Kalça kırığı ile femur boyun kırığı aynı şey midir?

Sordu: Yamila Mcneil | Son Güncelleme: 1 Mayıs 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
4.4/5 (178 Görüntüleme. 19 Oy)
Femur boyun kırığı , kalça kırığının bir türüdür. Bu yaralanma, uyluk kemiğinin femur boynu olarak adlandırılan bölgesi olan bilyalı ve yuvalı kalça ekleminin topunun hemen altında meydana gelir. Femur boyun kırığı , topu uyluk kemiğinin ( femur ) geri kalanından ayırır .

O halde kalça kırığı ile femur kırığı aynı şey midir?

Uyluk kemiğinizin üst kısmı ve pelvik kemiğinizin bir kısmı kalçanızı oluşturmak için birleşir. Bir kırık kalça genellikle femur üst kısmı veya uyluk kemiğinin bir kırıklardır. Eklem, iki veya daha fazla kemiğin bir araya geldiği bir noktadır ve kalça , bilyeli bir eklemdir.

İkincisi, kalça kırığı ne tür bir kırıktır? En yaygın kalça kırığı türleri şunlardır: Femur boyun kırığı . Bir femur boyun kırığı , kalça ekleminizden 1 ila 2 inç arasında gerçekleşir. Bu tip kırık yaşlı yetişkinler arasında yaygındır ve osteoporoz ile ilişkili olabilir.

Daha sonra, bir femur boyun kırığı nasıl bir duygudur diye de sorulabilir.

Femur boyun kırığı en sık görülen belirtisi Eğer kalça ağırlık koymak veya kalça döndürmek çalıştığınızda kötüleşir kasıktan acıdır. Kemiğiniz osteoporoz, kanser veya başka bir tıbbi durum nedeniyle zayıflamışsa, kırılma zamanına kadar kasık ağrısı yaşayabilirsiniz.

Femur boyun kırığı nasıl tedavi edilir?

Femur boyun sabitlemesi. Kırık femur boynu boyunca çoklu vidaların yerleştirilmesi femur boyun kırıkları için tercih edilen tedavidir ve standart bir lateral yaklaşım veya daha sınırlı bir perkütan teknik kullanılarak kapalı veya açık redüksiyonun ardından gerçekleştirilebilir.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kalça kırığı sonrası yaşam beklentisi nedir?

Bazı raporlar, kalça kırığı olan hastaların %50'ye kadarının altı ay içinde öldüğünü ve hayatta kalanların çoğunun başlangıçtaki bağımsızlık ve işlevlerini geri kazanamadığını göstermektedir. Son yıllarda, 60 yaşından sonra yaşam beklentisindeki artış, kalça kırıklarında üstel bir büyümeye yol açmıştır.

Kırık kalçalar neden bu kadar ölümcül?

Bir kırık ve ameliyat travması ile birlikte, mevcut bir sağlık durumu ölüm riskini önemli ölçüde artırabilir. Kalça kırığı sonrası ölüm, enfeksiyonlar, iç kanama, felç veya kalp yetmezliği gibi kırığın ek komplikasyonlarıyla da ilişkili olabilir.

Femur neden kırılması en kötü kemiktir?

Femur , kırılması zor olan çok büyük, güçlü bir kemiktir . Daha yaşlı yetişkinler, kemikleri daha zayıf olma eğiliminde olduğu için femurlarını düşmeden kırabilir.

Kırık mı yoksa kırılma mı daha kötü?

Bir kırılma ve bir kırılma aslında bir ve aynıdır. “Bu iki şey arasında hiçbir fark yok” diyor. “Bir kırık anlamına çatlama veya sert bir cisim kırılma. İş kemik kırmaya geldiğinde biri diğerinden daha kötü değil.”

Femur kırığı en çok nerelerde görülür?

Çoğu kalça kırığı , pelvisinizden dizinize ( femur ) kadar uzanan uzun kemikteki iki konumdan birinde meydana gelir : Femur boynu. Bu alan, uyluk kemiğinizin üst kısmında, bilyeli ve yuvalı eklemin bilyeli kısmının ( femur başı) hemen altında bulunur.

Kırık bir kalça ne kadar ağrılıdır?

