Patlama kırığı, kompresyon kırığı ile aynı mıdır?

Sordu: Zoriana Stukenburg | Son Güncelleme: 13 Nisan 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.1/5 (186 Görüntüleme . 38 Oy)
Kompresyon kırığı , bir omurun sadece omurganın ön kısmında ezilerek kama şekline neden olduğu bir durumdur. Bir omur her yöne ezilirse, duruma patlama kırığı denir. Burst kırıkları , kompresyon kırıklarından çok daha şiddetlidir.

Ayrıca soru şu ki, patlama kırıkları iyileşir mi?

Basit gözlemle iyileşen patlama kırığı yoktur. Nadir durumlarda, kararsız bir patlama kırığı ameliyatsız tedavi edilmeyi seçebilir. Bu genellikle baş, göğüs veya karında ciddi yaralanma gibi hafifletici durumlardan kaynaklanır.

Ek olarak, bir patlama kırığı neye benziyor? Bir patlama kırığında , omur gövdesi paramparça olur. Bir patlama kırığı genellikle böyle bir motorlu araç kazası veya şiddetli bir düşmeye olarak, kemik sıkıştırır önemli travma kaynaklanır. Bir patlama kırığının ardından, öndeki omurlar arkaya göre daha sık çöker ve bir kama şekli geliştirir.

Buna uygun olarak, patlama sıkıştırma kırığı nedir?

Bir patlama kırığı , omur gövdesinin ciddi şekilde sıkıştırıldığı omurga yaralanması için tanımlayıcı bir terimdir. Genellikle motorlu araç kazası veya yüksekten düşme gibi ciddi travmalardan kaynaklanırlar. Omurga üzerine dikey olarak büyük bir kuvvet uygulandığında, bir omur ezilebilir.

Patlama kırılmasına ne sebep olur?

Patlama kırığı, ani ve şiddetli sıkıştırma nedeniyle omurun kırıldığı bir omurilik yaralanmasıdır . Bir araba kazası veya şiddetli bir düşme gibi ani travmalar , omur parçalarının çevre dokulara ve bazen de omurilik kanalına dağıldığı patlama kırıklarının önde gelen nedenleridir.

36 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Cellat kırığı nedir?

Adam asmaca kırığı , boyundaki bir kemiğin belirli bir kısmındaki kırılmadır. Omurga kemiklerine omur denir. Cellat kırığına karışan kemik, boynun üst kısmına doğru, kafatasına yakın olan ikinci omurdur. Bir cellat kırığında , C2'nin parsları her iki tarafta da kırılır veya kırılır.

Patlama kırığı nasıl tedavi edilir?

Tedavi, patlama kırığının ne kadar kötü olduğuna bağlıdır. Seçenekler, cerrahi olmayan yaklaşımları veya ameliyatı içerebilir. Omurilik, sinir kökleri veya her ikisi üzerinde baskı varsa genellikle cerrahi tedavi önerilir.

Neden Jefferson kırığı denir?

Jefferson kırığı , atlasın patlama kırığına verilen isimdir. Başlangıçta, ön ve arka kemerler boyunca çift kırıklı dört parçalı bir kırık olarak tanımlandı, ancak üç parçalı ve iki parçalı kırıklar da tarif edildi.

Kırık bir omurun iyileşme süresi nedir?

Yaralanma nedeniyle oluşan kompresyon kırıklarının çoğu dinlenme, korse takma ve ağrı kesici ilaçlarla 8 ila 10 haftada iyileşir . Bununla birlikte, ameliyat yapıldıysa iyileşme çok daha uzun sürebilir. Osteoporoza bağlı kırıklar genellikle dinlenme ve ağrı kesici ilaçlarla daha az ağrılı hale gelir.

Kırık bir sırt ameliyatsız iyileşebilir mi?

Her tür yaralanmada olduğu gibi, omurga kırığının tedavisi, şiddetine ve konumuna bağlıdır. Küçük bir kırık ameliyat olmadan kendi kendine iyileşebilir . Bu yaralanma üst (göğüs) 'de ise, yardımcı bir dış arka gergi omurga stabilize aşınma ya da (bel) arka bölgelerini azaltmak için gerekebilir.

Yatağınızdaki kompresyon kırığından nasıl kurtulursunuz?

