Monstera'yı tohumdan yetiştirmek ne kadar sürer?

Sordu: Narcis Boomgardt | Son Güncelleme: 21 Nisan 2020
Kategori: ev ve bahçe dış mekan dekorasyonu
4.1/5 (1.209 Görüntüleme. 33 Oy)
yaklaşık 10-14 gün

Sonuç olarak, Monstera'yı tohumdan yetiştirebilir misiniz?

Monstera deliciosa yayılma birkaç hafta içinde çimlenen tohumların yapılabilir. Bununla birlikte, fidelerin gelişmesi son derece yavaştır. Ek olarak, olgun meyvenin çiçekler tarafından üretilmesi bir yıl veya daha fazla zaman alabileceğinden tohumların gelmesi zor olabilir.

Ayrıca, bir monstera nasıl büyür? Bir peaty bitki, drenaj delikleri olan bir tencerede toprak iyi drene. Monstera deliciosa Eğer yosun kaplı destek çubukları veya bir kafes ile sağlamalı ve böylece, büyük ağaçlara kadar sarılmak için kendi hava kökleri kullanılarak, doğal tabiatında bir dağcı.

O zaman, canavarlar hızlı büyür mü?

Monstera Deliciosa Çeşitleri Genellikle hızlı büyürler ve diğer çeşitlere göre daha küçüktürler. Bu monstera deliciosa türü, yapraklarında benekli sarımsı-krem desenlidir. Bu varyasyonun büyümesi uzun zaman alır ve evlerde bu kadar yaygın değildir.

Monstera'yı düğüm olmadan çoğaltabilir miyim?

Düğümler olmadan Yayılma Köklenmeleri için, gövdeler yeterli olmayacak - köklere dönüşen bir düğüme ihtiyaçları olacak. Başka bir kesim yapmanız gerekebilir. Bunlar olsa bir vazo harika görünecek kaynaklanıyor!

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Monstera'nın daha hızlı büyümesini nasıl sağlarsınız?

Parmağınızı toprağa sokarsanız ve toprak 2-5 cm derinliğinde kuruysa, su eklemek için ideal bir zamandır. Bitki kışın daha az suya ihtiyaç duyar. Daha sonra 7-12 cm derinliğe kadar kuruyabilir. Bir Monstera'nın güçlü bir şekilde büyüme hızı, su kaynağına bağlıdır.

Monstera suda büyüyebilir mi?

Suda yetiştirmek bu bitkiyi yetiştirmenin normal bir yolu değildir. Monstera deliciosa suda yetişmez. Ağaçlarda ve kayalarda bir epifit olarak büyür ve bazen büyüdüğü yerden havada 20+ feet yükseklikten toprağa kökler gönderir (bu özelliğe hemiepifitik olma denir).

Bir monstera'nın ne kadar ışığa ihtiyacı var?

Monstera Yetiştirme Talimatları
Evinizin hemen her yerinde monstera yetiştirin ! Düşük ışığı tolere eder, ancak daha hızlı büyür ve parlak bir noktada daha dramatik hale gelir. Çoğu bölgede, evde büyüdüğünde yapraklarına doğrudan güneş alabilir. Monstera'yı düzenli olarak sulayın - toprağın kurumasını önleyecek kadar.

Monstera bitkilerini nasıl bölersiniz?

Monstera genellikle saksılanır, ancak bölünebilir - bkz. SFGate'in Bölünmüş Yaprak Filodendronunda Kök Topu Nasıl Bölünür - kısaca, bitkiyi bölmeden bir hafta önce iyice sulayın, sonra saksı değiştirene kadar tekrar sulamayın. Ve bitki Unpot yan koydu.

Tohumdan filodendron yetiştirebilir misin?

Tohumlardan başlayın.
Bir tohumdan büyükçe Philodendron almak için uzun bir zaman alır, fakat internetten bahçe tedarikçilerden satın veya şahsen zaman Çiçeklenme sırasında bunları toplayabilir. Tohumları besleyici üreme toprağına yaklaşık 1/3 inç (1 santimetre) derinliğe koyun ve hafifçe örtün.

Nasıl propaganda yaparsınız?

Kesimlerden Bitkiler Nasıl Yayılır?
  1. Bir yaprağın hemen altında 4 ila 5 inç uzunluğunda (10 ila 12 cm) bir gövde (veya yan sürgün) kesin ve üstteki iki veya üç yaprak hariç hepsini çıkarın.
  2. Kesilen ucu köklendirme hormonuna batırın.
  3. Kesimi, yaklaşık 3 inç (8 cm) nemlendirilmiş saf yapıcı kum, vermikülit veya perlit ile doldurulmuş bir kutuya veya kaba yerleştirin.

Monstera'nın tırmanmasını nasıl sağlarsınız?

