Formosa zambak tohumlarını nasıl ekersiniz?

Sorulan: Cleofe Ruhstrat | Son Güncelleme: 28 Ocak 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.1/5 (179 Görüntüleme. 12 Oy)
Tohumlar kağıt gibi incedir ve çimlenmek için ışığa ihtiyaç duyar. Tohumları düz, yüksek kaliteli tohum başlangıç ​​karışımına dağıtırım. Çok hafif bir vermikülit tozu kullanıyorum ve iyice bastırıyorum. Herhangi bir tohumun , çimlenme gerçekleşene kadar nemli kalması, ancak ıslak olmaması çok önemlidir.

Aynı şekilde, Formosa zambaklarını tohumdan nasıl yetiştiriyorsunuz?

Sıcak ve nemli koşullarda gelişen az sayıdaki zambaklardan biri. Nasıl Yetiştirilir : Tohumları son dondan 8-12 hafta önce tepsilerde başlatın ve hafifçe örtün. Çimlenme 70 ° F'de 3 ila 4 hafta sürer.

Zambak tohumlarını nasıl ekersiniz diye de sorulabilir. epigeal çimlenme

 1. Sonbaharda epigeal çimlenme gerektiren bitki zambak tohumları. Tohumlar olgunlaştıktan sonra mümkün olan en kısa sürede hareket edin.
 2. İyi drenajlı, verimli topraklarda açık havada tohum ekin. Onları yarım ila 1 inç aralıklarla yerleştirin ve ekim bittiğinde toprağı ıslatın.
 3. Yabani otları tutmak için iki inçlik bir malç tabakası uygulayın.

Benzer şekilde, Formosa tohumlarını nasıl ekiyorsunuz?

Tohumları çimlenmek için açık bir düzlükte yaymanın en kolay olduğunu bulduk. Çimlenme sıcaklığını 70 derece civarında tutun. Çimlenme için yaklaşık 3-4 hafta planlayın. Bir yıllık yatakta bitkiye daha sonra 4 hakkında inç dışarı fide büyütün.

Zambaklardan tohum alabilir misin?

Zambak ailesinin çoğu yuvarlak siyah tohumlar oluşturan birçok üyesi vardır. Genellikle tohum , çiçek sapının sonunda oluşur. Artık ya hasat tohum ekebilirim ve onlara tasarrufu sonra dikmek. Tohumu yeniden kapatılabilir plastik bir torbaya koyun.

18 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Zambaklar tohumdan ne kadar sürede büyür?

Tohum nemli tutulur ancak ıslak değilse iki ila üç hafta içinde filizlenmelidir. Yine onlar kurumaz veya çok ıslak edilir ve bahçe veya bireysel tencere içine bir yıl sonra, nakli sağlanması, konteynerde bir yıl boyunca fide bırakın.

Tohumdan yağmur zambakları yetiştirebilir misin?

Tohumlardan onları büyümeye mümkündür, ancak tohum sen toplamak olgun gerekir. Sahip olduğunuz yeşil olanları muhtemelen yaşayabilir olacak değildir. Canlı olacak olanlar karanlık ve neredeyse kuru olanlardır. Aslında, en iyi bahis bunları toplamak önce tohum kabukları bitkiye çok kuru hale bırakmaktır.

Tohum kabuklarından calla zambakları nasıl yetiştirirsiniz?

Calla zambakları çiçek açtıktan sonra ten rengi tohum kabukları üretir. Bitki üzerinde kuruduktan sonra baklaları toplayın. Tohumları bakladan çıkarın ve ilkbahar ekimine kadar serin bir yerde hava geçirmez bir kapta saklayın. Calla lily fidanlarını yaz başında dışarıda nakledin .

Bir buketten zambak yetiştirebilir miyim?

Zambaklar doğrudan gövde kesimlerinden büyümeyecek ; önce ampul oluşturmaları gerekir, bu yüzden sabırlı olun. Geri kalanlar, ana soğanlarının büyüme plakalarına veya gövdelerinin yeraltı bölümleri boyunca toplanması ve dikilmesi için bol miktarda soğancık sağlar.

