Jean Piaget'in teorisi bugün nasıl kullanılıyor?

Sordu: Abdelbaki Ensel | Son Güncelleme: 28 Şubat 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem bilgileri ve ağ güvenliği
4.2/5 (2.367 Görüntüleme. 32 Oy)
1936'da yayınlanan entelektüel veya bilişsel gelişim teorisi , bugün hala eğitim ve psikolojinin bazı dallarında kullanılmaktadır . Doğumdan ergenliğe kadar çocuklara odaklanır ve dil dahil olmak üzere farklı gelişim aşamalarını karakterize eder. ahlak.

Bu bağlamda Jean Piaget'in teorisi bugün nasıl görülüyor?

Jean Piagets'in çocuklarda bilişsel gelişim teorisi , bugün hala anlama biçimimizi şekillendirmiştir. Eğitimciler, çocukların “deneyim yoluyla öğrenebilecekleri” bir ortam yaratmak için müfredatlarını ve etkinliklerini şekillendirmek için Piaget'den gelen bu bilgiyi kullanırlar.

Ayrıca bilin, Piaget'in teorisi neden bu kadar önemli? Piaget'nin teorileri ve eserleri bu çocukların gelişim evrelerinde dayandığını anlamak için onları sağladığından, çocuklarla çalışan insanlar için önemlidir. Aşamalarının gelişmesi üzerine esas olarak kimlik ve bilginin yapım her yaştan çocukların zihinsel gelişimini açıklamaya yardımcı olur.

Bununla ilgili olarak, Piaget'nin teorisi sınıfta nasıl kullanılıyor?

Piaget'in teorisini sınıfta kullanarak, öğretmenler ve öğrenciler çeşitli şekillerde fayda sağlar. Öğretmenler, öğrencilerinin düşüncelerini daha iyi anlarlar. Ayrıca öğretim stratejilerini öğrencilerinin bilişsel düzeyleriyle uyumlu hale getirebilirler (örn. motivasyon seti, modelleme ve ödevler).

Piaget'nin bilişsel gelişiminin 4 aşaması nelerdir?

Jean Piaget, Bilişsel gelişim teorisinde, insanların dört gelişimsel aşamada ilerlediğini öne sürdü: duyusal motor , işlem öncesi, somut işlemsel ve resmi işlemsel dönem.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Jean Piaget neye inanıyordu?

Piaget , çocukların hayatlarının farklı dönemlerinde farklı düşündüklerini ve akıl yürüttüklerini keşfetti. Herkesin niteliksel olarak farklı dört aşamadan oluşan değişmez bir diziden geçtiğine inanıyordu . Değişmez, bir kişinin aşamaları atlayamayacağı veya yeniden sıralayamayacağı anlamına gelir.

Piaget'in teorisi neye odaklanır?

Jean Piaget'in bilişsel gelişim teorisi , çocukların zihinsel gelişimin dört farklı aşamasından geçtiğini öne sürer. Teorisi sadece çocukların bilgiyi nasıl edindiğini anlamaya değil, aynı zamanda zekanın doğasını anlamaya da odaklanır.1 ? Piaget'nin aşamaları şunlardır: Sensorimotor aşaması: 2 yıla doğum.

3 ana bilişsel teori nedir?

Üç ana bilişsel teori, Piaget'nin bilişsel gelişim teorisi, Vygotsky'nin sosyokültürel teorisi ve bilgi işleme teorisidir. Piaget'in teorisi, çocukların dünyayı anlamalarını inşa ettiklerini ve bilişsel gelişimin dört aşamasından geçtiklerini belirtir.

Jean Piaget çocuk gelişimine nasıl katkıda bulundu?

Piaget (1936) , bilişsel gelişim üzerine sistematik bir çalışma yapan ilk psikologdu. Onun katkıları bir sahne çocuk bilişsel gelişim teorisi, çocuklarda bilişsel ayrıntılı gözlemsel çalışmalar ve farklı bilişsel yeteneklerini ortaya çıkarmak için basit ama dahiyane bir dizi test içerir.

Egosantrik düşünce nedir?

Benmerkezci düşünme , küçük bir çocuğun olan biten her şeyi kendisiyle ilgili olarak görme eğilimidir. Bu bencillik değil. Küçük çocuklar farklı bakış açılarını anlayamazlar. Benmerkezci düşünce , küçük bir çocuğun kötü bir şey olması durumunda kendini sorumlu hissetmesine de neden olabilir.

Duygusal gelişimin aşamaları nelerdir?

