Genogramın Ecomap'ten farkı nedir?

Soruldu: Aicong Badstuber | Son Güncelleme: 6 Şubat 2020
Kategori: hobiler ve ilgi alanları şecere ve soy
4.3/5 (334 Görüntüleme . 36 Oy)
Genogram , çocuğun soy ağacının görsel bir görüntüsünü oluşturmak için bir araçtır (McGoldrick & Gerson, 1985). Ecomap , çocuğun ekolojisindeki resmi olmayan ve resmi sistemlerin görsel bir gösterimidir. Ailelerle çalışırken, sınırlı bilgi ve ailenin referans çerçevesine çok az aşinalıkla başlarız.

Ayrıca soru şu ki, bir Ecomap'i nasıl açıklarsınız?

Ecomap , esas olarak, bir aile genogramının merkezde güneş konumuna yerleştirildiği ve yaşam alanlarındaki diğer önemli kişi ve kurumların, merkezin etrafındaki dairelerle tasvir edildiği bir sosyal "güneş sistemi" diyagramıdır. güneş etrafındaki gezegenler gibi.

Yukarıdakilerin yanı sıra, bir Ecomap'e neler dahil edilmelidir? Ecomap , ailenin kendi ortamında bir resmini verir, yani. yaşam tarzları şu anki haliyle. Tüm hane üyelerinin tanımı, ilişkileri, ilgi alanları ve faaliyetleri gibi bilgiler sağlar.

Peki, hemşirelikte Ecomap nedir?

Bir Ecomap , bir bireyin çevresiyle olan sosyal ve kişisel ilişkilerini gösteren sosyal hizmet uzmanları veya hemşireler tarafından sıklıkla kullanılan bir diyagramdır. Ecomaps , 1975 yılında, genogramın yaratılmasıyla da tanınan Dr. Ann Hartman tarafından geliştirildi.

Bir Ecomap'te oklu bir çizgi neyi sembolize eder?

çizgi boyunca oklar kaynakların, enerjinin veya ilginin yönünü veya akışını gösterir.

12 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Genogram ne için kullanılır?

Genogramlar genellikle aile terapisinde yıkıcı davranış kalıplarını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır . Genogramlar , bir nesilden diğerine aktarılan özellikleri belirlemek için genetik araştırmalarda kullanılabilir .

Genogram ne anlama geliyor?

Genogram , bir ailenin birkaç nesil boyunca davranış kalıplarının (boşanma, kürtaj veya intihar gibi) geçmişini özetleyen bir diyagramdır ve aynı zamanda bir aile üyesinin gelişme riskini değerlendirmek için bir ailenin tıbbi geçmişini detaylandıran bir diyagramdır. hastalık.

Bir genograma neler dahil edilmelidir?

Barselona Üniversitesi'nin psikoloji bölümü, genogramı , bir ailenin en az üç kuşağının temel bilgilerinin (soy ağacı şeklinde) grafik bir temsili olarak tanımlar. Bu aile yapısı hakkında bilgi, üyelerin demografik verileri ve ilişkilerini kapsar.

Sosyal hizmette Genogram nedir?

Genogram , bir kişinin aile ilişkilerinin ve tarihinin bir resmidir. Kişisel ve aile terapisindeki çoğu sosyal hizmet pratisyeni, kişisel kayıtlar için ve/veya danışanlarına aile dinamiklerini açıklamak için sosyogramların yanı sıra genogramları kullanır.

Ecomaps hemşirelikte nasıl kullanılır?

Ecomaps , hemşirelik araştırmaları için yenilikçi, katılımcı bir veri toplama aracıdır. Zaman içinde eko haritalama ağları, aile bakıcılarının devam eden destekleyici bakım ihtiyaçları hakkında fikir verir. Ecomap'ler , taburculuk planlaması ve sağlık yönetimi ile ilgili daha ileri araştırmalarda kullanılabilir .

Hangi teorisyen refahımızı etkileyen etki halkalarına sahip bir ekolojik harita geliştirdi?

Bronfenbrenner ekolojik sistem teorisi çocuğun çevrenin kalitesi ve bağlam üzerinde duruluyor.

Genogram ve Ecomap nedir?

Genogram , çocuğun soy ağacının görsel bir görüntüsünü oluşturmak için bir araçtır (McGoldrick & Gerson, 1985). Ecomap , çocuğun ekolojisindeki resmi olmayan ve resmi sistemlerin görsel bir gösterimidir. Ailelerle çalışırken, sınırlı bilgi ve ailenin referans çerçevesine çok az aşinalıkla başlarız.