Monstera'yı ev bitkisi olarak yetiştirmenin ideal bir yolu, ona tırmanabileceği bir yosun totem vermektir. Bu bahçe merkezleri satın alınabilir ya da inç örgü tavuk tel kullanılarak bir yapabilir, bir boru 36 ya da 48 inç uzunluğunda ve 4 inç kadar oluşturmak üzere son haddelenir. Nemlendirilmiş uzun iplikli sphagnum yosunu ile doldurun.

Canavarlar köke bağlı olmayı sever mi?

İsviçre peyniri bitkisi ayrıca orta derecede nemli toprağa ve yüksek neme ihtiyaç duyar. Bundan sonra, bitki yılda zengin toprağın taze üst elbise ihtiyacı ancak kök bağlı olsa bile bir seferde birkaç yıldır içerik olacaktır. Yeni yapraklar oluşmadan önce erken ilkbahar, en iyi sonuçlar için Monstera'nın ne zaman nakledileceğidir.

Monstera'mın suya ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarım?

Ancak, eğer yapraklar:
  1. bozulur, solar ve düşer, bitki ölür!
  2. sarıysa, fazla sulayabilirsiniz.
  3. üzerlerinde kahverengi lekeler var, yapraklar üzerinde doğrudan güneş ışınlarından güneş yanığı olabilirler.
  4. sarı ve kuru kahverengi lekeler sergiliyor, Monstera'nızı yeterince sulamıyorsunuz.

Parlak dolaylı ışık nedir?

Parlak Işık : Parlak ışık , gün boyu doğrudan ışık alan, güneye veya batıya bakan güneşli bir pencere anlamına gelir. Dolaylı Işık : Dolaylı ışık , doğuya bakan bir pencereye sahip yerlerde veya güneye veya batıya bakan bir pencereden tam ışık alan bir odanın iç kısmında bulunabilir.

Monstera yapraklarım neden küçük?

Sebep 2: Yetersiz Işık.
Bu genellikle yeni büyümenin küçük ve olgunlaşmamış olmasına neden olur. Bu, özellikle Monstera deliciosa gibi olgun ve olgunlaşmamış yapraklar arasında çok fazla ayrım bulunan bitkilerde yaygındır ve büyük yapraklarda "yarık" ve "delikler" elde etmek için parlak ışığa ihtiyaç duyar.

Monstera köpekler için zehirli midir?

Philodendron (ve Monstera )
Bu bitki cinsi insanlar için hafif derecede zehirlidir ve hem köpekler hem de kediler için zehirlidir . Maruz kalma belirtileri şunları içerir: Ağızda tahriş, ağız, dil ve dudaklarda ağrı ve şişme, aşırı salya akması, kusma ve yutma güçlüğü.

Monstera'mın hava köklerini kesebilir miyim?

Hava kökleri bitkiye zarar vermeden tamamen kesilebilir . Desteklenmesi çok uzun sürdüğünde Monstera'nın ana gövdesini budamayı düşünebilirsiniz. Ve yeni bir fabrika yapmak için kök kapalı kesim root olabilir.

Monstera yapraklarım neden kıvrılıyor?

Senin Monstera yapraklar kıvırma yapıyorsanız, bitki büyük olasılıkla sulanan altında olduğunu. Dekoratif pot dışarı almak ve dışarıda veya küvet yerleştirmek - Kolayca tam bir “Duş” Bitkini vererek bu sorunu çözebilirsiniz. Bol su verin ve tekrar tencereye koymadan önce tamamen boşalmasını bekleyin.

Monstera'mı buğulamalı mıyım?

Bu bitki hemen hemen her ortamda gelişir, ancak ona özel bir muamele vermek istiyorsanız, haftada bir hafifçe buğulayın . Su akşam önce buharlaşması bol zaman vardır bu nedenle sabah Monstera ile zerrecik en iyisidir.

Monstera'mı kırpmalı mıyım?

Monstera dahil çoğu bitki, ilkbahar ve yaz aylarında büyüme atakları yaşar. Sen ilkbaharda budama en iyi sonuçları elde edersiniz ve bitki daha hızlı kurtaracaktır. Sen planlama senin kesimler yaymak için, ayrıca bu kesimler doğal olarak daha hızlı büyüyecek zaman ilkbaharda budamak isteyeceksiniz.

Monstera bitkilerini nereye koyarsınız?

Parlak dolaylı ışığa orta alabilir nerede Monstera yerleştirin. Düşük ışık koşullarına toleranslı olsa da, sonuç olarak uzun bacaklı büyüme fark edebilirsiniz, bu nedenle güneye, batıya veya doğuya bakan bir pencereden birkaç metre uzakta parlak dolaylı ışık alacağı bir nokta idealdir.