12 volt ateşleme bobini nasıl bağlanır?

Soruldu: Shaheen Filippis | Son Güncelleme: 20 Şubat 2020
Kategori: otomotiv otomobil parçaları
4.8/5 (2.762 Görüntüleme . 12 Oy)
12 Volt Bobinler Nasıl Kablolanır
 1. Akünün negatif kutbundaki siyah negatif kabloyu ayırın.
 2. Ateşleme bobinine bakın .
 3. Ateşleme bobininin büyük bir merkez terminaline buji telinin bir ucunu.
 4. Kontak anahtarı terminali "Açık" için ateşleme bobini pozitif terminalini bağlayın.

Benzer şekilde, bobinde ne kadar voltaj olmalıdır?

Bobin , voltajı yükselterek bir transformatör haline gelir. Arabanızda 12 voltluk bir akü kullanılıyorsa, bobinin birincil tarafına koyduğunuz 12 volt, ikincil taraftan 30.000 volt olarak çıkacaktır!

Aynı şekilde, ateşleme bobini nereden güç alır? Ateşleme bobininden gelen güç rotora verilir. Rotor, motorla birlikte zaman içinde döner. Rotorun ucu kontaklardan birine yakın olduğunda, elektrik kontağa ark yapar. Oradan güç , bir buji telinden ilgili bujiye doğru ilerler.

Bu şekilde 12 voltluk bir bobinin dirence ihtiyacı var mı?

6 voltluk bir ateşleme sistemi 12 volta dönüştürülürken, bobin voltajını 6 volta düşürmek için ya 12 voltluk bir bobin takılması ya da devreye bir direnç takılması gerekir. Direnç , voltajı 6 voltta tutarak düzenler ve orijinal 6 voltluk bobinin 12 elektrik sisteminde kullanılmasına izin verir.

Ateşleme bobini nasıl çalışır?

(Aynı zamanda, bir kıvılcım bobini olarak da adlandırılır) bir ateşleme bobini bir otomobilin ateşleme sisteminin bir endüksiyon bobini olduğu yakıtı ateşlemek üzere buji bir elektrik kıvılcımı oluşturmak için gerekli volt binlerce dönüştürmeler bataryanın düşük voltaj.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir bobinin topraklanması gerekiyor mu?

Basit cevap hayır, bobin case düzgün çalışması için ateşleme için topraklanmalıdır zorunda değildir edilmektedir.

Ateşleme sistemini nasıl bağlarsınız?

12 Volt Bobinler Nasıl Kablolanır
 1. Akünün negatif kutbundaki siyah negatif kabloyu ayırın.
 2. Ateşleme bobinine bakın.
 3. Buji kablosunun bir ucunu ateşleme bobininin büyük orta terminaline bağlayın.
 4. Ateşleme bobininin pozitif terminalini kontak anahtarının "Açık" terminaline bağlayın.

Bir bobin paketinin içinde ne var?

Bobin paketlerinin içinde , sıkıştırma altında bir silindir için tapayı ve ayrıca egzoz strokunda ikinci bir silindiri aynı anda ateşlemek için bağlanabilen çift uçlu bobinler bulunur. Bu Ford'un Bobin On Fiş (COP) 'dir. Bobin ile bujinin üstü arasındaki mesafe lastik bir körük ile doldurulur.

Bir bobini geriye doğru bağlayabilir misin?

Orijinal soruya cevap vermek için, evet bu Bağlı geriye doğru eğer çalışacaktır ancak doğru çalışmayacaktır. Tasarım, akımın 1 yönde akması ve devrenin kesilmesinin bobinin negatif tarafında olması içindir. Bir puan türü kontakta kablolu geriye neredeyse bir kesintili kondenser gibi hareket olacaktır.

Bir bobin nasıl test edilir?

Kıvılcımı test etmenin tek güvenli yolu bir buji test cihazı kullanmaktır. Bir bobin sorunundan şüpheleniliyorsa, bir ohmmetre ile bobinin birincil ve ikincil direncini ölçün. Her ikisi de spesifikasyonların dışındaysa, bobinin değiştirilmesi gerekir. Bir bobin , dijital 10 megaohm empedans ohmmetre ile kolaylıkla test edilebilir.

Ateşleme bobininin kötü olduğunu nasıl anlarsınız?

