Bir alternatör rölantide kaç volt vermelidir?

Soruldu: Tasawar Laphurdi | Son Güncelleme: 22 Mart 2020
Kategori: otomotiv otomobil parçaları
4.4/5 (9.817 Görüntüleme. 10 Oy)
12 voltluk bir araba aküsünü etkin bir şekilde şarj etmek için bir araba alternatörünün en az 13-14 volt (ideal olarak 13,8 ve 14,2 volt arasında) vermesi gerekir. Alternatör çok fazla voltaj veriyorsa (15+ volt), akü asidiniz taşarak aküden taşabilir.

Aynı şekilde boşta voltaj ne olmalı diye sorulur.

14,3 volt

Ayrıca bilin, bir alternatörün düşük voltaj vermesine neden olan nedir? Zayıf topraklama bağlantıları, düşük şarj çıkışı ve alternatör arızasının genellikle gözden kaçan bir nedenidir . Şarj devresinin pozitif tarafındaki voltaj düşüşleri, düşük şarja neden olabilir . Negatif taraftaki voltaj düşüşleri aşırı şarja neden olabilir .

Bu şekilde, bir alternatör rölantide ne şarj etmelidir?

Boştayken çoğu şarj sistemi, hiçbir ışık veya aksesuar açık değilken 13,8 ila 14,3 volt üretecektir (ancak bazıları sıcaklığa, motor devrine, pil tipine ve pilin şarj durumuna bağlı olarak biraz daha yüksek voltajda şarj olabilir).

Alternatörler rölantide şarj oluyor mu?

Evet, alternatör , aküdeki yükten bağımsız olarak, araç rölantideyken aküyü şarj eder. Ancak elektriksel kullanım yükünüz (radyo, ışık, fan vb.) akünün alternatörden aldığı şarj miktarını aşarsa, bir noktada akü boşalmış olur.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

14,8 volt çok mu yüksek?

14,8 V aşırı şarj olarak kabul edilir. Kötü bir şarj regülatörü, en çok 16.0V'a kadar çekim yapmak ister. Şarj durumu, sıcaklık, pillerin yaşı, şarj hızı üzerinde bir etkiye sahiptir. Dışarısı soğuksa ve pilleri biraz tükettiyseniz, normalden daha yüksek olacaktır.

Voltaj regülatörü nerede?

Voltaj regülatörü , alternatör muhafazasının içine veya dışına monte edilebilir. Regülatör dışarıya monte edilmişse (bazı Ford ürünlerinde ortaktır), onu alternatöre bağlayan bir kablo demeti olacaktır. Voltaj regülatörü , alternatörün içindeki dönen rotora uygulanan alan akımını kontrol eder.

14,5 volt çok mu yüksek?

Alternatör iyi çalışıyorsa, multimetreniz 14 volt (tipik olarak 13.8-14.2) civarında bir yerde okumalıdır. 14 volttan aşırı yüksek (15 volttan büyük) okuyorsa, alternatörünüzdeki voltaj regülatörü arızalı veya bozuk olabilir.

14.9 volt çok mu yüksek?

Eski usul ise, bu oldukça normaldir ve şarj etmeyi bırakmanın zamanı gelmiştir. Yani sorunuza cevap vermek gerekirse, Evet, 15 volt çok yüksek . Normalde her çalıştırmadan sonra akünüzü şarj eden ve motor çalışırken güç sağlayan çoğu araba alternatörü, normalde voltaj regülasyonu yaklaşık 13,8 ila 14,0 volt arasındadır .

Pil göstergesi nerede olmalı?

Araba Akü Göstergesi Nasıl Okunur
  1. Aracınızın gösterge panelindeki voltmetreye bakın. Arabalar 12 voltluk bir elektrik sistemiyle çalışır.
  2. Motor çalışırken voltmetreye bakın. İyi bir işaret olarak göstergede 14 ila 14,5 volt okumalar.

Alternatörü tornavidayla nasıl kontrol edersiniz?

Alternatörü manyetizma açısından test edin. Metal bir tornavida kullanın ve metal ucu alternatör kasnağı üzerindeki cıvatanın çok yakınına yerleştirin. Alternatörün ön tarafındadır ve alternatör kayışı kasnağın etrafında döner. Elektrik manyetizması olmadığı için tornavidanın ucu cıvataya doğru çekilmez.

Arabayı rölantide çalıştırmak aküyü boşaltır mı?

