noktalar . Çıtçıtlı bezelye veya kar bezelyesi satın alırken, bazen baklalarda gördüğünüz beyaz noktalara dikkat etmeyin. Sebzelerin kapalı veya ellerinden gelenin en iyisini geçmiş olduğuna dair bir gösterge değiller.

Çıtır bezelye bütün yaz büyür mü?

İşte Şeker çekin Peas bazı detayları var: Bizim bezelye genellikle hasat iyi bir bit üreten bu bitkilerden biri, oldukça iyi büyür. Biz bir kez yaz aylarında yılda iki kez onları büyür ve çok yakında bir Güz hasat için tekrar dikilecek.

Şekerli bezelye nasıl hazırlanır?

Talimatlar
  1. Bir tava veya yapışmaz tavayı orta ateşte ısıtın.
  2. Çıtçıtlı bezelyeleri susam yağı ile atın ve tuz ve karabiber serpin.
  3. 2 dakika ya da beğeninize göre pişene kadar pişirin. Bu bezelyeler, biraz gevreklik kaldığında en iyisidir.
  4. Ateşten alın, tatmak için susam serpin ve hemen servis yapın.

Şekerli bezelye şeker hastaları için iyi mi?

Evet, bezelye karbonhidrat içerir, ancak yine de diyabet yeme planının bir parçası olabilirler. Bezelye lif ve protein içeriği sırayla, yedikten sonra kan şekeri düzeylerini düzeltmek yardımcı olabilir, yavaş sindirim, yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bezelye ayrıca 22 glisemik indeksi ile glisemik indeks ölçeğinde alt sıralarda yer alır.

Şekerli bezelye ne kadar suya ihtiyaç duyar?

Toprağı nemli tutmak için gereken gibi su sıklıkta ek bezelye. Yapış bezelye kuru toprakta gelişmez. Yağmursuz dönemlerde, iki günde bir parmağınızı toprağa 2 inç sokun. Toprak kuru hissederse, o zaman onu sulamak gerekir.