Fasulye ekim için nasıl korunur?

Sordu: Alexander Beard | Son Güncelleme: 23 Ocak 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.4/5 (64 Görüntüleme. 39 Oy)
Fasulye Tohumu Depolama. Tohumları saklarken sıkıca kapatılmış bir cam kavanoza veya başka bir kaba koyun. Farklı fasulye çeşitleri birlikte saklanabilir, ancak ayrı kağıt paketlere sarılabilir ve adları, çeşitleri ve toplama tarihleri ​​ile açıkça etiketlenebilir. Fasulye tohumlarınız serin ve kuru kalmalıdır (32-41 F./0-5 C.).

Ayrıca, ekim için fasulyeyi nasıl saklıyorsunuz?

Kabukların veya pod parçalarını çıkarın ve bir serin, kuru bir yerde etiketlenmiş kavanoz, zarf ya da başka bir kap içinde kuru fasulye saklamak ve gelecek yıl fasulye bitki.

Ayrıca, koşucu fasulyeleri depolamak için nasıl kurutursunuz? Fasulyenin evimizde kuruması yaklaşık bir hafta sürer. İçeride sıcak bir yere yerleştirip birkaç gün sonra ters çeviriyoruz. Bazı insanlar, öğütülmüş fasulyeleri bir saat boyunca veya kuruyana kadar 120 F'ye ayarlanmış bir fırında ayarlayarak işlemi hızlandırır. Fasulyeleri , işlemi hızlandırmak için bir fan kullanan bir kurutucu kullanarak da kurutabilirsiniz .

Bu nedenle, ekim için tohumları nasıl koruyorsunuz?

Tohumları sıkıca kapatılmış cam kaplarda saklayın. Farklı türdeki tohumları , her biri ayrı kağıt paketlerde, büyük bir kapta bir arada saklayabilirsiniz. Tohumları kuru ve serin tutun. 32° ile 41°F arasındaki bir sıcaklık idealdir, bu nedenle buzdolabınız tohumları saklamak için iyi bir yer olabilir.

Taze fasulye ekebilir misin?

Taze Fasulye Tohumları Taze fasulyelerin asma üzerinde olgunlaşmasına izin vermek, yeniden dikim için tohum toplamanın ilk adımıdır. Bu, fasulye podunu çekmeden önce tamamen doldurmasına izin vermek anlamına gelir. Bölmesinin içinde minik fasulye büyümeye devam ettikçe, bunlar bir veya iki hafta içinde kendi olgun boyutunu ulaşacaktır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Ekimden önce tohumların kuru olması gerekiyor mu?

Ekimden Önce Tohum Kurutmanın Amacı
Tohumlar kurutulmazsa , tohum koruyucu görevi gören kabuk derisi kolayca çıkarılabilir. Eğer öyleyse tohumların çürüme ve ekilmeye uygun olmama ihtimali daha yüksek olacaktır. Tohumlar nemli bir alanda veya kapta olduğunda, tohumlar için iyi olmayan küf geliştirirler.

Gelecek yıl için tohumları nasıl saklarım?

Gelecek Yılın Bahçe Sezonu İçin Kalan Tohumlar Nasıl Saklanır?
  1. Zarfları Tarih ve Tohum Türü ile Etiketleyin. Süresi aynı anda sona eren tohum paketlerini birlikte gruplamak en iyisidir.
  2. Zarfları Sıkı Kapaklı Cam Kavanozlara Yerleştirin.
  3. Silika Jel Paketi veya Ham Pirinç Kullanarak Tohumları Kuru Tutun.
  4. Tohumları Buzdolabı gibi Serin ve Kuru Bir Yerde Saklayın.

Fasulye tohumlarını gelecek yıl için nasıl saklarım?

Bitki üzerindeki baklalar kuruduktan sonra, fasulye tohumlarının hasat zamanı gelir . Baklaları bitkilerden çıkarın ve en az iki hafta boyunca kurumaya bırakın. Fasulye kabuklarının hasadını takip eden iki hafta geçtikten sonra, çekirdekleri kabuklayın veya tohumları ekim mevsimine kadar baklaların içinde bırakabilirsiniz.

Kuru fasulye nasıl yetiştirilir ve hasat edilir?

Kurutma kabuklarını mümkün olduğunca bitkiler üzerinde bırakın, ancak uzun süreli yağmurdan önce hasat edin. Senin fasulye kurutma olması gerektiği zaman hava setleri nemli bitkiler yukarı çekin ve fasulye almak ve sıralama kuru yeterli kadar kuru bir yerde baş aşağı asın edin.

Kuru fasulyeden elde edilen fasulyelerle ne yapabilirim?

Tereyağlı fasulye gibi biraz etli hoş bir tada sahiptirler, ancak çorba ve güveç gibi doyurucu kış yemekleri için mükemmeldirler. (Yalnızca pişirme tarafından parçalanan toksinler içerdiklerinden ama asla çiğ) Onları taze veya kurutulmuş yiyebilirsiniz. Kabukları yemek tuhaf bir İngiliz işidir.

Sezon sonunda koşucu fasulyeleri ne yaparsınız?

