Krank cıvataları ne kadar sıkı olmalıdır?

Sordu: Alpidia Wojcik | Son Güncelleme: 3 Haziran 2020
Kategori: spor bisikleti
4.8/5 (655 Görüntüleme. 39 Oy)
Çoğu kare konik krank kolları 29 ft-lb olmalıdır. Bu çok sıkı . Daha önce de belirtildiği gibi, eğer gevşerse, krank kolu büyük olasılıkla zaten onarılamayacak şekilde hasar görmüştür ve değiştirilmesi gerekir. Çoğu kare konik krank kolları 29 ft-lb olmalıdır.

Basitçe, alt braketim ne kadar sıkı olmalı?

Alt braketinizin dişleri özellikle sıkıysa , serbest bırakılıp bırakamayacaklarını görmek için onları kovalamak isteyebilirsiniz. Genel olarak konuşursak, orta göbek ipliği ile, bunların arasında bir yerde 'bol' ve gevşek veya rahatsız edici derecede sıkı olmasını istemezsiniz.

Aynı şekilde, alt braketi fazla sıkabilir misiniz? Evet, kartuş tipi olsun ya da olmasın bir orta dirseği aşırı sıkabilirsiniz . Nedense, bazı kartuş BBs üzerinde çok fazla sol fincan sıkma aks dönmesini engellediğini göstermektedir. Rulmanları yandan sıkıştırır ve yatağın kendi yatağında serbest dönmesini engeller.

Burada, alt braket ne kadar sürmeli?

Normal bakım yapın, düzgün lubed şeyleri tutmak ve BB veya daha fazla başka 4.000 mil sürmelidir. "İlkel" çelik millerin ve dişli çanak alt braketlerin eski kötü günlerinde, çoğu bisikletten daha uzun veya 25-50.000+ mil dayanacaktı.

Alt braket hangi yönde gevşer?

Orta göbek kovanları için ortak diş açmaya "İngilizce" denir. Sol taraftaki çanak, saat yönünde sıkılaşan ve saat yönünün tersine çıkan sağ yönlü bir iplik yönüdür. Sağ tarafı (sürücü-taraf) iplik yönünün ve gevşetmek saat yönünde sıkan bir sol dişli vardır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Alt braketimin gevşek olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir krank alın ve bir yandan diğer yana çekin. Oyun - - fark edilebilir hareketi varsa alt parantez içinde rulman çok gevşektir.

Pedal çevirdiğimde bisikletim neden gıcırdıyor?

Freewheel kapalı sırt ve yakalamak farklı hissediyor oysa Gevşek Cranks de genellikle, ses ile birlikte hissedilir. Bir clunk sesin diğer nedeni sert bağlantısı veya aşınmış zincir kayma olduğunu, ancak bu da çok açıkça krank damla bir tür olarak hissedilir.

Pedal çevirdiğimde bisikletim neden gıcırdıyor?

En şaşırtıcı şekilde, kulağa genellikle alt braket gıcırtısı gibi gelen şey genellikle başka bir şeydir. Çoğu zaman, gerçek nedeni gevşek aynakol cıvata olduğunu. Onları sıkın ve bu çoğu gıcırtıyı susturur . Eğer pedallar, krank cıvata, SEATPOST ve koltukta aynakol dişlisi cıvataları, göz kontrol ettikten sonra.

Krank cıvatam neden sürekli gevşeyip duruyor?

Bunun nedeni, "presesyon" nin sağ daha gevşek gelip apt - En krank cıvataları her iki tarafta sağ iplik vardır, ama şafta krank kolu göreli hareketi sol tarafındaki cıvata gevşetmek eğilimindedir, bu sağ tarafında cıvatasını eğilimi ise.

Aynakol dişlisi cıvatalarını yağlamalı mıyım?

Evet, aynakol dişlisi cıvatalarını gresleyin . Sen çok çok zayıf iplik kilidi deneyebilir, fakat yağ yeterlidir.

Krankım neden tıklıyor?

Zinciri, pedallar, değiştirici ve arka göbek dahil alt parantez ek olarak aktarma organlarında bir tıklayarak veya taşlama ses katkıda bulunabilir birden fazla bileşen vardır. Yani tarif belirtiler pedalı rulman veya alt parantez bir sorun olduğunu gösteriyor gibi görünüyor dedi.

Aynakol cıvatası nedir?

