Potansiyel bir röleye nasıl enerji verilir?

Sordu: Pekka Menditegi | Son Güncelleme: 22 Ocak 2020
Kategori: ev ve bahçe iç çevre kalitesi
4.2/5 (470 Görüntüleme . 42 Oy)
Potansiyel röle , çok yüksek dirençli bir bobin ve bir dizi normalde kapalı kontaktan oluşur. Tek fazlı bir motora güç verildiğinde, potansiyel rölenin 1 ve 2 terminalleri arasındaki kontaklar normalde kapalı olduğundan hem çalıştırma hem de başlatma sargılarına enerji verilir.

Aynen öyle, potansiyel başlatma rölesi nasıl çalışır?

Potansiyel bir röle , başlangıç sargısındaki voltajı algılar. Bu voltaj yeterli seviyeye ulaştığında, start sargısı ile seri olan start kondansatörü devreden ayrılmalıdır. Bir kondansatör marş motoru çalıştığında, marş sargısında bir voltaj indüklenir.

Aynı şekilde, potansiyel bir röleyi nasıl kontrol edersiniz? Gerilim kaynağını devreden ayırın ve röleyi devreden çıkarın. Öncelikle ohmmetrenin uçlarını rölenin 2 ve 5 terminallerine yerleştirerek rölenin bobinini kontrol edin . Ohmmetre yüksek bir direnç okursa (yaklaşık 3.000 ila 18.000 ohm), rölenin bobini elektriksel olarak iyidir.

Bu şekilde, potansiyel bir röle nedir?

Potansiyel veya "gerilim" röleleri , nispeten yüksek başlatma torku gerektiren tek fazlı kapasitörlü çalıştırma/kapasitör çalıştırmalı motorlarda kullanılır. Ana işlevleri motorun çalıştırılmasına yardımcı olmaktır. Potansiyel başlatma röleleri , yüksek dirençli bir bobin ve bir dizi normalde kapalı kontaktan oluşur.

Bir röle sorununu nasıl giderirsiniz?

Potansiyel Başlatma Rölesi Sorunlarını Giderme

  1. AÇILAN İLETİŞİM. 1 ve 2 nolu terminaller arasındaki açık kontaklar, başlatma kapasitörünün devreye girmesini önleyecektir.
  2. KAPALI İLETİŞİM. Çoğu zaman, röle kontakları kapalı konumda sıkışabilir veya kavislenebilir.
  3. RÖLE BOBİNİ. Tüm kabloları röleden ayırdıktan sonra, 2 ve 5 numaralı terminaller arasındaki bobini ohmlayın.

20 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Akım rölesi ile potansiyel röle arasındaki fark nedir?

Potansiyel röleler (kural olarak, yüksek torklu kondansatör-motorları çalıştıran röleler kullanılır. Akım rölesine biraz benzerler. Ancak bu röleler voltaj artışına dayanır. Artış, cihaz yaklaştıkça gelir ve nominal değerine ulaşır. hız.

Pompa çalıştırma rölesi nasıl çalışır?

Pompa başlatma rölesi , denetleyiciden bir bölge her etkinleştirildiğinde bir pompayı etkinleştiren bir röle kutusudur. Bölge vanaları, bir grup sprinkler veya damla emitörü çalıştıran bağımsız vanalardır. Hydrawise kontrolörleri, modele bağlı olarak 6 ila 54 bölgeli vanaları destekler.

Kompresör marş rölesi nasıl çalışır?

Aşırı Yük veya Röle - Kapasitör Başlatma
Aşırı yük rölesi , buzdolabınızdaki kompresör devresinde kullanılan bir koruma cihazıdır. Aşırı yük cihazı aracılığıyla kompresör motor sargılarına güç uygulanır ve röle , kompresör çalışma hızına gelene kadar devreye başlatma sargısını eklemek için kullanılır.

Kompresör rölesi ne işe yarar?

AC kompresör rölesi, AC kompresöre ve debriyaja güç sağlamaktan sorumludur. AC kompresör rölesi farksız sonra diğer elektrik röleleri ise - elektrik kontakları sonunda giymek ya da dışarı yakmak ve röle değiştirilmelidir olacaktır.

Hangi marş rölesi dik konumda monte edilmelidir ve neden?

Bu tip röle bir aşırı yük koruyucu ile kullanılmalı ve kontakların serbestçe "açık" konuma düşebilmesi için dik konumda monte edilmelidir . Bimetalik aşırı yük koruyucu, motor sargılarına seri olarak monte edilmiştir.

Kondansatörleri nasıl çalıştırır ve çalıştırırsınız?

Başlangıç ​​Kondansatörü Nasıl Bağlanır
  1. Motorun çalıştığı üniteye giden elektriği kapatın.
  2. Başlatma kondansatörünün kablo şemasını inceleyin.
  3. Başlatma kondansatör rölesinin "Ortak" kablosundaki kablo terminalini, genellikle siyah kabloyu ünitenin kontaktörünün yük tarafındaki ortak terminale itin.

Bir rölenin başarısız olmasına ne sebep olur?

Aslında, bir rölenin ömrü, esasen kontaklarının ömrü ile belirlenir. Kontakt Parçalanma yüksek akımlar sürekli ve yüksek voltaj yükselmelerinin, yüksek olan yığılma akımlarından kaynaklanır. Röleler , zayıf temas hizalaması ve açık bobinler nedeniyle de arızalanabilir .

Bir rölenin bozuk olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Röle sigorta kutusundan çıkarılmış, multimetre DC voltajı ölçecek şekilde ayarlanmış ve kabindeki anahtar aktifken, önce rölenin takıldığı sigorta kutusunda (veya nerede olursa olsun) 85 konumunda 12 volt olup olmadığını kontrol edin . röle bulunur). Eğer yoksa , uygun sigortanın atıp atmadığını kontrol edin .

Buz küpü rölesi nedir?

Genel Amaçlı Kare Röleler , 15A (78x Serisi)
Buz küpü röleleri olarak da bilinen bu genel amaçlı geçmeli röleler , çeşitli fabrika makinelerinde ve kontrol panolarında yüksek güç kontrolü gerektiren uygulamalar için tasarlanmış güç röleleridir .

Bir buzdolabındaki başlatma rölesini nasıl atlarsınız?

Buzdolabı Rölesi Nasıl Atlanır
  1. Buzdolabının güç kablosunu prizden çekin ve cihazı duvardan uzaklaştırın, böylece dolabın arkasına gidebilirsiniz.
  2. Vidaları çıkarmak için bir tornavida kullanarak buzdolabının altındaki herhangi bir kapak plakasını çıkarın.