Piliniz şarj tutan bir sorunu var ya da araba elektrik aksesuarları tüketen yüksek enerji ile ağır yüklü değilse, öldürmek ya da pil tüketimini olmaz bir araba Rölanti.

Motoru devirlendirmek aküyü şarj eder mi?

Ancak motorunuz daha hızlı döndüğünde, motorun alternatörü de daha hızlı döner. Bu şekilde alternatörün tüm gücü aküyü yeniden şarj etmeye yönlendirilebilir. Araba bir kez çalıştığında , aküyü daha hızlı şarj etmek için onu hızlandırabilirsiniz, ancak bunu yapmanın en iyi yolu sadece sürmektir.

Bir alternatör hangi RPM'de şarj olur?

Minimum devir , büyük ölçüde alternatörün özelliklerine bağlıdır. Ancak temel bir alternatör 2000 rpm'nin üzerinde herhangi bir şarj akımı üretecektir. Bir ekonomi otomobili 750 dev/dak , bir spor otomobil 1250 dev/dak ve bir yarış otomobili 2000 dev/dak civarında rölantide çalışacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alternatörünüzün söndüğünün işaretleri nelerdir?

Altı Alternatör Uyarı İşareti:
  • Loş ışıklar. Alternatör, aracınızın elektrik sisteminin bir parçasıdır.
  • Uyarı ışığı. Çoğu modern otomobilde, alternatör fritz üzerindeyken sizi uyaran bir gösterge paneli uyarı ışığı bulunur.
  • Zayıf veya bitmiş pil.
  • Garip kokular.
  • Garip sesler.
  • Görsel ipuçları.

İyi bir alternatör okuması nedir?

Voltaj minimum 13 volt okumalıdır . İyi bir alternatör **13,5-14.5 volt arasında sönmelidir. Alternatörün stres testi - Farları, radyoyu ve klimayı açarak alternatöre bir yük yerleştirin. Bu devreler açıkken voltaj yüksek kalmalıdır.

12,2 volt iyi bir pil mi?

Araba akü voltajı . 12 volt bugünün araçta standart otomotiv pil ve pilin her 2.1'lik bir gerilimle 6 hücreye sahiptir. 12,4 voltta bir araba aküsü %75 şarj olurken, 12,2 voltta %50 şarj olur. Aracınızın aküsünün 12,4 volt veya üzerinde şarj edildiğini ve 12,39 volt veya altında boşaldığını düşünün.

Alternatör amfilerini nasıl kontrol edersiniz?

Arabadaki tüm elektrikli ekipmanı açın: ışıklar, müzik seti, silecekler ve yapabileceğiniz her şey. Motoru yaklaşık 1200 rpm'de rölantide bırakın. Alternatörünüzün maksimum amperinin ne olması gerektiğini görmek için aracınızın kılavuzunu veya parça kılavuzunu kontrol edin. Metrenizdeki amper okuması maksimum çıkışa yakın olmalıdır.

Normal alternatör voltajı nedir?

Normal Çıkış
Bir alternatör 13,5 ile 15 volt arasında güç vermelidir. Alternatör , motor rölantideyken ve radyo ve farlar gibi elektrikli aksesuarlar kapalıyken test edilmelidir.

Voltaj regülatörünün bozuk olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir araçtaki kötü voltaj regülatörünün belirtileri arasında, karartma veya yanıp sönen ışıklar veya bitmiş bir pil bulunur. Açılmayan elektrikli ekipmanınız varsa, bu aynı zamanda kötü bir voltaj regülatörüne de işaret edebilir - regülatör ya hiç güç vermiyor ya da çok fazla izin veriyor ve diğer bileşenlere zarar veriyor olabilir.

Alternatörümün voltajını nasıl yükseltirim?

13.8 voltta şarj bir alternatör olması durumunda, bu 14.4 volt çıkış gerilimini artırır. Bir diyot yüksek akımlarda yaklaşık 1.2 volt kadar artan düşük akımlarda yaklaşık 0.6 voltluk bir voltaj düşer. Bu nedenle, düşük akımda bir diyot kullanırsak, hemen hemen doğru voltaja düşecektir.

Aküyü sökerek bir alternatörü kontrol edebilir misiniz?

Negatif akü kablosunu çıkararak bir alternatörü test etmek istiyorsanız , bunu yapmayın . İyi bir alternatör gerçekten motoru çalışır durumda tutabilir, ancak hiçbir zaman iyi bir test olmadı. Akünün bağlantısını kestiğiniz anda , voltaj regülatörü maksimum gücü vermek için alternatörü pimler.