BRAT diyetinden sonra ishal ne kadar sürer?

Soruldu: Ailian Oetelshofen | Son Güncelleme: 15 Mayıs 2020
Kategori: yiyecek ve içecek alerjileri
4.2/5 (460 Görüntüleme . 9 Oy)
Kendinizi daha iyi hissettiğinizde normal, sağlıklı bir diyete dönün. BRAT diyeti, sağlıklı bir diyetin tüm unsurlarını sağlamaz. Kusma veya ishal olduktan yaklaşık 24 ila 48 saat sonra meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere daha düzenli bir diyet yemeye başlayabilmelisiniz.

Peki BRAT diyeti ishale iyi gelir mi?

İşte annemden ishal tedavisi için bir başka iyi tavsiye daha – BRAT diyetini yiyin : muz, pirinç (beyaz), elma püresi ve kızarmış ekmek. BRAT yiyecekleri düşük liflidir ve dışkılarınızı daha sıkı hale getirmenize yardımcı olabilir. Muz ayrıca potasyum açısından da yüksektir ve vücudunuzun ishal nedeniyle kaybettiği besin maddelerini yerine koymaya yardımcı olur.

Yukarıdakilerin yanında, BRAT diyeti hala tavsiye ediliyor mu? İnsanlar bazen ishal, mide gribi ve diğer mide hastalıklarını tedavi etmek için BRAT diyetini kullanırlar. Bununla birlikte, bu diyet , besin ve kalori eksiklikleri de dahil olmak üzere çeşitli riskler taşır. Sonuç olarak, birçok sağlık kuruluşu artık ishal veya diğer mide sorunları için bir tedavi seçeneği olarak önermemektedir .

Daha sonra, BRAT diyetinden sonra ne yiyorsunuz diye de sorulabilir.

Ertesi gün, kraker, yulaf, irmik veya püresi gibi, BRAT diyet ve diğer yumuşak yiyeceklerden gıdalar dahil başlar. Beal, üçüncü güne kadar yumuşak pişmiş yumurta, şerbet, pişmiş sebzeler, beyaz etli tavuk veya meyve gibi yumuşak yiyecekleri yeniden sunabileceğinizi söylüyor.

İshalden ne kadar sonra yiyebilirim?

Mümkün olduğunu hissettiğiniz anda katı yiyecekler yemelisiniz . Bebeğinizi emziriyorsanız veya biberonla besliyorsanız ve ishal varsa , onları normal şekilde beslemeye çalışmalısınız. Başkalarına herhangi bir enfeksiyon bulaşmasını önlemek için son ishalden sonra en az 48 saat evde kalın.

36 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

İshalin seyrini sürdürmesine izin vermek daha mı iyi?

Birçok insan ishalin vücudunuzun bir şeyden kurtulmaya çalıştığının bir işareti olduğunu düşünür, bu nedenle herhangi bir bakteri veya toksini vücuttan 'temizlemesine' izin vermek daha iyidir . Ancak ishal bir savunma mekanizması değildir. Enfeksiyonla savaşan sizin bağışıklık sisteminizdir, bu nedenle seyrini sürdürmek için ishali bırakmanıza gerek yoktur.

İshali ne çabuk durdurur?

BRAT diyeti
BRAT olarak bilinen bir diyet de ishali hızla giderebilir . BRAT, muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bu diyet, bu gıdaların yumuşak doğası ve nişastalı, düşük lifli gıdalar olmaları nedeniyle etkilidir. Bu yiyeceklerin sindirim sisteminde dışkıyı daha hacimli hale getirmek için bağlayıcı bir etkisi vardır.

Doğal olarak ishali ne durdurur?

Çoğu durumda, ishal evde tedavi edilebilir ve birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bol sıvı tüketin ve semptomları hafifletmeye yardımcı olması için "BRAT" diyetini (muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek) uygulayın. Bebeklerin ve çocukların nemli kalmasını sağlamaya özen gösterin. Pedialyte gibi elektrolit çözeltileri yardımcı olabilir.

İshal olduğunuzda ne yememelisiniz?

İshal olduğunuzda kaçınmanız gereken yiyecekler
 • süt ve süt ürünleri (süt bazlı protein içecekleri dahil)
 • kızarmış, yağlı, yağlı yiyecekler.
 • baharatlı yiyecekler.
 • işlenmiş gıdalar, özellikle katkılı gıdalar.
 • domuz eti ve dana eti.
 • sardalya.
 • Çiğ sebzeler.
 • Ravent.

İshaliniz varsa yumurta yiyebilir misiniz?

İshal Olduğunda Yemek Yemek
Sığır eti, domuz eti, tavuk, balık veya hindi pişirebilir veya kaynatabilirsiniz. Pişmiş yumurtalar da uygundur. Az yağlı süt , peynir veya yoğurt kullanın. Çok şiddetli ishaliniz varsa, birkaç gün süt ürünleri yemeyi veya içmeyi bırakmanız gerekebilir.

Yoğurt BRAT diyetinde uygun mu?

