Bir kediotu bitkisine nasıl bakarsınız?

Sordu: Caro Nobr | Son Güncelleme: 6 Mart 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.3/5 (60 Görüntüleme . 35 Oy)
Kediotu Bakımı : Bir Kediotu Bitkisi Yetiştirmek İçin İpuçları
Bir kediotu bitkisi günde en az altı saat güneşe ihtiyaç duyar ve sabah güneşini tercih eder. İklim ne kadar sıcaksa, o kadar çok öğleden sonra gölgesine ihtiyaç duyarlar. Özellikle kaplara ekildiklerinde zengin, tınlı toprağı ve hatta nemi takdir ederler. Ağır kilde iyi sonuç vermezler.

Ayrıca bir heliotrope nasıl bakıyorsunuz?

Yetiştirme İpuçları Kediotu bitkilerini iyi sulayın. Sezonun başlarında daha fazla dallanmayı teşvik etmek için genç bitkileri sıkıştırın. Çiçek açmasını sağlamak için bitkileri düzenli olarak öldürün. Organik bir bitki yemi ile aylık olarak gübreleyin.

Aynı şekilde, heliotrope her yıl geri geliyor mu? Heliotrope , USDA Bölgeleri 10 ve 11'de çok yıllık olarak büyüyebilir , ancak orada bile en iyi şekilde yıllık olarak yetiştirilir çünkü zamanla bocalamaya başlar. Yaz sonunda, kış için güneşli bir pencerede büyümek için kediotu kesimlerini alabilir ve ilkbaharda bahçeye geri nakledebilirsiniz.

Bununla ilgili olarak, heliotrope'un çıkmaza ihtiyacı var mı?

Genç iken bitki üzerinde yeni bir büyüme geri sıkıştırın. Kıstırma, daha yoğun büyümeyi ve daha fazla çiçeklenmeyi teşvik eder. Deadhead , kediotu çiçek açmasını sağlamak için çiçekler harcadı.

Heliotropları iç mekanda nasıl yetiştirirsiniz?

Heliotrop yetiştirmenin en iyi yolu , kış sona erdiğinde, Şubat/Mart civarında tohumları içeride başlatmak ve ardından tüm don tehlikesi geçtikten sonra onları bahçeye aktarmaktır. Güneşi severler, ancak kısmi gölgeyi tolere edebilirler ve orta derecede nemli, ancak iyi drene edilmiş toprakta en iyisini yaparlar.

18 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Heliotrope insanlar için zehirli midir?

Toksisite . Toksisite , uzun bir süre boyunca büyük miktarda yutulmasından kaynaklanır. Heliotropun tüm parçaları zehirlidir ve insanlarda ve hayvanlarda mide rahatsızlığına neden olur. Heliotrope , karaciğer hasarına (atrofik hepatoz) neden olan yavaş etkili karaciğer toksinine sahiptir.

Kesimlerden kediotu yetiştirebilir misin?

Kesimler tarafından yayılma ana bitkinin rengi ve kokusu için doğrudur heliotrop bitkiler büyümeye nasıl tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca ilkbaharda yola çıkmak için daha sağlam fideler sağlarlar. Kesim yapmak için en iyi zaman, bitkilerin bazen uzun bacaklı hale geldiği yaz sonudur.

Helio ne renk?

Kediotu heliotrop çiçeğin renk temsilidir pembe-mor renk tonu olduğunu. Heliotrope'un İngilizce'de bir renk adı olarak ilk kaydedilen kullanımı 1882'deydi .

Bir heliotropu nasıl sıkıştırırsınız?

Düzenli olarak çimdikleyin ve budayın.
Gür bir heliotropu korumak için, bitki gençken büyüme uçlarını geri sıkıştırın . Bitki daha olgunlaştıkça, daha fazla çiçeklenmeyi teşvik edecek olan ölü çiçekler harcanır. Kış sonu veya erken ilkbaharda yarı yarıya bitki geri kesin.

