Murraya'yı ne sıklıkla sulamalıyım?

Soruldu: Abencio Ranjitsinhji | Son Güncelleme: 25 Haziran 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.1/5 (735 Görüntüleme. 16 Oy)
Su turuncu yasemin bitkiler derinden zaman dokunma toprak hissediyorum kuru üst 2 inç. Genel bir kural olarak, haftada bir kez doğrudur. Bununla birlikte, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya portakal yasemin bitkisi bir kaptaysa daha sık sulama gerekebilir.

Benzer şekilde, bir murraya bitkisine nasıl bakıyorsunuz diye sorabilirsiniz.

Bakım : Murrayas, organik maddece zengin, iyi drene edilmiş toprakta güneşli bir yeri tercih eder. Bir murraya çitini korumak için ilkbahar ve yaz aylarında yılda iki ila üç kez hafifçe budama yapın . Çiçeklenme sonrası sonbaharda son bir budama verin.

Ayrıca murrayam neden yaprak kaybediyor? Çok fazla nem Murraya için en büyük sorunlardan biridir. Köklerinde toprak ciddi inhibe oksijen alımı çok fazla su ve sonunda da bitkilerin ölümüne yol açabilir. Yapraklar sararır ve düşerek aşırı sulanma belirtisi olabilir. Çok fazla su da kök ve taç çürümesine yol açabilir.

Benzer şekilde, murraya yapraklarım neden sararıyor diye sorabilirsiniz.

Murrayas genellikle dayanıklı bitkilerdir, ancak su ve/veya besin stresinden muzdariplerse yapraklar sararmaya başlar. Bu genellikle topraktaki organik madde parçalandığında ve toprak parçacıkları üzerinde mumsu bir kaplama bıraktığında olur .

Murraya'nın büyümesi ne kadar sürer?

3-4 yıl

31 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Murraya'yı ne kadar sert budaabilirsin?

Murraya panikülata
Yaklaşık 4 m yüksekliğe kadar büyümesine rağmen, Murraya budama ile evcilleştirilebilir ve buna şiddetle tepki verir. En iyi sonuçlar için, büyüme döneminde her 2-3 ayda bir budama yapın . Çiçeklenme Baharda tekrar yaz sonunda meydana ancak genellikle her zaman bir kaç çiçek olacaktır.

Murraya kesimlerden büyüyecek mi?

Bir kesimden büyüdüğünüzde , ana bitkinin bir klonunu yaratırsınız. TASARIM İPUCU Lavanta, kutu, murraya ve biberiye yarı olgun kesimlerden kolayca büyür , bu nedenle güzel bir çit oluşturmak için bunları kullanın.

Murrayas ne kadar büyür?

Murraya portakal yasemininin bakımı da şaşırtıcı derecede basittir. Bu güzel bitki, ilginç, budaklı dallardan uzanan, 2 3/4 inç uzunluğa ulaşabilen oval, parlak, koyu yeşil yaprakları olan kompakt, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Vade sonunda, bu bitki 8 ila 12 fit boyunda ve genişliğinde olacak ve büyük, yuvarlak bir çalı oluşturacaktır.

Saksıda murraya yetiştirebilir misin?

Murraya , kurulduğunda nispeten kuraklığa toleranslı olan bakımı kolay bir bitkidir . Onlar 1m oluk başına iki 300mm bitkiler veya büyük bir mozaik potaya benzer bir şey bir 300mm bitkinin yani büyük bir tencerede ancak en iyi sonuçlar bitki için daha küçük bir pot tahammül edecektir.

Bir çiti nasıl gübrelersiniz?

Gübrelenmesi ilkbaharda çitleri sonbahar-dikili ve yay ekilen çitleri gübreleme önce altı ila sekiz hafta bekleyin. Genel bir kural olarak, her ekim deliğinin kenarlarına 1 çay kaşığı 16-4-8 gübre veya benzeri yüksek azotlu ürün serpin veya ürünü üreticinin talimatlarına göre uygulayın.

Çitler için en iyi gübre hangisidir?

Çoğu iklim için 6-7 aylık yavaş salınan bir gübre öneriyoruz. Apex, hedge çeşitlerimiz için harika çalışan bir 16-5-9 yavaş sürüm 6-7 aylık sürüm yapar. Kuzeybatı Pasifik'te 8-9 ay daha uzun salımlı gübre kullanabilirsiniz. Daha uzun sürüm için Osmocote Blend 18-5-12 harika bir seçimdir.

En hızlı büyüyen hedge nedir?

