Şimşir yanıklığı bir mantar mıdır?

Sordu: Kimberly Gheorghe | Son Güncelleme: 11 Ocak 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.9/5 (369 Görüntüleme . 43 Oy)
Calonectria pseudonaviculata1 mantarının neden olduğu şimşir yanıklığı (kutu yanıklığı olarak da bilinir), duyarlı şimşir ağacının yaprak dökülmesine ve azalmasına neden olan ciddi bir şimşir mantar hastalığıdır. Virginia'da şimşir yanıklığı ilk olarak 2011 yılında Carroll County'deki bir kreş konumunda tespit edildi.

Ayrıca, şimşir yanıklığını nasıl tedavi ediyorsunuz?

Mantar öldürücüler, bitkileri şimşir yanıklığı enfeksiyonundan korumada etkilidir, ancak hastalığı olan bitkileri iyileştirmez . Başarılı kimyasal uygulamaların amacı hastalıkları önlemektir. Sıcaklık 60°F'yi aştığında ve yağış beklendiğinde mantar ilaçları uygulamalısınız.

Ayrıca, şimşirlerimin üzerindeki beyaz şey nedir? Beyaz tüylü noktalar etli böceklerdir. Kaplanmış yapraklar psyllidlerdir. Psyllids zararsızdır. Mealybugs değil.

Bu şekilde, şimşir yanıklığı nereden geldi?

Şimşir yanıklığı, 1994 yılında Birleşik Krallık'ta ortaya çıkan ve şu anda Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda'da dağıtılan istilacı bir hastalıktır.

Box yanıklığı diğer bitkilere yayılır mı?

Kutu yanıklığı bitkilerin yapraklarına ve gövdelerine saldırdığından, ilk görev, hastalığın yayılmasını durdurmak için hastalıklı alanları uzaklaştırmaktır. Bitki ıslakken veya yağmur tahmini varken hastalıklı alanları budaırsanız hastalık hızla yayılır .

30 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kabartma tozu yanıklığı öldürür mü?

Kabartma tozu , erken ve geç domates yanıklığının yayılmasını durdurabilen veya azaltabilen mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Kabartma tozu spreyleri tipik olarak 1 litre ılık suda çözülmüş yaklaşık 1 çay kaşığı kabartma tozu içerir. Bir damla sıvı bulaşık sabunu veya 2 1/2 yemek kaşığı bitkisel yağ eklemek, solüsyonun bitkinize yapışmasına yardımcı olur.

Yanık tedavi edilebilir mi?

Bitkilerde veya toprakta yanıklığın tedavisi bulunmamakla birlikte, 2 bu hastalığı kontrol altına almanın bazı basit yolları vardır.

Ölmekte olan bir şimşir çalısını nasıl canlandırırsınız?

Kuru bir şimşir ağacının kurtarılıp kurtarılamayacağı, kuru olma nedenine bağlıdır.
 1. Şimşir ağacını toprağı nemli tutacak kadar sulayın.
 2. Toprak nemini korumaya yardımcı olmak için çalının kök bölgesine 1 inçlik bir malç tabakası ekleyin.
 3. Ölü veya hastalıklı dalları makasla budayın ve bir yaprak kümesinin hemen dışına kadar kesin.

Box yanıklığı tedavi edilebilir mi?

Kutu yanıklığı kutu bitkilerinin köklerini öldürmez, bu nedenle teoride kesilirse iyileşebilirler. Neyse ki, kutu kırpmaya iyi yanıt verir (bu yüzden bu kadar iyi bir çit ve budama bitkisidir) ve ayrıca yeni sürgünler üreterek kutu yanıklığına yanıt verir. Risk, yenilerinin enfekte olmasıdır.

Yanık neye benziyor?

Erken yanıklık , alt yapraklarda, sonunda sararıp düşen eşmerkezli halkalarla karakterize edilir. Geç yanıklık , meyve üzerinde mavi-gri lekeler, esmerleşme ve dökülen yapraklar ve kaygan kahverengi lekeler gösterir. Hastalıklar farklı sporlardan kaynaklansa da sonuç aynıdır.

Şimşirim geri gelecek mi?

"Şimşirler oldukça dramatik geri kesilebilir ve güzel yeniden büyümeye edeceğiz." Ama şimşirler kış hasara karşı çok yatkındır çünkü, onların budama-özellikle sert budama-dikkatlice zaman istiyorum. En iyi zaman, yeni büyümenin ortaya çıkmasından hemen önce, kışın sonunun Baharın başlangıcıyla buluştuğu dönemdir.

Yanıklıktan nasıl kurtulurum?