BRAT diyeti (Muz, Pirinç, Elma Püresi, Tost) bir zamanlar mide rahatsızlığı olan çocuklar için çoğu çocuk doktorunun tavsiyelerinin temelini oluşturuyordu. Bu diyet meyve, sebze, et, yoğurt ve kompleks karbonhidratların bir karışımını içermelidir.

Dışkımı sertleştirmek için ne yiyebilirim?

Bu gıdalarda çözünmeyen lif bulunur:
 • Meyve kabukları.
 • Fasulyenin kabukları.
 • Patates kabuğu (özellikle gevrek olduğunda, ancak yağ oranı yüksek olan patates kızartmasından kaçının)
 • Tam buğday, buğday kepeği ve tam tahıllı tahıl ürünleri.
 • Esmer pirinç.
 • tohumlar.
 • Brokoli.
 • Ispanak.

İshal bağırsakları temizler mi?

Hızla sindirim sisteminden gelen virüsler, bakteriler veya toksinleri temizleyerek vücudunuzun yoludur. Çoğu ishal vakası viral olduğundan, evde iyi bir tedavi ile birkaç gün içinde iyileşirler.

BRAT diyetinde fıstık ezmesi yiyebilir misin?

Diğer gıda maddeleri
İlave şeker belirtileri kötüleştirebilir çünkü böyle vanilya puding, marshmallow ve düz çerezler gibi Tatlı gıdalar, sadece idareli yenmelidir. Kremalı fıstık ezmesi , jöle ve çekirdeksiz reçel, ekmek üzerine sürmek için iyi seçeneklerdir.

Gatorade ishale iyi gelir mi?

İshal olduğunuzda vücudunuz sıvı (sıvı) kaybeder ve susuz kalabilirsiniz. Süt, meyve suları ve gazlı içecekler gibi berrak olmayan sıvılardan kaçınmaya çalışın çünkü bunlar aslında ishali daha da kötüleştirebilir. Elektrolitleri Gatorade veya PowerAde veya Pedialyte gibi spor içecekleri içerek değiştirebilirsiniz.

Yulaf ezmesi ishale iyi gelir mi?

Baharatlı veya karmaşık yiyecekler bağırsakları tahriş edebileceğinden, ishal olan kişiler hafif yiyecekler yemelidir. İshale yardımcı olabilecek yumuşak gıdalar şunları içerir: yulaf ezmesi , buğday kreması veya pirinç lapası gibi sıcak tahıllar. sade beyaz pirinç.

İshal olduğunda fıstık ezmesi yiyebilir misin?

Yağsız et, kümes hayvanları, balık ve pişmiş, buğulanmış, buharda veya tavada kızartılmış sebzeleri seçin. Derin yağda kızartılmış veya kremalı soslarda servis edilen yiyeceklerden kaçının. 2. Tereyağı , margarin, krem ​​peynir veya fıstık ezmesini küçük miktarlarda, örneğin öğün başına 1-2 çay kaşığı kullanın.

Sıvı bir diyet ishale neden olur mu?

Berrak sıvı diyet, ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini sağlamaz. Bu diyeti 3 günden fazla uygulamanız gerekiyorsa bir besin takviyesi içmeniz gerekebilir. Bu diyet takip yoksa bu sorunlar nedeniyle bu diyet takip etmek istendi varsa, ishal, bulantı ve kusma yaşamaya devam edebilir.

BRAT diyetinde makarna yiyebilir misin?

Yumuşak Diyet (Çocuk) Çocuğunuza yumuşak bir diyet (muz, pirinç, elma püresi, tost anlamına gelen BRAT diyeti de denir) verildi. Tahıl, yulaf ezmesi, makarna , muz püresi, elma püresi, pişmiş sebzeler, patates püresi, pirinç ve pilavlı veya erişteli çorbalar. Kuru tost, kraker, simit, ekmek.

İshal olduktan sonra yenebilecek en iyi yiyecek nedir?

Bir kişi ishalden kurtulurken, sindirimi kolay ve dışkıdan bir miktar su emmeye yardımcı olacak yumuşak, basit yiyecekler yemelidir . Mülayim gıdalar
 • yulaf ezmesi, buğday kreması veya pirinç lapası gibi sıcak tahıllar.
 • muz.
 • elma püresi.
 • sade beyaz pirinç.
 • ekmek veya tost.
 • haşlanmış patatesler.
 • baharatsız krakerler.

Bal ishale iyi gelir mi?

Çalışmalar balın antibakteriyel özellikleri sayesinde bakteriyel gastroenteritli hastalarda ishal süresini kısalttığını doğrulamıştır. Bal , yüksek şeker içeriğine sahip olduğundan, oral pirinç suyu ve sakaroz kullanımına benzer şekilde bağırsaktan sodyum ve su emilimini artırmak için kullanılabilir.

BRAT diyetinde kahve içebilir miyim?

BRAT , mide rahatsızlığınız için uzun vadeli bir çözüm olarak önerilmese de, birkaç gün boyunca kızarmış, yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Ayrıca alkol ve kafein kaçınmalıdır.