Açıklama. Leylandii, en hızlı büyüyen , yaprak dökmeyen, koruma amaçlı bitki olan ve hızla bir çit oluşturacak bir kozalaklı ağaçtır. Hızlı büyüdüğü için, genellikle yaprak dökmeyen bir bahçe çiti oluşturmanın en ucuz yolu ve dolayısıyla en popüler olanıdır.

Çitler için hangi bitki iyidir?

Riskten Korunma İçin Kullanılacak En İyi Bitkiler
  • Şimşir olarak da bilinen Buxus, heykel yapmak için ideal olduğu düşünülen yaprak dökmeyen bir çalıdır.
  • Açelyalar sert, güzel çiçek açan çalılar olarak kabul edilir.
  • Rhaphiolepis Indica olarak da bilinen Hint Alıç, çok dekoratif olan beyaz ve pembe çiçekler yetiştiren süper sert çalılardır.

Sahte portakalları ne ile besliyorsunuz?

Bitkinin damlama hattının kenarına kadar toprağa dengeli, çok amaçlı bir bitki yemi serpin. Küçük çalılar 1/2 ila 1 fincan 10-10-10 gübre gerektirir. Daha büyük çalılar daha fazlasını gerektirebilir, ancak bitki boyu başına 1 yemek kaşığı gübreyi geçmemelisiniz.

Çitlerim neden sarıya dönüyor?

Mantarlar neden Yapraklar sararmaya birçok hastalıklara sorumludur. Islak, nemli koşullar genellikle çitin yapraklarda ve odunsu kısımlarında mantar sporlarının büyümesini teşvik ederek geri ölüme veya genel düşüşe neden olur. Kök çürür, yaprak lekesi ve kalıplar da sarıya ve bazı durumlarda yapraklar bitkiler öldürebilir olabilir çünkü.

Hedge büyümesini nasıl artırırsınız?

Çim gübreleri veya peletlenmiş gübre gübreleri gibi azot içeriği yüksek gübreler, yeni yaprak büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacakları için sık budanan çitler için idealdir. Yerli çitler , yerliler üzerinde kullanıma uygun pelet gübre veya gübre ile gübrelenmelidir.

Sahte portakalım neden ölüyor?

Bakteriyel yanıklık çoğunlukla hava serin ve nem yüksek olduğunda sahte portakal ağaçlarına saldırır. Sürgünlerin geri ölmesine ve yaprak deformasyonuna neden olur. Etkilenen yapraklar üzerinde beyaz bir toz olarak görünür. Etkilenen alanları budayın, bakır mantar ilaçları veya kükürt püskürtün , sabahları sulayın ve aşırı sulamadan kaçının.

Bir çiti nasıl hayata döndürürsünüz?

Ölmekte olan, hasta veya ihmal edilmiş aşırı büyümüş bir çite yardım etmek ve canlandırmak için 10 adım.
  1. Adım 1: Değerlendirin ve değerlendirin.
  2. Adım 2: Ölü ve hastalıklı bitki materyallerini çıkarın.
  3. Adım 3: Düşük performans gösteren ve etkilenen dalları belirleyin ve kesin olarak kesin.
  4. Adım 4: Çit içinde hava ve ışık hareketini teşvik etmek için fazla büyümeyi budayın.

Murraya nakledilebilir mi?

Eğer konteyner bitkiler satın almış ise, her mevsim bahçenizde onları nakli olabilir. Havanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu bir an seçin. Bahçenizdeki bir yerden diğerine sahte bir portakal çalısı taşıyorsanız, bitki uykudayken hareket etmek isteyeceksiniz.

Çitleri ne zaman beslemeliyim?

İlkbahar ve yaz, bitkileri beslemek için en iyi zamanlardır, çünkü bu onlara büyüme mevsimi için iyi bir hazırlık sağlar, ancak yavaş salınan bazı organik gübreler kış sonlarında uygulanabilir.

Bir murraya bitkisini nasıl çoğaltırsınız?

M. paniculata, çelikler veya tohumlarla çoğalabilir , ancak gövde ucu çelikleri ile dikmek daha kolay olacaktır. İdeal olarak yasemin çiçeksiz kısmından bir kesim yapın , ardından yaprakları çıkarın ve turba veya kum gibi steril, iyi drene edilmiş, ılık bir köklendirme ortamına yerleştirin.

Dinamik Kaldırıcı asidik midir?

TOPRAK pH'INI DÜŞÜRMEK İÇİN
Tavuk gübresi ve dinamik kaldırıcı , diğer hayvan gübrelerinden çok daha asidiktir , şimdiye kadar daha az gereklidir.