Heliotrop tohumları nasıl hasat edilir?

Heliotrope Tohumları Nasıl Kaydedilir
  1. Çiçekler tükendikten sonra, büyüme mevsiminin sonunda kediotu çiçek başlarını kesin.
  2. Bitki materyalini bir kağıt veya kap üzerinde tutun ve heliotropun küçük siyah tohumlarını serbest bırakmak için çiçek başını ellerinizin arasında yuvarlayın.
  3. Gerekirse tohumları kurutun.

Heliotrop nasıl kokuyor?

Bahçe kediotu , badem ezmesi, vanilya, vişneli turta ve badem arasında salınan lezzetli kokusu sayesinde en azından Viktorya döneminden beri değişmez bir özellik olmuştur (dolayısıyla alternatif adı "kirazlı turta çiçeği"). Koku profili, badem yardımıyla vanilyalı beze gibi tozludur.

kediotu çiçeği nedir?

Kediotu , kelebek bahçeleri, pencere kutuları, saksılar, güzel kokulu bahçeler ve daha fazlası için iyi bir yıllık bitkidir . Ortak isim: Kediotu, kiraz pasta, turnsole. Botanik adı: Heliotrope arborescens. Çiçekler : Küçük mor, beyaz veya lavanta çiçeklerinin büyük kümeleri yaz boyunca kediotu kapsar.

Heliotrope kışı geçirebilir misin?

Birçok çiçekli bitki gibi, kediotu da daha iyi çiçeklenmeyi teşvik etmek için ölü ve kahverengi çiçeklerin çıkarılmasını takdir eder. Bu bitkileri kışlamak zor olabilir , ancak nispeten yaygın ve ucuz olduklarından, her yıl yenilerini satın almak da mantıklı olabilir.

Bir kediotu ile ne ekebilirim?

Lobelia, Alyssum ve Cineraria. Eğer büyüyebilir en güzel kokulu yıllıkları biri olan kediotu için açık hava etkinliği alanlarına yakın yerleri bulmak. Upright nicotiana, güçlü bir akşam kokusu ile mükemmel bir refakatçi bitkidir .

Meksika petunyaları nerede büyür?

Meksika petunyası tam güneşte veya kısmi gölgede en iyi şekilde büyür ve çiçek açar. Gölgede büyür, ancak fazla çiçek açmaz ve uzun bacaklı ve uzun boylu görünür. Bu güneşi seven çok yıllık bitki, zengin, hafif nemli toprağı sever, bu nedenle özellikle sıcak ve kuru havalarda tutarlı toprak koşullarını korumak için bitkileri malçlayın.

kısmi güneş ne ​​demek?

"Tam güneş " kesinlikle günde en az altı saat anlamına gelir , ancak sebzeler gibi bazı bitkiler gerçekten günde sekiz ila on saate ihtiyaç duyar. "Kısmi güneş " veya "kısmi gölge" bitkinin günde 3-6 saat doğrudan güneşe ihtiyacı olduğu anlamına gelir . Terimler bazen birbirinin yerine kullanılır.

Bir Lavanta Budama Sanatına nasıl bakıyorsunuz?

Kapta yetişen lavanta bitkilerinizi tam güneş alacakları bir yere koyun (günde en az 8 saat) ve az miktarda sulayın. Toprağın sulamalar arasında kurumasına izin verin, ancak bitkinin solmasına neden olacak kadar kurumasına izin vermeyin. Lavanta sıcağı sever ve pek çok çeşidi soğuk bir kışa dayanamaz.

Miami'de lavanta yetiştirebilir misin?

'Olağanüstü' Gerçekler
Diğer lavantaların öleceği sıcak, yapışkan Florida'da iyi yetişir . Gümüşi yeşil yaprakları ile 3 ila 4 fit boyunda, 2 ila 3 fit genişliğinde büyür . Güney boyunca dayanıklıdır (USDA Bölgeleri 5-10). Tam güneş ve mükemmel drenaj sağlayın.