Kötü veya Arızalı Ateşleme Bobini Belirtileri
 1. Motorda tekleme, kaba rölanti ve güç kaybı. Arızalı bir ateşleme bobini ile ilgili en yaygın semptomlardan biri motor performansı sorunlarıdır.
 2. Motor Işığının yandığını kontrol edin. Aracın ateşleme bobinleriyle ilgili olası bir sorunun başka bir belirtisi de yanan Kontrol Motoru Işığıdır.
 3. Araba çalışmıyor.

Bobinden hangi tel dağıtıcıya gider?

Bobin teli , bobinden doğrudan distribütör kapağının merkezine gider .

Ateşleme bobinine ne bağlanır?

Ateşleme bobini rotora bağlanır ve rotor kapağın içinde döner. Bobin , silindirdeki bir kontağı her geçtiğinde rotordan yüksek voltajlı bir darbe geçirir ve gücünü motora aktarır. Bu kısım bobine giden akımı keser.

Elektronik ateşlemede bobin var mı?

Bir elektronik sistemde, yine bir dağıtıcı var, ama noktaları bir pikap bobin ile değiştirildi ve bir elektronik ateşleme kontrol modülü var. Bu sistemde bobinler doğrudan bujilerin üzerine oturur (buji kabloları yoktur) ve sistem tamamen elektroniktir .

Bobin ve nokta sistemi nasıl çalışır?

Noktalar birbirine değdiğinde elektrik aküden, bobinden geçer ve akünün eksi kutbuna topraklanmış motor bloğuna geçer. Ateşleme bobinindeki sargılardan geçen akım, noktalar ayrıldığında serbest bırakılan güçlü bir elektrik alanı oluşturur.

Distribütör ateşleme sistemi nasıl çalışır?

Distribütör , ateşleme bobininden gelen voltajı bujilere ileten bileşendir. Dağıtıcının birincil bileşenleri, birincisinin ikincisinin içinde döndüğü rotor ve kapağı içerir. Distribütör , motorun eksantrik mili tarafından tahrik edilir.

Bobin paketleri ne kadar sürer?

Arabanızda ateşleme bobini veya daha fazla yaklaşık 100.000 mil sürmesi beklenir. Bu parçanın erken hasar görmesine neden olabilecek bir takım faktörler vardır. Piyasadaki yeni arabaların çoğu, bobini hasardan korumak için tasarlanmış sert plastik bir kapağa sahiptir.

Ateşleme sistemi nasıl çalışır?

Ateşleme sistemi nasıl çalışır . Ateşleme sisteminin amacı otomobilin 12 voltluk aküsünden çok yüksek bir voltaj üretmek ve bunu sırayla her bujiye göndererek motorun yanma odalarındaki yakıt-hava karışımını ateşlemektir. Bobin, bu yüksek voltajı üreten bileşendir.

Hangi buji kablosunun nereye gittiği önemli mi?

Buji kablolarını saat yönünde döndürerek kapağa takın . Manyeto saat yönünde döner ve ateşleme sırası 1-3-4-2'dir. Radyatörün yanındaki ilk silindir 1 numaradır ve silindirler motorun arkasına seri olarak numaralandırılmıştır.

12v ateşleme bobini nasıl test edilir?

Bir multimetre ile tel sargılarının direncini kontrol ederek 12 voltluk bir ateşleme bobininin etkinliğini test edebilirsiniz.
 1. Motorunuzun ana negatif akü kablosunu bir anahtarla ayırın.
 2. Distribütöre giden ana ateşleme bobini kablosunu bobinden çekin.

12 voltluk bir bobin ne kadar ısınmalı?

Standart ateşlemelerde, bobinin 200 dereceye yakın görmesi nadir değildir. Bobinlerin çoğu dokunulamayacak kadar sıcaktır , belki sizi yakmak için yeterli değildir, ancak araba çalıştırıldıktan hemen sonra bir tane almayı iki kez düşünmek için yeterlidir. 12v'den 30.000 volta dönüşümün bir yan ürünüdür.

Tüm ateşleme bobinlerini değiştirmeli miyim?

Arızalı bir ateşleme bobini tamir edilemez; o değiştirilmelidir. Bu gibi durumlarda, gelecekteki sorunları önlemek için tamirciniz üç arka ateşleme bobininin tamamını değiştirmenizi önerebilir. Ateşleme bobinlerinden biri bozulduğunda , bir süredir değiştirilmediyse tüm bujilerin de değiştirilmesi önerilir.