Koşucu fasulye üretmenin başka bir yolu daha var. Bitki, üst büyümeyi çıkarırken toprağa bıraktığınız bir yumru yapar. Sezon sonunda bunu kaldırın ve yıldız çiçeği yumrusu gibi iyice kurulayın, ardından gazetede kuru, serin ve havadar bir yerde saklayın.

Fasulye çapraz tozlaşma yapabilir mi?

Çoğu fasulye aslında açılmadan önce kendi kendine tozlaşır ve birçok fasulye çeşidi için çapraz tozlaşma gerçekten nadir görülen bir durumdur. Özellikle Lima fasulyesi en fasulye türlerinin, anter aksine olarak, tozlaşmanın hizmetlerle daha iyi performans değil, çiçek gelişimi sırasında temas birbirini yapmak stigma.

Çiftçiler neden tohumları kurtaramıyor?

Onlar bitkiye zaman tekrar gelene kadar hasat tohumları saklamak için bitkiye hazır hale getirmeyi tohumlarını temizlemek için özel ekipman ve ekstra depolama alanına ihtiyaç nedeniyle çiftçiler her yıl tohum kurtarmak için değil seçin nedenlerinden biri. Tüm çiftçiler bu ekipmana veya depolama alanına sahip değildir.

İyi tohumları kötü tohumlardan nasıl ayırırsınız?

Hala kabın dibine batar filiz edebiliyoruz tohumlar kötü tohumlar üstünde yüzen kalacaktır. Su üstünde kapalı kötü tohumları kepçe ve kısa sürede altındaki tohumlar bitki.

Tohumları plastik kaplarda saklayabilir misiniz?

Tohum bir kağıt torba veya zarf içinde tutulmalıdır. Tohumu asla plastik bir torbada veya hava geçirmez bir kapta saklamayın . Tuzak nem kalıba tohum neden olur ve örnek bozar. Çanta her zaman kuru bir yerde tutulmalıdır.

Tohumların dondurulması çimlenmeyi etkiler mi?

Yanlış dondurma bazı tohumları öldürebilir, ancak diğer tohumlar daha az telaşlı olabilir. Aslında, birçok kır çiçeği, ağaç ve çalı tohumu , çimlenmeden önce soğuk bir dönem veya tabakalaşma gerektirir. İlkbaharda yükselen sıcaklıklar ve nem bu tohumların filizlenmesini tetikleyecektir.

Tohum tasarrufu yasa dışı mı?

Biyoçeşitlilik amacıyla tohum tasarrufu yapmak ve hatta diğer çiftçilerle tohum alışverişi yapmak geleneksel bir uygulama iken, bu uygulamalar patentli veya başka bir şekilde bir tüzel kişiye (genellikle bir şirkete) ait olan bitki çeşitleri için yasa dışı hale geldi.

Gelecek yıl dikmek için tohumları dondurabilir misin?

Çoğu bahçe tohumları yeter ki serin ve kuru tutulur gibi birden çok yıl için kaydedilebilir. Eğer kış için onları uzak koymadan önce bunları doğru hazırlanırken dondurucu sürece, sizin tohumları uzun vadeli saklamak için ideal bir yer olabilir.

Tohumları nasıl hasat eder ve saklarsınız?

Tohum toplamak
  1. Kuru bir günde, tohum başları (örn. kapsüller veya baklalar) olgunlaşır olgunlaşmaz olgun tohumları toplayın.
  2. Tohum başlarını tek tek veya saplar üzerinde toplayın ve bir sera tezgahında, sıcak pencere pervazında veya havalandırmalı bir dolapta kurumaya bırakın.
  3. Kuruduklarında açılmazlarsa, tohumları serbest bırakmak için kapsülleri ve kapsülleri hafifçe ezin.

Salatalık tohumlarını gelecek yıl için nasıl saklarım?

Salatalık tohumlarını kurtarmak için asma üzerinde iyice olgunlaşmasına izin vermelisiniz. Büyüyecek ve sarıya dönecekler. Asmalar ölünceye kadar asmalar üzerinde kalmalıdırlar. Salatalıkları eve getirin ve kilerdeki kuru bir rafta (veya doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde) daha da olgunlaşmasına izin verin.

Fasulye nasıl kurutulur ve saklanır?

Kuru fasulyelerinizi uygun şekilde saklamak için bu basit adımları izleyin.
  1. Kuru fasulyelerinizi, sızdırmaz kapağı olan, gıdaya uygun bir saklama kabına aktarın.
  2. Fark ettiğiniz tüm kırık fasulyeleri veya taşları çıkarın.
  3. Kabı güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yere koyun.

Önümüzdeki yıl için fasulyeleri nasıl kurutursunuz?

Bitkilerden baklaları toplayın ve iç mekanlarda daha fazla kuruması için yayın. Donmadan önce tüm baklaları topladığınızdan emin olun. 5. Fasulye tohumlarını kurutun : Baklaları tek bir tabaka halinde yayın ve iyi havalandırılan bir yerde, baklalar kağıt gibi ve kırılgan hale gelene kadar kurumasını bekleyin.