Kontakların çapını nasıl ölçersiniz?

Sordu: Ambar Kundera | Son Güncelleme: 22 Ocak 2020
Kategori: tıbbi sağlık göz ve görme koşulları
4.1/5 (4.592 Görüntüleme. 43 Oy)
Bir kontakt lensin çapını , lensin üzerine değil, lensin üzerine milimetreli bir cetvel veya optik bir PD çubuğu koyarak ve kontak boyunca en geniş noktayı ölçerek ölçün . Kontakların çapları, Kontakt Lens Spektrumu'na göre milimetre cinsinden ve ortalama 14 mm olarak yazılmıştır.

Bunu göz önünde bulundurarak, kontakt lenslerin çapını nasıl ölçersiniz?

Kontak lens keskin odakta olana kadar retikül ile kontakt lensin dışbükey tarafına doğru hareket ettirin. Kontakt lensi ölçün ve ölçümün bilinen çapa ne kadar yakın olduğunu görün. Bazı durumlarda, retikülün şeffaf tarafından korneayı aydınlatmak için bir kalem ışığı gerekebilir.

Ayrıca bilin, kontakt lenslerin çapı önemli mi? Evet, oldukça önemlidir . İhtiyacınızdan daha büyük çaplı kontakt lens taktığınızda, kontakt lensler o kadar gevşektir ki her yerde ve kendi yerinden hareket ederler. Bu rahatsızlığa ve görme keskinliğine neden olur. Daha da kötüsü, korneanızı yırtarak veya kazıyarak kornea hasarına neden olabilir.

Ayrıca bilmek, kontakt lenslerin normal çapı nedir?

Çoğu hasta 8,5 ila 8,7 taban eğrisi (medyan) aralığına düşecek ve 14 mm ortalama olacaktır. Tipik olarak, yumuşak lenslerin daha dikten daha düz oturması daha iyidir. Yumuşak lensler tüm korneayı kaplar ve aslında limbal alanı birkaç mm geçer.

14.2 ve 14.5 çaplı kontaklar arasındaki fark nedir?

Aslında bu ikisi arasında pek bir fark yoktur . Bazı üreticiler sadece 14.2 mm çapında temaslar ve bazı diğerleri 14.0mm çap kişileri üretirler. 14,0 mm'lik kontakların çoğu kullanıcısı, gözlerinde oyuncak bebek etkilerini göstermek için 14,5 mm veya 14,8 mm'lik kontaklar kullanır.

33 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kişiler çok büyük olabilir mi?

Kontakt lenslerin taban eğrisi çok büyükse , kontaklar göze tam olarak oturmayacaktır. Gözlerinizin içinde hareket edecek ve ayrıca sizi rahatsız edecektir . Kontakt lens satın almadan önce reçete için göz muayenesi yaptırmanızın nedeni budur.

Tüm kişiler aynı boyutta mı?

Hayır, tüm kontakt lensler aynı boyutta ve aynı şekilde değildir. Nasıl bir ayakkabı numarası herkese uymuyorsa, bir kontakt lens numarası da herkese uymaz. Kontakt lensler eğrilik bakımından farklıdır.

8.4 ve 8.6 taban eğrisi arasındaki fark nedir?

Bir kontakt lensin temel eğrisi ( BC ), iç yüzeyin - kornea üzerinde oturan eğrinin - içbükeyliğinin bir ölçümüdür. 8,4 mm yarıçaplı bir BC daha kavislidir ve bu nedenle 8,8 mm taban eğrisinden daha sıkı bir uyum sağlar. Daha dik korneaları olan kişiler daha sıkı oturan temaslara ihtiyaç duyar.

Kontakt lenslerin taban eğrisi ve çapı nedir?

Kontakt Lensler - Taban Eğrisi ve Çapı
Kontakt Lens Adı
1 Günlük Aküv
Güç aralığı +6.00 - -10.00
Temel Eğri(ler) 8.6, 8.8
Çap(lar) 14.2

Farklı kontak markaları farklı şekilde uyuyor mu?

Ne yazık ki değil. Kontakt lensler farklı boyutlardadır ve bir Optometrist veya Oftalmolog tarafından gözünüze sığdırılmalıdır . Taktığınız lensin türünü veya markasını değiştirmek isterseniz, göz doktorunuzun bu seçimi yapmanıza yardımcı olması gerekir.

8.5 ve 8.6 baz eğrisi arasında bir fark var mı?

Bir 8.5 ve 8.6 arasındaki fark kavisi, ancak farklı bir lens olması değildir. İletişim bir anlamda ayakkabı aynıdır. Farklı marka eğriliği veya çapını Eşleştirme aynı sığdırmak, hatta bazen yakın uyacak anlamına gelmez.