Tedavi
 1. Hava sirkülasyonunu iyileştirmek ve mantar sorunlarını azaltmak için bitkileri budayın veya kazıklayın.
 2. Her kesimden sonra budama makasınızı (bir kısım çamaşır suyuna 4 kısım su) dezenfekte ettiğinizden emin olun.
 3. Bitkilerin altındaki toprağı temiz ve bahçe kalıntılarından arındırın.
 4. Yaprakların kuru kalmasına yardımcı olmak için damla sulama ve sağanak hortumlar kullanılabilir.

Topraktaki yanıklıktan nasıl kurtulursunuz?

Bahçe Toprağındaki Yanıklık Nasıl Öldürülür
 1. Plastiği, kenarlarda yaklaşık 12 inç olacak şekilde bahçenin boyutuna uyacak şekilde kesin.
 2. Bahçeyi yabani ot, yaprak ve bitki artıkları gibi tüm kalıntılardan temizleyin.
 3. Bahçe toprağını iyice sırılsıklam olana kadar sulayın.
 4. Yuvarlanan plastiği doğrudan bahçe kenarına yere koyun, böylece açıldığında bahçeyi kaplar.

Şimşir çalılarım neden ölüyor?

Kötü drenaj kök çürümesine yol açar ve bu da çalının bazı kısımlarının açık kahverengi olmasına ve ölmesine neden olur. Ölü maddeleri budayabilirsiniz, ancak fazla suyu yeniden yönlendirerek veya toprağı bol miktarda organik maddeyle değiştirerek drenajı iyileştirmezseniz, tüm bitki sonunda çığlık atacaktır.

Şimşir yanıklığını nasıl tanımlarsınız?

Yanıklık , yapraklarda koyu veya açık kahverengi lekeler veya lezyonlarla başlar. Yapraklar kahverengiye döner, saplar kahverengi veya siyah lezyonlar geliştirirken düşer. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktıktan sonra yapraklar çok çabuk kaybolur. Köklere saldırılmaz ve bitki taze yapraklar çıkarmaya çalışabilir.

Şimşirleri nasıl sağlıklı tutarsınız?

Derin su, sık sık, sığ sulama, büyüyen şimşir ağacının kök bölgesine ulaşmayacaktır. Kurulana kadar, yaklaşık iki yıl sonra, şimşir ağaçlarının en az haftalık sulamaya ihtiyacı olacaktır. Şimşir dikerken , kış bronzlaşması denilen bir durumdan kaçınmak için onları kış rüzgarından korunan bir alana yerleştirin.

Şimşir ağacımdaki yapraklar neden sararıyor?

Nematodlar. Parazit nematodlar, köklere saldırarak şimşir bitkilerinden besinleri çalarak bitkinin sararmasına veya kahverengiye dönmesine neden olur. İyi sulanan ve gübrelenen sağlıklı bitkilerin, nematodlardan kaynaklanan bazı zararları, kuraklık veya zayıf toprak drenajı nedeniyle stres altında olan bitkilerden daha fazla tolere etmesi daha olasıdır.

Şimşirleri ne öldürebilir?

Kök çürüklüğü için şimşir hastalığı tedavisi yoktur ve bitkiyi öldürür . İyi drene edilmiş toprağa dayanıklı bitkiler dikerek ve az miktarda sulayarak bunu önleyin. Şimşir yanıklığı - Yanık, yaprakları sivilceli ve kahverengiye çevirir ve düşmelerine neden olabilir.

Bir şimşir ne kadar suya ihtiyaç duyar?

Şimşir Çalılarının Sulanması
Genel bir kural olarak, bitkinin ilk yılında haftada bir veya iki derin sulama boldur, çalının ikinci büyüme mevsiminde haftada bire düşer. Bundan sonra, bir şimşirin sulanması sadece sıcak ve kuru havalarda gereklidir.

Şimşir ağaçları neden kokar?

Evet, şimşir ağaçlarının bir kokusu vardır; Güneş yapraklarındaki yağı ısıttığında ortaya çıkar. Kokuyu özellikle seviyorum - bana harika Avrupa bahçelerinde, parlak çiçeklerle, arıların vızıltısıyla ve şimşir ağacının kokusuyla çevrili mutlu saatleri hatırlatıyor.

Şimşir çalıları böcekleri çeker mi?

Şimşir Çalılarda Ek Böcekler
Yukarıda belirtilenler, şimşir ağaçlarında en yaygın üç böcek istilacısıdır, ancak başka zararlı haşereler de vardır. Şimşirler , yaprak bronzlaşmasına, bodur büyümeye ve çalının genel olarak azalmasına neden olan parazitik nematodlara karşı hassastır.