Ortaya çıkan sosyo- duygusal duygulanım sistemleri olarak bebeklik, çocukluk, ergenlik. Sigmund Freud'un oral, anal ve genital gelişim aşamalarına ilişkin açıklamaları duygularla doluydu, ancak son zamanlardaki gelişim açıklamaları duyguları ihmal etme eğilimindeydi.

Piaget'nin ahlaki gelişim teorisi nedir?

Piaget'nin Ahlaki Gelişim Teorisi
Temel olarak çocuklar, otorite figürlerinin tanrısal güçlere sahip olduğunu ve sonsuza dek süren, değişmeyen ve uyulması gereken kurallar koyabildiklerini kabul ederler.

Konaklama örneği nedir?

Konaklama yeni bilgilere yer açmak için mevcut şemayı değiştirmek oluşur. Şemalar veya organize bilgi, dünyamızı anlamamıza ve yorumlamamıza yardımcı olur. Bir konaklama örneği, kamyonlar hakkında bir şeyler öğrendikten sonra, belirli bir araç türünü içerecek şekilde araba kavramı hakkındaki anlayışınızı değiştirmektir.

Bilişselcilik sınıfta nasıl uygulanır?

Bir öğretmenin sınıfta bilişselciliği kullanma yaklaşımının en iyi yolu, öğrencilerin düşüncelerini iyileştirmelerine ve nerede yanlış olabileceklerini anlamalarına yardımcı olacak sorular sormaktır. Zaten bildiklerini düşündükleri konulara yaklaşmak ve bir şeyi yeniden tanımlamalarını sağlamak için bazı yeni yönler eklemek istiyorsunuz.

Bilişsel teori sınıfta nasıl kullanılır?

Bilişsel öğrenme stratejilerinin örnekleri şunları içerir:
  1. Öğrencilerden deneyimlerini yansıtmalarını istemek.
  2. Öğrencilerin problemlere yeni çözümler bulmalarına yardımcı olmak.
  3. Ne öğretildiği hakkında tartışmaları teşvik etmek.
  4. Öğrencilerin fikirlerin nasıl bağlantılı olduğunu keşfetmelerine ve anlamalarına yardımcı olmak.
  5. Öğrencilerden düşüncelerini gerekçelendirmelerini ve açıklamalarını istemek.

Kohlberg'in teorisi sınıfta nasıl uygulanır?

Öğretmenler Kohlberg'in Modelini Sınıf Ahlakı'na Uygulayabilir
Öğretmenler, bu ahlaki gelişim teorisini anlayarak, öğrencilerinin ahlaki karakterlerini yönlendirmeye ve olabileceklerinin en iyisi olmalarına yardımcı olabilirler.

Piaget öğrenme hakkında ne diyor?

Piaget'in Öğrenme Kuramı'na göre öğrenme , yalnızca değişim durumlarında anlam ifade eden bir süreçtir. Bu nedenle, öğrenme kısmen bu değişikliklere nasıl uyum sağlayacağını bilmektir. Bu teori, adaptasyon dinamiklerini asimilasyon ve uyum süreçleri aracılığıyla açıklar.

Yapılandırmacı teori nedir?

Konstrüktivizm , temel olarak, insanların nasıl öğrendiğiyle ilgili - gözleme ve bilimsel çalışmaya dayanan - bir teoridir . İnsanların bir şeyleri deneyimleyerek ve bu deneyimler üzerinde düşünerek dünyaya ilişkin kendi anlayışlarını ve bilgilerini inşa ettiklerini söylüyor.

ZPD'nin açılımı nedir?

Proksimal gelişim bölgesi

Piaget eğitim için neden önemlidir?

Jean Piaget'nin erken çocukluk eğitimi dünyasına mirası, bir çocuğun nasıl öğrendiğine ilişkin bakış açısını kökten değiştirmiş olmasıdır. Ve bir öğretmenin, bir bilgi aktarıcısından daha fazlası olduğuna, aynı zamanda çocukların kendi bilgilerini oluşturmalarına yardımcı olmak için önemli bir gözlemci ve rehber olduğuna inanıyordu.

Bilişsel derken ne demek istiyorsun?

bilişle ilgili veya bununla ilgili; bilme, algılama vb. eylem veya süreçle ilgili: bilişsel gelişim; bilişsel işlev. duygusal ve istemli süreçlerin aksine, algı, bellek, yargılama ve akıl yürütmenin zihinsel süreçleriyle ilgili veya bunlarla ilgili.

Piaget kimleri inceledi?

Jean Piaget , İsviçre'deki Neuchâtel Üniversitesi'nde zooloji (doktora, 1918) ve felsefe, Zürih Üniversitesi'nde (1919) ve Paris'te Pierre Janet ve Théodore Simon'ın yanında (1919–21) psikoloji okudu.