Zambak tohumlarını nasıl hasat ediyorsunuz?

Çeşitler adı verilen adlandırılmış çeşitleri bu şekilde yaratırsınız.
 1. Tohum Kaplarının Seçilmesi. Zambak çiçeklerinde küçük, yeşil tohum kabukları oluşur.
 2. Podları Seçmek. Kalan bölmeleri izleyin.
 3. Tohumların Çıkarılması. Baklaların tamamen kurumasını sağlayın.
 4. Tohumları Saklamak. Tohumları serin ve kuru bir yerde şeffaf plastik torbada saklayın.
 5. Tohumları Dikmek.

Daylilies'den tohum kabukları ekebilir misin?

Tohumdan Büyüyen Daylilies . Tohumlardan hibrit Büyüyen eğlenceli ve bahçenize daha güngüzeli eklemek için kolay bir yoldur! Daylily tohumları tohum kabuklarından toplanır. (Bazı bölmeler daha az tohum olacak ve biraz daha üretecek rağmen) Genellikle her pod 6-8 tohumların bir "ortalama" bulmak.

Lilyum yayılır mı?

Asya zambakları , Doğu Zambakları , Kaplan Zambakları ve Amerikan melezlerinin tümü bahçede çoğaltılabilir. Bakımı yapıldığında ve kendi haline bırakıldığında, zambaklar hızla yayılır ve birkaç mevsim bir bahçe yatağını doldurabilir. Erken sonbahar, zambakları çoğaltmak için iyi bir zamandır.

Tiger Lily tohumları neye benziyor?

Toprağa doğru sarkan kaplan zambakları , siyah noktalarla turuncunun çeşitli tonlarında çiçek açar. Aslında "bulbils" olarak adlandırılan tohumlar , genellikle koyu mor ila neredeyse siyah renkli küçük yuvarlak yapılardır. Bulbiller, bitkinin yaprak axillerinde bulunabilir - yaprağın gövdeye katıldığı alan.

Zambakları nasıl çoğaltırsınız?

Bu, zambakları yaymak için iyi bir yöntemdir:
 1. Olgun, virüssüz bir zambak soğanını yaz sonunda veya sonbahar başında kaldırın ve temizleyin.
 2. Hasarlı dış terazileri atın.
 3. Ampulden tabana mümkün olduğunca yakın bir yerde birkaç pul koparın.
 4. 50:50 oranında hafif nemli turba ikamesi ve perlit karışımı içeren plastik bir torbaya koyun.

Kaplan zambaklarının tohumları var mı?

A • Zambak tohumları , yaprakları döküldükten sonra çiçek sapında kalan yeşil baklalarda gelişir. Gerçek Kaplan Zambağı (Lilium lancifolium), genellikle sterildir ve elle tozlaşmadıkça tohum üretmez. Ampuller kök boyunca yer altında oluşur ve yerinde bitkilere büyür.

Kaplan zambakları nasıl çoğalır?

Yaprak cesur 9'a kadar, sen eşeysiz üreme oluşan minik, siyah bulbils göreceksiniz 4 USDA bölgelerde, kök katılır ve zambak kaplan gibi birçok çeşidi (Lillium tigrinum) üzerinde nerede dikkatle bakın. Bu olgunlaşmamış ampuller, hala ana bitkiye bağlıyken kökler oluşturur.

Zambaklarımdaki baklalar nelerdir?

Gündüz zambakları iki farklı hava büyümesi türü oluşturur: yaprak dökmeyen, çimen benzeri yapraklar ve "scapes" adı verilen ince, dik saplar. Çiçekler, aktif büyüme mevsimi boyunca sapların uçlarına yakın bir yerde oluşur ve daha sonra büzüşür, yumurtalığı olgunlaşmaya ve tohum kabuğunu oluşturmaya bırakır.