Aynakol dişlisi cıvataları , bir veya daha fazla aynakol dişlisini zincir takımı örümceğine ve birçok MTB durumunda bir darbe korumasına sabitleme gibi basit bir görevi yerine getirir. Dış somunun standart dış çapı 10 mm'dir, bu nedenle teorik olarak cıvatalar herhangi bir zincir setine uyacak şekilde kullanılabilir.

Torklanmış cıvataları yeniden kullanabilir misiniz?

Sıkma prosedür kalıcı cıvata germek çünkü cıvata yeniden kullanılır Ancak, kırılma riski vardır. Ve bir cıvatanın kaç kez yeniden kullanıldığını söylemenin bir yolu olmadığından, yeniden kullanılan TTY cıvatalarının hiçbir anlamı yoktur - risk, kullanılmış cıvataların değiştirme maliyetinden çok daha ağır basar.

Torku nasıl belirlersiniz?

Montajdan sonra cıvatalara uygulanan torkların kontrolü için üç temel yöntem vardır; yani, aşağıdaki durumlarda bir tork göstergesindeki okumanın alınması: 1. Soket, sıkma yönünde sıkılmış konumdan uzaklaşmaya başlar. Bu yönteme sıklıkla "crack-on" yöntemi denir.

Cıvataların neden torklanması gerekiyor?

Gerilim yaratmak için tork kullanılır. Cıvatalar , çekme (ayırma) ve kesme (kayma) kuvvetlerine dayanabilmeleri için iki bileşeni birleştirmek için kullanılır. Somun cıvata üzerine çevrildikten sonra ek tork , somunun dönmesine ve cıvatanın gerilmesine neden olur.

Bir cıvatayı sıkmak ne anlama geliyor?

Tork, radyal bir mesafede hareket eden ve dönmeye neden olan kuvvetin uygulanmasıdır; Bu da tork yükleme denir. Dişli bağlantı elemanlarında gerginlik yaratmak için kullanılır. Somun ve cıvata sıkıldığında iki plaka birbirine kenetlenir. Cıvata yaratılan gerginlik miktarı önemlidir.

Bir bağlantı elemanına uygulanan torkun yüzde kaçı cıvatayı germek veya germek için gerçekten kullanılır?

Torkun yaklaşık yüzde 50'si , somun ve cıvatanın çalışma yüzeylerinin veya başlı cıvata olması durumunda cıvata rondelası yüzü ile silindir kapağı arasındaki sürtünmenin üstesinden gelmek için kullanılır. Kalan yüzde 40, cıvata gerginliği için yüzde 10 bırakan cıvata dişi sürtünmesi tarafından emilir.

Somunu veya cıvatayı sıkıyor musunuz?

Bunun basit bir cevabı yoktur, çünkü bazı durumlarda somunu yerinde tutarken cıvata başını sıkmak kesinlikle kabul edilebilir. Diğer durumlarda, somunu sıkmak kabul edilebilir. Her şey uygulamaya ve çalışılan ürün veya malzemenin durumuna bağlıdır.

Tork ayarları nelerdir?

Tork ayarı nedir (şekilli döner halka)? Bu ayar , matkap sürücüsünün torkunu veya dönüş gücünü kontrol etmenizi sağlar. Tork ( tork halkasındaki sayı) ne kadar yüksek olursa, matkap sürücüsünün ürettiği 'güç' o kadar fazla olur ve vida iş parçasına o kadar derine çakılabilir.

Cıvata gerginliğini nasıl ölçersiniz?

Çubuk germe göstergesini bir çubuk cıvatanın üzerine yerleştirin . Sivri uçların cıvatanın her iki ucundaki oyuklarda ortalandığından emin olun. Gösterge kadranı yüzünü iğne sıfırlanana kadar çevirin ve dönmesini önlemek için kelebek vidayı sıkın.

Çektirme olmadan bir krank kasnağını nasıl çıkarırsınız?

Bunu yapmanın bir yolu var. Kasnak cıvatasına bir anahtar koyup diğer ucunu zemine veya çerçeveye karşı bloke ediyorsunuz. Ardından marş motorunu kullanarak motoru (ÇALIŞTIRMAYIN, SADECE ÇEVİRİN) krankın en fazla bir veya iki turu boyunca çevirin. Cıvatayı gevşetmeye yetecek kadar.

Krank mili kasnağı dönmeli mi?

Eksantrik mili ve krank mili kasnakları doğrudan motora (eksantrik mili ve krank mili ) bağlıdır ve sadece motor çalışıyorsa veya krank mili kasnağı cıvatasına bir soket ve kesici çubuk yerleştirerek motoru manuel olarak döndürürse dönecektir .