Kate Chopin bir saatlik hikayede ironiyi nasıl kullanıyor?

Sordu: Lucely Arruiz | Son Güncelleme: 28 Ocak 2020
Kategori: kitaplar ve edebiyat kurgu
4.9/5 (6.547 Görüntüleme . 17 Oy)
Durumsal ironi , Bayan Mallard'ın kocasının ölümüne verdiği tepki üzerinden “ Bir Saatin Öyküsü ”nde kullanılır . Bayan Mallard, kocasının ölüm haberini ilk duyduğunda “bir anda, ani, vahşi bir terkedişle ağladı” (188).

Peki Chopin neden bir saat hikayesinde ironi kullanıyor?

Kate Chopin'in " Bir Saatin Öyküsü " nde ironi etkili bir edebi araç olarak kullanılır. Durumsal ironi , okuyucuya beklenenin bazen gerçekleşmediğini göstermek için kullanılır. Dramatik ironi , okuyucuya hikayedeki karakterlerin bilmediği bir şey hakkında ipucu vermek için kullanılır.

Ayrıca, bir saat hikayesindeki en büyük ironi nedir? Bayan Mallard'ın kız kardeşi, kocasının ölüm haberiyle öleceğinden korktu, ama kocasının yaşadığı haberinden öldü.

Dahası, ironi nedir Chopin, ironiyi hikayesine nasıl dahil ediyor?

Dramatik ironi de kocasının gelen ve onun ölümü ile serbest olduğunu Bayan Mallard'ın gerçekleştirilmesi yoluyla Chopin “Bir Saatte Öyküsü” kullanılır. Bayan Mallard odasında yalnız iken o kocasına bağlı ama o seçmeliyim ne gerekiyorsa yapmaya oldukça özgür olmak artık anladı.

Bir saatlik cevaplar com hikayesinde ne tür bir ironi kullanılır?

İp parçası hikâyede dramatik ironi kullanılmıştır .

22 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Hikayenin ironisi nedir?

İroninin Tanımı. İroni , kelimelerin amaçlanan anlamlarının gerçek anlamından farklı olduğu bir şekilde kullanıldığı bir konuşma şeklidir. Ayrıca, genel olarak beklenenden oldukça farklı bir şekilde sonuçlanan bir durum da olabilir.

Bir ironi örneği nedir?

Örneğin , sözlü ironi , bir kişinin, tepsisini düşüren bir garsona, bir müşterinin "İyi iş çıkardın" demesi gibi, genellikle alaycı bir etkiyle söylemek istediğinin tersini söylemesidir. Durumsal ironiye bazen olayların ironisi de denir. Sonuç trajik veya komik olabilir, ancak her zaman beklenmediktir.

Bu hikayede ne tür bir ironi kullanılıyor Anna?

Cevap Uzmanı Onaylandı
Bu örnekte kullanılan ironi türü sözlü ironidir . Sözlü ironide , konuşmacı bir şey söyler ama başka bir şey ifade eder. Sözlü ironi çeşitli durumlarda kullanılır. Açıkça annenin söylediği şey, onun gerçekten kastettiği şey değil, on yaşında bir çocuğun araba kullandığını görmek pek olası değil.

Ne tür bir ironi öldüren neşedir?

Kills'de Yani Joy İroni
Doktorlar, Louise'in "kalp hastalığından - öldüren neşeden" öldüğünü belirlediklerinde, okuyucu ironiyi hemen fark eder. Açıkça görülüyor ki, yaşadığı şok, kocasının hayatta kalmasıyla ilgili sevinç değil, daha çok aziz, yeni keşfettiği özgürlüğünü kaybetmenin üzüntüsüydü.

İroni neden kullanılır?

Neden önemli? Yazarlar, izleyicilerini durup az önce söylenenler hakkında düşündürmek veya merkezi bir fikri vurgulamak için ironiyi kullanabilirler. İzleyicinin söylenen ile normal veya beklenen arasındaki farkı anlamadaki rolü, ironinin başarılı kullanımı için esastır.

Edebiyat ironisi nedir?

Edebi bir araç olarak ironi , bir duruma ilişkin beklentiler ile gerçek olan arasındaki karşıtlık veya uyumsuzluktur. Bu, söylenen bir şeyin yüzeydeki anlamı ile altında yatan anlam arasındaki fark olabilir. Ayrıca olması beklenen ile gerçekte olan arasında bir fark olabilir.

