Domateslere ne kadar gübre koymalıyım?

Sordu: Yanameyaia Vaagt | Son Güncelleme: 2 Ocak 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.4/5 (40 Görüntüleme . 15 Oy)
Dengeli gübreler veya besin oranı 8-8-8 veya 10-10-10 olanlar, bitkilerin ihtiyaç duyduğu eser minerallerle birlikte eşit miktarda azot , fosfor ve potasyum sağlar . Diktiğiniz her domates için 1/2 fincan gübreyi yatağa işleyin.

Ayrıca, domateslerde kullanılacak en iyi gübre hangisidir?

Toprağın doğru dengeli ya da azot yüksek ise, hafif bir azot içinde daha düşük ve böyle bir 5-10-5 veya 5-10-10 karışık gübre olarak fosfor, daha yüksek olan bir gübre kullanmak gerekir. Az miktarda azot eksikliğiniz varsa, 8-8-8 veya 10-10-10 gibi dengeli bir gübre kullanın .

Ek olarak, Miracle Grow domatesler için iyi midir? Mucize - Gro Suda Çözünür Domates Bitki Yemi, beslenmemiş bitkilere kıyasla daha büyük, daha bol domates ve sebze yetiştirmek için anında beslenir. Bitki yemlerimizi Miracle - Gro Garden Besleyici veya herhangi bir sulama kabı ile kullanın ve 1-2 haftada bir besleyin. Belirtildiği şekilde kullanıldığında tüm bitkiler için güvenlidir.

Ayrıca bilmek gerekirse, ne sıklıkla domates beslemeliyim?

Toprağı/kompostu eşit derecede nemli tutmak için düzenli olarak sulayın. Nem düzeylerini Dalgalanan bölünmeye meyve neden olabilir. İlk meyveler sete başladıktan sonra yüksek potas birine değişen, dengeli bir sıvı gübre ile her 10-14 günde besleyin.

Epsom tuzu domatesler için ne yapar?

Düzenli sulama ile birlikte size daha büyük ve sağlıklı domatesler de verirler! Diğer bir yaygın inanış ise domateslerde Epsom tuzlarının çiçek uçlarının çürümesini önleyeceğidir. Bu doğru değil. Çiçeğin uç çürümesi nihayetinde bir kalsiyum alımı sorunudur ve Epsom tuzlarının uygulanması bunu potansiyel olarak daha da kötüleştirebilir.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Epsom tuzunu domateslerin üzerine ne sıklıkla koyarsınız?

İdeal çözüm oranı, bitki boyunun her bir ayağı için 1 yemek kaşığı Epsom tuzudur . Domates bitkiniz iki fit boyundaysa, onu ayda en az iki kez iki yemek kaşığı Epsom tuzu ile besliyor olacaksınız ! 15'inde ve 30'unda bir kez daha mükemmel olurdu . Diğer bitkiler için genel kural altı haftada birdir.

Domates için doğal gübre nedir?

Pamuk tohumu küspesi de ekim sırasında toprağınıza karıştırılabilen doğal bir domates gübresi olarak iyi bir seçimdir. Yaklaşık 6-2-1 oranında azot, fosfor ve potasyum içerir; azotu, genç domates bitkilerinin büyüme döngüsünün başlarında yapraklı büyümeyi destekler.

Muz kabukları domates bitkileri için iyi midir?

Domates bitkinizin güçlü ve sağlıklı büyümesi için yiyeceğe ihtiyacı vardır. Bunun yerine tesisini beslemeye bir kimyasal gübre kullanma, çok ihtiyaç duyduğu potasyum sağlar muz soyma oluşan bir organik gübre kullanımı. Bitkilerinizi tohumdan veya fideden yetiştirirken muz kabuğu gübresini kullanın.

Domatesleri aşırı gübreleyebilir misin?

Çok Fazla Gübre Belirtileri
Domatesleri hayatlarının başlarında aşırı gübrelemek , uzun ve cılız, çok sayıda koyu yeşil yeşillik, ancak birkaç çiçek olan bitkilerle sonuçlanır. Bazen aşırı azot tekrarlanan, derin sulama ile domates bitkilerinin kök bölgesinden filtre edilebilir.

Domatesler ne sıklıkla sulanmalıdır?

Su yeni emin toprak yetiştirmek için nemli ve ideal hale getirmek için de domates dikti. Büyüme mevsiminin başlarında, bitkileri sabahları her gün sulayın. Sıcaklıklar arttıkça domates bitkilerini günde iki kez sulamanız gerekebilir. Bahçe domatesleri tipik olarak haftada 1-2 inç su gerektirir.

Kahve telvesi domates bitkileriniz için iyi mi?

Kahve telvesini odun külü, kıyılmış yapraklar ve kireçle karıştırmak, domateslerin kolayca erişebileceği, nitrojen oranı yüksek zengin bir kompost oluşturur. Ham, işlemden geçirilmemiş formda, öğütülmüş kahve tanecikleri bitkiler gelişmek için toprak çok asidik çünkü kompost haline gerekçesiyle kullanarak, aynı zamanda asitlik azaltılması için bir yoldur.

Yumurta kabukları domates bitkileri için iyi midir?