Dizlerinizin altına bir yastık ile sırt üstü uyumak. Bu sırtınızdaki baskıyı azaltacaktır. Ayrıca 1 veya her iki diziniz bükülü ve aralarına yastık koyarak yan yatabilirsiniz . Ayrıca bel hizanızda altınızda bir yastıkla yüzüstü uyumak da faydalı olabilir.

Retropulsion ile patlama kırığı nedir?

Patlama kırığı . Burst kırıkları , spinal kanala retropulsiyon ile posterior vertebral korteksin bozulmasına neden olan yüksek enerjili aksiyal yükleme spinal travması ile ilişkili bir tür kompresyon kırığıdır .

Omurganın kompresyon kırığı nasıl bir duygu?

Kompresyon kırıkları semptomlara neden olursa, bunlar şunları içerebilir: sırt, kol veya bacaklarda ağrı. Uzun bir süre boyunca kollarda veya bacaklarda uyuşma ve/veya güçsüzlük ( kırık omuriliği ve/veya omurgadaki sinirleri etkilemişse) hastalarda boy kısalması görülebilir.

Sırtınızda kompresyon kırığı nasıl olur?

Omurganın Sıkıştırma kırıkları genellikle omur gövdesi üzerinde fazla baskı sonucu meydana gelir. Bu genellikle omurga üzerinde öne eğilme ve aşağı doğru baskının bir kombinasyonundan kaynaklanır. Kompresyon kırıklarının yaygın bir nedeni osteoporozdur.

Kronik kompresyon kırığı nedir?

Tipik olarak osteoporozun neden olduğu omurgadaki kırık tipine genellikle kompresyon kırığı denir. Bir kompresyon kırığı genellikle, omurgada kırık nedeniyle yüksekliği en az %15 ila %20 azalmış olan bir omur kemiği olarak tanımlanır. Nadiren omurganın T7 seviyesinin üzerinde ortaya çıkarlar.

kama kırığı nedir?

Kama kırığı , ön veya yanal olarak meydana gelen bir vertebral kompresyon kırığıdır . Görüntülendiğinde, etkilenen omur bir kamaya benzer. Bu kırıklar daha yaygın olarak, sadece birkaç derece fleksiyon ve ekstansiyon sergileyen oldukça sert olan torasik omurgada bulunur.

Kırık bir omurla nasıl oturursun?

3. Omurganızı mümkün olduğunca uzatın veya uzatın ve nazikçe sırtınıza dönün. Önce kafayı, sonra omuzları ve kalçaları aynı anda tek bir ünite olarak çevirin. Ayakta durmak ve yürümek, omurgayı oturmaktan daha az zorlar, bu nedenle çok fazla oturmak yerine mümkün olduğunca ayakta durmaya ve yürümeye çalışın.

Kırık bir sırt nasıl bir duygu?

Omurga kırığının belirtileri, yaralanmanın ciddiyetine ve konumuna bağlı olarak değişir. Sırt veya boyun ağrısı , uyuşukluk, karıncalanma, kas spazmı, halsizlik, bağırsak/mesane değişiklikleri ve felç içerir. Felç, kollarda veya bacaklarda hareket kaybıdır ve omurilik yaralanmasına işaret edebilir.

t6 omurları neyi kontrol eder?

Omuz bıçaklarının seviyesinin hemen altında bulunan altıncı torasik omur ( T6 ), omurganın sinirlerini korumak için kalan 11 segment ile birlikte çalışır. Her omur , üstündekinden daha büyüktür ve omurga boyunca ilerledikçe çapları artar.

t8 vertebra neyi kontrol eder?

Diğer omurilik omurlarında olduğu gibi, T8 öncelikle omuriliği korur ve sarar. Anatomik olarak T8 , sternumun veya göğüs kemiğinin alt kısmında yer alan küçük bir çıkıntı olan ksifoid çıkıntı ile aynı seviyededir.

Omurgada t5 ve t6 nerede?

Boyun omurları ile bel omurları arasında torasik omurlar bulunur. 12 torasik omur, T1'den T12'ye kadar etiketlenir, T1 kafatasına en yakın ve T12 kuyruk kemiğine en yakın olanıdır. T5 , kafatasına en yakın beşinci torasik omurdur.