İşaretler ve kalça kırığı belirtileri şunlardır: sizin kalça veya kasık Şiddetli ağrı. Yaralı kalçanızın yanındaki bacağınıza ağırlık verememe. Kalça bölgenizde ve çevresinde sertlik, morarma ve şişlik.

Kırık bir kalçayı nasıl düzeltirler?

Kırık kalça düzeltmek için ameliyat sırasında, doktor kalça kırık kemiğin üzerine bir veya iki kesim (insizyon) yapacaktır. Kemik parçaları doğru pozisyona geri getirilir, ardından metal pimler, vidalar, çiviler, çubuklar veya plakalar kullanılarak yerinde tutulur.

Femur kırığının iyileşmesi ne kadar sürer?

Çoğu femur şaft kırığının tamamen iyileşmesi 3 ila 6 ay sürer . Bazıları, özellikle kırık açıksa veya birkaç parçaya bölünmüşse veya hasta tütün ürünleri kullanıyorsa, daha da uzun sürer .

Kalça kırığı ile yürüyebilir misiniz?

Kalça Kırığı Belirtileri
Sen muhtemelen kalça veya kasık ağrısı bir sürü gerekecek. Sen yürümeye mümkün olmayabilir. Yaralanmanın etrafındaki cildiniz de şişebilir, kızarabilir veya morarabilir. Kalça kırığı olan bazı kişiler hala yürüyebilir .

Femur boynu neden bu kadar sık ​​yaralanır?

Femur boyun kırıkları, çoğunlukla yaşlılarda düşük enerjili düşmelerden kaynaklanan yaygın yaralanmalardır ; ancak motorlu taşıt kazaları gibi yüksek enerjili mekanizmaların bir sonucu olarak genç hastalarda da ortaya çıkabilirler.

Kırık bir femurla yürüyebilir misin?

Çoğu zaman, hastayı kırık bir bacak üzerinde yürümekten veya kırık bir kol kullanmaktan alıkoyan tek şey ağrıdır. Bazen, gerçekten kötü bir tam kırık , ağırlığı taşıyamaz veya başka türlü düzgün çalışamaz. Hasta belki de bir kırık üzerinde yürüyebilir bacak-sadece şeytan gibi acıyor.

Kalçanızı kırabilir ve bunu bilmeyebilir misiniz?

Belirtiler Kalça kırığı kalça ağrısına, şişmeye veya morarmaya neden olabilir ve kalça deforme görünebilir. Şiddetli vakalarda, kalça kırığı olan bir kişi hareket edemeyecek kadar acı çekiyor. Nadir durumlarda, genellikle insanların yatak bağlı kimler olduğunu ve kalça ağırlık koymayın, kalça kırığı olmayabilir herhangi bir belirti neden olur.

Femur boyun kırığı nedir?

Kırık bir femur boynu ( kırık kalça), özellikle yaşlı insanlarda ciddi bir yaralanmadır. Femurun (bacak kemiği) üst kısmı, bilye ve yuva ekleminin hemen altında kırıldığında oluşur . Kalça kırığının intrakapsüler ve ekstrakapsüler olmak üzere iki ana tipi vardır.

Kalça kırıkları kendi kendine iyileşebilir mi?

Kırık bir kalçanın ameliyatsız iyileşmesine de izin verilebilir. Bazı durumlarda kalça kırığı varsa ameliyatla tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Bu durumda, sağlık kuruluşu, şifa sağlamak için birkaç hafta boyunca ilaç, yatak istirahatı ve fizik tedavi reçete edebilir.

Kalça kırığı tedavi edilmezse ne olur?

“Ciddi sağlık sorunlarına neden ağrı ve hareketsizlik nedeni işlenmemiş, kalça kırığı ayrılınca, hasta eski, özellikle” Sparling diyor. Hastanın yaşına ve aktivite düzeyine bağlı olarak, bir Rebound cerrahı hemiartroplasti veya total kalça protezi önerebilir.

En ciddi kırık tipi nedir?

Bu tür kırıklar özellikle ciddidir çünkü cilt bir kez kırıldığında hem yarada hem de kemikte enfeksiyon oluşabilir. Yaygın kırık türleri şunları içerir:
  • Kararlı kırık.
  • Açık, bileşik kırık.
  • Enine kırılma.
  • Eğik kırılma.
  • Parçalanmış kırık.