Yumurta kabuklarını kullanmak, domates bitkilerinize ekstra besin eklemenin ve aynı zamanda sümüklü böcekleri caydırmanın kolay bir yoludur. Yumurta kabukları parçalandıkça kalsiyum toprağa serbestçe salınır. Kalsiyum, domates bitkilerinizin büyümesine yardımcı olur ve çiçek uçlarının çürümesini önler.

Kabartma tozu domates bitkileri için iyi mi?

Kabartma tozu , antraknoz, yaprak lekeleri, erken domates yanıklığı ve külleme dahil olmak üzere çeşitli domates mantar hastalıklarını doğal olarak kontrol etmeye yardımcı olabilecek bir madde olan sodyum bikarbonat içerir. Bu nedenle, kabartma tozu önleyici bir mantar ilacı olarak iyi çalışır, ancak kolayca yayılmaz veya yapraklara iyi yapışmaz.

Salatalık için en iyi gübre nedir?

Kompostu saksı toprağınızla karıştırarak konteyner salatalıklarını besleyin. Ayrıca 2-3-6'ya benzer bir NPK oranına sahip, zamanla salınan, düşük azotlu , yüksek potasyumlu pelet gübre de ekleyebilirsiniz. Dikim sırasında ve salatalıklarınızda ilk gerçek yaprakları gördüğünüzde tekrar saksı başına 1 yemek kaşığı uygulayın.

Meyve verirken domatesleri ne beslemeli?

24-8-16 ve 18-18-21 gibi suda çözünür gübre formülasyonları meyve vermeyi teşvik etmek için gereken fosforu sağlar, ancak büyük domates arayışındaki bazı bahçıvanlar 0-45-0 üçlü süperfosfatı 1/2 oranında uygulamayı tercih eder. meyve setini artırmak için 100 fit sıra başına fincan.

Domates bitkisinden sarı yaprakları çıkarmalı mıyım?

Bitkileriniz aralarında yeterli boşluk bırakılarak yetiştirilirse, ışık alt yapraklara ulaşır ve bunların sökülmesi gerekmez. Alt yapraklar sarı alma başladığınızda onlar kapatılıyor ve bunlar bitkinin geri kalanı üzerinde bir şeker drenaj haline gelmeden onlar kaldırılması gerektiğini bir işaretidir.

Domates ve biber için en iyi gübre hangisidir?

 • Mucize-Gro 1.5 lbs Domates Bitki Gıda Gübresi.
 • Espoma Domates Tonlu Organik 4lbs Gübre.
 • JR Peter's 51324 Jack'in Klasik 1.5 lbs Domates Yemi Gübresi.
 • Urban Farm Gübreler Texas Domates 1 Galon Gıda Gübresi.
 • Solucan Teknolojileri TeaDrops Premium Domates+Biber Organik Sebze Gübresi.

İnek gübresi domates için iyi mi?

Domates için İnek Gübresi
İnek gübresi bir başka harikadır, ancak ekimden önce ve hasattan sonra gerçekten en iyi şekilde kullanılır. Mandıra çiftliklerinden gelen gübreden kaçının, çünkü onlara genellikle çok miktarda tuz verilir, bu da toprakta sodyum bırakır - büyük miktarlarda bitkiler için iyi değildir.

Domates bitkilerinde sarı yapraklar nasıl düzeltilir?

Sulama Sorunları
Çok fazla veya çok az su sarı domates yapraklarına neden olabilir. Hava ve toprak tipine bağlı olarak domatesleri her beş ila yedi günde bir iyice ıslatın. Toprağı sulama arasında kurumaya bırakın ve toprağın ıslak kalmasına asla izin vermeyin.

Domateslerimi nasıl daha hızlı büyütebilirim?

Mahallenizdeki ilk olgun domatesleri alın!
 1. Hızlı Olgunlaşan Bir Çeşit Seçin.
 2. Toprağı Isın.
 3. Sertleştirilmiş Bitkiler.
 4. Genç Domates Bitkilerini Rüzgardan ve Soğuktan Koruyun.
 5. Malç uygulamak için bekleyin.
 6. Destek Tesisleri.

Çok fazla su domates bitkilerine zarar verebilir mi?

Su bitkileri domates sağlıklı büyümesi için gereklidir, ancak bunlar çok fazla iyi bir şey olabilir. Aşırı miktarda su , bitkilerin köklerinin etrafındaki topraktan havayı uzaklaştırır ve sonunda kökler boğulur ve ölür. İşin tuhafı, overwatering ve underwatering etkileri benzer bakabilirsiniz.

Domates için organik gübre nasıl yapılır?

Ev Yapımı Domates Gübresi Tarifi
 1. bir galon veya kova gibi daha büyük bir kap.
 2. 1/2 galon kompost.
 3. 2 su bardağı tavşan pisliği.
 4. 1/2 fincan insan ve evcil hayvan kılı, küçük parçalar halinde kesilir.
 5. 2 su bardağı kuru yonca yaprağı veya yonca peletleri.
 6. 1 su bardağı kurutulmuş, ezilmiş yumurta kabuğu.
 7. 1 fincan kullanılmış, kurutulmuş çay veya kahve telvesi.