Bayan Mallard'ın ölümü neden durumsal bir ironi örneğidir?

Bu hikayedeki durumsal ironiye bir örnek listeleyin. 1. "Öldüren bir sevinçten" ölür ama aslında o yaşadığı için üzüldüğü için kederden bir kalp krizidir. Kocasının öldüğünü düşünüyorsunuz ama aslında hayatta çünkü trende değil.

Öldüren sevinç ne anlama geliyor?

Bu yorumda, " öldüren neşe " onun özgür olmadığının, asla özgür olamayacağının farkına varmasıdır ve bu nedenle kısa gerçek özgürlük ve neşe anı ondan çalınmıştır.

Bir saatin hikayesindeki çatışma nedir?

Louis Mallard hikaye boyunca bir iç çatışma yaşadı. Kısa öyküde , hissetmesi/hareket etmesi gereken ile gerçek hissinin ne olduğu arasında kendi duygularıyla savaşırken buldu kendini. Bayan Mallard'a kocasının ölüm haberi söylendiğinde, depresyonda ve kederli görünüyor.

Bir saatlik hikayenin son satırı nasıl ironik?

Kate Chopin'in " Bir Saatin Öyküsü " -okunması yalnızca birkaç dakika sürer- ironik bir sonla biter: Bayan Mallard tam yaşamaya başlarken ölür. İyi niyetliler ve aslında iyi yapıyorlar, ona bir saatlik yaşam ve bir saatlik neşeli özgürlük getiriyorlar, ancak haberlerinin üzücü olduğunu düşünmeleri ironik . Doğru, Mrs.

Bir saat hikayesinin konusu nedir?

"Bir Saatin Öyküsü"nün konusu nedir? Kate Chopin'in "Bir Saatin Öyküsü"nün temalarından biri özgürlüktür . Kocası Brently Mallard'ın ani ölüm haberi, Bayan Mallard'a kız kardeşi tarafından olabildiğince nazikçe verilir.

Bir saat hikayesindeki hangi ayrıntı ironik?

Durumsal ironi daha çok Bayan Mallard'ın kocasının ölümüne üzülmekten çok nasıl mutlu olduğunu ve özgürlüğüne nasıl sevindiğini göstermek için kullanılır. Dramatik ironi daha çok evliliğin baskıcı doğasını açıklamak için kullanılır.

Bir saatin hikayesi neyi simgeliyor?

Başlıkta başvurulan Bir saat, bir kişinin şartların değişmesi ne kadar hızlı sembolize eder. Kocasının onu öldürür sonuçta -ki hayatta olduğunu fark önce Bayan Mallard "hayat boyu olabileceğini ürpererek" hikaye düşünme ve kısaca deneyimleri (yanlış) özgürlük düşünceleri başlar.

Bir saatlik hikayede hangi edebi araçlar kullanılır?

"Bir Saatin Öyküsü"nde Bulunan Edebi Araçlar
  • Tekrarlama.
  • Benzetme.
  • "Bir Saatin Öyküsü"nde Bulunan Edebi Araçlar Yazan: Kayanna Sanders.
  • Öngörü.
  • kişileştirme.
  • ironi.
  • Sembol.
  • Tema.

Bayan Mallard eylemlerinde tutarlı mı?

Bayan Mallard eylemlerinde tutarlıdır . Okuyucunun onu bir karakter olarak anlaması, zamanın bu anı ve bu anda gerçekleşen düşünce süreçleriyle sınırlı olsa da, Mrs. Mallard bu özel zamanda tamamen gelişmiş bir karakterdir.

Bir saat hikayesinde bahar neyi sembolize eder?

Havada yağmurun lezzetli nefesi vardı." Yazar için bahar , Louise için bolca fışkıran yeni bir hayatın olasılığını temsil ediyor. Chopin, doğayı bir sembol olarak kullanarak Louise'in yeni yaşamının ne kadar temel olduğunu vurguluyor.

Pencerenin dışındaki sahne nasıl haber veriyor?

Bir Saatin Öyküsü'nde , pencerenin dışındaki sahne , sandalyede otururken üzerine çöken duyguların habercisidir çünkü Bayan Mallard, penceresinden gördüğü baharın çoktan geldiğini ve baharın mümkün olduğunu görmüştür. doğduğu anı iletmek için.