Fosfor 32'nin kaç nötronu vardır?

Sordu: Outman Sedeño | Son Güncelleme: 21 Ocak 2020
Kategori: bilim kimyası
4/5 (1.372 Görüntüleme. 28 Oy)
Fosfor-32 ( 32 P), fosforun radyoaktif bir izotopudur. Fosfor-32'nin çekirdeği 15 proton ve 17 nötron içerir, fosforun en yaygın izotopu olan fosfor-31'den bir nötron daha fazladır.

Bunu göz önünde bulundurarak, fosforda kaç nötron var?

16 nötron

Daha sonra soru şu: Fosfor 32 ne için kullanılır? Kromik fosfat P 32 , kanser veya ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır . Kanserin neden olduğu bu alanlardaki sıvı sızıntısını tedavi etmek için kateter ile plevraya (akciğerleri içeren kese) veya peritona (karaciğer, mide ve bağırsakları içeren kese) konur.

Bu şekilde fosfor 32 nasıl üretilir?

Laboratuvarda, hızlı nötronlarla S- 32 (n, p ) P - 32 reaksiyonu kullanılarak P - 32 üretilebilir (öğrencilerle bir deney olarak bile). Sıkıştırılmış elementel kükürt numunesi, birkaç gün boyunca bir nötron kaynağına yakın bir yere yerleştirilir. Bundan sonra, kükürt kaynar su ile yıkanır.

Fosfor 32 ne tür radyasyon yayar?

beta parçacıkları

31 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Fosforun maliyeti nedir?

İsim Fosfor
Normal Faz Sağlam
Aile ametaller
Dönem 3
Maliyet 100 gram başına 4 dolar

Fosfor için Bohr modeli nedir?

Yani FOSFOR elementi için, atom numarasının size elektron sayısını söylediğini zaten biliyorsunuz. Bu, bir Fosfor atomunda 15 elektron olduğu anlamına gelir. Resme baktığınızda, birinci kabukta iki, ikinci kabukta sekiz ve üçüncü kabukta beş elektron olduğunu görebilirsiniz.

100 gram fosforun maliyeti nedir?

İsim Fosfor
Normal Faz Sağlam
Aile ametaller
Dönem 3
Maliyet 100 gram başına 4 dolar

Fosfor 32 tehlikeli midir?

Emniyet. Yayılan beta parçacıklarının yüksek enerji ve düşük fosfor yarı ömrü - 32, potansiyel olarak zararlı hale; maksimum spesifik aktivitesi 338 TBq/mmol'dür (9131 Ci/mmol).

Fosfor nerede bulunur?

Fosfor yeryüzünde saf element halinde bulunmaz, ancak fosfat denilen birçok mineraller bulunur. Çoğu ticari fosfor , kalsiyum fosfatın madenciliği ve ısıtılmasıyla üretilir. Fosfor , yerkabuğunda en bol bulunan onbirinci elementtir. Fosfor insan vücudunda da bulunur .

Radyoaktif fosfor nerelerde kullanılır?

Radyoaktif fosfor (P-32) bir tür dahili radyoterapidir ve polisitemi vera (PV) ve esansiyel trombositemi (ET) gibi bazı kan hastalıklarının tedavisidir.

Beyaz fosfor radyoaktif midir?

Evet, Fosfor -31 dışında hepsi radyoaktif olan birçok Fosfor izotopu vardır. En uzun Fosfor -32, yaklaşık 30 günlük bir yarı ömre sahiptir ve onu ilkel izotoplardan yapmanın doğal bir yolu yoktur, bu nedenle tüm pratik amaçlar için doğal fosfor monoizotopiktir ve radyoaktif değildir .

Fosfor metal midir?

Fosfor , periyodik tablonun 15. grubunda azotun hemen altında bulunan metal olmayan bir maddedir. Bu element, en iyi bilinen beyaz ve kırmızı olan çeşitli formlarda bulunur.

Beyaz fosfor nelerde bulunur?

Beyaz fosfor mühimmatları, fosfor kimyasal elementinin ortak allotroplarından birini kullanan silahlardır. Beyaz fosfor , duman, aydınlatma ve yanıcı mühimmatlarda kullanılır ve genellikle izli mühimmatın yakıcı elementidir.

Fosfor 32 neden izleyici olarak kullanıma uygundur?

(c) Fosfor - 32 , beta radyasyonu yayan radyoaktif bir izotoptur. Bir bitkinin kök sistemini fosfor - 32 bileşiği içeren bir solüsyonla sulamak, bilim adamlarının büyüme sürecini anlamalarına yardımcı olabilir. Fosfor - 32'nin bu durumda izleyici olarak kullanıma neden uygun olduğunu açıklayın.

Karbon 14 nerede bulunur?

Dünyadaki birincil doğal karbon - 14 kaynağı, atmosferdeki nitrojen üzerindeki kozmik ışın etkisidir ve bu nedenle kozmojenik bir nükliddir.

Fosfor 32'nin yarı ömrünü nasıl hesaplarsınız?

Soru: Fosforun yarı ömrü - 32 - 14.26 gündür. Azalma sabiti k=4.86×10−2/gün k = 4.86 × 10 − 2/gün'dür. Ayakkabınızın üzerine yanlışlıkla fosfor - 32 dökerseniz, radyoaktif maddenin %99,9'unun bozunması ne kadar sürer ki, ayakkabılarınızı tekrar güvenle giyebilesiniz?