Kişiler için temel eğrinizin ne olduğunu nasıl anlarsınız?

Baz eğrisini , yalnızca bu amaç için özel ekipman kullanarak yapabileceğiniz korneanın eğriliğini ölçerek, ardından uygun olacağını düşündüğümüz Base eğrisine sahip bir deneme lensi seçerek ve ardından uygunluğu değerlendirerek değerlendiririz. Daha sonra doğru Temel eğri , çap ve güce sahip bir lens için reçete yazabiliriz.

Kimler Kontakt Lens Kullanamaz?

Ne yazık ki, herkes kontakt lens kullanamaz. Bazı kişilerin kontakt lens kullanamamasının birçok nedeni vardır. Kuru göz sendromu gibi bir sağlık durumundan veya gözlerinin şekli kontakt lens kullanmalarına izin vermediğinden dolayı olabilir.

Kontaklar için çap ne anlama geliyor?

BC veya Temel Eğri: Her kontakt lensin bir "temel eğrisi" vardır. Sayı, kontakt lensin dikliğini veya düzlüğünü gösterir. ÇAP veya Çap : Her kontakt lensin bir çapı vardır . Çap , merceğin korneanızı ne kadar kaplayacağını belirler. Günümüzde çoğu kontakt lens sadece bir çapta gelir .

Kontaklarda taban eğrisi ne kadar önemlidir?

Temel Eğri ( BC ), kontakt lensin eğriliğinin bir ölçüsüdür. Bu, bazı kornealar diğerlerinden "daha dik" veya "daha düz" olduğu için korneanıza daha rahat oturmasına yardımcı olur. Temel Eğri numarası ne kadar yüksek olursa, korneanın eğriliği o kadar "düz" olur. Kontakt lenslerin çapını nasıl belirlersiniz?

Temel eğri görmeyi etkiler mi?

Temel eğri öngörülenden daha düzse (ör: 8,4 yerine 8,8) görüşü etkilemeyebilir , ancak uyumu etkiler . Mercek büyük olasılıkla çok fazla hareket edecek ve kenarlar dışa doğru kıvrılma eğiliminde olabilir. Yumuşak lensler korneaya az ya da çok uyduklarından daha fazla taban eğrisi esnekliği vardır.

Kişiler çok küçük olabilir mi?

Merceğin çapı ve baz eğri boyutunda doğru değilse, bu çok büyük veya çok küçük olsun, çok rahatsız edici olabilir. Çoğu insanın, doğru şekilde uyması durumunda 12 saate kadar rahatça kontakt lens takabilmesi gerektiğini unutmayın.

En küçük kontakt lens çapı nedir?

Skleral Kontakt Lens Çeşitleri
Skleral kontaklar , standart gaz geçirgen (GP) kontaklardan belirgin şekilde daha büyüktür ve yumuşak kontakt lenslerinkine eşit veya daha büyük bir çapa sahiptir. En küçük sklerallerin çapı yaklaşık 14,5 mm'dir ve en büyüğü 24 mm'ye kadar olabilir.

Günlük temaslar aylıktan daha mı iyi?

Aylık Lensler
Ayda bir veya iki haftada bir değiştirilen bu kontakt lensler günlük tek kullanımlık lenslerden daha kalındır. Daha kalın bileşim, onları daha dayanıklı ve uzun ömürlü kılar ve genellikle kurumaya karşı daha dirençlidirler. Ancak sağlıklı bir şekilde giyilebilmesi için düzenli olarak dezenfekte edilmeleri gerekir.

Kontak takmaya nasıl başlarsınız?

İlk Kez Kontakt Lens Kullananlar için 5 İpucu
  1. Rahatlamak. Pek çok insan, lenslerini takarken gözlerini çizeceklerinden veya daha kötüsü kontakt lensin gözlerinin arkasına sıkışacağından endişe eder.
  2. Lensleri temiz tutun. Mercek temizliği ile kısayolları kullanmayın.
  3. Hidrat.
  4. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
  5. Öngörülen takma ve değiştirme programına uyun.

8.4 ve 8.5 temel eğri arasındaki fark nedir?

Çalışmalar, 8,4 mm'lik tek bir temel eğrinin bireylerin yaklaşık %90'ında "iyi veya daha iyi" bir uyum sağladığını, 1 ve 8,4 mm ve 8,6 mm'lik temel eğrilerin birlikte bireylerin %98'ini kapsadığını göstermektedir.
LENS MEVCUT TABAN EĞRİLERİ (mm) MEVCUT ÇAPLAR (mm)
4 8.4, 8.6 13.8
5 8.6 14.0
6 8.5, 9.0 14.2
7 8.4, 8.8 14.0